Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен
Мектеп: Пухальск негізгі
мектебі
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні:
Оспанова Баян Балташевна
Сынып:
3А
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Адам досымен
мықты
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сәйкес)
|
3.1.2.3 қоғамда қабылданған
мінез –құлықтың этикалық нормаларын
түсіндіру.
3.1.2.4
Өз тәжірибесінен мысал келтіре
отырып, адамдар арасындағы достықтың маңыздылығын
дәлелдеу.
|
Жалпы
мақсат
|
адамның өміріндегі шынайы
достардың маңыздылығын көрсету;
•
қайырымдылықты үйрету,
бір-бірін түсінуге деген ұмтылыс, қуаныш пен қайғыға
үйрету.
• Қиянат жасамау құндылығы
арқылы балаларды құрметтеуді, балалардың бір-біріне сыпайылықпен
қарауы
|
Алдын ала
мақсатталған нәтиже
|
Барлық
оқушылар:
-этиканың не екенін
біледі
-этикалық нормалардың не
екенін біледі
-этикалық нормаларды сақтаудың
маңызын түсінеді
Оқушылардың басым
бөлігі:
-адамдар арасында достықтың
маңыздылығын дәлелдейді
Кейбір
оқушылар:
-этикалық нормаларды сақтау
тұрғысынан жағдайларға талдау жасайды
|
Бағалау
критерийі
|
Білу: этиканың не екенін және
этикалық нормалардың не екенін біледі
Түсіну: адамдар арасында достықтың
маңыздылығын дәлелдейді
Қолдану: этикалық нормаларды сақтау
тұрғысынан жағдайларға талдау жасайды
|
Тілдік
мақсаттар
|
Термин сөздермен
жұмыс: достық, этика, этикалық
нормалар, адамгершіліктің алтын қағидасы
Адамгершілік- этика-
ethics
Айтылым: Оқушылар өткен тақырып
бойынша бір бірімен пікір алмасады.
Тыңдалым:Оқушылар жаңа тақырып бойынша
жаңа тақырыпты тыңдайды.
Оқылым: Мәтінмен жұмыс
жасайды.
Жазылым: Көзқарастары мен
қорытындыларын дәптерге жазады.
|
Құндылықтарға
баулу
|
Мәңгілік Ел» идеясын білім
беру мен тәрбиелеуде іске асыру тетіктеріне білім беру
құндылықтарын, патриотизм және азаматтық жауапкершілікті,
ашықтық,өмір бойы білім алу.
|
Пәнаралық
байланыс
|
|
Алдыңғы
білім
|
Достықтың құндылығы
жайлы білімдері .Өмірлік тәжірбиелері.
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңі
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
Ұйымдастыру бөлімі.
Сәлемдесу.
Сергіту
сәті:
Жұпқа
бөлу:
«Жауапкершілік»,
«Достық»
Ой
қозғау.
Достық деген
не?
Кімдерді достар деп
атайды?
Нағыз достықтың күші
неде?
Достық туралы бірнеше мақал
мәтелді есіңе түсріп айтып бер. Олардың мағынасын ашып
түсіндір.
|
|
Сабақтың
ортасы
Білу:
мин
|
1 – Тапсырма. Жұптық
жұмыс.
Парталасыңнан сұрап біл:
олардың достары бар ма?
Олар достарымен бірлесіп
қандай іс атқарады?
Олардың арасында қандай -қарым
қатынас орнаған.
Достық
дегеніміз-сенімге, ортақ мүддеге ,
сүйіспеншіліке құралған жақын қарым –қатынас.
Бағалау
критерийі
|
Дискриптор
|
этиканың не екенін және
этикалық нормаларды анықтау.
|
Достық дегеннің не екенін
біледі.
|
Қ.Б
|
|
Түсіну:
мин
|
2 – Тапсырма. Топтық
жұмыс.
1.Мәтінмен жұмыс
жаса.
2.Достықтың мәні
неде?
3.Достарыңның достық жайлы
түсініктері қандай?
4.Сенің ойыңмен сәйкес келе
ме?
Бағалау
критерий
|
Дискриптор
|
адамдар арасында достықтың
маңыздылығын
суреттеу.
|
адамдар арасында достықтың
маңыздылығына мысалдар келтіре отырып,
дәлелдейді.
|
Қ.Б
|
|
Қолдану:
мин
|
3 – Тапсырма. Жеке
жұмыс.
1.Сыныптастарыңның барлығы
саған дос бола ала ма? Нағыз дос болу үшін адам бойында қандай
қасиеттер болу керек?
2.Досыңның қандай жақсы
қаиеттері бар?
3. «Менің досым» тақырыбына
эссе жаз.
Бағалау
критерий
|
Дискриптор
|
этикалық нормаларды
сақтау тұрғысынан жағдайларды қолдану.
|
этикалық нормаларды
сақтау тұрғысынан жағдайларға талдау
жасайды.
|
|
|
Кері
байланыс
5
мин
Сабақтың
соңы
Рефлексия
3
мин
|
|
|
Саралау- cіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз. Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Пəнаралық
байланыстар.
Денсаулықжəнеқауіпсіздік
техникасын сақтау. Ақпараттық- коммуникациялық технологияларды
қолдану
|