|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ақөтенова Ш.Б |
|||||
|
Күні: |
03.10.2024 |
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№20 сабақ.Жақсы мен жаманды айыра білемін. Қаратпасөз.
|
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.7.1 қаратпа, қыстырма сөздерді ажырату жəне тыныс белгілерін дұрыс қою; 3.2.4.1 өз бетінше мəтіннің тақырыбын жəне мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
қаратпа, қыстырма сөздерді ажыратады жəне тыныс белгілерін дұрыс қояды өз бетінше мəтіннің тақырыбын жəне мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтайды |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут
Өткенді пысықтау 5 минут
Сабақ тың ортасы 25 минут
Сергіту сәті 2 минут
Сабақты қорыту 5минут
Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту Армысың, асыл күн Армысың, асыл жыр Армысың, көк аспан Армысың, жан досым Жылуыма жылу қос Міне менің қолымз+ Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 4-тапсырма Орны ауысқан ашық хат бөліктерін қалпына келтір. Ашықхатты жазып, қаратпа сөздің астын сыз. Қ Сізді туған күніңізбен құттықтаймын! Сізге денсаулық, ұзақ өмір тілеймін!
Жаңа тақырып 5-жаттығу Өлеңді тыңда. Балақай – Бүлдірген тереміз, балақай. – Алақай! – Ат жарыс көреміз, балақай. – Алақай! – Айға ұшып барамыз, балақай. – Алақай! – Кел, ағаш жарамыз, балақай. – Әй, ата-ай!.. Қадыр Мырза Әли Өлең мазмұнына сәйкес келетін қаратпа сөзі бар сөйлем сызбасын тап. Ж: 1-ші сызба
6-жаттығу Сөйлемдi қаратпа сөзбен толықтырып жаз. 1.Балам, мені көшеден өткізіп жіберші. 2. Терезені дұрыстап жапшы, Дарын. 3. Иә, Әсел, оқып жүрсің бе?
«Бұл кім?» ойыны. Балалар орындарынан тұрып, артқа қарап, көздерін жұмған күйі қолдарын көтеріп-түсіріп жаттығу жасап тұрады. Мұғалім өзге оқушыларға сездірмей, ақырын ғана бір оқушыны тақтаға алып шығады. Тақтаға шыққан оқушы, даусын өзгертіп (жіңішкертіп, жуандатып, шіңкілдеп, қомпылдап) өзі ұнататын тақпағын айтады. Өзге оқушылар тоқтамай жаттығу жасап тұрып, тақпақ айтқан оқушыны даусынан таниды. Осылай екі-үш мәрте қайталауға болады. Әсіресе, үйге берілген жаттауды осылай сұрау, сабақтың қызықты әрі көңілді өтуіне ықпал етеді.
7-жаттығу Мәтінді түсініп оқы. Мәтіндегі негізгі ойды анықта. Соған байланысты өз ойыңды білдір. Негізгі ой: Бата алу
Мәтіннен маңызды ойды білдіретін сөйлемді тап. Бабаң- әкеңнің атасы, атаңның әкесі
Қасыңда отырған досыңа қарата отырып, сөйле. Оны өзіңе қалай қараттың? Қаратпа сөздің пайдасын байқадың ба?
Үй тапсырмасы 8-жаттығу Сұхбатты оқып, одан әрі жалғастыр. – Ата, ең қымбат нәрсе не? – Туған жеріңнен қымбат еш нәрсе жоқ. – Неге? – Балам,туған жеріңнен қымбат еш нәрсе жоқ. -Неге? -Туған жер-әркімнің шыр етіп жерге түскен,бауырында еңбектеп,қаз басқан қасиетті мекені,талай жанның өмір – бақи тұратын өлкесі.
• Сұхбаттағы екінші сөйлемді қаратпа сөзі бар сөйлемге айналдыр -Балам, туған жеріңнен қымбат еш нәрсе жоқ.
Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады
Үй тапсырмасын тексертеді
Тапсырмалар ды орындайды
Сызбаны анықтайды
Сөйлемдерді толықтырады
Жаттығу жасайды
Дәптермен жұмыс жасайды
Жеке жұмыс жасайды
Тапсырмалар ды орындайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс береді
|
Мақтап, мадақтап отыру
Дескриптор: Орны ауысқан ашық хат бөліктерін қалпына келтіреді-1б. Ашықхатты жазып, қаратпа сөздің астын сызады-1б
Тамаша!
Дескриптор: Өлең мазмұнын түсінеді-1б Өлең мазмұнына сәйкес келетін қаратпа сөзі бар сөйлем сызбасын табады-1б
Кереметсіңдер!
Дескриптор: Сөйлемдi қаратпа сөзбен толықтырып жазады-1б
Керемет!
Дескриптор: Мәтінді түсініп оқиды-1б. Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды-1б
ДескриптоР: Мәтіннен маңызды ойды білдіретін сөйлемді табады-1б
Тамаша!
«WhatsApp» әдісі |
Суреттер
Суреттер
Оқу құралдары
Жұмыс дәптері
Қимылдар
Суреттер
Оқулық
Кері байланыс тақтасы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жақсы мен жаманды айыра білемін. Қаратпасөз.
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ақөтенова Ш.Б |
|||||
|
Күні: |
03.10.2024 |
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№20 сабақ.Жақсы мен жаманды айыра білемін. Қаратпасөз.
|
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.7.1 қаратпа, қыстырма сөздерді ажырату жəне тыныс белгілерін дұрыс қою; 3.2.4.1 өз бетінше мəтіннің тақырыбын жəне мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
қаратпа, қыстырма сөздерді ажыратады жəне тыныс белгілерін дұрыс қояды өз бетінше мəтіннің тақырыбын жəне мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтайды |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут
Өткенді пысықтау 5 минут
Сабақ тың ортасы 25 минут
Сергіту сәті 2 минут
Сабақты қорыту 5минут
Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту Армысың, асыл күн Армысың, асыл жыр Армысың, көк аспан Армысың, жан досым Жылуыма жылу қос Міне менің қолымз+ Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 4-тапсырма Орны ауысқан ашық хат бөліктерін қалпына келтір. Ашықхатты жазып, қаратпа сөздің астын сыз. Қ Сізді туған күніңізбен құттықтаймын! Сізге денсаулық, ұзақ өмір тілеймін!
Жаңа тақырып 5-жаттығу Өлеңді тыңда. Балақай – Бүлдірген тереміз, балақай. – Алақай! – Ат жарыс көреміз, балақай. – Алақай! – Айға ұшып барамыз, балақай. – Алақай! – Кел, ағаш жарамыз, балақай. – Әй, ата-ай!.. Қадыр Мырза Әли Өлең мазмұнына сәйкес келетін қаратпа сөзі бар сөйлем сызбасын тап. Ж: 1-ші сызба
6-жаттығу Сөйлемдi қаратпа сөзбен толықтырып жаз. 1.Балам, мені көшеден өткізіп жіберші. 2. Терезені дұрыстап жапшы, Дарын. 3. Иә, Әсел, оқып жүрсің бе?
«Бұл кім?» ойыны. Балалар орындарынан тұрып, артқа қарап, көздерін жұмған күйі қолдарын көтеріп-түсіріп жаттығу жасап тұрады. Мұғалім өзге оқушыларға сездірмей, ақырын ғана бір оқушыны тақтаға алып шығады. Тақтаға шыққан оқушы, даусын өзгертіп (жіңішкертіп, жуандатып, шіңкілдеп, қомпылдап) өзі ұнататын тақпағын айтады. Өзге оқушылар тоқтамай жаттығу жасап тұрып, тақпақ айтқан оқушыны даусынан таниды. Осылай екі-үш мәрте қайталауға болады. Әсіресе, үйге берілген жаттауды осылай сұрау, сабақтың қызықты әрі көңілді өтуіне ықпал етеді.
7-жаттығу Мәтінді түсініп оқы. Мәтіндегі негізгі ойды анықта. Соған байланысты өз ойыңды білдір. Негізгі ой: Бата алу
Мәтіннен маңызды ойды білдіретін сөйлемді тап. Бабаң- әкеңнің атасы, атаңның әкесі
Қасыңда отырған досыңа қарата отырып, сөйле. Оны өзіңе қалай қараттың? Қаратпа сөздің пайдасын байқадың ба?
Үй тапсырмасы 8-жаттығу Сұхбатты оқып, одан әрі жалғастыр. – Ата, ең қымбат нәрсе не? – Туған жеріңнен қымбат еш нәрсе жоқ. – Неге? – Балам,туған жеріңнен қымбат еш нәрсе жоқ. -Неге? -Туған жер-әркімнің шыр етіп жерге түскен,бауырында еңбектеп,қаз басқан қасиетті мекені,талай жанның өмір – бақи тұратын өлкесі.
• Сұхбаттағы екінші сөйлемді қаратпа сөзі бар сөйлемге айналдыр -Балам, туған жеріңнен қымбат еш нәрсе жоқ.
Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады
Үй тапсырмасын тексертеді
Тапсырмалар ды орындайды
Сызбаны анықтайды
Сөйлемдерді толықтырады
Жаттығу жасайды
Дәптермен жұмыс жасайды
Жеке жұмыс жасайды
Тапсырмалар ды орындайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс береді
|
Мақтап, мадақтап отыру
Дескриптор: Орны ауысқан ашық хат бөліктерін қалпына келтіреді-1б. Ашықхатты жазып, қаратпа сөздің астын сызады-1б
Тамаша!
Дескриптор: Өлең мазмұнын түсінеді-1б Өлең мазмұнына сәйкес келетін қаратпа сөзі бар сөйлем сызбасын табады-1б
Кереметсіңдер!
Дескриптор: Сөйлемдi қаратпа сөзбен толықтырып жазады-1б
Керемет!
Дескриптор: Мәтінді түсініп оқиды-1б. Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды-1б
ДескриптоР: Мәтіннен маңызды ойды білдіретін сөйлемді табады-1б
Тамаша!
«WhatsApp» әдісі |
Суреттер
Суреттер
Оқу құралдары
Жұмыс дәптері
Қимылдар
Суреттер
Оқулық
Кері байланыс тақтасы |
||
шағым қалдыра аласыз



