Тілдік
мақсат
|
Дағдыларды
дамыту.
«Үй және жабайы
жануарлар» ұғымдарын түсіндіру; жабайы жануарлардың үй
жануарларынан қандай айырмашылығы барын
талқылау.
Негізгі терминдер мен
сөз тіркестері:
Үй жануарлары, жабайы
жануарлар, қора, орман, тағам,
жем.
Көптілділік:
Мекен-обитание-habitation
Талқылау үшін
сұрақтар:
Үй жануарлары туралы не
білесіңдер?
Не себепті үй жануарлары деп
аталады?
Жабайы жануарлар туралы не
білесіңдер?
Үй
жануарларының жабайы жануарлардан айырмашылығы
неде?
|
І. Дұрыс
əсерлі
көңіл күй
орнату.
|
-Амандасу.
-Ал,балалар тұрайық,
Үлкен шеңбер құрайық-деп, ортаға балаларды шеңберге
тұрғызу.
Шаттық
шеңбері
Аманшиндей мектебіміз бар
тамаша
Жақсы білім аламыз
жаңаша.
Тәрбиеге көңіліміз
толады
Көңіліміз көтеріңкі
болады.
|
-Амандасады
Шаттық шеңберіне
тұрады.
|
II.
Өмірлік
тәжірибені
маңыздандыру.
Мақсатты
болжам.
|
Галерея
әдісі
Балалар барлығы
сынып ішіне фото суреттерді аралауға шақырамын.Фото суреттерді
таңдайды.
Суреттер арқылы оқушыларды
жабайы жануарлар және үй жануарлары болып
топтастыру.
|
Үй
жануарлары
мен жабайы жануарлар
бейнеленген
суреттерді алып,топқа
бөлінеді.
|
ҰОҚ-ның
ортасы
III.
Тақырып
бойынша
жұмыс
|
Жабайы
және үй жануарларына анықтама береді. Балалар суреттер бойынша жабайы жануарлар
мен
үй
жануарларын ажыратады, пайдасы мен зияны туралы
әңгімелейді.
Сонан соң
балалар ҰОҚ тақырыбын анықтайды: «Жануарлар қайда
мекендейді?»
Жайлаудың көк майса
шөбінде мал жайылып жүр – қойлар, сиырлар, жылқылар, яғни
үйжануарлары. Ал,жабайы жануарлар
далада,орманда,таулы жерлерде,үңгірлерде
мекендейді.
Қалай ойлайсыңдар,
жануарлардың қайсысына өмір сүру қиынырақ: жабайыларына ма, жоқ, үй
жануарларына ма? Неге олай
ойлайсыңдар?
•
Қандай жануарлар қауіптірек?
Неге?
Бақылау.
Үй жануарлары
адамның қасында тұрады, ал жабайы жануарлар – орманда. Адам үй
жануарлары үшін қорасын, күркесін т.б. үйшігін салып дайындаса, ал
жабайылар індерін өздері қазады, қуыс жасап, апанын төсейді. Адам
үй жануарларына жем-шөбін беріп асыраса, жабайылар – тамақты өздері
тауып жейді. Адам үй жануарларының ұрпағы туралы ойлап, қамқорлық
білдірсе, жабайы жануарлар өз төлдерін өздері асырап
өсіреді.
Сергіту
сәті
Топылдатып басайық,
Құсша қанат
қағайық.
Иіліп оңға
бір,
Иіліп солға
бір,
Алға қарай бір
адым,
Артқа қарай бір
адым.
Жоғары-төмен
қарайық
Орнымызды
табайық.
(Ө) Әліппе-дәптермен
жұмыс
Жануарлардың
әрқайсыларының үйі қайда
екенін
табуға
көмектесулерін сұрайды.
Сызып
көрсету.
Үй жануарларының
қоректері туралы әңгімелеу. Жануарларды қоректерімен
сәйкестендіру: түйе – жантақ, жылқы –
шөп, қоян – орамжапырақ т.б.
Көптілділік: Мекен-обитание-habitation
Ойын: «Артық жануарды тап» Мақсаты:
Жануарларды ажырата білуге үйрету.Артық жануарды тауып қарындашпен
қоршап сызу.
Ойын: «Бұлар ненің төлдері?»
Жануарлардың төлдерін тауып сызықтар арқылы сәйкестендіру.Төлдерін
атап өту.
|
Жануарлардың
суреттері.
Жабайы және
үй
жануарларының
суреттері.
Балалар сергіту
сәтін жасайды
Әліппе-дәптер.
Артық жануарларды
тауып қарындашпен қоршап
қоят.
Жануарлардың төлдерін тауып
сызықтар арқылы сәйкестендіреді.Төлдерін атап
өтеді.
|
ҰОҚ-ның
соңы
IV.
ҰОҚ-ның
қорытындысы.
Рефлексия.
|
(Ө) Рефлексия кезеңінде
бала өзінің не білгендігін, не үйренгендігін, ҰОҚ-ның басында
қойылған мақсатқа қол жеткізілді ме, жоқ па, талдап жіктеуі
тиіс.
-Үй жануарларының жабайы
жануарлардан айырмашылығы
неде?
-Үй жануарлары мен жабайы жануарларының мекендейтін
орыны?
Балалардан керікті жасыл,сары,қызыл түсті қарындашпен бояп
шығуға ұсыныс жасайды:
қызыл қарындаш– ештеңе
түсінбедім.
сары – түсіндім, бірақ түсіндіріп бере
алмаймын.
жасыл – бәрін түсіндім,
басқаға түсіндіріп бере аламын.
|
Үй жануарларымен
жабайы жануарлардың айырмашылығын атап
өтеді.
-Олардың мекендейтін
орыны туралы айтады.
|