Жануарлардың зәр шығару жүйесінің эвоюциясы 7 сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Жануарлардың зәр шығару жүйесінің эвоюциясы 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың зәр шығару жүйесін салыстырады, омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың зәр шығару жүйесінің құрылысын, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын біледі.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақ тақырыбы: Жануарлардың зәр шығару жүйесінің эволюциясы

Бөлім:

Бөліп шығару

Педагогтің аты-жөні:

Ширдебаева Гульнар Тилеумуратовна

Күні:


Тақырыбы:

Жануарлардың зәр шығару жүйесінің эвоюциясы

Сыныбы

7 Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.1.5.3 - омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың бөліп шығару жүйелерінің құрылысын салыстыру


Сабақтың мақсаты:

  • омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың зәр шығару жүйесін салыстыру;

  • омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың зәр шығару жүйесінің құрылысын, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын білу;

Құндылықтар

Құзыреттілік: азаматтық борыш және парасаттылық

Заң және тәртіп:

құқықтық жүйе мен адам құқығы негіздерін білу;

тәртіп пен әділдік, нормалар мен ережелерді сақтау қажеттілігін түсіну;

қоғамды қорғау мен қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі заң мен тәртіптің маңыздылығын білу;


Сабақ барысы/уақыты

Мұғалімнің әрекеті


Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


3 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі:

«Стикер» түсі бойынша топқа бірігуге нұсқау береді.


Додокоэдр» тәсілі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады

«Стикер» түсі

бойынша топтарға бірігеді.


«Додокоэдр» ойыны арқылы жағымды ахуал орнатады .

Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

Ағаш суреті

3 мин

ІІ Үй тапсырмасы

Цифрлық платформа арқылы сұрайды.


Өсімдік бөлінділерінің ерекшелігі

https://wordwall.net/resource/64675838


«Кинометафора» тәсілі арқылы төңірегінде ой қозғайды, сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды.

Бүйрек құрылысы және қызметі

https://youtu.be/fyAuZkC4MjM

Цифрлық платформа арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.


«Кинометафора» тәсілі арқылы

сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды


Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

«Жарайсың!»

«Тамаша жауап»т .б


Экран

Суреттер

Бүйрек құрылысы және қызметі

https://youtu.be/fyAuZkC4MjM


Сабақтың ортасы


15 мин

ІV Топтық жұмыс.

Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді,

Топтық жұмысты ұйымдастырады.

1 -топ «Қарапайымдардың зәр шығару жүйесі»

2- топ «Ұлулар мен шаянтәрізділердің бөліп шығару жүйесі»

3-топ

«Өрмекіштәрізділер мен жәндіктердің шығару жүйесі»

4-топ «Балықтар мен сүтқоректілердің шығару жүйесі» тақырыбы бойынша оқулықтағы ақпаратпен танысуды ұсынады.

Оқушылар топтарда мұғалімнің бағыт берумен берілген тақырыпты талдап, топтык жұмыс орындайды.





Интернет ресурстарын косымша қолданады

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы беріледі






А4 парағы


Маркер

флипчарт






15мин

Сабақты бекіту тапсырмалары.

1-тапсырма Жеке жұмыс

(а) Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың бөліп шығару жүйелерін сәйкестендіріңіз.


Бөліп шығару мүшелері

Жануарлар

A. Жасыл без

B. Нефридия

C. Мальпигий түтігі D. Жиырылғыш вакуоль

E. Бүйрек

I. Адам

II.Теңіз шаяны

III. Бунақденелілер IV. Қарапайымдар

V. Жұмыр құрттар


А

В

С

Д

Е







2-тапсырма

Суретке қараңыз.








(b) Берілген ағзаларда нәруыздық ыдыраудың соңғы өнімі қандай қосылыс түрінде бөлінетінін сипаттаңыз.




(с) Бұл ағзаларда нәруыздық ыдыраудың соңғы өнімінің әр түрлі болу себебін түсіндіріңіз



3-тапсырма ЕБК

Суретті мұқият қараңыз










Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың бөліп шығару жүйелерін сәйкестендіреді.















Берілген ағзаларда нәруыздық ыдыраудың соңғы өнімі қандай қосылыс түрінде бөлінетінін сипаттайды.









Бұл ағзаларда нәруыздық ыдыраудың соңғы өнімінің әр түрлі болу себебін түсіндіреді.



1-санымен көрсетілген құрылымның атауын тауып, қызметін сипаттайды


Дескриптор :

омыртқасыз жануар түрлері мен бөліп шығару мүшелерін сәйкестендіреді; омыртқалы жануар түрлері мен бөліп шығару мүшелерін сәйкестендіреді;

Жалпы балл -5




Дескриптор:

жануарларда нәруыздық ыдыраудың соңғы өнімін сипаттайды; ағзаларда нәруыздық ыдыраудың соңғы өнімінің әр түрлі болу себебін түсіндіреді.

Жалпы балл-5












Дескриптор :

1-санымен көрсетілген құрылымның атауын жазады; қызметін сипаттайды;

Жалпы балл-3

2-косымша

Тапсырма жазылған парақтар




































Сабақ

тың соңы

4 мин

Кері байланыс

«СМС» арқылы кері байланыс жасауды ұсынады

Қатысушылар « СМС» арқылы кері байланыс жасайды

Кері байланыс:

« СМС» арқылы

Кесте


1 мин

Үй тапсырмасы § 31 оку






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
03.04.2025
204
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі