|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|
|
|
|
|
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жануарлардың сипаты. «Дуадақ» әңгімесі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.2.6.1 кейіпкердің,кейіпкерлердің іс-әрекеті,мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып,салыстырып бағалау; 4.2.3.1 – шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдеу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
-кейіпкердің,кейіпкерлердің іс-әрекеті,мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып,салыстырып бағалайды; -мәтін мазмұны бойынша кейіпкерлерге мінездеме береді; -.шығармашылық жұмыс жасау. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру 2 мин |
І. Психологиялық дайындық. Үлкенге де сіз, Кішіге де сіз Барша жанды құрметтеп Бас иеміз біз. |
Жаттығу жасайды. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! |
психологиялық дайындық жүргізіледі |
|
10 мин |
Топқа бөлу «Таңдап алу » әдісі 1-топ «Құстар» тобы 2-топ «Жыртқыштар» тобы Өткен тақырыпқа шолу: -Үй тапсырмасын сұрау: Жаңабек Шағатаевтің «Балықтарға көмек» мәтінінен түсінгеніндерін айтады. «Жедел жауап «әдісі Жеңіл сұрақтар: 1.Мақсат пен әкесі жылым жасау үшін қандай құралды пайдаланды?(Сүйменді пайдаланады) 2.Қандай балықтарды білесің?(сазан,бекіре,шортан,жылан балық) 3.Қыста балықтарға көмек керектігін бұған дейін естіп,білдің бе?(жоқ білмедім енді білетін боламын) Күрделі сұрақтар: 1.Оттегі деген -не?(Оттегі деген-ауа) 2.Балық аулауға тыйым салынатын мерзім болуы мүмкін бе?(мүмкін деп ойлаймын) 3.Жылымды не үшін жасау керек?(балықтарға ауа жұтқызу үшін керек) Қандай жануарлар туралы мәлімет білеміз. |
Топқа бірігеді. Үй тапсырмасын түсінгендерін айтады. Сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: -Қима қағаздар арқылы топқа бөлінеді -сқрақтарға жауап береді ҚБ:«Лейс»әдісі
|
Қима қағаздар
|
|
3 мин |
«Ойлан тап»әдісі арқылы жұмбақ шешу 1.Бір аң бар қайраты көп,болған күшті, Басынан өткізеді әрбір істі.(арыстан) 2. Өзі ширақ,өзі қу, Жүрген жері айқай –шу.(түлкі) 3.Үстім-жолақ, Тісім –орақ. Күшім мол-ақ, Барып тұрған қайсармын. Өзің айтшы,қайсы аңмын?(жолбарыс) 4.Белестен шапқан бесті ат, Бүкір келген желісті ат. Бейқам елді іздейді, Малдан күдер үзбейді.(қасқыр) |
Жұмбақтар-ды шешеді |
Дескриптор: -Жұмбақтарды шешеді -жануарларды табады
ҚБ:«Лейс»әдісі
|
|
|
5 мин |
Біліміңді қолдан. 1.Кестедегі сұрақтарға жауап бер -Ал,балалар,мен сендерге осы жануарлар туралы сұрақ қоямын,сұраққа ойланып жауап берейік. -Қасқыр бөлтірігін қорғай ма?(ия ,балалар,қасқыр өз бөлтірігін қорғайды) -Қаз балапанын қорғау үшін не істейді?(қаз балапанын қорғау үшін сес көрсетеді) -Түлкі ертегі,мысалдағыдай қу жануар ма?(ия,балалар түлкі ертегі ,мысалдағыдай қу жануар) -Құмырсқа әңгімелерде жазылғандай еңбекқор ма? (құмырсқа расыменде еңбекқор жәндік) -Міне ,балалар сұрақтарға жауап бере отырып,сан алуан жан-жануарлар әлемін атадыңдар . Тақырып ашу. «Суреттер сөйлейді» әдісі Үнсіз әрі сақ жүретін құс Салмағы 4-11 кг Қауырсыны ақ,қоңыр дақтары бар. Олар болса,бүгін біз осы жануарлардың ішінде «Дуадақ» деген құс туралы мәтінмен таныс боламыз. «Кинометафора» әдісі арқылы Бейнеролик тамашалаймыз. |
Сұрақтарға жауап береді Құсты сипаттап айтады |
Дескриптор: -құстардың ерекшелігінтерін атайды -Сипаттаған құсты атайды -дуадақтың атын атайды ҚБ:«Лейс»әдісі
|
|
|
Жаңа білім 15 мин Сергіту сәті 2 мин Дәптермен Жұмыс 2 мин Топтық жұмыс 3 мин |
Жаңа сабақ.Топтық жұмыс «Жиксо» әдісі бойынша мәтінді оқып,түсінгендерін айтып, сұрақ-жауап арқылы талқыланады. А)Автор туралы мәлімет беру.Қайнекей Жармағанбетов-Қостанай облысы,Жангелді ауданы,Шиелі ауылында дүниеге келген.1918 жылы 25 тамызда туылып,1974 жылы 10 қыркүйекте қайтыс болған.Ақын,әдебиет зерттеушісі,әдеби кеңесші,хатшы. «Ара» журналының редакторы болған. Ә) Мәтінмен жұмыс «Дуадақ» мәтіні. Мәтінді түсініп, дауыстап, тізбектей оқиды. |
Оқушылар әңгімені оқиды Ж: Шөл еркесі, сескенуді білмейтін, алып Құс балапанын қорғау үшін: ысылдап адамдарға қарсы тұра жүгіреді; Қалбайдың қолындағы балапанды топшысымен қағып түсіреді; ысылын үдетіп, бірнеше рет көтеріле ұмтылып, баласын алып қалуға әрекет етеді. Мақалдың жалғасын табады Дәптерге сөздікті жазады Сұрақтарға жауап береді |
Дескриптор: -Мәтінді дауыстап оқиды -Жазушы дуадақты сипаттаған жолдарды тауып оқиды ҚБ:Лейс әдісі
Әңгімені оқығандағы сезімін әңгімелейді Дескриптор: - Мәтіндегі бір кейіпкерге мінездеме береді Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды Дескриптор: - Мәтіндегі бір кейіпкерге мінездеме береді Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды ҚБ:Лейс әдісі
Дескриптор: Өз ойын, сезімін, көзқарасын, пікір білдіреді. Сұрақтарға жауап беріп, өз пікірін дәлелдейді. ҚБ:Лейс әдісі
|
«Әде- биеттік оқу» оқулығы |
|
Жеке жұмыс. «Бұл жауабы болса,онда сұрағы қандай болады» әдісі. -Мәтіндегі дуадақ адамдардан неліктен сескенбеді?(Дуадақ жанында балапандары болғандықтан сескенбеді) -Дуадақ не үшін машинаның соңынан жүгірді?(Қалбай дуадақтың балапанын алып кеткен еді) -Әңгімені оқығанда қандай сезімде болдың?(Құсқа деген аяушылық сезім пайда болды) -Мәтіндегі Қалбайдың ісіне баға бер.(Қалбайдың ісін дұрыс деп айта алмаймыз,өйткені Қалбай дуадақтың балапанын алып кетпекші болды) -Дуадақтың Қалбайға не айтуы мүмкін?(ия,балалар,дуадақ сөйлей алатын болса,дуадақ Қалбайға құстың балапанын тиіспеуге болатынын айтар еді) Пысықтау: -Жазушы дуадақты қалай сипаттаған?(Жазушы дуадақты ызбарлы үнмен ысылдайтын,өзімізге ұмтылатын құс ретінде сипаттаған) -Құстың балапанын қорғаға сәтін тауып оқыңдар.(Дуадақ Қалбайдың қолындағы балапанды топшысымен қағып түсіргенде кішкентай сарыауыз зыр қағып жүгіре жөнелді) -Әңгімені оқығанда қандай сезімде болдыңдар?(әңгімені оқу барысында құстар да өз балапандарын қорғайтынын білдім) Сергіту сәті: «Мақалдың жалғасын тап» ойыны 1.Қойдың сүті-қорғасын 2.Екі қошқардың басы,бір өазанға сыймас. 3.Ақсақ қой жатып семіреді. 4.Қасқырдың ойлағаны –арамдық Қойдың ойлағаны-амандық 5.Қарға қарғаның көзін шұқымас. 6.Жарқанатқа жарықтан қараңғы артық. Дәптермен жұмыс.Сөздік жұмысы.
Топтық жұмыс. 1-топ. «Венн диаграммасы» әдісі Бектемір мен Қалбайдың
іс-әрекетін -Жағымды кейіпкер кім? (Бектемір-өте жақсы,ақылды,құстарға зияны жоқ бала) -Жағымсыз кейіпкер кім? ( Қалбай) Бектемір: Қалбай: 2-топ. «Бірге ойлаймыз» әдісі.Кестені толтыр.
Қорытынды: -Дуадақ мәшиненің артынан ұмтылмағанда, балапанынан айырылуы мүмкін бе еді?(Дуадақ мәшиненің артынан ұмтылғанда балапанынан айырылар еді) -Дуадақ қандай құс?(Дуадақ-қамқор құс) -Мәтіндегі негізгі ойды
анықтаңдар. |
||||
|
Қорытын-ды 3 мин |
Кері байланысты «Алма ағашы» әдісі арқылы береді. Стикерге сабақтан алған әсерлерін жазады. Мұғалім оқушылар жауабын талдап, өз қалыптастырушы бағасын қояды. Үйге тапсырмасы: мәтінді мазмұндау, хат жазу. |
Сабақтан түйген ой-пікірін айтады. |
ҚБ қойылады. |
|
Тексерілді:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жануарлардың сипаты. «Дуадақ» әңгімесі
Жануарлардың сипаты. «Дуадақ» әңгімесі
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|
|
|
|
|
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жануарлардың сипаты. «Дуадақ» әңгімесі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.2.6.1 кейіпкердің,кейіпкерлердің іс-әрекеті,мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып,салыстырып бағалау; 4.2.3.1 – шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдеу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
-кейіпкердің,кейіпкерлердің іс-әрекеті,мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып,салыстырып бағалайды; -мәтін мазмұны бойынша кейіпкерлерге мінездеме береді; -.шығармашылық жұмыс жасау. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру 2 мин |
І. Психологиялық дайындық. Үлкенге де сіз, Кішіге де сіз Барша жанды құрметтеп Бас иеміз біз. |
Жаттығу жасайды. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! |
психологиялық дайындық жүргізіледі |
|
10 мин |
Топқа бөлу «Таңдап алу » әдісі 1-топ «Құстар» тобы 2-топ «Жыртқыштар» тобы Өткен тақырыпқа шолу: -Үй тапсырмасын сұрау: Жаңабек Шағатаевтің «Балықтарға көмек» мәтінінен түсінгеніндерін айтады. «Жедел жауап «әдісі Жеңіл сұрақтар: 1.Мақсат пен әкесі жылым жасау үшін қандай құралды пайдаланды?(Сүйменді пайдаланады) 2.Қандай балықтарды білесің?(сазан,бекіре,шортан,жылан балық) 3.Қыста балықтарға көмек керектігін бұған дейін естіп,білдің бе?(жоқ білмедім енді білетін боламын) Күрделі сұрақтар: 1.Оттегі деген -не?(Оттегі деген-ауа) 2.Балық аулауға тыйым салынатын мерзім болуы мүмкін бе?(мүмкін деп ойлаймын) 3.Жылымды не үшін жасау керек?(балықтарға ауа жұтқызу үшін керек) Қандай жануарлар туралы мәлімет білеміз. |
Топқа бірігеді. Үй тапсырмасын түсінгендерін айтады. Сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: -Қима қағаздар арқылы топқа бөлінеді -сқрақтарға жауап береді ҚБ:«Лейс»әдісі
|
Қима қағаздар
|
|
3 мин |
«Ойлан тап»әдісі арқылы жұмбақ шешу 1.Бір аң бар қайраты көп,болған күшті, Басынан өткізеді әрбір істі.(арыстан) 2. Өзі ширақ,өзі қу, Жүрген жері айқай –шу.(түлкі) 3.Үстім-жолақ, Тісім –орақ. Күшім мол-ақ, Барып тұрған қайсармын. Өзің айтшы,қайсы аңмын?(жолбарыс) 4.Белестен шапқан бесті ат, Бүкір келген желісті ат. Бейқам елді іздейді, Малдан күдер үзбейді.(қасқыр) |
Жұмбақтар-ды шешеді |
Дескриптор: -Жұмбақтарды шешеді -жануарларды табады
ҚБ:«Лейс»әдісі
|
|
|
5 мин |
Біліміңді қолдан. 1.Кестедегі сұрақтарға жауап бер -Ал,балалар,мен сендерге осы жануарлар туралы сұрақ қоямын,сұраққа ойланып жауап берейік. -Қасқыр бөлтірігін қорғай ма?(ия ,балалар,қасқыр өз бөлтірігін қорғайды) -Қаз балапанын қорғау үшін не істейді?(қаз балапанын қорғау үшін сес көрсетеді) -Түлкі ертегі,мысалдағыдай қу жануар ма?(ия,балалар түлкі ертегі ,мысалдағыдай қу жануар) -Құмырсқа әңгімелерде жазылғандай еңбекқор ма? (құмырсқа расыменде еңбекқор жәндік) -Міне ,балалар сұрақтарға жауап бере отырып,сан алуан жан-жануарлар әлемін атадыңдар . Тақырып ашу. «Суреттер сөйлейді» әдісі Үнсіз әрі сақ жүретін құс Салмағы 4-11 кг Қауырсыны ақ,қоңыр дақтары бар. Олар болса,бүгін біз осы жануарлардың ішінде «Дуадақ» деген құс туралы мәтінмен таныс боламыз. «Кинометафора» әдісі арқылы Бейнеролик тамашалаймыз. |
Сұрақтарға жауап береді Құсты сипаттап айтады |
Дескриптор: -құстардың ерекшелігінтерін атайды -Сипаттаған құсты атайды -дуадақтың атын атайды ҚБ:«Лейс»әдісі
|
|
|
Жаңа білім 15 мин Сергіту сәті 2 мин Дәптермен Жұмыс 2 мин Топтық жұмыс 3 мин |
Жаңа сабақ.Топтық жұмыс «Жиксо» әдісі бойынша мәтінді оқып,түсінгендерін айтып, сұрақ-жауап арқылы талқыланады. А)Автор туралы мәлімет беру.Қайнекей Жармағанбетов-Қостанай облысы,Жангелді ауданы,Шиелі ауылында дүниеге келген.1918 жылы 25 тамызда туылып,1974 жылы 10 қыркүйекте қайтыс болған.Ақын,әдебиет зерттеушісі,әдеби кеңесші,хатшы. «Ара» журналының редакторы болған. Ә) Мәтінмен жұмыс «Дуадақ» мәтіні. Мәтінді түсініп, дауыстап, тізбектей оқиды. |
Оқушылар әңгімені оқиды Ж: Шөл еркесі, сескенуді білмейтін, алып Құс балапанын қорғау үшін: ысылдап адамдарға қарсы тұра жүгіреді; Қалбайдың қолындағы балапанды топшысымен қағып түсіреді; ысылын үдетіп, бірнеше рет көтеріле ұмтылып, баласын алып қалуға әрекет етеді. Мақалдың жалғасын табады Дәптерге сөздікті жазады Сұрақтарға жауап береді |
Дескриптор: -Мәтінді дауыстап оқиды -Жазушы дуадақты сипаттаған жолдарды тауып оқиды ҚБ:Лейс әдісі
Әңгімені оқығандағы сезімін әңгімелейді Дескриптор: - Мәтіндегі бір кейіпкерге мінездеме береді Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды Дескриптор: - Мәтіндегі бір кейіпкерге мінездеме береді Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды ҚБ:Лейс әдісі
Дескриптор: Өз ойын, сезімін, көзқарасын, пікір білдіреді. Сұрақтарға жауап беріп, өз пікірін дәлелдейді. ҚБ:Лейс әдісі
|
«Әде- биеттік оқу» оқулығы |
|
Жеке жұмыс. «Бұл жауабы болса,онда сұрағы қандай болады» әдісі. -Мәтіндегі дуадақ адамдардан неліктен сескенбеді?(Дуадақ жанында балапандары болғандықтан сескенбеді) -Дуадақ не үшін машинаның соңынан жүгірді?(Қалбай дуадақтың балапанын алып кеткен еді) -Әңгімені оқығанда қандай сезімде болдың?(Құсқа деген аяушылық сезім пайда болды) -Мәтіндегі Қалбайдың ісіне баға бер.(Қалбайдың ісін дұрыс деп айта алмаймыз,өйткені Қалбай дуадақтың балапанын алып кетпекші болды) -Дуадақтың Қалбайға не айтуы мүмкін?(ия,балалар,дуадақ сөйлей алатын болса,дуадақ Қалбайға құстың балапанын тиіспеуге болатынын айтар еді) Пысықтау: -Жазушы дуадақты қалай сипаттаған?(Жазушы дуадақты ызбарлы үнмен ысылдайтын,өзімізге ұмтылатын құс ретінде сипаттаған) -Құстың балапанын қорғаға сәтін тауып оқыңдар.(Дуадақ Қалбайдың қолындағы балапанды топшысымен қағып түсіргенде кішкентай сарыауыз зыр қағып жүгіре жөнелді) -Әңгімені оқығанда қандай сезімде болдыңдар?(әңгімені оқу барысында құстар да өз балапандарын қорғайтынын білдім) Сергіту сәті: «Мақалдың жалғасын тап» ойыны 1.Қойдың сүті-қорғасын 2.Екі қошқардың басы,бір өазанға сыймас. 3.Ақсақ қой жатып семіреді. 4.Қасқырдың ойлағаны –арамдық Қойдың ойлағаны-амандық 5.Қарға қарғаның көзін шұқымас. 6.Жарқанатқа жарықтан қараңғы артық. Дәптермен жұмыс.Сөздік жұмысы.
Топтық жұмыс. 1-топ. «Венн диаграммасы» әдісі Бектемір мен Қалбайдың
іс-әрекетін -Жағымды кейіпкер кім? (Бектемір-өте жақсы,ақылды,құстарға зияны жоқ бала) -Жағымсыз кейіпкер кім? ( Қалбай) Бектемір: Қалбай: 2-топ. «Бірге ойлаймыз» әдісі.Кестені толтыр.
Қорытынды: -Дуадақ мәшиненің артынан ұмтылмағанда, балапанынан айырылуы мүмкін бе еді?(Дуадақ мәшиненің артынан ұмтылғанда балапанынан айырылар еді) -Дуадақ қандай құс?(Дуадақ-қамқор құс) -Мәтіндегі негізгі ойды
анықтаңдар. |
||||
|
Қорытын-ды 3 мин |
Кері байланысты «Алма ағашы» әдісі арқылы береді. Стикерге сабақтан алған әсерлерін жазады. Мұғалім оқушылар жауабын талдап, өз қалыптастырушы бағасын қояды. Үйге тапсырмасы: мәтінді мазмұндау, хат жазу. |
Сабақтан түйген ой-пікірін айтады. |
ҚБ қойылады. |
|
Тексерілді:
шағым қалдыра аласыз


















