7.2А:Тірі организмдердің
қоректенуі
|
№2 о
м
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Садыбекова М.К
|
Сынып: 7
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Жапырақтың құрылысы мен
қызметі
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу
мақсаттары:
|
7.1.2.1 жапырақтың ішкі
құрылысын сипаттау, құрылысы мен қызметі арасындағы өзара
байланысты түсіндіру
|
Сабақтың мақсаты
:
|
Жапырақтың ішкі құрылысын
сипаттау;
Жапырақтың негізгі құрылымын
анықтау;
Жапырақ негізгі құрымы мен
қызыметін байланыстыра алу.
|
Бағалау
критерийлері
|
жапырақтың құрылысы мен
қызметі білсе;
жапырақтың ішкі
құрылысын ажарата алса;
лептесік, жапырақ
фотосинтездеуші, суды буландырушы және газ алмастырушы арнайы мүше
қызыметін сипаттай алса
|
Тілдік
мақсаттар:
|
Академиялық тілде ойын
жеткізе алу;
Биологиялық терминдерді дұрыс жаза алу.
Пәндік лексика және
терминология
Қоректену,крахмал,
нәруыз, қант, май,фотосинтез,хлоропласт,мезофилл, борпылдақ
паренхима,бағаналы паренхима,эпидермис,шаңдаққабат/кутикула,
лептесік,флоэма және ксилема,өткізгіш ұлпа ,жасушааралық,тірек
ұлпасы,өткізгіш шоқ (жүйке)
Диалог құруға
/жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
•эпидермис бір-біріне
тығыз жанасқан тірі жасушалардың ... қабатынан
тұрады.
•Борпылдақ паренхиманың
жасушалары ... пішінді.
•Бағаналы паренхима
жасушаларында ... үдерісі белсенді жүреді.
•Суда қалқып жүретін
өсімдіктердің жапырақтарында лептесік ...
орналасады.
•Эпидермис жасушаларында
хлоропласт болмайды. Сондықтан олар арқылы жарық
...
•Шаңдаққабат балауыздың
жұқа қабатымен қапталған, ол өз кезегінде ... қызмет
атқарады.
•Флоэма арқылы
өсімдіктердің барлық ұлпалары мен мүшелеріне ... ерітінділері
тасымалданады.
•Ксилеманың .. арқылы су
барлық ұлпалар мен мүшелерге жеткізіледі
|
Құндылықтарды дарыту
|
Өмір бойы
оқу,
|
Пән аралық байланыс:
|
Физика – судың сұйық
күйден буға айналуы
|
АКТ
пайдалану дағдылары
|
Таныстырылымда берілген
ақпартпен жұмыс жасай алу, арқылы микроскоптан көргенін дайын
суретпен салыстыру ноутбук арқылы.
|
Алдыңғы білім
|
Өсімдік
және жануарлар жасушасының құрамбірліктері (7.1.А
бөлімі)
|
Сабақ барысы:
|
Сабақ қезеңдері:
|
Сабақта орындалуы тиіс
іс - әрекеттер
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы:
0 – 3
минут
|
1.Ой
шақыру:
Мұғалім
оқушылардан.
«Қалай ойлайсыздар неге
көптеген өсімдіктер жапырақсыз тіршілік ете
алмайды»
2.ЖАДА
қалыптасады, сабақ тақырыбы мен мақсаты
анықталады.
|
Слайд1
|
Сабақтың
ортасы:
3– 5
минут
5-7минут
7 –17
минут
17-27
минут
27-32
минут
32-39
минут
39-40
минут
|
3. Зерттеу
сұрақтарын қалыптастыру. Мұғалім оқушыларға
сұрақтар дайындауды ұсынады. Ол сұрақтардың жауабын сабақ үдерісі
үстінде жауап беріледі және мақсатқа жетуге арналған сұрақтар болуы
керек.
4.Негізгі
терминдермен жұмыс. Оқушыларға алдын ала
дайындалған терминдер мен олардың анықтамасын
береді.
5.Ақпаратпен
жұмыс. Жапырақтың ішкі
құрылысымен танысу. Жеке жұмыс.
6. Сызбамен
жұмыс. Мұғалім оқушыларға
жапырақ құрылысының таратады.Оқушылар сол парақ бетіне жапырақ
құрылымын белгілеу қажет.
Қызыметі мен құрылысын
сәйкстендіру.
7.
Жапырақты
ішкі құрылысын микроскоп арқылы
зерттеу.
Дайын микропрепарадтан жапырақ құрылысын
зерделеу.
(қауіпсіздік техникасын
оқушылар назарына салу)
Газалмасу, заттардың
тасымалдануы, транспирация – судың булануы үдерістерін
сипаттау.
8.
Тексеру.Қалыптастырушы
бағалау. Жазбаша жұмыс орындалады.
9. Өзара
тексеру.
|
Слайд
№1
қосымша
№2
қосымша
ноутбук
Микроскоп , дайын
препарад
|
Сабақтың
соңы
40-45минут
|
VІІ. Рефлексия:
Біз не
жасадық?
Не үшін
жасадық?
Қалай
орындалды?
|
|
Саралау –
оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті
жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың
берілген материалды меңгеру деңгейін қалай
тексересіз?
|
Пәнаралық
байланыс
Денсаулық және
қауіпсіздік ережелері
|
Барлық
оқушылар
Жапырақтың ішкі
құрылысын сипаттай алады
Оқушылардың көп
бөлігі
Жапырақ негізгі
құрымымы мен қызыметін байланыстыра алады
Кейбір
оқушылар
Жапырақ
негізгі құрымымы мен қызыметін байланыстыра алады және зерттеу
жұмысын өз ұсынысын енгізе алады
|
Жұптық жұмыста өзара бағалау
Өзара
бағалау
|
Денсаулық сақтау
технологиялары.
Микропрепарадпен
микроскоп арқылы жұмыс жасағанада қауіпсіздік ережесін
сақтау.
Сергіту сәттері мен
белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта
қолданылатын
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің
тармақтары
|
Рефлексия:
Сабақ
мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін
оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп
оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды
пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер
енгіздім және неліктен?
|
Төменде берілген бос орынды өз
сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға
қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Қысқаша
бағалау:Қандай екі мезет ең
табысты (сабақ беру мен оқытуды
қарастырыңыз)?
1:
2:
Қандай екі мезет Сабақты
жақсартты (сабақ беру мен оқытуды
қарастырыңыз)?
1:
2:
Мен сабақтан топ пен жекелеген адамдар туралы
не білдім, келесі сабақта не айтамын?
|
қоректену
•
крахмал, нәруыз, қант,
май
•
фотосинтез
•
хлоропласт
•
мезофилл
•
борпылдақ
паренхима
•
бағаналы
паренхима
•
эпидермис
•
шаңдаққабат/кутикула
•
лептесік
•
флоэма және
ксилема
•
өткізгіш
ұлпа
•
жасушааралық
•
тірек
ұлпасы
• өткізгіш шоқ (жүйке
|
қоректену
•
крахмал, нәруыз, қант,
май
•
фотосинтез
•
хлоропласт
•
мезофилл
•
борпылдақ
паренхима
•
бағаналы
паренхима
•
эпидермис
•
шаңдаққабат/кутикула
•
лептесік
•
флоэма және
ксилема
•
өткізгіш
ұлпа
•
жасушааралық
•
тірек
ұлпасы
• өткізгіш шоқ (жүйке
|
қоректену
•
крахмал, нәруыз, қант,
май
•
фотосинтез
•
хлоропласт
•
мезофилл
•
борпылдақ
паренхима
•
бағаналы
паренхима
•
эпидермис
•
шаңдаққабат/кутикула
•
лептесік
•
флоэма және
ксилема
•
өткізгіш
ұлпа
•
жасушааралық
•
тірек
ұлпасы
• өткізгіш шоқ (жүйке
|
қоректену
•
крахмал, нәруыз, қант,
май
•
фотосинтез
•
хлоропласт
•
мезофилл
•
борпылдақ
паренхима
•
бағаналы
паренхима
•
эпидермис
•
шаңдаққабат/кутикула
•
лептесік
•
флоэма және
ксилема
•
өткізгіш
ұлпа
•
жасушааралық
•
тірек
ұлпасы
• өткізгіш шоқ (жүйке
|