|
Бөлім: |
Тірі ағзалардың қоректенуі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Досмағамбетова Құралай Жексенқызы |
|
Күні: |
26.01.2024ж |
|
Сыныбы: 7 “А”
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жапырақтың құрылысы мен қызметі. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.2.1 - жапырақтың ішкі құрылысын сипаттау, құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты сипаттау |
|
Сабақтың мақсаты: |
Жапырақтың құрылысы мен қызметін, арасындағы өзара байланысты сипаттайды. |
|
Жоспарланған уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 2 минут
5 минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жүректен жүрекке» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне жақсы тілектер айту арқылы бір-біріне жүрек береді;
«Миға шабуыл» әдісі
3 түсті жапырақ арқылы топқа бөлу. Жаңа сабақ тақырыбы, мақсатына тоқталу. |
Оқушылар ұстазымен амандасады, жүректен жүрекке әдісі арқылы бір-бірлеріне жақсы тілектер айтады;
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Жаңа сабақ тақырыбын,мақсатын дәптерге жазып алады.
|
Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.
Тақырыпты қайталау тапсырмасына жауап берген оқушыны “Ауызша мадақтау” әдісімен бағалау. Мысалы:Жарайсың!Өте жақсы! |
https://707.su/m1HR
3түрлі жапырақ суреттер
|
||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 4 минут |
Білу және түсіну Жапырақ деп – өсімдіктің қоректенетін басты мүшесі. Қоректену: Минералды және ауа арқылы қоректену Минералды қоректену- топырақтан заттарды сіңіру. Ол тамыр арқылы жүзеге асады. Ауа арқылы қоректену- ауадан жарық және заттарды сіңіру. Бұл үдеріс негізінен жапырақтарда жүреді. Жапырақтар басты үш қызмет атқарады:
Жапырақтың сыртқы құрылысы- жапырақ тақтасынан (алақанынан) және сағақтан тұрады. Жапырақтың кеңейген жері — тақтасы, ал сабаққа бекінетін жіңішке бөлігі — сағағы деп аталады. |
Мұғалім айтқан ақпараттарды тыңдайды және оқиды |
Дескриптор: 1.Жапырақтың құрылысын сипаттайды. |
Оқулық, мәтіндер. https://lyl.su/TtC |
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 26 мин. |
Тапсырма 1. Оқыту формасы: Топтық жұмыс Әдісі: Кластер Оқулықтағы мәтінді пайдалана отырып: 1-топ – Жапырақтың құрылысы мен қызметі, 2-топ – Жапырақтың ішкі құрылысы 3-топ - Жапырақта заттардың тасымалдануы
Тапсырма. 2 Оқыту формасы: Жұптық жұмыс Әдісі: «Ойлан.Жұптас. Бөліс» Жапырақтың 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 сандарымен берілген құрылымдарын атаңыз.
Тапсырма. 3 Оқыту формасы: Жеке жұмыс.Жапырақтың берілген құрылымдарының қызметтерін жазыңыз.
|
Дескриптор: -Жапырақтың құрылысы мен қызметін сипаттайды. -Жапырақтың ішкі құрылысы сипаттайды. -Жапырақта заттардың тасымалдануын сипаттайды.
Оқушылар үлестірмелі қағазға құрылымдарды жазады.
Оқушылар кестедегі бос орындарды толтырады.
|
Бағалау критерийлері: ұйымдастырылуы; -мазмұны; -топ мүшелерінің белсенділігі; -креативтілігі.
Дескриптор:6балл Жапырақтың - 2,4,5 құрылымдарын атайды . 3 балл Жапырақтың - 3,6,7 құрылымдарын атайды. 3балл
Дескриптор: 4балл Жапырақтың 1.2,3 құрылымдарының қызметін сипаттайды. 3балл
Жапырақтың 4құрылымдарының қызметін сипаттайды. 1балл
|
Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер
Үлестірме қағаздар https://lyl.su/ixG |
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
Кері байланыс 3 минут
|
«Миға жиған ақпарат» Оқушылар жапырақтың суретін салып, оны сабақ кезінде меңгерген білімдерін білдіретін сөздермен толтырады. Топ басшысы оқушылардың жинаған баллдарын айтып(жапырақ саны бойынша), қорытындылайды
|
Сабақ барысында жиналған жапырақты жинай отырып, оқушылар өз өздеріне баға бер отырып, сабақты қорытындылайды
Оқушылар бүгін не үйренді,қалай жұмыс жасады.сабақ ұнадыма кері байланыс береді.
|
10 жапырақ – «өте жақсы» деген баға, 6-9 жапырақ– «жақсы» деген баға 5жапырақ– «қанағаттанарлық» деген баға |
Түрлі жапырақтар
Кері байланыс парағы. https://lyl.su/JBB
. |
||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жапырақтың құрылысы мен қызметі.
|
Бөлім: |
Тірі ағзалардың қоректенуі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Досмағамбетова Құралай Жексенқызы |
|
Күні: |
26.01.2024ж |
|
Сыныбы: 7 “А”
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жапырақтың құрылысы мен қызметі. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.2.1 - жапырақтың ішкі құрылысын сипаттау, құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты сипаттау |
|
Сабақтың мақсаты: |
Жапырақтың құрылысы мен қызметін, арасындағы өзара байланысты сипаттайды. |
|
Жоспарланған уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 2 минут
5 минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жүректен жүрекке» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне жақсы тілектер айту арқылы бір-біріне жүрек береді;
«Миға шабуыл» әдісі
3 түсті жапырақ арқылы топқа бөлу. Жаңа сабақ тақырыбы, мақсатына тоқталу. |
Оқушылар ұстазымен амандасады, жүректен жүрекке әдісі арқылы бір-бірлеріне жақсы тілектер айтады;
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Жаңа сабақ тақырыбын,мақсатын дәптерге жазып алады.
|
Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.
Тақырыпты қайталау тапсырмасына жауап берген оқушыны “Ауызша мадақтау” әдісімен бағалау. Мысалы:Жарайсың!Өте жақсы! |
https://707.su/m1HR
3түрлі жапырақ суреттер
|
||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 4 минут |
Білу және түсіну Жапырақ деп – өсімдіктің қоректенетін басты мүшесі. Қоректену: Минералды және ауа арқылы қоректену Минералды қоректену- топырақтан заттарды сіңіру. Ол тамыр арқылы жүзеге асады. Ауа арқылы қоректену- ауадан жарық және заттарды сіңіру. Бұл үдеріс негізінен жапырақтарда жүреді. Жапырақтар басты үш қызмет атқарады:
Жапырақтың сыртқы құрылысы- жапырақ тақтасынан (алақанынан) және сағақтан тұрады. Жапырақтың кеңейген жері — тақтасы, ал сабаққа бекінетін жіңішке бөлігі — сағағы деп аталады. |
Мұғалім айтқан ақпараттарды тыңдайды және оқиды |
Дескриптор: 1.Жапырақтың құрылысын сипаттайды. |
Оқулық, мәтіндер. https://lyl.su/TtC |
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 26 мин. |
Тапсырма 1. Оқыту формасы: Топтық жұмыс Әдісі: Кластер Оқулықтағы мәтінді пайдалана отырып: 1-топ – Жапырақтың құрылысы мен қызметі, 2-топ – Жапырақтың ішкі құрылысы 3-топ - Жапырақта заттардың тасымалдануы
Тапсырма. 2 Оқыту формасы: Жұптық жұмыс Әдісі: «Ойлан.Жұптас. Бөліс» Жапырақтың 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 сандарымен берілген құрылымдарын атаңыз.
Тапсырма. 3 Оқыту формасы: Жеке жұмыс.Жапырақтың берілген құрылымдарының қызметтерін жазыңыз.
|
Дескриптор: -Жапырақтың құрылысы мен қызметін сипаттайды. -Жапырақтың ішкі құрылысы сипаттайды. -Жапырақта заттардың тасымалдануын сипаттайды.
Оқушылар үлестірмелі қағазға құрылымдарды жазады.
Оқушылар кестедегі бос орындарды толтырады.
|
Бағалау критерийлері: ұйымдастырылуы; -мазмұны; -топ мүшелерінің белсенділігі; -креативтілігі.
Дескриптор:6балл Жапырақтың - 2,4,5 құрылымдарын атайды . 3 балл Жапырақтың - 3,6,7 құрылымдарын атайды. 3балл
Дескриптор: 4балл Жапырақтың 1.2,3 құрылымдарының қызметін сипаттайды. 3балл
Жапырақтың 4құрылымдарының қызметін сипаттайды. 1балл
|
Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер
Үлестірме қағаздар https://lyl.su/ixG |
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
Кері байланыс 3 минут
|
«Миға жиған ақпарат» Оқушылар жапырақтың суретін салып, оны сабақ кезінде меңгерген білімдерін білдіретін сөздермен толтырады. Топ басшысы оқушылардың жинаған баллдарын айтып(жапырақ саны бойынша), қорытындылайды
|
Сабақ барысында жиналған жапырақты жинай отырып, оқушылар өз өздеріне баға бер отырып, сабақты қорытындылайды
Оқушылар бүгін не үйренді,қалай жұмыс жасады.сабақ ұнадыма кері байланыс береді.
|
10 жапырақ – «өте жақсы» деген баға, 6-9 жапырақ– «жақсы» деген баға 5жапырақ– «қанағаттанарлық» деген баға |
Түрлі жапырақтар
Кері байланыс парағы. https://lyl.su/JBB
. |
||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




