Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Сіздің сұранысыңыз сәтті жіберілді!
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдар / Жануарлардың достығы. Ы дыбыс мен әрпі.
2023-2024 оқу жылына арналған
қысқа мерзімді сабақ жоспарларын
жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған
Суреттегі заттардың аттарын атай алады,
сөздегі ы дыбысының орнын ажыратады.
Ы дыбысын қатыстырып, сөз, сөйлем
құрастырады.
Ы дыбысының баспа түрін жазады
Көпшілік тəрбиеленушілер орындай
алады:
Берілген суретке қарап сөздегі дыбыстарды,
олардың түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан жəне жіңішке дауыстылар)
ажыратады. Сөздегі дыбыс санын, ондағы ы дыбысының орнын ажыратады. Ы дыбысына сөз ойлайды.
Сөйлемдерді интонация бойынша ажырата отырып
(хабарлы,
сұраулы, лепті), сөйлеу барысында
қолданады.
Ы дыбысына (дауысты, жуан дауысты) сөз
құрайды. Жазу жолына Ы
əрпінің элементтерін жазады.
Кейбір
тəрбиеленушілер:
Кейбір тəрбиеленушілер орындай
алады: Суретті
кітаптардан қажетті ақпаратты табады. Өзіне таныс тақырып аясында
диалогке қатысады.
Сөз/сөйлем
сызбасын оқиды.
Тілдік
мақсат
Тəрбиеленушілер:
Суреттер бойынша сұрақтар құрастыру. Суретте
бейнеленген оқиғаны өз жағдайларында əңгімелеп жалғастырады.
Сөйлем, сөз, буын туралы біледі.
ҰОҚ-дағы тапсырмалар мен диалогтерде
қолданылатын тіл:
Пікір
алмасу
Суретте не болып жатыр деп ойлайсың? Ит пен
қасқыр неге өш деп ойлайсың?
Ы дыбысы естілетін сөздерді буынға бөліп айт. Ы
нешінші буында?
Өткен ҰОҚ-дан алған
білім
Дыбыстарды
ажыратады.
Сөйлем
түлерін қолданады. Қолды үзбей жазады. Жануарлардың дауысын
келтіреді.
Жоспар
Жоспарланған
уақыт
Жоспарланған жұмыс
түрлері
Ресурстар
І. Дұрыс əсерлі көңіл күй
орнату.
Балалармен
шаттық шеңберін құру.
Қосыл,қосыл шаттық шеңберіне, Нағыз адал дос
болып.
Қосыл,қосыл шаттық шеңберіне, Ең сенімді дос
болып.
(Ұ)«Артығын тап!» дидактикалық ойын. Педагог
жануарлардың суретін бес-бестен топтастырып тақтаға іліп қояды.
Балалар жабайы жануарлар мен үй жануарлары туралы
айтады.
Суреттегі жабайы жануардан артық жануарды қоршап
көрсетеді. Үй жануарларының ішінен жабайы жануарларды тауып
қоршайды.
0–2мин.
II. Өмірлік тəжірибені маңыздандыру. Мақсатты
болжам.
Суреттер.
3–5 мин.
ҰОҚ-ның
ортасы
III. Тақырып бойынша
жұмыс
6 –
27мин.
(Ұ,Ө)
Əліппе-дəптермен жұмыс
Əліппе-дəптер.
1-тапсырма.Педагог балалардың көңілін
суретке
аударады.
Суреттегі жануарларды атайды.
Жануарлардың қоректенуі туралы қысқаша əңгіме жүргізу.
Балаларға үлгі ретінде Ы дыбысының түсті
жіптерден, қағаз қыстырғыштан жасалған суретін беріп, түрлі түсті
қағаз қыстырғыштарды береді.
Балалар қағаз қыстырғыштардан Ы əрпін
құрастырады.
Балалар Ы
əрпінің баспа түрімен танысады.
тапсырма.
Өлеңді оқиды. Ы дыбысы кездесетін сөздерді тапқызу: ыз-з, дыз-з.
Логикалық сұрақ: Сіріңкенің ішінен ы дыбысын тап.
Жауабы: шырпы.
Шырпы «Ыз-з!» етті Саусағым
«Дыз-з!»
(Ұ)
Сергіту сəті
Қошақаны қойдың, Қайда қалып қойдың? Бұлтиып тұр
бүйірің, Қай өрістен тойдың?
Балалар өлең жолдарын қимылмен айтып, естеріне сақтайды.
тапсырма.
Р əрпін теріс жазғанда Ы əрпінің бөлігін бейнелеуге
болатынын түсінеді.
Ы дыбысын
баспаша жазуға, бастырып сызуға тапсырма
беріледі.
Балалар
бастырып жазады.
Жазу
жолдарына Ы əрпінің баспа түрін жазады.
Ы əрпі жазылған плакат.
Музыканың сүйемелдеуімен
орындайды.
Əліппе-дəптер.
IV.
ҰОҚ-ның
қорытындысы. Рефлексия.
Педагог
қорытынды жасайды.
Балаларды мадақтап, қай тапсырманы
орындау
Əліппе-дəптер
28-30
мин.
қызықты
болғанын сұрайды.
Қай тапсырманы орындау қызықты болды?
(Ұ,Ө)Рефлексивтік
бағалау. Балалар
өз жұмыстарын смайликтер арқылы бағалайды.
IV. ҰОҚ-ныңқорытындысы.Рефлексия.
Педагог балалардың үлгерім
деңгейін талқылап, оқу қызметін қорытындылайды.
(Ұ,Ө) Рефлексия. Балалар өз
білім деңгейлерін смайликтер арқылы бағалайды.
Əліппе-дəптер
28-30 мин.
1
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз