жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жануарлардың қандай түрлері болады?
|
Пән: Жаратылыстану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1.2.2.2 2-бөлім. Тірі табиғат («Менің мектебім» ортақ тақырып аясында) Күні : Сынып : 1 |
Мектеп : №3 Хамза жалпы орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Тажиметова Клара Қатысқандар саны: 20 Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
|
|
||||||||
|
|
|
|
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Жануарлардың қандай түрлері болады? («Жаратылыстану» бағдарламасы бйынша күнтізбелік-тақырыптық жоспардан алынды) |
|
|
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары ( оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.2.2. Жабайы және үй жануарларын ажырату. (Жаратылыстану пәнінің оқу бағдарламасынан алынды) |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар : Жабайы және үй жануарларын атайды , сипаттайды. Көптеген оқушылар: Жабайы және үй жануарларының айырмашылықтары мен ұқсастықтарына мысал келтіреді. Кейбір оқушылар: Үй жануарларымен жабайы жануарлардың адам өміріндегі алатын орнын өмірмен байланыстырады, талқылайды. |
||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Бағалау критерийі: Білім алушы
атайды.
топтайды. |
||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Жабайы жануарлар-дикие животные-wild; үй жануарлары- домашние животные- pets; төл- детеныш-young; 1. Жануарларға нелер жатады? 2. Жануарлар қандай ағзаға жатады? Мысал келтір 3. Өсімдіктер мен жануарлардың қандай айырмашылықтары бар? 4. Жануарлар өсімдіктер болмаса тіршілік ете ала ма? Мысал келтір |
||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы Оқушыларды ауылшаруашылығын дамытуға өз үлесін қосуға шақыру. Қарым-қатынас жасау қабілеті дағдыларын қалыптастыру. |
||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
әдебиеттік оқу, дүниетану,көркем еңбек. |
||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Ноутбук, интербелсенді тақта, интернет желісі. |
||||||||
|
Бастапқы білім |
Жануарлардың тірі ағзаға жататынын біледі. Өсімдіктер мен жануарлардың ұқсас жақтары мен айырмашылықтарын біледі. |
||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы (5-мин) 1-мин 3-мин Сын тұрғысынан ойлау дағдылары, Оқушылардың бойында тыңдалым,айтылым, жазылым, оқылым арқылы қарым-қатынас дағдылары қалыптасады. Тілдік дағдылар Жеке және топпен жұмыс істей білу қабілеті |
Сәлемдесу. Психалогиялық ахуал: (оқушылар дене қимылдары арқылы көрсетеді) Тобымызға барамыз, Досымызды табамыз. Сәлемет пе! Бұл мен! Доспын енді сенімен! Төлдердің суреттер арқылы топқа бөлу. І топ: «қозықан» ІІ топ: «бұзауқан» ІІІ топ: «тайлақ» ІV топ: «ботақан» 4 топқа бөлінеді. Топтың атаулары бойнша ой-пікірлерін айтып, қорғау. Ауыл адамдары қандай еңбек түрлерімен айналысады? Бізде қандай шаруашылықтың түрі дамыған? Төрт түліктің атауларын білеміз бе? Олардың төлдерін қалай атайды? Сөздік жұмыс Төлдердің аттауларын үш тілде атату; Қозы-ягненок-lamb Лақ-козленок-kid Құлын-жеребенок-foal Бота-верблюжонок-camal ІІ. Үй тапсырмасын пысықтау «Сұрақтар қобдишасы» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтау. Ортаға сұрақтар жазылған қобдиша қойылады. Топтар кезектесіп екі сұрақтан алады да жауап береді. (Бұл тапсырманы орындау барысында «саралау жұмыстарының» диалог және қолдау көрсету тәсілдері қолданылады. 1.Жануарларға нелер жатады? 2. Өсімдіктерге нелер жатады. 3. Өсімдіктер қандай ағзаға жатады? 4. Жануарлар қандай ағзаға жатады? 5. Өсімдіктер мен жануарлардың қандай айырмашылықтары бар? 6. Жануарлар өсімдіктер болмаса тіршілік ете ала ма? Мысал келтір 7. Өсімдіктер жануарлар болмаса тіршілік ете ала ма? Мысал келтір 8. Өсімдіктер мен жануарлардың қандай ұқсас жақтары бар? ҚБ «Басбармақ» әдісі әр топтың жауаптары бағаланады. (Әр топқа қойған бағаларыа түсіндірме жүргізеді)
|
Суреттердің
|
|||||||
|
Сабақтың ортасы Қарым-қатынас дағдылары Ғылыми- зерттеу дағдылары |
1-тапсырма. Іс-әрекет барысында ақпаратты талдау және өңдеу жұмыстары жүргізіледі. Барлық топтарға парақшалар таратылып беріледі және сол парақшаларға жануарлар аттарын жазады. Суреттерге мұқият қараңыз. Олардың қайсысы өз бетінше тіршілік етеді? Қайсысына адамдар қамқорлық жасайды? Сөйлемдерді толықтырып айтыңыз / жазыңыз. Бұлар – ____ жануарлар. Бұлар – ______ жануарлары. «Арасындағы айырмашылығы» әдісі (Бұл тапсырманы орындау барысында «саралау жұмыстарының» қорытынды тәсілдері қолданылады. Неге? Бұлар үй жануарлары болып табылады, себебі.... Бұлар жабайы жануарлар , себебі....
Критерий: • Жабайы жануарларды және үй жануарларын атайды. Дескриптор: Білім алушы - өз бетінше тіршілік ететін жануарларды атайды; - адамдардың қамқорлығындағы жануарларды атайды; - жануарларды жабайы және үй жануарларына топтай отырып, сөйлемдерді толықтырып айтады / жазады. Топтардың жауаптарын «Білім ағашы» арқылы бағалайды. (Алмалардың түстеріне анықтама беру. Әр топқа қойған бағаларыа түсіндірме жүргізеді)
Сергіту сәті «Қыдырып қайтайық» биін билету 2-тапсырма. (Зерттеу, практикалық жұмыс жасау шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, ақпаратты талдау және өңдеу дағдыларыны дамиды. Бұл тапсырманы орындау барысында білім алушылар арасында өзара ашық және жабық сұрақтар жүреді.) Жануарлардың суреттерін қиып алып, тиісті бағанға желімдеңіз. (пәнаралық байланыс болады)
Жабайы жануарлар Үй жануарлары Критерий: • Жануарларды жабайы және үй жануарларына топтайды.
Дескриптор: Білім алушы - жабайы жануарларды анықтайды және сәйкес бағанға орналастырады; - үй жануарларын анықтайды және сәйкес бағанға орналастырады. -жануарлар сипатын мысалдар келтіру арқылы зерттейді. . «Бағдаршам»
·Оқушыларда қызыл, жасыл және сары түсті карточкалар бар, сол карточкалар бойынша топтарды бағалайды. (Әр топқа қойған бағаларыа түсіндірме жүргізеді)
|
Таныстырылым,оқулық,
суреттер
Интербелсенді тақтадан жануарлардың суреттері көрсетіледі.
Бейнефильм
Кесте
Суреттер
Интербелсенді тақта
|
|||||||
|
Сабақтың соңы Қарым-қатынас дағдылары
Сын тұрғысынан ойлау дағдылары
|
«Крестиктер-нөлдіктер» әдісі арқылы белсенді оқытудың «бекіту және қолданысқа енгізу»барысы жүзеге асады. Іс-әрекет барысында ақпаратты талдау және өңдеу жұмыстары жүргізіледі. Әр топтан екі оқушыдан қатысады.
1. 1-ші команда (нөлдіктер) кестеден сан таңдайды. 2. Мұғалім сол нөмірдегі сұрақты оқиды. 3. Жауап дұрыс болған жағдайда, 1-ші команда сол квадратқа крестик қояды. 4. Жауап дұрыс болмаған жағдайда, 2-ші команда (крестиктер) сұраққа жауап беруге және сол квадратқа крестик қоюға мүмкіндік алады. Сұрақтар: 1. Жануарлардың тіршілігіне адам қалай әсер етеді? 2. Жануарлардың адам өміріндегі маңызы қандай? 3. Жануарлардың қандай түрлері бар? 4. Жануарларсыз адам өмір сүре ала ма? 5. Жабайы жануарлардың қандай пайдасы бар? 6. Жануарлардан қандай қауіп-қатер келуі мүмкін? 7. Үй жануарларының адамға қауіп келтіретіндері бар ма? 8. Жануарларды неліктен жабайы және үй жануарлары деп атайды? 9. Жануарлар табиғатқа қандай пайда келтіреді? Кері байланыс: Смайликтер арқылы жүргізіледі
|
|
|||||||
|
Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||
|
Деңгейлік тапсырмалар «Крестиктер-нөлдіктер» әдісі арқылы |
«Басбармақ» әдісі «Білім ағашы» әдісі «Бағдаршам» әдісі Кері байланыс: Смайликтер арқылы жүргізіледі
|
Музыка әуенімен денсаулыққа пайдалы дене жаттығуларын жасату. Сын тұрғысынан ойлау дағдылары. Жеке және топпен жұмыс істей білу қабілеті. Қарым-қатынас жасау қабілеті. Зерттеу, практикалық жұмыс жасау дағдыларын дамыту. |
|||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз.Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен? Сабақта саралау дұрыс жргізілді ме? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды,неліктен? |
|
||||||||
|
Жалпы баға: Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі( оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады ( оқыту туралы да, оқу туралы ды)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік\ қиындықтары туралы нені білдім,келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||||||
шағым қалдыра аласыз




















