|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі Тірі ағзалар |
Пәні:Жаратылыстану |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
2-бөлім. Жануарлар.Жануарлардың қандай түрлері болады? |
||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
1.2.2.2.жабайы және үй жануарларын ажырату |
||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Жабайы жануарлар мен үй жануарларынан ажыратады. Оқушылардың басым бөлігі: Жабайы жануарлардан үй жануарларының қандай ерекшелігі бар екенін түсінеді. Кейбір оқушылар:Үй және жабайы жануарлардың кейбір түрлерін біледі. |
||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Үй жануарынан жабайы жануарды ажыратады. Үй жануарларын қалай күтіп баптайтынын біледі. Жабайы жануарлардың үй жануарларының кейбір түрлерін атайды. Үй жануарларының тұратын жерінен сиырқорамен,атқорамен,түйеқорамен,қойқорамен ,иттің үйшігімен танысады. |
||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Тілдік мақсат Оқушылар жануарлардың екі түрі болатынын атай алады; |
||||||||||||||||
|
Пәнге тән лексика мен терминология Жабайы жануарлар; Үй жануарлар ; төл; |
|||||||||||||||||
|
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздермен тіркестер Үй жануарлары және жабайы жануар деген не? Қандай үй жануарларын білесің?Олардың төлдерін ата. Неліктен ит пен қасқыр бір-біріне ұқсас? |
|||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
*Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; *Коммуникативтік қабілеттер; *көзқарастарына құрметпен қарау; *денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету; *Өмір бойы оқуға дайын болу; |
||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану -жануарларды ажыратады.Көркем еңбек-қағаздан қар жасап лақтырады. |
||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Үй жануарларын және жабайы жануарларды біледі. |
||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
|
|
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақ басы 5 мин |
2мин |
Ұйымдастыру Ширату «Орманға саяхат» әдісі(балалар шеңбер жасап тұрады да көздерін жұмып орманға баратын жолды елестетеді) Қолдарына жануарлар суреттерін беріледі. (сиыр, түйе,қой,ешкі,жылқы,тауық,арқар,қоян,кәмшат,аю,түлкі,қасқыр, құлан,бұзау,бота,балапан,лақ,қозы,құлын,марғау) жануарлардың атын атап, үй жануары жабай жануары төлдер екенін анықтайды Топқа бөлу анықталлған суреттер арқылы 1-топ 2-топ 3-топ Үй жануарлары Жабайы жануарлар Төл Кб : «Еркін микрафон»әдісі Сұрақтары: 1.Қандай жануарларды анықтадық? Оқу мақсатымен таныстыру. Үй жануарлары мен жабайы жануарларды ажыратады. Қазақстанда қандай жануарларды білесіңдер? Жұмбақ Кішкентай ғана бойы бар, Айналдырып киген тоны бар. (Қой) Бір аң бар қайраты көп, болған күшті Басынан өткізеді әрбір істі. (Арыстан) |
|
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы |
1 мин 2 мин 1 мин 2 мин 2 мин 1 мин 2 мин 1 мин 1 мин 1 мин 2 мин 1 мин 1 мин 3 мин 1 мин 2 мин 2 мин |
МК: Ұ. Миға шабуыл Қабырға сөйлейді әдісі Қабырғадағы суреттерен үй және жабайы жабайы жануарларды тап
Кб «Серпілген доп» -Бұл жануарлардың қайсысын білесіңдер? Жануарларды ата.Оларды топтарға бөл.Неліктен? МК.Дерек көздерінен мәлімет Арқар ,құлан,кәмшат –жабайы жануар акт арқылы толық мағлұмат беремін. Есте сақта!Табиғатта өз бетінше тіршілік ететін жануарларды жабайы жануарлар деп атайды.Адамдар күтіп баптайтын жануарларды үй жануарлары деп атаймыз. Мұғалім: Жарайсыңдар! Топтық жұмыс «галерияға саяхат» әдісі Салыстыр Суретттер таратылып беріледі. . ???
ІІІ топ Құндыз бен иттің қоректенуі туралы әңгімелейді. Олардың қайсысы үй жануары қайсысы жабайы жануар ? Кб «Серпілген доп» әдісі Жабайы жануар не істей алады? Итке кім көмектесіп жатыр? Сендер қандай жануарларға көмектесесіңдер? Бағалау .Топтар бір-бірлерін бармақ арқылы бағалайды. Жұптық жұмыс Әдісі: «Сиқырлы қоржын » Қоржындағы сурет енелері мен төлдері енелері мен төлдерін тауып алып ,қастарына отырады. Суреттерді қосқанда мысалы жылқы –құлынын тауып жұп болып,тапсырманы орындайды. Үй жануарларын неге асырайды? Дыбыстарын сал.Бұлардан қандай өнім алынады? Тапсырманы дұрыс орындаған бала жануарын өздерінің қораларына апарып,жапсырады. Кб: Әдісі: «Серпілген доп» Үй жануарлары қайда тұрады? Жабайы жануарлар ше? Не көріп тұрсыңдар? Қойқора ,сұлы,жылқы Атқора,үйшік,күрке Адамдар үй жануарларын күтіп,баптау үшін қора,күрке,үйшік салып жем-шөп береді.Олардан өнім алатыны үшін қолға өсіреді. Бағалау Жұптар бір-бірлерін бармақ арқылы бағалайды Жеке жұмыс Дәптермен жұмыс Бірінші жолға үй жануарларының суреттерінің нөмерін жазу,екінші жолға жабайы жануарлардың нөмерін жазу.
Қб Бағалау критерийі: Білім алушы Жабайы жануарларды және үй жануарларын атайды. Жануарларды жабайы және үй жануарларына топтайды. 1-тапсырма Суреттерге мұқият қараңыз. Олардың қайсысы өз бетінше тіршілік етеді? Қайсысына адамдар қамқорлық жасайды? Сөйлемдерді толықтырып айтыңыз / жазыңыз.
Дескриптор: Білім алушы - өз бетінше тіршілік ететін жануарларды атайды; - адамдардың қамқорлығындағы жануарларды атайды; - жануарларды жабайы және үй жануарларына топтай отырып, сөйлемдерді толықтырып айтады / жазады.қиып алып, тиісті бағанға желімдеңіз. Бағалау жазбаша жүргізіледі.
Сараланған тапсырма 1-тапсырма Суреттерге мұқият қараңыз. Әр қатардағы жануарлар тобын атаңыз. Бос орынға сол топқа жататын жануардың суретін салыңыз.
Дескриптор: Білім алушы - суреттегі жануарлар тобын атайды; - бірінші қатарға жабайы жануардың суретін салады; - екінші қатарға үй жануарының суретін салады. Бағалау жазбаша жүргізіледі.
Рефлексия Ормандағы ағаштың жапырағын стикер арқылы безендіреміз. Жасыл жапырақ-жақсы түсіндім Сары жапырақ-әлі толық түсінбедім
Көк жапырақ-мүлдем
түсінбедім
|
АКТWW |
||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
||
|
Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыстар,қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері,АКТ- мен байланыс. |
|
|
1.Топтық,жұптық, жеке жұмыстар арқылы оқушыларға қолдау көрсету.Қабілеті жоғары оқушылар айтылған көпшілігін дұрыс қайталай алады. 2.Барлық оқушыларға 10 санын атауға, жазуға, салыстыруға қолданатын тапсырмалар беру. |
1.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың «екі жұлдыз, бір тілек, Жұптық жұмыс «көршіңмен бөліс», Жеке жұмыс «Бақыт құсы», «Басбармақ» арқылы жетістіктерін айқындау. 2.Әр оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшін бағалау критериийлері мен дискрипторлар қолдану. |
Партада түзу отыру, партаның ұшы, қаламның ұшынан сақтану. |
|
|
Сабақ бойынша рефлексия . Сабақ мақсаттары, оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
1. 2. 3. 4. 5. |
||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. Топпен, жұппен жүргізу. « », « » әдісі 2. Кері байланыс « » Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады(оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1.Дискрипторлар мен кретерийлердің құрылуы 2.Ширату жаттығу Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жануарлардың қандай түрлері болады?
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі Тірі ағзалар |
Пәні:Жаратылыстану |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
2-бөлім. Жануарлар.Жануарлардың қандай түрлері болады? |
||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
1.2.2.2.жабайы және үй жануарларын ажырату |
||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Жабайы жануарлар мен үй жануарларынан ажыратады. Оқушылардың басым бөлігі: Жабайы жануарлардан үй жануарларының қандай ерекшелігі бар екенін түсінеді. Кейбір оқушылар:Үй және жабайы жануарлардың кейбір түрлерін біледі. |
||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Үй жануарынан жабайы жануарды ажыратады. Үй жануарларын қалай күтіп баптайтынын біледі. Жабайы жануарлардың үй жануарларының кейбір түрлерін атайды. Үй жануарларының тұратын жерінен сиырқорамен,атқорамен,түйеқорамен,қойқорамен ,иттің үйшігімен танысады. |
||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Тілдік мақсат Оқушылар жануарлардың екі түрі болатынын атай алады; |
||||||||||||||||
|
Пәнге тән лексика мен терминология Жабайы жануарлар; Үй жануарлар ; төл; |
|||||||||||||||||
|
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздермен тіркестер Үй жануарлары және жабайы жануар деген не? Қандай үй жануарларын білесің?Олардың төлдерін ата. Неліктен ит пен қасқыр бір-біріне ұқсас? |
|||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
*Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; *Коммуникативтік қабілеттер; *көзқарастарына құрметпен қарау; *денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету; *Өмір бойы оқуға дайын болу; |
||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану -жануарларды ажыратады.Көркем еңбек-қағаздан қар жасап лақтырады. |
||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Үй жануарларын және жабайы жануарларды біледі. |
||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
|
|
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақ басы 5 мин |
2мин |
Ұйымдастыру Ширату «Орманға саяхат» әдісі(балалар шеңбер жасап тұрады да көздерін жұмып орманға баратын жолды елестетеді) Қолдарына жануарлар суреттерін беріледі. (сиыр, түйе,қой,ешкі,жылқы,тауық,арқар,қоян,кәмшат,аю,түлкі,қасқыр, құлан,бұзау,бота,балапан,лақ,қозы,құлын,марғау) жануарлардың атын атап, үй жануары жабай жануары төлдер екенін анықтайды Топқа бөлу анықталлған суреттер арқылы 1-топ 2-топ 3-топ Үй жануарлары Жабайы жануарлар Төл Кб : «Еркін микрафон»әдісі Сұрақтары: 1.Қандай жануарларды анықтадық? Оқу мақсатымен таныстыру. Үй жануарлары мен жабайы жануарларды ажыратады. Қазақстанда қандай жануарларды білесіңдер? Жұмбақ Кішкентай ғана бойы бар, Айналдырып киген тоны бар. (Қой) Бір аң бар қайраты көп, болған күшті Басынан өткізеді әрбір істі. (Арыстан) |
|
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы |
1 мин 2 мин 1 мин 2 мин 2 мин 1 мин 2 мин 1 мин 1 мин 1 мин 2 мин 1 мин 1 мин 3 мин 1 мин 2 мин 2 мин |
МК: Ұ. Миға шабуыл Қабырға сөйлейді әдісі Қабырғадағы суреттерен үй және жабайы жабайы жануарларды тап
Кб «Серпілген доп» -Бұл жануарлардың қайсысын білесіңдер? Жануарларды ата.Оларды топтарға бөл.Неліктен? МК.Дерек көздерінен мәлімет Арқар ,құлан,кәмшат –жабайы жануар акт арқылы толық мағлұмат беремін. Есте сақта!Табиғатта өз бетінше тіршілік ететін жануарларды жабайы жануарлар деп атайды.Адамдар күтіп баптайтын жануарларды үй жануарлары деп атаймыз. Мұғалім: Жарайсыңдар! Топтық жұмыс «галерияға саяхат» әдісі Салыстыр Суретттер таратылып беріледі. . ???
ІІІ топ Құндыз бен иттің қоректенуі туралы әңгімелейді. Олардың қайсысы үй жануары қайсысы жабайы жануар ? Кб «Серпілген доп» әдісі Жабайы жануар не істей алады? Итке кім көмектесіп жатыр? Сендер қандай жануарларға көмектесесіңдер? Бағалау .Топтар бір-бірлерін бармақ арқылы бағалайды. Жұптық жұмыс Әдісі: «Сиқырлы қоржын » Қоржындағы сурет енелері мен төлдері енелері мен төлдерін тауып алып ,қастарына отырады. Суреттерді қосқанда мысалы жылқы –құлынын тауып жұп болып,тапсырманы орындайды. Үй жануарларын неге асырайды? Дыбыстарын сал.Бұлардан қандай өнім алынады? Тапсырманы дұрыс орындаған бала жануарын өздерінің қораларына апарып,жапсырады. Кб: Әдісі: «Серпілген доп» Үй жануарлары қайда тұрады? Жабайы жануарлар ше? Не көріп тұрсыңдар? Қойқора ,сұлы,жылқы Атқора,үйшік,күрке Адамдар үй жануарларын күтіп,баптау үшін қора,күрке,үйшік салып жем-шөп береді.Олардан өнім алатыны үшін қолға өсіреді. Бағалау Жұптар бір-бірлерін бармақ арқылы бағалайды Жеке жұмыс Дәптермен жұмыс Бірінші жолға үй жануарларының суреттерінің нөмерін жазу,екінші жолға жабайы жануарлардың нөмерін жазу.
Қб Бағалау критерийі: Білім алушы Жабайы жануарларды және үй жануарларын атайды. Жануарларды жабайы және үй жануарларына топтайды. 1-тапсырма Суреттерге мұқият қараңыз. Олардың қайсысы өз бетінше тіршілік етеді? Қайсысына адамдар қамқорлық жасайды? Сөйлемдерді толықтырып айтыңыз / жазыңыз.
Дескриптор: Білім алушы - өз бетінше тіршілік ететін жануарларды атайды; - адамдардың қамқорлығындағы жануарларды атайды; - жануарларды жабайы және үй жануарларына топтай отырып, сөйлемдерді толықтырып айтады / жазады.қиып алып, тиісті бағанға желімдеңіз. Бағалау жазбаша жүргізіледі.
Сараланған тапсырма 1-тапсырма Суреттерге мұқият қараңыз. Әр қатардағы жануарлар тобын атаңыз. Бос орынға сол топқа жататын жануардың суретін салыңыз.
Дескриптор: Білім алушы - суреттегі жануарлар тобын атайды; - бірінші қатарға жабайы жануардың суретін салады; - екінші қатарға үй жануарының суретін салады. Бағалау жазбаша жүргізіледі.
Рефлексия Ормандағы ағаштың жапырағын стикер арқылы безендіреміз. Жасыл жапырақ-жақсы түсіндім Сары жапырақ-әлі толық түсінбедім
Көк жапырақ-мүлдем
түсінбедім
|
АКТWW |
||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
||
|
Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыстар,қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері,АКТ- мен байланыс. |
|
|
1.Топтық,жұптық, жеке жұмыстар арқылы оқушыларға қолдау көрсету.Қабілеті жоғары оқушылар айтылған көпшілігін дұрыс қайталай алады. 2.Барлық оқушыларға 10 санын атауға, жазуға, салыстыруға қолданатын тапсырмалар беру. |
1.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың «екі жұлдыз, бір тілек, Жұптық жұмыс «көршіңмен бөліс», Жеке жұмыс «Бақыт құсы», «Басбармақ» арқылы жетістіктерін айқындау. 2.Әр оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшін бағалау критериийлері мен дискрипторлар қолдану. |
Партада түзу отыру, партаның ұшы, қаламның ұшынан сақтану. |
|
|
Сабақ бойынша рефлексия . Сабақ мақсаттары, оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
1. 2. 3. 4. 5. |
||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. Топпен, жұппен жүргізу. « », « » әдісі 2. Кері байланыс « » Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады(оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1.Дискрипторлар мен кретерийлердің құрылуы 2.Ширату жаттығу Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||
шағым қалдыра аласыз







