|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Жақсыдан үйрен,жаманнан жирен |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
08.10.2024 |
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№16 сабақ. Жақсылық жасау – борышың. Баланың айласы. Ыбырай Алтынсарин |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.4.1 өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтау 3.2.6.1 кейіпкердің портретін сипатта, оның іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, бағалау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
- өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтайды - кейіпкердің портретін сипаттайды, оның іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен табады, бағалайды |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты |
ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут
Өткенді пысықтау 5 минут
Сабақ тың ортасы 20 минут
Сабақты қорыту 5минут
Қосымша тапсырма 5минут
Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал Мейірімді жүрекпен Ақ пейілді тілекпен Амандасып алайық Бір жадырап қалайық Үй тапсырмасы 5-тапсырма Сұрақтардың әрқайсысына мақалмен ауызша жауап бер. 1. «Жақсы деген немене?» 2. «Жаман деген немене?»
Тақырыпты ашу 1-тапсырма «Тізім жаса» әдісі Жақсылық жасау дегенді қалай түсінесің? Отбасы, табиғат, мектеп үшін қандай жақсылық жасай алатыныңды тізіп жаз.
Ұжымдық жұмыс «Топтастыру» әдісі Оқулықпен жұмыс 2-тапсырма Жақсылыққа жамандық бар ма? Осы сұраққа жауап іздей отырып оқы. «Баланың айласы» мәтінін оқы.
3-тапсырма Түсініп оқы. Әңгіменің авторы туралы әңгімеле. Ыбырай Алтынсарин (1841–1889) қазіргі Қостанай облысы Қостанай ауданында дүниеге келген. Оның «Кел, балалар, оқылық», «Өнер-білім бар жұрттар» өлеңдері балаларды оқуға, білімге шақырады. Балаларға арнап әңгімелер, өлеңдер жазған. Жұптық жұмыс «Жүрек» әдісі 4-тапсырма Мәтін бойынша берілген суретке қарап, әңгімеле. · «Жақсылыққа жамандық бар ма?» дегенді қалай түсінесің? Бұл сұраққа мәтін кейіпкерлері қалай жауап берген?
«Пікір білдіремін» әдісі . «Менің ойымша ... , өйткені ...», «Менің айтайын дегенім ..., себебі ...», «Өз пікірімді айтар болсам ..., оған дәлел ...» деген сөз тіркестерін қолдану арқылы өз пікіріңді білдір. · Қалай ойлайсың, жақсылық жасасаң, ол өзіңе жамандық болып қайта ма?
6-тапсырма Мақалдың мағынасын мысал келтіру арқылы түсіндір. Жақсыға қылған жақсылық Өміріңде тозбайды, Жаманға қылған жақсылық Бір күнгідей болмайды.
«Ыстық орындық» әдісі Мәтіндегі баланың іс-әрекетіне баға бер. Ж: Ол өте зерек,ақылды, білімді бала. Жыланды да жеңіп шықты. Үй тапсырмасы «Баланың айласы» мәтінін түсініп оқып, мазмұнын айт
ҚЖ: Өмірде жақсылыққа жамандық бола ма? Оны қандай адамдар жасайды? Жақсылыққа жамандық жасау дұрыс па?
|
Бір біріне жылы сөз айтады
Үй тапсырмасын айтады
Тапсырманы орындайды
Жаңа тақырыпты меңгереді
Тапсырманы орындайды
Жұптық жұмыс жасап, таныстыры лым жасайды
Тапсырманы орындайды
Тапсырманы орындайды
Жеке жұмыс жасайды
Балаға баға береді
Үй тапсырмасын алады
Қорытынды жасайды
Кері байланыс жасайды. . |
Мадақтау арқылы бағалау
Десриптор: Жақсы мен жаман қасиеттер туралы мақалдар біледі-1б
Дескриптор: Оқулықпен жұмыс жасайды-1б Бәріне ортақ болатын тақырып ойластырады-1 Жарайсың! Тамаша жұмыс!
Дескриптор: Сұрақтарға толық, нақты жауап береді-1б Мәтін мазмұнын түсінеді-1б
Дескриптор: Автормен танысады-1б Шығармаларымен танысады-1б
Дескриптор: Мәтін бойынша берілген суретке қарап, әңгімелейді-1б
Дескриптор: Өз ойын нақты жеткізе отырып,пікір білдіреді-1б
Дескриптор: Жақсы адамның қасиеттерін ата, оларды жаман адамның қасиеттерімен салыстырады-1б
Дескриптор: Мәтіндегі баланың іс-әрекетіне баға береді-1б
Дескриптор: Өтілген тақырып бойынша қорытынды жасайды-1б
«Білім нысанасы» әдісі |
Оқулық
суреттер
Дәптерлер
Суреттер
слайдтар
Суреттер
Дәптерлер
суреттер
Дәптерлер
Суреттер
Қималар
Оқулық
слайдтар
Дәптерлер
Кері байланыс парақтары |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жақсылық жасау – борышың. Баланың айласы. Ыбырай Алтынсарин
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Жақсыдан үйрен,жаманнан жирен |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
08.10.2024 |
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№16 сабақ. Жақсылық жасау – борышың. Баланың айласы. Ыбырай Алтынсарин |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.4.1 өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтау 3.2.6.1 кейіпкердің портретін сипатта, оның іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, бағалау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
- өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтайды - кейіпкердің портретін сипаттайды, оның іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен табады, бағалайды |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты |
ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут
Өткенді пысықтау 5 минут
Сабақ тың ортасы 20 минут
Сабақты қорыту 5минут
Қосымша тапсырма 5минут
Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал Мейірімді жүрекпен Ақ пейілді тілекпен Амандасып алайық Бір жадырап қалайық Үй тапсырмасы 5-тапсырма Сұрақтардың әрқайсысына мақалмен ауызша жауап бер. 1. «Жақсы деген немене?» 2. «Жаман деген немене?»
Тақырыпты ашу 1-тапсырма «Тізім жаса» әдісі Жақсылық жасау дегенді қалай түсінесің? Отбасы, табиғат, мектеп үшін қандай жақсылық жасай алатыныңды тізіп жаз.
Ұжымдық жұмыс «Топтастыру» әдісі Оқулықпен жұмыс 2-тапсырма Жақсылыққа жамандық бар ма? Осы сұраққа жауап іздей отырып оқы. «Баланың айласы» мәтінін оқы.
3-тапсырма Түсініп оқы. Әңгіменің авторы туралы әңгімеле. Ыбырай Алтынсарин (1841–1889) қазіргі Қостанай облысы Қостанай ауданында дүниеге келген. Оның «Кел, балалар, оқылық», «Өнер-білім бар жұрттар» өлеңдері балаларды оқуға, білімге шақырады. Балаларға арнап әңгімелер, өлеңдер жазған. Жұптық жұмыс «Жүрек» әдісі 4-тапсырма Мәтін бойынша берілген суретке қарап, әңгімеле. · «Жақсылыққа жамандық бар ма?» дегенді қалай түсінесің? Бұл сұраққа мәтін кейіпкерлері қалай жауап берген?
«Пікір білдіремін» әдісі . «Менің ойымша ... , өйткені ...», «Менің айтайын дегенім ..., себебі ...», «Өз пікірімді айтар болсам ..., оған дәлел ...» деген сөз тіркестерін қолдану арқылы өз пікіріңді білдір. · Қалай ойлайсың, жақсылық жасасаң, ол өзіңе жамандық болып қайта ма?
6-тапсырма Мақалдың мағынасын мысал келтіру арқылы түсіндір. Жақсыға қылған жақсылық Өміріңде тозбайды, Жаманға қылған жақсылық Бір күнгідей болмайды.
«Ыстық орындық» әдісі Мәтіндегі баланың іс-әрекетіне баға бер. Ж: Ол өте зерек,ақылды, білімді бала. Жыланды да жеңіп шықты. Үй тапсырмасы «Баланың айласы» мәтінін түсініп оқып, мазмұнын айт
ҚЖ: Өмірде жақсылыққа жамандық бола ма? Оны қандай адамдар жасайды? Жақсылыққа жамандық жасау дұрыс па?
|
Бір біріне жылы сөз айтады
Үй тапсырмасын айтады
Тапсырманы орындайды
Жаңа тақырыпты меңгереді
Тапсырманы орындайды
Жұптық жұмыс жасап, таныстыры лым жасайды
Тапсырманы орындайды
Тапсырманы орындайды
Жеке жұмыс жасайды
Балаға баға береді
Үй тапсырмасын алады
Қорытынды жасайды
Кері байланыс жасайды. . |
Мадақтау арқылы бағалау
Десриптор: Жақсы мен жаман қасиеттер туралы мақалдар біледі-1б
Дескриптор: Оқулықпен жұмыс жасайды-1б Бәріне ортақ болатын тақырып ойластырады-1 Жарайсың! Тамаша жұмыс!
Дескриптор: Сұрақтарға толық, нақты жауап береді-1б Мәтін мазмұнын түсінеді-1б
Дескриптор: Автормен танысады-1б Шығармаларымен танысады-1б
Дескриптор: Мәтін бойынша берілген суретке қарап, әңгімелейді-1б
Дескриптор: Өз ойын нақты жеткізе отырып,пікір білдіреді-1б
Дескриптор: Жақсы адамның қасиеттерін ата, оларды жаман адамның қасиеттерімен салыстырады-1б
Дескриптор: Мәтіндегі баланың іс-әрекетіне баға береді-1б
Дескриптор: Өтілген тақырып бойынша қорытынды жасайды-1б
«Білім нысанасы» әдісі |
Оқулық
суреттер
Дәптерлер
Суреттер
слайдтар
Суреттер
Дәптерлер
суреттер
Дәптерлер
Суреттер
Қималар
Оқулық
слайдтар
Дәптерлер
Кері байланыс парақтары |
||
шағым қалдыра аласыз



