Әл-Фараби атындағы №21 мамандандырылыған гимназия
|
Бөлім: |
Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Жұмағалиева Ақтоты Мылтықбайқызы |
|
|
Күні: 06.11.2025 |
Пәні:қазақ тілі |
|
|
Сынып:5 «Ә» |
Қатысушылар саны: 30 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жануарлар әлемі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.6.1 -мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзету және редакциялау; 5.4.3.1 -омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
-мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзету және редакциялайды; -омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолданады; |
|
|
Құндылықтарға баулу |
ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК • (басқаларға көмектесуге және әділдік, мейірімділік пен жауапкершілік танытуға дайын болу) |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс- тар |
|
Сабақтың басы 10минут |
Оқушылармен амандасу Оқушылардың назарын сабаққа аудару Үй тапсырмасын сұрау Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру
СЖ (сыныпқа арналған тапсырма)
1-тапсырма Жануарлардың түрлерін анықтаңыз. Мынау қау жануар?
Кит-теңіз жаунары. Орташа есеппен киттердің ұзындығы 22 метрден 27 метрге дейін жетеді. Ал оның жүрегі 600-700кг болады. 1926 жылы әлемдегі ең ірі киітті қолға түсірген, оның ұзындығы 33 метр, ал салмағы 150 тонна болған. Жолбарыс-мысықтар тұқымдасына жататын ірі жыртқыщ аң. Жолбарыс 9-10 метрге секіреді., бірақ ол барынша жақындап, жемтігін бір соққымен құлатуды ойлайды. Піл-құрлықтағы ең ірі жануар. Оның салмағы 9 тоннадай болады. Олар 70-80 жыл өмір сүреді. Түйе-шөлге де, қатты аязға да төзімді, күші көп көлік малы. Түйе шұбаның емдік қасиеті бар. Өкпе, асқазан, ішек ауруларын шүбатпен емдейді. |
Мұғаліммен амандасады Назарын сабаққа аударады Үй тапсырмасын айтады. Сабақ тақырыбы және мақсатымен танысады
Жануарларын түрлерін анықтайды.
Мұғалімнің айтуында жануарлар туралы қосымша ақпаратпен танысады және өз білімдерімен бөліседі.
ФС (функционалдық сауаттылық)
|
Үй тапсырмасы 1 балл
Мұғалім-нің бағалауы
Жарай-сың! Тамаша! Керемет! |
Презен-тация
Презен-тация |
|
Сабақтың ортасы |
Тілдік бағдар Суреттерді салыстыра отырып, ереже шығару
ЖЖ (жұптық жұмыс) 1-тапсырма Мәтіндегі қарамен берілген сөздерді сөздіктерге сүйене отырып, түзетіңіз. Жануарлар туралы ертегілер мен аңыздар әр түрлі тұрмыстық, аңшылық әңгімелердің негізде пайда болған. Кейінгі замандарда адамдардың мінезін, олардың өзара қатынасы мен байланысын жан-жануралар бейнесі арқылы тұспалдап көрсеткен. Мұнда хайуанаттардың сыртқы пішіндегі немес жүрүс-тұрұсұ мен мінез-ғұлқұндағы бір ерекшелігі адамдардың кейбір мінезін білдіруге қолданылған. Мысалы, түлкү-аса айлакер, қу, қасқыр мен жолбарыс –адунды озбыр, қара күш иесі, аю –икемсіз, ақау-аңғал, қой –жуас, момын, арыстан –ержүрек, қоян-қорқақ, т.б. САРАЛАУ: Қабілеті төмен оқушыларға қазақ тілінің орфографиялық сөздігі беріледі. ЖЖ (жеке жұмыс) 2-тапсырма. Мәтіннен антонимдерді анықтаңыз. Мұнда хайуанаттардың сыртқы пішіндегі немес жүріс-тұрысы мен мінез-құлқындағы бір ерекшелігі адамдардың кейбір мінезін білдіруге қолданылған. Мысалы, түлкі-аса айлакер, қу, қасқыр мен жолбарыс –адуынды озбыр, қара күш иесі, аю –икемсіз, ақау-аңғал, қой –жуас, момын, арыстан –ержүрек, қоян-қорқақ, т.б. ЖЖ(жеке жұмыс) 3-тапсырма. Берілген сөздердің антонимін табыңыздар. Биік, жоғары, ірі, күн, ұзын |
Оқушылар суреттерге ақарап отырып, антонимнің ережесін шығарады. Мәтіндегі қарамен берілген сөзді орфографиялық сөздіктерге сүйне отырып, түзетіп жазады. |
Мұғалімнің бағалауы (Ауызша мадақтау) Өзін-өзі бағалау Дескриптор: қарамен берілген сөздерді түзетеді -бірінші сөз; -екінші сөз; -үшінші сөз; -төртінші сөз; -бесінші сөз. 5 балл Өзара бағалау Дескрип-тор: -мәтіннен бірінші антонимді табады; -екінші антонимді табады; -үшінші антонимді табады. 3 балл Дескриптор: берілген сөздердің антонимін табады. 1 балл |
Презен-тация Таратпа материал-дары |
|
Сабақтың соңы |
Үйге тапсырма: 1.Антонимнің ережесін жаттау 2.5-тапсырма |
Сабаққа кері байланыс береді Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады |
1-10 балл аралығында бағалау |
padlet.com |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі
Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі
Әл-Фараби атындағы №21 мамандандырылыған гимназия
|
Бөлім: |
Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Жұмағалиева Ақтоты Мылтықбайқызы |
|
|
Күні: 06.11.2025 |
Пәні:қазақ тілі |
|
|
Сынып:5 «Ә» |
Қатысушылар саны: 30 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жануарлар әлемі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.6.1 -мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзету және редакциялау; 5.4.3.1 -омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
-мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзету және редакциялайды; -омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолданады; |
|
|
Құндылықтарға баулу |
ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК • (басқаларға көмектесуге және әділдік, мейірімділік пен жауапкершілік танытуға дайын болу) |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс- тар |
|
Сабақтың басы 10минут |
Оқушылармен амандасу Оқушылардың назарын сабаққа аудару Үй тапсырмасын сұрау Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру
СЖ (сыныпқа арналған тапсырма)
1-тапсырма Жануарлардың түрлерін анықтаңыз. Мынау қау жануар?
Кит-теңіз жаунары. Орташа есеппен киттердің ұзындығы 22 метрден 27 метрге дейін жетеді. Ал оның жүрегі 600-700кг болады. 1926 жылы әлемдегі ең ірі киітті қолға түсірген, оның ұзындығы 33 метр, ал салмағы 150 тонна болған. Жолбарыс-мысықтар тұқымдасына жататын ірі жыртқыщ аң. Жолбарыс 9-10 метрге секіреді., бірақ ол барынша жақындап, жемтігін бір соққымен құлатуды ойлайды. Піл-құрлықтағы ең ірі жануар. Оның салмағы 9 тоннадай болады. Олар 70-80 жыл өмір сүреді. Түйе-шөлге де, қатты аязға да төзімді, күші көп көлік малы. Түйе шұбаның емдік қасиеті бар. Өкпе, асқазан, ішек ауруларын шүбатпен емдейді. |
Мұғаліммен амандасады Назарын сабаққа аударады Үй тапсырмасын айтады. Сабақ тақырыбы және мақсатымен танысады
Жануарларын түрлерін анықтайды.
Мұғалімнің айтуында жануарлар туралы қосымша ақпаратпен танысады және өз білімдерімен бөліседі.
ФС (функционалдық сауаттылық)
|
Үй тапсырмасы 1 балл
Мұғалім-нің бағалауы
Жарай-сың! Тамаша! Керемет! |
Презен-тация
Презен-тация |
|
Сабақтың ортасы |
Тілдік бағдар Суреттерді салыстыра отырып, ереже шығару
ЖЖ (жұптық жұмыс) 1-тапсырма Мәтіндегі қарамен берілген сөздерді сөздіктерге сүйене отырып, түзетіңіз. Жануарлар туралы ертегілер мен аңыздар әр түрлі тұрмыстық, аңшылық әңгімелердің негізде пайда болған. Кейінгі замандарда адамдардың мінезін, олардың өзара қатынасы мен байланысын жан-жануралар бейнесі арқылы тұспалдап көрсеткен. Мұнда хайуанаттардың сыртқы пішіндегі немес жүрүс-тұрұсұ мен мінез-ғұлқұндағы бір ерекшелігі адамдардың кейбір мінезін білдіруге қолданылған. Мысалы, түлкү-аса айлакер, қу, қасқыр мен жолбарыс –адунды озбыр, қара күш иесі, аю –икемсіз, ақау-аңғал, қой –жуас, момын, арыстан –ержүрек, қоян-қорқақ, т.б. САРАЛАУ: Қабілеті төмен оқушыларға қазақ тілінің орфографиялық сөздігі беріледі. ЖЖ (жеке жұмыс) 2-тапсырма. Мәтіннен антонимдерді анықтаңыз. Мұнда хайуанаттардың сыртқы пішіндегі немес жүріс-тұрысы мен мінез-құлқындағы бір ерекшелігі адамдардың кейбір мінезін білдіруге қолданылған. Мысалы, түлкі-аса айлакер, қу, қасқыр мен жолбарыс –адуынды озбыр, қара күш иесі, аю –икемсіз, ақау-аңғал, қой –жуас, момын, арыстан –ержүрек, қоян-қорқақ, т.б. ЖЖ(жеке жұмыс) 3-тапсырма. Берілген сөздердің антонимін табыңыздар. Биік, жоғары, ірі, күн, ұзын |
Оқушылар суреттерге ақарап отырып, антонимнің ережесін шығарады. Мәтіндегі қарамен берілген сөзді орфографиялық сөздіктерге сүйне отырып, түзетіп жазады. |
Мұғалімнің бағалауы (Ауызша мадақтау) Өзін-өзі бағалау Дескриптор: қарамен берілген сөздерді түзетеді -бірінші сөз; -екінші сөз; -үшінші сөз; -төртінші сөз; -бесінші сөз. 5 балл Өзара бағалау Дескрип-тор: -мәтіннен бірінші антонимді табады; -екінші антонимді табады; -үшінші антонимді табады. 3 балл Дескриптор: берілген сөздердің антонимін табады. 1 балл |
Презен-тация Таратпа материал-дары |
|
Сабақтың соңы |
Үйге тапсырма: 1.Антонимнің ережесін жаттау 2.5-тапсырма |
Сабаққа кері байланыс береді Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады |
1-10 балл аралығында бағалау |
padlet.com |
шағым қалдыра аласыз


















