
Қордай ауданы Масаншы ауылы
№ 13 орта мектеп
Курапбергенова Махаббат Адильхановна
|
Сыныбы 3 |
Пәні : дүниетану мұғалімі : Курапбергенова М.А |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы |
Жануарлардың тіршілік ортасы. «Мекен ортасына бейімділігі» |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты : |
Жануарлардың қолайлы жерде тіршілік етуі,олардың мекен ету ортасы екенін түсіну. Жануарлардың мекен ету ортасына қарай бейімділігін ажырата білуді үйрету |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Әдіс- тәсілдер |
топпен жұмыс, миға шабуыл,,Венн диаграммасы (салыстыру), жеке жұмыс, сұрақ-жауап, «Ойлан, тап», «Қағып ал» ойыны |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Көрнекіліктер |
жануарлардың суреттері,тапсырмалар,кесте,семантикалық карта |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кезеңдер |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
1. Ұйымдастыру кезеңі |
1.Сәлемдесу . 2. Психологиялық ахуал 3. Топқа бөлу 1-топ: «Аңдар», 2-топ:«Кемірушілер» 3-топ :«Балықтар» |
Суреттер арқылы топқа бөлінеді |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
2. Қызығушылық ояту |
«Миға шабуыл» әдісі. Аңдардың, жорғалаушылар, балық суреттерін көрсету. Олар туралы не білетіндер ін сұрау. Венн диаграммасын толтырады.
Ұ Кеміргіш, тырнақты қсастығы мен айырмашылығын тап.Тышқан мен дельфин |
1 оқушы қимылмен көрсетеді қалған топтар табады, сипат –тайды,салыстырады.
Балық суда тіршілік етеді Сүтқоректі |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ Оқулықпен жұмыс Видео ролик көрсету |
«Ойлан,тап» ойыны Мұғалім мәтіннен үзінді оқиды. -Мәтін таныс па? -Қай пәннен оқыдыңдар? -Мәтін не туралы еді? -Қорытынды ой қандай болды? -Ендеше,бүгінгі тақырыбымыз «Жануарлардың тіршілік ортасы» тарауы бойынша «Мекен ортасына бейімділігі» Оқулықтан мәтінді оқыту. 1.Мәтінді іштей оқыту. 2.Тізбектей оқыту. Видео ролик« Жабайы жануарлар» көрсету. «Қағып ал!»ойыны арқылы тақырыпты қаншалықты түсінгендерін анықтау үшін әр топқа сұрақ қоямын. 1.Жануарлар қайда мекендейді? 2.Тиін қайда мекен етуге бейімделген? Неліктен шөлде мекендемейді? 3.Аққу,қаз,үйрек қайда мекен етеді?Не себепті? 4.Сонымен жануарлар мекен ортасы дегенді қалай түсіндіңдер |
Оқушылар ойланып,естеріне түсіре отырып сұрақтарға жауап береді. Жауап:Мәтін «Кімнің мекені жақсы?»-деп аталады Қорытынды ой «Әркімнің мекені өзіне ыстық».Сондықтан олар өз мекеніне қайтып келеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Топтық жұмыс |
Тапсырма:Жануарлар топтарын жазып,суреттегі жануарларды орналастырыңдар.(3 топқа бірдей) Кесте толтырады.
Бес жолды өлең құрастыр: 1.Не? 2.Қандай? 3.Не істейді? 4.Сөйлем 5.Не? 3 топқа бөліп беру |
2.Топпен бірге орындайды, тақтаға шығып жұмыстарын қорғайды. Үш топ жұмыстарын салыстырады, қортынды жасайды.
Осы сөздерге бес жолды өлең құрастырады |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту |
Видио жазба «Кірпі» биі |
Бойларын сергітеді |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ой қорыту «Жазу орталығы»
|
Тапсырманы жазбаша орындау керек.Деңгейлік тапсырмалар беру Тестік тапсырма . 1.Жәндіктер,балықтар,қосмекен-ділер,бауырмен жорғалаушылар ,құстар,сүтқорек-тілер деп— а) жануарлар дүниесін; ә)жануарлардың аттарын; б)жануарлардың көптүрлілігін; в)жануарлар класын атайды; 2.Жәндіктердің 3 белгісі: а)қанаты,6 аяғы, мұртшасы; ә)аяғы, тырнағы, қанаты; б)3 бөлікті денесі,тырнағы қанаты; в)тырнағы,6 бөлікті денесі,6 аяғы; 3.Қызыл кітапқа: а) құстың 29 түрі; ә)құстың 56 түрі; б) 56 құс; в)барлық құстар енгізілген; 4.Балықтар ... тыныстайды. а)өкпесімен; ә)қанатымен; б)желбезегімен; в)торсылдағымен; 5.Тіршілік ету ортасы деп— а)тіршілікке қолайлы ортаны; ә)тұрғызылатын қоныс мекенді; б)бейімделіп мекен етуді; в)оналасу ерекшелігін; |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыыс |
-Бүгінгі сабақтан не үйрендіңдер? -Не ұнады? -Не ұнамады? Оқушыларға стикер таратып беру. |
Оқушылар сұраққа жауап береді. Стикерге кері байланыс жазып береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
Мекен ортасына бейімділігі»мәтінін оқу. |
Үй тапсырмасын күнделікке жазады |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
Топ жетекшілеріне бағалату |
Топтағы оқушыларды топбас шы бағалап бағалау парақшасы на жазып береді |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жануарлардың тіршілік ортасы. «Мекен ортасына бейімділігі»
Жануарлардың тіршілік ортасы. «Мекен ортасына бейімділігі»

Қордай ауданы Масаншы ауылы
№ 13 орта мектеп
Курапбергенова Махаббат Адильхановна
|
Сыныбы 3 |
Пәні : дүниетану мұғалімі : Курапбергенова М.А |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы |
Жануарлардың тіршілік ортасы. «Мекен ортасына бейімділігі» |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты : |
Жануарлардың қолайлы жерде тіршілік етуі,олардың мекен ету ортасы екенін түсіну. Жануарлардың мекен ету ортасына қарай бейімділігін ажырата білуді үйрету |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Әдіс- тәсілдер |
топпен жұмыс, миға шабуыл,,Венн диаграммасы (салыстыру), жеке жұмыс, сұрақ-жауап, «Ойлан, тап», «Қағып ал» ойыны |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Көрнекіліктер |
жануарлардың суреттері,тапсырмалар,кесте,семантикалық карта |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кезеңдер |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
1. Ұйымдастыру кезеңі |
1.Сәлемдесу . 2. Психологиялық ахуал 3. Топқа бөлу 1-топ: «Аңдар», 2-топ:«Кемірушілер» 3-топ :«Балықтар» |
Суреттер арқылы топқа бөлінеді |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
2. Қызығушылық ояту |
«Миға шабуыл» әдісі. Аңдардың, жорғалаушылар, балық суреттерін көрсету. Олар туралы не білетіндер ін сұрау. Венн диаграммасын толтырады.
Ұ Кеміргіш, тырнақты қсастығы мен айырмашылығын тап.Тышқан мен дельфин |
1 оқушы қимылмен көрсетеді қалған топтар табады, сипат –тайды,салыстырады.
Балық суда тіршілік етеді Сүтқоректі |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ Оқулықпен жұмыс Видео ролик көрсету |
«Ойлан,тап» ойыны Мұғалім мәтіннен үзінді оқиды. -Мәтін таныс па? -Қай пәннен оқыдыңдар? -Мәтін не туралы еді? -Қорытынды ой қандай болды? -Ендеше,бүгінгі тақырыбымыз «Жануарлардың тіршілік ортасы» тарауы бойынша «Мекен ортасына бейімділігі» Оқулықтан мәтінді оқыту. 1.Мәтінді іштей оқыту. 2.Тізбектей оқыту. Видео ролик« Жабайы жануарлар» көрсету. «Қағып ал!»ойыны арқылы тақырыпты қаншалықты түсінгендерін анықтау үшін әр топқа сұрақ қоямын. 1.Жануарлар қайда мекендейді? 2.Тиін қайда мекен етуге бейімделген? Неліктен шөлде мекендемейді? 3.Аққу,қаз,үйрек қайда мекен етеді?Не себепті? 4.Сонымен жануарлар мекен ортасы дегенді қалай түсіндіңдер |
Оқушылар ойланып,естеріне түсіре отырып сұрақтарға жауап береді. Жауап:Мәтін «Кімнің мекені жақсы?»-деп аталады Қорытынды ой «Әркімнің мекені өзіне ыстық».Сондықтан олар өз мекеніне қайтып келеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Топтық жұмыс |
Тапсырма:Жануарлар топтарын жазып,суреттегі жануарларды орналастырыңдар.(3 топқа бірдей) Кесте толтырады.
Бес жолды өлең құрастыр: 1.Не? 2.Қандай? 3.Не істейді? 4.Сөйлем 5.Не? 3 топқа бөліп беру |
2.Топпен бірге орындайды, тақтаға шығып жұмыстарын қорғайды. Үш топ жұмыстарын салыстырады, қортынды жасайды.
Осы сөздерге бес жолды өлең құрастырады |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту |
Видио жазба «Кірпі» биі |
Бойларын сергітеді |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ой қорыту «Жазу орталығы»
|
Тапсырманы жазбаша орындау керек.Деңгейлік тапсырмалар беру Тестік тапсырма . 1.Жәндіктер,балықтар,қосмекен-ділер,бауырмен жорғалаушылар ,құстар,сүтқорек-тілер деп— а) жануарлар дүниесін; ә)жануарлардың аттарын; б)жануарлардың көптүрлілігін; в)жануарлар класын атайды; 2.Жәндіктердің 3 белгісі: а)қанаты,6 аяғы, мұртшасы; ә)аяғы, тырнағы, қанаты; б)3 бөлікті денесі,тырнағы қанаты; в)тырнағы,6 бөлікті денесі,6 аяғы; 3.Қызыл кітапқа: а) құстың 29 түрі; ә)құстың 56 түрі; б) 56 құс; в)барлық құстар енгізілген; 4.Балықтар ... тыныстайды. а)өкпесімен; ә)қанатымен; б)желбезегімен; в)торсылдағымен; 5.Тіршілік ету ортасы деп— а)тіршілікке қолайлы ортаны; ә)тұрғызылатын қоныс мекенді; б)бейімделіп мекен етуді; в)оналасу ерекшелігін; |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыыс |
-Бүгінгі сабақтан не үйрендіңдер? -Не ұнады? -Не ұнамады? Оқушыларға стикер таратып беру. |
Оқушылар сұраққа жауап береді. Стикерге кері байланыс жазып береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
Мекен ортасына бейімділігі»мәтінін оқу. |
Үй тапсырмасын күнделікке жазады |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
Топ жетекшілеріне бағалату |
Топтағы оқушыларды топбас шы бағалап бағалау парақшасы на жазып береді |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
.
шағым қалдыра аласыз













