Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.3В: Қозғалыс Күні:02.02.2024ж Сынып: 7Б |
Мектеп: №40 мектеп лицейі Мұғалімнің аты-жөні: Ахметжанова А.О
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жануарлардың қозғалыс мүшелері. Тірі ағзалардағы қозғаластың рөлі |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.6.4 Омыртқалылар мен омыртқасыздардың қозғалу мүшелерін салыстыру |
|
Сабақ мақсаттары |
Тірі ағзалардың тіршілігіндегі қозғалыс маңыздылығы туралы білімді қалыптастыру. |
|
Бағалау критерийлері |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Мәтінді талдайды, сызбаны интерпретациялайды Лексика және терминология, пәндік терминдер: Қаңқа , гидростатикалық, сыртқа, ішкі қаңқа, сүйектер.Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Былқылдақденелілерде ........................ қаңқа болады. Шаянтәріздестерде қаңқасында ...... болады, оны ....... деп атайды. Омыртқалылардың ................ сүйектің, бұлшықеттің, сіңірдің, шеміршектердің ............ болады. |
|
Құндылықтарды дарыту
|
Топтық жұмыс барысындағы тапсырмаларды орындау кезінде, төмендегідей құндылықтар қалыптасады:
|
|
Пән аралық байланыстар |
Химия – хитин Физика - гидростатика |
|
АКТ қолдану дағдылары |
Слайд презентациясын қолдану, бейнебаян материалдары |
|
Бастапқы білім |
Өсімдіктің қозғалу себептерін түсіндіру, сипаттау |
Сабақ барысы
|
Сабақтың Презентация Өсімдіктердің қоғалуы жоспарланған кезеңдері |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 3мин 2 мин |
Сабақты ұйымдастыру : Оқушылармен амандасу. Психологиялық ахуал туғызу «Серпілген сауал» әдісі арқылы өткен сабақты еске түсіру «Қызығушылығын ояту»
|
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. 1. Фотопериодизм дегеніміз не? 2.Күннің әртүрлі ұзақтығына бейімделген өсімдіктер қандай топтарға бөлінеді? 3. Қандай өсімдіктер ұзақ күндік деп аталады? Мысал келтіріңдер? 4.Қандай өсімдіктер қысқа күндік деп аталады? Мысал келтіріңдер? 5.Адам өсімдіктердің фотопериодизмін қалай басқара алады? Қалай ойлайсың? 1.Омыртқасыз жануарларға қандай жануарлар жатады? Олар қалай қозғалады? 2.Омыртқалы жануарларға ше? Олардың қозғалыс мүшелерін атай аласың ба? |
Мақсаты:оқушылар бір біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады.
Қалыптастырушы бағалау Жарайсың! Керемет! Тамаша! |
Презентация Өсімдіктердің қоғалуы Жануарлардың қозғалуы бейнеленген суреттер Презентация |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10мин 5мин |
«Ассоциация» әдісі арқылы жаңа сабаққа көшу Сабақтың мақсатын анықтау Оқушыларды 3 топқа бөледі: 1.Гидростатикалық қаңқа. 2.Ішкі қаңқа. 3.Сыртқы қаңқалар. Тапсырма№1 «Суреттер сөйлейді» әдісі |
Жануарлардың қозғалу әдістері 1. Сендерге таныс жануарлар қалай қозғалатынын еске түсіріңдер. Олар қандай қозғалу мүшелерін пайдаланады? 2. Суретте көрсетілген жануарлардың қозғалу ерекшеліктерін сипаттаңдар. Жануарлардың қаңқа түрлері: Гидростатикалық қаңқа: жауын құрттары, актиния, теңіз жұлдыздары. Сыртқы қаңқалар: былқылдақденелілер, жәндіктер. Ішкі қаңқалар: кез-келген омыртқалылар. Суреттерді қарап отырып жануарлардың құрылыс ерекшеліктерін «омыртқалы» немесе «омыртқасыздар» топтарына жіктеңдер.
|
Дескриптор Дұрыс жауапқа-1балл Дескриптор -жануарларды «омыртқалы» немесе «омыртқасыз дар» топтарына жіктейді-2 балл |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
5мин |
Тапсырма №2. «Топтастыру әдісі» |
Көп жасушалы
жануарлардың барлығы бұлшықеттерінің көмегімен
қозғалады.Біржасушалы ағзалар суда арнайы мүшелерінің көмегімен
қозғалатынын анықтау |
Дескриптор Дұрыс жауапқа-1балл |
Презентация Бір жасушалы ағзалардың суреттері; |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
5мин |
Тапсырма№3 «Мәтінмен жұмыс » әдісі
|
Мәтін немесе суреттерді қолданып, төмендегі кестені толтыр.
|
Жануарлардың мекен ортасын табады-1балл -Қозғалыс тәсілдерін анықтайды-1балл |
Оқулықпен жұмыс; Жануарлардың суреттері; Кесте |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
6 мин |
Тапсырма № 4 «Ойлан тап»әдісі
|
Бос орындарға тиісті сөздерді орналастыр. 1.Шұбалшаң...қозғалады. 2.Шаяндардың қозғалыс мүшелері... болып табылады. 3.Жәндіктер қозғалу үшін...пайдаланады. 4... суда жүзбеқанаттарымен қозғалады 5.Бақаның артқы аяғының бөлімдері сан ..., ... тұрады. 6.Жорғалаушылар ... қозғалады. 7.Қолтырауындарда бармақтарының арасында ... болады. 8.Құстардың алдыңғы аяқтары ... айналған Кілт сөздер: Балық; Қанатқа; Жүзу жарғақтары;Сирақ Табан; 5 жұп аяқтары; Жылжып ; Аяғы мен қанатын;Қысқа аяқтарымен |
Дескриптор: әр дұрыс жауапқа 1балл |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды 5мин |
Кохут қосымшасы 10 сұрақтан тұратын тапсырма оқушыларға береді |
10 сұрақтан түратын тапсырмаға барлық оқушылар жауап беруі қажет
|
Дескриптор: әр дұрыс жауапқа 1балл |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия. 2 мин |
«Ойды аяқта» әдісі Кері байланыс : |
- Бүгін мен білдім ... - Мен үйрендім ... - Қиындық тудырды ... |
1-10 баллдық жүйе бойынша бағаланады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жануарлардың қозғалыс мүшелері. Тірі ағзалардағы қозғаластың рөлі
Жануарлардың қозғалыс мүшелері. Тірі ағзалардағы қозғаластың рөлі
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.3В: Қозғалыс Күні:02.02.2024ж Сынып: 7Б |
Мектеп: №40 мектеп лицейі Мұғалімнің аты-жөні: Ахметжанова А.О
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жануарлардың қозғалыс мүшелері. Тірі ағзалардағы қозғаластың рөлі |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.6.4 Омыртқалылар мен омыртқасыздардың қозғалу мүшелерін салыстыру |
|
Сабақ мақсаттары |
Тірі ағзалардың тіршілігіндегі қозғалыс маңыздылығы туралы білімді қалыптастыру. |
|
Бағалау критерийлері |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Мәтінді талдайды, сызбаны интерпретациялайды Лексика және терминология, пәндік терминдер: Қаңқа , гидростатикалық, сыртқа, ішкі қаңқа, сүйектер.Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Былқылдақденелілерде ........................ қаңқа болады. Шаянтәріздестерде қаңқасында ...... болады, оны ....... деп атайды. Омыртқалылардың ................ сүйектің, бұлшықеттің, сіңірдің, шеміршектердің ............ болады. |
|
Құндылықтарды дарыту
|
Топтық жұмыс барысындағы тапсырмаларды орындау кезінде, төмендегідей құндылықтар қалыптасады:
|
|
Пән аралық байланыстар |
Химия – хитин Физика - гидростатика |
|
АКТ қолдану дағдылары |
Слайд презентациясын қолдану, бейнебаян материалдары |
|
Бастапқы білім |
Өсімдіктің қозғалу себептерін түсіндіру, сипаттау |
Сабақ барысы
|
Сабақтың Презентация Өсімдіктердің қоғалуы жоспарланған кезеңдері |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 3мин 2 мин |
Сабақты ұйымдастыру : Оқушылармен амандасу. Психологиялық ахуал туғызу «Серпілген сауал» әдісі арқылы өткен сабақты еске түсіру «Қызығушылығын ояту»
|
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. 1. Фотопериодизм дегеніміз не? 2.Күннің әртүрлі ұзақтығына бейімделген өсімдіктер қандай топтарға бөлінеді? 3. Қандай өсімдіктер ұзақ күндік деп аталады? Мысал келтіріңдер? 4.Қандай өсімдіктер қысқа күндік деп аталады? Мысал келтіріңдер? 5.Адам өсімдіктердің фотопериодизмін қалай басқара алады? Қалай ойлайсың? 1.Омыртқасыз жануарларға қандай жануарлар жатады? Олар қалай қозғалады? 2.Омыртқалы жануарларға ше? Олардың қозғалыс мүшелерін атай аласың ба? |
Мақсаты:оқушылар бір біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады.
Қалыптастырушы бағалау Жарайсың! Керемет! Тамаша! |
Презентация Өсімдіктердің қоғалуы Жануарлардың қозғалуы бейнеленген суреттер Презентация |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10мин 5мин |
«Ассоциация» әдісі арқылы жаңа сабаққа көшу Сабақтың мақсатын анықтау Оқушыларды 3 топқа бөледі: 1.Гидростатикалық қаңқа. 2.Ішкі қаңқа. 3.Сыртқы қаңқалар. Тапсырма№1 «Суреттер сөйлейді» әдісі |
Жануарлардың қозғалу әдістері 1. Сендерге таныс жануарлар қалай қозғалатынын еске түсіріңдер. Олар қандай қозғалу мүшелерін пайдаланады? 2. Суретте көрсетілген жануарлардың қозғалу ерекшеліктерін сипаттаңдар. Жануарлардың қаңқа түрлері: Гидростатикалық қаңқа: жауын құрттары, актиния, теңіз жұлдыздары. Сыртқы қаңқалар: былқылдақденелілер, жәндіктер. Ішкі қаңқалар: кез-келген омыртқалылар. Суреттерді қарап отырып жануарлардың құрылыс ерекшеліктерін «омыртқалы» немесе «омыртқасыздар» топтарына жіктеңдер.
|
Дескриптор Дұрыс жауапқа-1балл Дескриптор -жануарларды «омыртқалы» немесе «омыртқасыз дар» топтарына жіктейді-2 балл |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
5мин |
Тапсырма №2. «Топтастыру әдісі» |
Көп жасушалы
жануарлардың барлығы бұлшықеттерінің көмегімен
қозғалады.Біржасушалы ағзалар суда арнайы мүшелерінің көмегімен
қозғалатынын анықтау |
Дескриптор Дұрыс жауапқа-1балл |
Презентация Бір жасушалы ағзалардың суреттері; |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
5мин |
Тапсырма№3 «Мәтінмен жұмыс » әдісі
|
Мәтін немесе суреттерді қолданып, төмендегі кестені толтыр.
|
Жануарлардың мекен ортасын табады-1балл -Қозғалыс тәсілдерін анықтайды-1балл |
Оқулықпен жұмыс; Жануарлардың суреттері; Кесте |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
6 мин |
Тапсырма № 4 «Ойлан тап»әдісі
|
Бос орындарға тиісті сөздерді орналастыр. 1.Шұбалшаң...қозғалады. 2.Шаяндардың қозғалыс мүшелері... болып табылады. 3.Жәндіктер қозғалу үшін...пайдаланады. 4... суда жүзбеқанаттарымен қозғалады 5.Бақаның артқы аяғының бөлімдері сан ..., ... тұрады. 6.Жорғалаушылар ... қозғалады. 7.Қолтырауындарда бармақтарының арасында ... болады. 8.Құстардың алдыңғы аяқтары ... айналған Кілт сөздер: Балық; Қанатқа; Жүзу жарғақтары;Сирақ Табан; 5 жұп аяқтары; Жылжып ; Аяғы мен қанатын;Қысқа аяқтарымен |
Дескриптор: әр дұрыс жауапқа 1балл |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды 5мин |
Кохут қосымшасы 10 сұрақтан тұратын тапсырма оқушыларға береді |
10 сұрақтан түратын тапсырмаға барлық оқушылар жауап беруі қажет
|
Дескриптор: әр дұрыс жауапқа 1балл |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия. 2 мин |
«Ойды аяқта» әдісі Кері байланыс : |
- Бүгін мен білдім ... - Мен үйрендім ... - Қиындық тудырды ... |
1-10 баллдық жүйе бойынша бағаланады. |
|
шағым қалдыра аласыз
















