Жануарлардың бөліп шығару жүйесі

Тақырып бойынша 24 материал табылды

Жануарлардың бөліп шығару жүйесі

Материал туралы қысқаша түсінік
• Омыртқалы мен омыртқасыздардың бөліп шығару жүйесінің құрылысын салыстыру
Материалдың қысқаша нұсқасы

7.3 А Бөліп шығару

Мектеп:

Мұғалім:.

Сынып: 7

Күн:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Жануарлардың бөліп шығару жүйесі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты

  • Омыртқалы мен омыртқасыздардың бөліп шығару жүйесінің құрылысын салыстыру

Сабақ мақсаты

Оқушылар:

  • Омыртқасыз жануарлардың бөліп шығару жүйесі құрылысын сипаттау;

  • Омыртқалы жануарлардың бөліп шығару жүйесі құрылысын сипаттау;

  • Омыртқалылар мен омыртқасыздардың бөліп шығару жүйесінің ерекшеліктерін салыстыру.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар...

Омыртқалы мен омыртқасыздардың бөліп шығару мүшелерін сипаттайды, бөліп шығару жүйелері құрылыс ерекшеліктерін салыстырады

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

тері, бүйрек, қуық, несеп, несепағар, нефридии, несепнәр, несеп қышқылы, клоака, зәр шығару түтігі, диффузия, осморегуляция.

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы

Зат алмасудың соңғы өнімдері ........ арқылы шығарылады. Жауын құртында ....... арқылы, ал шыбында ....... шығарылады. Бүйректер организмді ....... сақтайды, өйткені .........

Бағалау критерийлері

Омыртқалы жануарлардың бөліп шығару мүшелерін атайды

Омыртқасыз жануарлардың бөліп шығару мүшелерін атайды

Омыртқалы мен омыртқасыздардың бөліп шығару жүйелерінің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын (үштен кем емес) анықтайды

Құндылықтарды дарыту

Академиялық шындық, топта жұмыс істей алу, жауапкершілік пен көшбасшылық

Пәнаралық байланыстар

Заттардың тотығуын оқу барысында химиямен, газ алмасудағы диффузия мен тасымалдау процестерін физикалық тұрғыдан қарастыру

АКТ қолдану дағдылары

Оқу процесінде визуализациялау үшін оқу презентациясын қолдану

Бастапқы білім


6 сыныптан оқушылар тірі организмдерге тән қасиеттерді біледі

ЖОСПАР

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Ой шақыру

0-5

  1. Ой шақыру.

  • Барлық оқушыларға омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың барельефті моделдері/суреттер/ылғалды препараттар ұсынылады (мектеп зертханасындағы ресурстарға байланысты).

  • Мұғалім оқушылардан жануарлардың омыртқалылар мен омыртқасыздар топтарына бөлуді, бөліп шығару мүшелерін табуды сұрайды.

  • Бұдан кейін оқушылар класс бойынша жіктейді, жануарлардың бөліп шығару мүшелерінің ұқсатықтары мен айырмашылықтарын көзбен анықтайды.

  • Осылай «Бөліп шығару» тақырыбы бойынша өзінің Жақын Арада Даму Аймағын анықтайды

  1. Оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатын мұғаліммен бірге қалыптастырады

омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың ішкі құрылысының барельефті моделдері




Оқу

презентациясы

Мағына тану

5-15





15-25


























25-35




  1. Жаттығу «Дымбілмес Биоландия елінде».

Оқушылар мұғалімнің оқу таныстырылымын танысады, талдау жасайды, жұмыс дәптерлеріне туындаған сұрақтар тізімін жазады. Олар сұрақтарын сыныпқа қояды. Жауап беруге қиындық туындаған сұрақтарға мұғалім қолдау көрсетеді немесе өзі жауап береді.

  1. Тапсырма «Биопазлдар». Жануарлардың бөліп шығару жүйесі бойынша алған білімдерін бекіту үшін оқушылар берілген үлестірме қағаздармен топқа бөліну қажет, омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың бөліп шығару мүшелері туралы ақпаратты пайдаланады, жануарлар түрі мен бөліп шығару мүшелері ерекшеліктерінің сәйкестендіреді


Жануарлардың жүйелілік топтары

Бөліп шығару мүшелері

1. Қарапайымдар

1. Амеба, кірпікшелі кебісше


Жиырылғыш вакуоль

Сақиналы құрттар

Нефридии түтік тәрізді жүйе

2. Көпжасушалылар (омыртқасыздар)

1) Жәндік

Мальпигий түтігі

3. Омыртқалылар

1) Балықтар

Таспа тәрізді екі бүйрек, несепағар,

аналь тесігі

2) Қосмекенділер

Бүйрек (2), несепағар, аналь тесігі.

3) Сүтқоректілер

Адам

Бүйрек (2), несепағар (2), қуық,

зәр шығару өзегі.


  1. Жазбаша қалыптастырушы бағалау. Оқушылар қосымша оқу ақпаратын талдайды. Жұмыс дәптеріне ұқсастығы мен айырмашылықтарын кестеде көрсетеді.


Ерекшеліктер

омыртқасыздар

Омыртқалылар

Бөліп шығаруға қатысатын мүшелер



Бөліп шығару жүйесінің механизмі



Бөліп шығару өнімі



Ұқсастығы




Бағалау критерийі:

  • омыртқасыздар мен омыртқалылардың бөліп шығару жүйесі мүшелерінің ерешелігін атайды;

  • омыртқасыздар мен омыртқалылардың бөліп шығару жүйесінің механизмін анықтайды;

  • омыртқасыздар мен омыртқалылардың бөліп шығару жүйесі өнімдерін ажыратады;

омыртқасыздар мен омыртқалылардың бөліп шығару жүйесіндегі ұқсастықты табады.


Егер сабақта уақыт артылып қалған жағдайда мұғалім тест тапсырманы бекіту мақсатында қолдануы мүмкін

Оқу презентациясы































Қосымша 1

(ресурс)







Қосымша 2


















Қосымша 3

(тест)

Рефлексия

35-45

  1. Сабақ мақсатына оралу

  2. Рефлексия

Оқу

презентациясы



Қосымша 2



Ерекшеліктер

омыртқасыздар

Омыртқалылар

Бөліп шығаруға қатысатын мүшелер



Бөліп шығару жүйесінің механизмі



Бөліп шығару өнімі



Ұқсастығы






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
21.05.2025
122
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі