|
ББҰА |
|
|
|
Бөлім |
Тірі ағзалардың қоректенуі |
|
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жапырақтың құрылысы мен қызметі. Жапырақтың ішкі құрылысы. Лептесік. Жапырақ фотосинтездеуші негізгі арнайы мүше. Судың булануы мен газдардың алмасуы. |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.1.2.1 жапырақтың ішкі құрылысын сипаттау, құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Құндылықтар |
Құндылық: бірлік және ынтымақ; Құзыреттілік: тиімді коммуникация Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік;Құзыреттілік: инновациялық ойлау |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс - әрекеті |
Білім алушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал қалыптастыру «Комплименттер тамшысы» әдісі Оқушылар берілген уақыт ішінде (1-1,5 минут) бір парақ қағазға өздерінің сүйікті адамдарынан естігісі келген комплиментті жазады. Содан кейін мұғалім оқушыларға бір-бірден «жаңбыр тамшыларын» ашып, оларды оқуды тапсырады.Комплименттерді барлық оқушылардың кезектесіп оқуына да болады. Санамақ арқылы топқа бөлу Үй тапсырмасы «Асықтар шеңбері» әдісі арқылы сұралады. |
Мұғаліммен амандасады, оқушылар бір – біріне тілек айтады. Жазып болған соң оқушылар бұл парақтарды домалақтап, домалақ қармен атқыласқандай оларды бір-біріне лақтыруы керек. Сұрақтарға жауап береді. |
«Үш шапалақ» әдісі
1-10 балл аралығында формативті бағалау |
интербелсенді тақта презентация |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 10 мин |
Ұжымдық жұмыс. Ассоциация
Т Желдеткіш табиғаттағы қоршаған ортаны көркемдейді Жалпы осы суреттер құпия теңеулер не жайлы болуы мүмкін? Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаты тұжырымдалады. «Кинометафора» әдісі. Жапырақтың құрылысы мен қызметі туралы бейнематериал көрсетіледі. |
Оқушылар тапсырманы орындайды. Осы терминдердің байланысын анықтай отырып, сипаттама береді. Оқушылар өз ойларымен бөлісіп, жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды. Оқушылар жаңа тақырып бойынша берілген ақпараттармен танысады. |
Мадақтау сөздер |
АКТ, оқулық, кесте Бейнематериал |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 25 мин
|
(Топтық жұмыс) Тапсырма 1. (М) Мұғалімнің шағын түсіндіруі. Топтық жұмыс. Кестмен жұмыс. 1топ. Қоректену түрлерін ажыратады. 2-топ. Жапырақтың қызметін түсіндіреді. 3-топ. Жапырақтыңішкі құрлысын сипаттайды.
|
Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды. Топ ішінде мәтінді оқып, талқылайды. |
Дескриптор: -Қоректену түрлерін ажыратады.2б -Жапырақтың қызметін түсіндіреді.2б -Жапырақтың ішкі құрлысын сипаттайды.2б
|
Мәтін, плакаттар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
(Жұптық жұмыс) Тапсырма 2. 2.1) «Анықтамалық кесте»әдісі. Кестені толтырыңыз
2.2) «Биологиялық диктант» әдісі. Тапсырманы орындаңыз.
|
Оқушылар берілген тапсырманы дескрипторге сүйене отырып, орындайды.
Оқушылар бос орындарға қажетті терминдерді енгізеді. |
Дескриптор Білім алушылар: Фотосинтез қызметіне анықтама береді 1б Судың булану қызметіне анықтама береді 1б Газ алмасу қызметіне анықтама береді 1б
1-10 балл аралығында формативті бағалау |
АКТ, телефон, сілтеме
сілтеме: https://learningapps.org/watch?v=pbex7vs2t24
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
ФС (Жеке жұмыс) Тапсырма 3. Мәтінмен жұмыс Жапырақ пен Күннің сыйы Ертегіге негізделген функционалдық сауаттылық тапсырмасы Мәтін бойынша тапсырмалар
Тапсырма жауабы
|
Оқушылар берілген тапсырманы орындайды.
|
Дескрипторлар
|
АКТ, мәтін |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия «Аяқталмаған сөйлем» әдісі. Оқушылар сөйлемді аяқтайды.
Үйге тапсырма:тест
|
Оқушылар өздеріне жақын сөйлемді таңдап, айтылған ойды жалғастырады.
|
|
стикер |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Тексерілді:________________________
Жапырақтың құрылысы мен қызметі
1.
Жапырақ өсімдіктің қандай мүшесі болып табылады?
A) Тірек
B) Қоректену
C) Тыныс алу
Жауабы: B)
Қоректену
2.
Минералды қоректену қайда жүзеге асырылады?
A) Жапырақта
B) Тамыр арқылы
C) Сабағы арқылы
Жауабы: B) Тамыр арқылы
3.
Жапырақтың басты үш қызметін атаңыз.
A) Фотосинтез, судың булануы, газ алмасу
B) Тыныс алу, қоректену, өсу
C) Транспирация, қорғаныш, фотосинтез
Жауабы: A) Фотосинтез, судың булануы, газ алмасу
4.
Фотосинтездеуші ұлпа қалай аталады?
A) Колленхима
B) Паренхима
C) Склеренхима
Жауабы: B) Паренхима
5.
Жапырақтың жоғарғы қабаты қандай атпен белгілі?
A) Баганалы паренхима
B) Кеуекті паренхима
C) Склеренхима
Жауабы: A) Баганалы паренхима
6.
Кеуекті паренхиманың жасушалары қандай қасиетке ие?
A) Тығыз орналасқан
B) Дөңгелек және бос орналасқан
C) Тар және ұзын
Жауабы: B) Дөңгелек және бос орналасқан
7.
Жапырақтың қабықшасы қандай қызмет атқарады?
A) Қоректену
B) Қорғаныш
C) Тыныс алу
Жауабы: B) Қорғаныш
8.
Лептесік қандай қызмет атқарады?
A) Суды буландыру
B) Жапырақты қоректендіру
C) Газ алмасу
Жауабы: C) Газ алмасу
Төменде жапырақтың қызметі мен сипаттамалары берілген. Әр қызметті оның дұрыс сипаттамасымен сәйкестендіріңіз.
|
Жапырақтың қызметі |
Сипаттамасы |
|
1. Фотосинтез |
А. Артық судың буға айналып, жапырақ бетінен шығуы |
|
2. Газ алмасу |
B. Көмірқышқыл газын сіңіріп, оттекті бөлу |
|
3. Булану (транспирация) |
C. Күн сәулесі арқылы глюкоза түзілуі |
|
4. Қоректік заттарды тасымалдау |
D. Жапырақ арқылы органикалық заттардың тамырға және басқа мүшелерге жеткізілуі |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жапырақтың ішкі құрылысы
Жапырақтың ішкі құрылысы
|
ББҰА |
|
|
|
Бөлім |
Тірі ағзалардың қоректенуі |
|
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жапырақтың құрылысы мен қызметі. Жапырақтың ішкі құрылысы. Лептесік. Жапырақ фотосинтездеуші негізгі арнайы мүше. Судың булануы мен газдардың алмасуы. |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.1.2.1 жапырақтың ішкі құрылысын сипаттау, құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Құндылықтар |
Құндылық: бірлік және ынтымақ; Құзыреттілік: тиімді коммуникация Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік;Құзыреттілік: инновациялық ойлау |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс - әрекеті |
Білім алушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал қалыптастыру «Комплименттер тамшысы» әдісі Оқушылар берілген уақыт ішінде (1-1,5 минут) бір парақ қағазға өздерінің сүйікті адамдарынан естігісі келген комплиментті жазады. Содан кейін мұғалім оқушыларға бір-бірден «жаңбыр тамшыларын» ашып, оларды оқуды тапсырады.Комплименттерді барлық оқушылардың кезектесіп оқуына да болады. Санамақ арқылы топқа бөлу Үй тапсырмасы «Асықтар шеңбері» әдісі арқылы сұралады. |
Мұғаліммен амандасады, оқушылар бір – біріне тілек айтады. Жазып болған соң оқушылар бұл парақтарды домалақтап, домалақ қармен атқыласқандай оларды бір-біріне лақтыруы керек. Сұрақтарға жауап береді. |
«Үш шапалақ» әдісі
1-10 балл аралығында формативті бағалау |
интербелсенді тақта презентация |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 10 мин |
Ұжымдық жұмыс. Ассоциация
Т Желдеткіш табиғаттағы қоршаған ортаны көркемдейді Жалпы осы суреттер құпия теңеулер не жайлы болуы мүмкін? Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаты тұжырымдалады. «Кинометафора» әдісі. Жапырақтың құрылысы мен қызметі туралы бейнематериал көрсетіледі. |
Оқушылар тапсырманы орындайды. Осы терминдердің байланысын анықтай отырып, сипаттама береді. Оқушылар өз ойларымен бөлісіп, жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды. Оқушылар жаңа тақырып бойынша берілген ақпараттармен танысады. |
Мадақтау сөздер |
АКТ, оқулық, кесте Бейнематериал |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 25 мин
|
(Топтық жұмыс) Тапсырма 1. (М) Мұғалімнің шағын түсіндіруі. Топтық жұмыс. Кестмен жұмыс. 1топ. Қоректену түрлерін ажыратады. 2-топ. Жапырақтың қызметін түсіндіреді. 3-топ. Жапырақтыңішкі құрлысын сипаттайды.
|
Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды. Топ ішінде мәтінді оқып, талқылайды. |
Дескриптор: -Қоректену түрлерін ажыратады.2б -Жапырақтың қызметін түсіндіреді.2б -Жапырақтың ішкі құрлысын сипаттайды.2б
|
Мәтін, плакаттар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
(Жұптық жұмыс) Тапсырма 2. 2.1) «Анықтамалық кесте»әдісі. Кестені толтырыңыз
2.2) «Биологиялық диктант» әдісі. Тапсырманы орындаңыз.
|
Оқушылар берілген тапсырманы дескрипторге сүйене отырып, орындайды.
Оқушылар бос орындарға қажетті терминдерді енгізеді. |
Дескриптор Білім алушылар: Фотосинтез қызметіне анықтама береді 1б Судың булану қызметіне анықтама береді 1б Газ алмасу қызметіне анықтама береді 1б
1-10 балл аралығында формативті бағалау |
АКТ, телефон, сілтеме
сілтеме: https://learningapps.org/watch?v=pbex7vs2t24
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
ФС (Жеке жұмыс) Тапсырма 3. Мәтінмен жұмыс Жапырақ пен Күннің сыйы Ертегіге негізделген функционалдық сауаттылық тапсырмасы Мәтін бойынша тапсырмалар
Тапсырма жауабы
|
Оқушылар берілген тапсырманы орындайды.
|
Дескрипторлар
|
АКТ, мәтін |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия «Аяқталмаған сөйлем» әдісі. Оқушылар сөйлемді аяқтайды.
Үйге тапсырма:тест
|
Оқушылар өздеріне жақын сөйлемді таңдап, айтылған ойды жалғастырады.
|
|
стикер |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Тексерілді:________________________
Жапырақтың құрылысы мен қызметі
1.
Жапырақ өсімдіктің қандай мүшесі болып табылады?
A) Тірек
B) Қоректену
C) Тыныс алу
Жауабы: B)
Қоректену
2.
Минералды қоректену қайда жүзеге асырылады?
A) Жапырақта
B) Тамыр арқылы
C) Сабағы арқылы
Жауабы: B) Тамыр арқылы
3.
Жапырақтың басты үш қызметін атаңыз.
A) Фотосинтез, судың булануы, газ алмасу
B) Тыныс алу, қоректену, өсу
C) Транспирация, қорғаныш, фотосинтез
Жауабы: A) Фотосинтез, судың булануы, газ алмасу
4.
Фотосинтездеуші ұлпа қалай аталады?
A) Колленхима
B) Паренхима
C) Склеренхима
Жауабы: B) Паренхима
5.
Жапырақтың жоғарғы қабаты қандай атпен белгілі?
A) Баганалы паренхима
B) Кеуекті паренхима
C) Склеренхима
Жауабы: A) Баганалы паренхима
6.
Кеуекті паренхиманың жасушалары қандай қасиетке ие?
A) Тығыз орналасқан
B) Дөңгелек және бос орналасқан
C) Тар және ұзын
Жауабы: B) Дөңгелек және бос орналасқан
7.
Жапырақтың қабықшасы қандай қызмет атқарады?
A) Қоректену
B) Қорғаныш
C) Тыныс алу
Жауабы: B) Қорғаныш
8.
Лептесік қандай қызмет атқарады?
A) Суды буландыру
B) Жапырақты қоректендіру
C) Газ алмасу
Жауабы: C) Газ алмасу
Төменде жапырақтың қызметі мен сипаттамалары берілген. Әр қызметті оның дұрыс сипаттамасымен сәйкестендіріңіз.
|
Жапырақтың қызметі |
Сипаттамасы |
|
1. Фотосинтез |
А. Артық судың буға айналып, жапырақ бетінен шығуы |
|
2. Газ алмасу |
B. Көмірқышқыл газын сіңіріп, оттекті бөлу |
|
3. Булану (транспирация) |
C. Күн сәулесі арқылы глюкоза түзілуі |
|
4. Қоректік заттарды тасымалдау |
D. Жапырақ арқылы органикалық заттардың тамырға және басқа мүшелерге жеткізілуі |
шағым қалдыра аласыз

абиғи "тағам
фабрикасы"












