|
Бөлім: |
5.4 A Экология және тұрақты даму |
||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Джебетаева Асия Изтилеуовна |
||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 14.04.2025 |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: 5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жануарлар арасындағы қарым-қатынас |
||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Жануарлар арасындағы қарым-қатынас түрлерін атайды Қарым-қатынас түрлерін сипаттайды және мысал келтіреді Түрлер арасындағы қарым-қатынастардың маңызын талдайды |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 5 мин. |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу. Топқа бөлу (жануарлардың атауы бойынша: арыстан, қасқыр, бұғы) |
||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. |
1. Біржасушалыларға анықтама беріңдер. 2. Жөпжасушалыларға сипаттама беріңдер. Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың оқылым дағдысы қалыптасады. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Презентация, суреттер, бейнематериал (мысалы, жануарлар арасындағы қарым-қатынасты көрсететін бейне) |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 30 мин. |
-Жануарлар бір-бірімен қалай әрекеттеседі?
-Жыртқыштық
дегенімізді қалай
түсінеміз? Мұғалім түсіндіруі: Қарым-қатынас түрлері: Селбесу (симбиоз) Паразиттік Жыртқыштық Комменсализм Бәсекелестік Бейтараптық 1-тапсырма. |
Бейнематериал көрсету: -Жыртқыш пен олжа, симбиоз, паразиттік қатынастар туралы қысқа видео Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады.
Топтық жұмыс (10 мин) -Әр топқа суреттер немесе жағдайлар беріледі -Олар қандай қарым-қатынас екенін анықтап, постер жасайды -Қорғау: әр топ өз жұмысын 2-3 минутта таныстырады |
Дескриптор: Жалпы – 2 балл. - Әр түрге мысал келтіреді -Сурет немесе мәтін арқылы қарым-қатынас түрін анықтайды |
Оқулық, жұмыс дәптері ДК
Презентация, суреттер, бейнематериал (мысалы, жануарлар арасындағы қарым-қатынасты көрсететін бейне) |
|||||||||||||||||||||
|
|
2-тапсырма. |
Тапсырма: Төмендегі жануарларды олардың қарым-қатынас жасау тәсілдерімен сәйкестендір.
Жалпы - 3 балл.
|
Оқулық, жұмыс дәптері ДК
|
||||||||||||||||||||||
|
|
3-тапсырма.
|
Төмендегі сөйлемдерді оқып, дұрыс немесе бұрыс екенін анықта. Жалпы - 5 балл.
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Бекіту (5 мин)
|
Тест арқылы
|
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин.
|
«СМС» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
Үй тапсырмасы: Жануарлар арасындағы қарым-қатынас туралы сурет салып, мысал келтіру |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
Мұғалім оқушыларды «Өзін-өзі бағалау» арқылы бағалайды. |
|
|||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жануарлар арасындағы қарым-қатынас
Жануарлар арасындағы қарым-қатынас
|
Бөлім: |
5.4 A Экология және тұрақты даму |
||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Джебетаева Асия Изтилеуовна |
||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 14.04.2025 |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: 5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жануарлар арасындағы қарым-қатынас |
||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Жануарлар арасындағы қарым-қатынас түрлерін атайды Қарым-қатынас түрлерін сипаттайды және мысал келтіреді Түрлер арасындағы қарым-қатынастардың маңызын талдайды |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 5 мин. |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу. Топқа бөлу (жануарлардың атауы бойынша: арыстан, қасқыр, бұғы) |
||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. |
1. Біржасушалыларға анықтама беріңдер. 2. Жөпжасушалыларға сипаттама беріңдер. Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың оқылым дағдысы қалыптасады. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Презентация, суреттер, бейнематериал (мысалы, жануарлар арасындағы қарым-қатынасты көрсететін бейне) |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 30 мин. |
-Жануарлар бір-бірімен қалай әрекеттеседі?
-Жыртқыштық
дегенімізді қалай
түсінеміз? Мұғалім түсіндіруі: Қарым-қатынас түрлері: Селбесу (симбиоз) Паразиттік Жыртқыштық Комменсализм Бәсекелестік Бейтараптық 1-тапсырма. |
Бейнематериал көрсету: -Жыртқыш пен олжа, симбиоз, паразиттік қатынастар туралы қысқа видео Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады.
Топтық жұмыс (10 мин) -Әр топқа суреттер немесе жағдайлар беріледі -Олар қандай қарым-қатынас екенін анықтап, постер жасайды -Қорғау: әр топ өз жұмысын 2-3 минутта таныстырады |
Дескриптор: Жалпы – 2 балл. - Әр түрге мысал келтіреді -Сурет немесе мәтін арқылы қарым-қатынас түрін анықтайды |
Оқулық, жұмыс дәптері ДК
Презентация, суреттер, бейнематериал (мысалы, жануарлар арасындағы қарым-қатынасты көрсететін бейне) |
|||||||||||||||||||||
|
|
2-тапсырма. |
Тапсырма: Төмендегі жануарларды олардың қарым-қатынас жасау тәсілдерімен сәйкестендір.
Жалпы - 3 балл.
|
Оқулық, жұмыс дәптері ДК
|
||||||||||||||||||||||
|
|
3-тапсырма.
|
Төмендегі сөйлемдерді оқып, дұрыс немесе бұрыс екенін анықта. Жалпы - 5 балл.
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Бекіту (5 мин)
|
Тест арқылы
|
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин.
|
«СМС» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
Үй тапсырмасы: Жануарлар арасындағы қарым-қатынас туралы сурет салып, мысал келтіру |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
Мұғалім оқушыларды «Өзін-өзі бағалау» арқылы бағалайды. |
|
|||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















