|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
04.10.2024 |
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№15 сабақ. Жақсы деген немене, жаман деген немене? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.4.1 өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтау 3.2.8.2 мұғалімнің көмегімен көркем шығарма үзіндісін басқа үлгідегі (иллюстрация, музыка (күй), мультфильм) нұсқасымен салыстыру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтайды Тақырыпты мультфильммен салыстырады және қажетті мәліметті алып,сызбаға түсіреді |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: |
ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК Өзінің және басқалардың іс-әрекеттерін олардың моральдық нормаларға сәйкестігі тұрғысынан талдай білу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут
Өткенді пысықтау 5 минут
Сабақ тың ортасы 25 минут
Сергіту сәті 2 минут
Сабақты қорыту 5минут
Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Өткен тақырыптарды пысықтау «Сарғайған жапырақтар» әдісі Сұрақтар: 1.Б.Соқпақбаев «Сен ұйықтап жатқанда» мәтінінде не туралы айтылады? 2. Торғайды атқан кейіпкер кім? 3. Терек пен қабығы не деп айтысты? 4. Шегіртке мен құмырсқаның қайсысы дұрыс жасайды? 5.Қасқыр жүзім жеймін деп қандай жағдайға ұрынды?
Жаңа тақырып 1-тапсырма Тақырыпты ашу «youtube» әдісі «Жақсылық пен жамандық» ертегісін еске түсіру, бейнебаян көру Жақсылық деген не? Жамандық деген не?
2-тапсырма Мақал-мәтелдерді түсініп оқы. Әр мақалда не туралы айтылған? Негізгі оймен сәйкестендір Туған жердей жер болмас, Туған елдей ел болмас. ( Туған жерге сүйіспеншілік)
Анаңды Меккеге үш қайтара арқалап барсаң да, қарызыңнан құтыла алмайсың (ананы сыйлау)
Алтау алау болса, Ауыздағы кетеді. Төртеу түгел болса, Төбедегі келеді. ( бірлік, ынтымақ)
Ерді намыс өлтіреді, Қоянды қамыс өлтіреді. ( намысшыл)
Білемін деп мақтанба, Сенен де білгіш табылар. ( мақтаншақтық)
3-тапсырма «youtube.» әдісі «ЖАҚСЫЛЫҚ пен ЖАМАНДЫҚ» Қазақша мультфильмер көру Мүмкіндігіңе қарай ғаламтордан «Жақсылық пен Жамандық» ертегісі бойынша түсірілген мультфильмді көруіңе болады. Сол мультфильмнен қандай жаман әдеттер мен жақсы қасиеттерді байқадың? Айтып бер.
Аталған қазақтың хайуанаттар жайындағы ертегісіндегі екі жігіттің істері әңгімеленеді. Бірінші жігіттің әдеті мен ісінен жомарттық, еңбекқорлық, қамқорлық көрінсе, екінші жігіттің ісінен сараңдық дүниеқорлық, өзімшілдік айқын көрінеді. Ертегінің желісі бойынша жамандық пен жақсылық күресіп,жақсылық женіп шығады. Жағымды кейіпкер өзінің мақсат-мұраттына жетеді.
«Нейрожаттығулар» әдісі
4-тапсырма «Күн шуағы» ойыны Жақсы (сары жолақ) мен жаман (қоңыр жолақ) нәрсені айырып жаз. Жақсы-жомарттық, адалдық, еңбекқорлық, қамқорлық Жаман-сараңдық, қулық, өзімшілдік, дуниеқорлық.
Үй тапсырмасы 5-тапсырма Сұрақтардың әрқайсысына мақалмен ауызша жауап бер. 1. «Жақсы деген немене?» 2. «Жаман деген немене?»
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Көңіл күйлерін жеткізеді
Тапсырмалар ды орындайды
Тақырыпты ашады
Мақал-мәтелдердің мағынасын түсіндіреді
Мультфильм көреді
Өз ойларымен бөліседі
Жаттығу жасайды
Ойын ойнайды
Тапсырмалар ды орындайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс береді
|
Мақтап, мадақтап отыру Тамаша!
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1б Өтілген тақырыптарды біледі-1б
Тамаша!
Дескриптор: Мақал-мәтелдердің мағынасын түсіндіреді-1б Мақалдың негізгі ойын таба алады-1б
Кереметсіңдер!
Дескриптор: Адам бойындағы жақсы және жаман қасиеттерді ажырата алады-1б Балалар ертегіні оқып жақсылықты түсінеді-1б
Керемет!
Дескриптор: Жақсы мен жаман нәрсені айырып жазады-1б Адам бойындағы жақсы және жаман қасиеттерді ажырата алады-1б
Тамаша!
Керемет!
«Білім гүлі» әдісі |
Суреттер
Суреттер
Оқу құралдары
ЖАҚСЫЛЫҚ пен ЖАМАНДЫҚ / Қазақша мультфильмер/ Қазақша ертегилер
https://www.youtube.com/watch?v=7_OZ7puz-N8
Жұмыс дәптері
Суреттер
ЖАҚСЫЛЫҚ пен ЖАМАНДЫҚ / Қазақша мультфильмер/ Қазақша ертегилер
https://www.youtube.com/watch?v=7_OZ7puz-N8
Қимылдар
Суреттер
Кері байланыс тақтасы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жақсы деген немене, жаман деген немене?
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
04.10.2024 |
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№15 сабақ. Жақсы деген немене, жаман деген немене? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.4.1 өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтау 3.2.8.2 мұғалімнің көмегімен көркем шығарма үзіндісін басқа үлгідегі (иллюстрация, музыка (күй), мультфильм) нұсқасымен салыстыру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтайды Тақырыпты мультфильммен салыстырады және қажетті мәліметті алып,сызбаға түсіреді |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: |
ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК Өзінің және басқалардың іс-әрекеттерін олардың моральдық нормаларға сәйкестігі тұрғысынан талдай білу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут
Өткенді пысықтау 5 минут
Сабақ тың ортасы 25 минут
Сергіту сәті 2 минут
Сабақты қорыту 5минут
Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Өткен тақырыптарды пысықтау «Сарғайған жапырақтар» әдісі Сұрақтар: 1.Б.Соқпақбаев «Сен ұйықтап жатқанда» мәтінінде не туралы айтылады? 2. Торғайды атқан кейіпкер кім? 3. Терек пен қабығы не деп айтысты? 4. Шегіртке мен құмырсқаның қайсысы дұрыс жасайды? 5.Қасқыр жүзім жеймін деп қандай жағдайға ұрынды?
Жаңа тақырып 1-тапсырма Тақырыпты ашу «youtube» әдісі «Жақсылық пен жамандық» ертегісін еске түсіру, бейнебаян көру Жақсылық деген не? Жамандық деген не?
2-тапсырма Мақал-мәтелдерді түсініп оқы. Әр мақалда не туралы айтылған? Негізгі оймен сәйкестендір Туған жердей жер болмас, Туған елдей ел болмас. ( Туған жерге сүйіспеншілік)
Анаңды Меккеге үш қайтара арқалап барсаң да, қарызыңнан құтыла алмайсың (ананы сыйлау)
Алтау алау болса, Ауыздағы кетеді. Төртеу түгел болса, Төбедегі келеді. ( бірлік, ынтымақ)
Ерді намыс өлтіреді, Қоянды қамыс өлтіреді. ( намысшыл)
Білемін деп мақтанба, Сенен де білгіш табылар. ( мақтаншақтық)
3-тапсырма «youtube.» әдісі «ЖАҚСЫЛЫҚ пен ЖАМАНДЫҚ» Қазақша мультфильмер көру Мүмкіндігіңе қарай ғаламтордан «Жақсылық пен Жамандық» ертегісі бойынша түсірілген мультфильмді көруіңе болады. Сол мультфильмнен қандай жаман әдеттер мен жақсы қасиеттерді байқадың? Айтып бер.
Аталған қазақтың хайуанаттар жайындағы ертегісіндегі екі жігіттің істері әңгімеленеді. Бірінші жігіттің әдеті мен ісінен жомарттық, еңбекқорлық, қамқорлық көрінсе, екінші жігіттің ісінен сараңдық дүниеқорлық, өзімшілдік айқын көрінеді. Ертегінің желісі бойынша жамандық пен жақсылық күресіп,жақсылық женіп шығады. Жағымды кейіпкер өзінің мақсат-мұраттына жетеді.
«Нейрожаттығулар» әдісі
4-тапсырма «Күн шуағы» ойыны Жақсы (сары жолақ) мен жаман (қоңыр жолақ) нәрсені айырып жаз. Жақсы-жомарттық, адалдық, еңбекқорлық, қамқорлық Жаман-сараңдық, қулық, өзімшілдік, дуниеқорлық.
Үй тапсырмасы 5-тапсырма Сұрақтардың әрқайсысына мақалмен ауызша жауап бер. 1. «Жақсы деген немене?» 2. «Жаман деген немене?»
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Көңіл күйлерін жеткізеді
Тапсырмалар ды орындайды
Тақырыпты ашады
Мақал-мәтелдердің мағынасын түсіндіреді
Мультфильм көреді
Өз ойларымен бөліседі
Жаттығу жасайды
Ойын ойнайды
Тапсырмалар ды орындайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс береді
|
Мақтап, мадақтап отыру Тамаша!
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1б Өтілген тақырыптарды біледі-1б
Тамаша!
Дескриптор: Мақал-мәтелдердің мағынасын түсіндіреді-1б Мақалдың негізгі ойын таба алады-1б
Кереметсіңдер!
Дескриптор: Адам бойындағы жақсы және жаман қасиеттерді ажырата алады-1б Балалар ертегіні оқып жақсылықты түсінеді-1б
Керемет!
Дескриптор: Жақсы мен жаман нәрсені айырып жазады-1б Адам бойындағы жақсы және жаман қасиеттерді ажырата алады-1б
Тамаша!
Керемет!
«Білім гүлі» әдісі |
Суреттер
Суреттер
Оқу құралдары
ЖАҚСЫЛЫҚ пен ЖАМАНДЫҚ / Қазақша мультфильмер/ Қазақша ертегилер
https://www.youtube.com/watch?v=7_OZ7puz-N8
Жұмыс дәптері
Суреттер
ЖАҚСЫЛЫҚ пен ЖАМАНДЫҚ / Қазақша мультфильмер/ Қазақша ертегилер
https://www.youtube.com/watch?v=7_OZ7puz-N8
Қимылдар
Суреттер
Кері байланыс тақтасы |
||
шағым қалдыра аласыз






