| 
 Білім беру ұйымының атауы  | 
 
  | 
|||||
| 
 Пәні:  | 
 Жаратылыстану  | 
|||||
| 
 Бөлім:  | 
 Күш және қозғалыс  | 
|||||
| 
 Педагогтің аты-жөні:  | 
 
  | 
|||||
| 
 Күні:  | 
 
  | 
|||||
| 
 Сынып:  | 
 3  | 
 
  | 
||||
| 
 Сабақтың тақырыбы:  | 
 №23 сабақ. Серпімділік күші деген не?  | 
|||||
| 
 Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:  | 
 3.5.1.1 серпімділік күшін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіру; 3.5.1.4 күштің әсер ету бағытын анықтау 3.1.2.2 жүргізілген эксперимент нәтижесін құрылған жоспарға сәйкес көрсету мен қорытынды жасау;  | 
|||||
| 
 Сабақтың мақсаты  | 
 Серпімділік күші күнделікті өмірде қайда кездесетінін біледі.  | 
|||||
| 
 Құндылықтар: Қаңтар айы: Жасампаздық және жаңашылдық  | 
 Сабақ құндылығы: Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы Апта дәйексөзі: Жасампаздық- бәрімізге өнеге 
  | 
|||||
| 
 Сабақтың барысы  | 
||||||
| 
 Сабақтың кезеңі/ уақыты  | 
 Педагогтің әрекеті  | 
 Оқушының әрекеті  | 
 Бағалау  | 
 Ресурстар  | 
||
| 
 Сабақ тың басы Өткенді пысықтау Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 5 минут 
  | 
 Психологиялық ахуал қалыптастыру (3 минут) ? «Күш жинаймыз!»
жаттығуы 
 Өткенді пысықтау Глобуста полюстерді көрсету. Олардан Жер осі өтеді. 1.Олардың орналасуында қандай ерекшелік бар? (остің көлбеу болу себебінен бұл жерлерге Күн сәулесі ұзақ уақыт бойы түседі немесе керісінше, мүлде түспейді.). 2.Поляр күні мен поляр түні туралы не білесіңдер? (Поляр түні түн деп аталғанымен, ол ымыртқа ұқсайды. Күн көкжиектен көп түспейді де, сәулелері көрініп тұрады) Құндылық мақсаты: Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы Жаңа сабаққа кіріспе ? «Серпімділік күші қайда?» ойыны (интерактивті тапсырма) Өту барысы: 
 1-тапсырма ? Тәжірибе жасау (Практикалық
тапсырма) Өту барысы: 
 2-тапсырма. Топтық жұмыс ? «Серпімділік күшін тап!» ойыны Өту барысы: 
 Сергіту сәті ? «Серпінді зат бол!» қимыл-қозғалыс ойыны Өту барысы: Мұғалім әртүрлі заттың атын атайды: ? Доп – секіру ? Резеңке – созылу ? Ағаш – қозғалмау ? Серіппе – алға-артқа серпілу 3-тапсырма. Жұптық жұмыс ? «Кім тез табады?» ойыны Өту барысы: 
 ЕҚБ «Суретті сәйкестендір»
тапсырмасы 
 4-тапсырма. Тест. Өту барысы: Оқушылар онлайн платформасында тестті орындап, әр дұрыс жауап үшін ұпай жинайды. Бұл тест оқушылардың серпімділік күшін түсіну деңгейін анықтауға көмектеседі. Сұрақтар мен дұрыс жауаптар Қосымша №1 көрсетілген. Үй тапсырмасы 1-тапсырма: "Серпімділік
күшін анықта" Орындау ережесі: 
 Кесте қосымшада №2 көрсетілген. Қосымша тапсырма (ерекше
қызығатын оқушыларға) Орындау ережесі: 
 Кері байланыс ? «Серпімділік күші қайда?» 
 
  | 
 ✅Психологиялық әсері: Оқушылардың зейіні артады, сабаққа белсенді қатысуға дайындалады. Өткенді пысықтайды Топтар постерді қорғап, мұғалім ең жақсы дәлелденген жұмысты таңдайды. Ұпай жүйесі: дәлел – 3 ұпай, түсіндіру – 2 ұпай, мысал келтіру – 2 ұпай. Жұптар бір-бірінің жауабын тексеріп, дұрыс жауап саны бойынша жұлдызша жинайды. Ең көп жұлдыз жинаған жұп жеңімпаз атанады. Әр оқушы жұлдызша жинайды. Көп ұпай жинаған ең белсенді оқушы марапатталады. Әр дұрыс жауап үшін 1 ұпай. Барлық сұраққа жауап берген оқушы максимум 10 ұпай жинай алады. 8-10 ұпай – жақсы білім, 5-7 ұпай – қанағаттанарлық, 0-4 ұпай – көмек қажет. Кері байланыс жасайды 
  | 
 ? Дескриптор: ? Дескриптор: ? Дескриптор: ✅ Психологиялық әсері: Оқушылардың денесі сергіп, сабаққа қайта ынталанады. ? Дескриптор: ? Дескриптор: ? Дескриптор: ✅ Өзіне сенімді жауап беру: Оқушы серпімділік күші туралы негізгі түсініктерді біледі. ✅ Қатені түзету: Оқушы өз қателерін түсініп, жаңа ақпаратты қолдана алады. ✅ Түсінік деңгейі: Оқушы серпімділік күшінің өмірде қалай көрінетінін нақты мысалдармен түсіндіре алады. ? Дескриптор: ?
Дескриптор:  | 
 ? Оқулық ? Интернет платформалар, презентация Интерактивті тақта резеңке, серіппе, пластилин. Постер Музыка суреттер 
  | 
||
Қосымша №1
№23 сабақ. Серпімділік күші деген не?
Тест. Сұрақтар және дұрыс жауаптар:
- 
Серпімділік күші дегеніміз не?
- 
А) Негізгі күш
 - 
Б) Заттың қайта қалпына келу қабілеті
 - 
В) Қозғалыс күші
 - 
Г) Жылу энергиясы
 
 - 
 - 
Қай зат серпімділік күшін көрсетеді?
- 
А) Ағаш
 - 
Б) Серіппе
 - 
В) Пластик
 - 
Г) Тас
 
 - 
 - 
Қай жағдайда серпімділік күші байқалады?
- 
А) Зат қысылған кезде
 - 
Б) Зат бұзылған кезде
 - 
В) Зат ұзын болғанда
 - 
Г) Зат ауаның әсерінен өзгергенде
 
 - 
 - 
Резеңке созылған кезде не болады?
- 
А) Қайта қалпына келеді
 - 
Б) Ұзарады
 - 
В) Үзіліп кетеді
 - 
Г) Пішінін өзгертеді
 
 - 
 - 
Серпімділік күшінің мысалын таңдаңыз:
- 
А) Суық жел
 - 
Б) Доптың жерге түсіп, қайта серпіліп көтерілуі
 - 
В) Өсімдік өсуі
 - 
Г) Мұздың еруі
 
 - 
 - 
Серпімділік күшін қайда байқауға болады?
- 
А) Су ағысында
 - 
Б) Жер шарында
 - 
В) Суға батқан заттарда
 - 
Г) Резеңке баумен, серіппеде, допта
 
 - 
 - 
Доп неге қайта серпіледі?
- 
А) Қысымның әсерінен
 - 
Б) Суыту себебінен
 - 
В) Электрлік зарядпен
 - 
Г) Жарықтың әсерінен
 
 - 
 - 
Серпімділік күшінің әсерінен қандай заттардың пішіні өзгермейді?
- 
А) Серіппе
 - 
Б) Резеңке
 - 
В) Ағаш
 - 
Г) Мата
 
 - 
 - 
Серпімділік күшінің әсерінен заттар қандай күйге келеді?
- 
А) Қайта бастапқы күйіне келеді
 - 
Б) Қозғалмайды
 - 
В) Жылдам қозғалады
 - 
Г) Ұзақ уақыт өзгеріссіз қалады
 
 - 
 - 
Қай заттар серпімді емес?
- 
А) Резеңке
 - 
Б) Пластик бөтелке
 - 
В) Серіппе
 - 
Г) Шыны
 
 - 
 
Қосымша №2
№23 сабақ. Серпімділік күші деген не?
Үй тапсырмасы
1-тапсырма: "Серпімділік күшін анықта"
| 
 Зат атауы  | 
 Серпімді ме? (иә/жоқ)  | 
 Неліктен?  | 
| 
 Серіппе  | 
 Иә  | 
 Қысқанда қайта орнына келеді  | 
| 
 Кітап  | 
 Жоқ  | 
 Қысқанда пішіні өзгермейді  | 
| 
 | 
 | 
 | 
| 
 | 
 | 
 | 
| 
 | 
 | 
 | 
| 
 | 
 | 
 | 
| 
 | 
 | 
 | 
| 
 Білім беру ұйымының атауы  | 
 | 
|||||
| 
 Пәні:  | 
 Жаратылыстану  | 
|||||
| 
 Бөлім:  | 
 Күш және қозғалыс  | 
|||||
| 
 Педагогтің аты-жөні:  | 
 | 
|||||
| 
 Күні:  | 
 | 
|||||
| 
 Сынып:  | 
 3  | 
 | 
||||
| 
 Сабақтың тақырыбы:  | 
 №24 сабақ. Ауырлық күші деген не?  | 
|||||
| 
 Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:  | 
 3.5.1.2 ауырлық күшін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіру; 3.5.1.4 күштің әсер ету бағытын анықтау 3.1.2.2 жүргізілген эксперимент нәтижесін құрылған жоспарға сәйкес көрсету мен қорытынды жасау; 
  | 
|||||
| 
 Сабақтың мақсаты  | 
 Ауырлық күші туралы біледі.  | 
|||||
| 
 Құндылықтар: Қаңтар айы: Жасампаздық және жаңашылдық  | 
 Сабақ құндылығы: Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы Апта дәйексөзі: Жасампаздық- бәрімізге өнеге  | 
|||||
| 
 Сабақтың барысы  | 
||||||
| 
 Сабақтың кезеңі/ уақыты  | 
 Педагогтің әрекеті  | 
 Оқушының әрекеті  | 
 Бағалау  | 
 Ресурстар  | 
||
| 
 Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 5 минут  | 
 Психологиялық ахуал қалыптастыру "Ғарышкер болғымыз келе ме?" ойыны 
 Құндылық мақсаты: Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы Өткенді пысықтау. Күнделікті өмірде кездесетін 5 затты тауып, олардың серпімді немесе серпімсіз екенін анықтайды. 1-тапсырма: "Серпімділік
күшін анықта" Орындау ережесі: 
 Кесте қосымшада №1 көрсетілген. Қосымша тапсырма (ерекше
қызығатын оқушыларға) Орындау ережесі: 
 Жаңа тақырып 1-тапсырма. Жаңа тақырыпқа кіріспе "Затты таста, не болады?" тәжірибесі 
 2-тапсырма. Жұптық жұмыс: "Ауырлық күші қалай әсер етеді?" Тәжірибе жасау: 
 Оқушыларды топтарға бөлу. 
 3-тапсырма. Топтық жұмыс: "Ауырлық күшін өмірден тап"
 Сергіту сәті. "Ғарышта ұшу" жаттығуы
 Ерекше білім беру қажеттіліктері бар оқушыларға арналған тапсырмаТапсырма 1. "Ауырлық күшін сезін" тәжірибесі: 
 Тапсырма 2. "Ауырлық күші бар ма?" суретпен жұмыс: 
 Тапсырма 3. "Көлеңке ойыны" (Қозғалыс тапсырмасы): 
 4-тапсырма. Ойын: "Ауырлық күші бар ма?" Wordwall-да онлайн тест 
 Кері байланыс: "Не үйрендім?" 
 Үй тапсырмасы 
 
  | 
 Өткенді пысықтайды 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Әр оқушыға түрлі түсті қағаз қиындылары беріледі. Бірдей түстегі оқушылар бір топқа жиналады. Әр топқа "Жас зерттеушілер", "Физиктер", "Ғарышкерлер" деген ат беріледі.  | 
 ? Дескриптор: ? Дескриптор: ? Дескриптор: ? Дескриптор: ? Дескриптор: ? Дескриптор: ? Дескриптор: ? Дескриптор: ? Дескриптор: ?
Дескриптор:  | 
 Видео Кесте Сурет, схема Доп, қалам, қағаз, резеңке 
 
 
 
 
 
 
 
 Wordwall платформасы Қағаз, тас, қауырсын Jamboard платформасы сурет Padlet платформасы Кішкентай доп пен үлкен кітап 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Суреттер Wordwall платформасы Mentimeter платформасы  | 
||
| 
 Білім беру ұйымының атауы  | 
 | 
|||||
| 
 Пәні:  | 
 Жаратылыстану  | 
|||||
| 
 Бөлім:  | 
 Күш және қозғалыс  | 
|||||
| 
 Педагогтің аты-жөні:  | 
 | 
|||||
| 
 Күні:  | 
 | 
|||||
| 
 Сынып:  | 
 3  | 
 | 
||||
| 
 Сабақтың тақырыбы:  | 
 №25 сабақ. Үйкеліс күші деген не?  | 
|||||
| 
 Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:  | 
 3.5.1.3 үйкеліс күшін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіру; 3.5.1.4 күштің әсер ету бағытын анықтау 3.1.2.2 жүргізілген эксперимент нәтижесін құрылған жоспарға сәйкес көрсету мен қорытынды жасау;  | 
|||||
| 
 Сабақтың мақсаты  | 
 Үйкеліс күші қай кезде пайда болатынын біледі. Үйкелістің түрлерімен танысады.  | 
|||||
| 
 Құндылықтар: Қаңтар айы: Жасампаздық және жаңашылдық  | 
 Сабақ құндылығы: Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы Апта дәйексөзі: Жасампаздық- бәрімізге өнеге  | 
|||||
| 
 Сабақтың барысы  | 
||||||
| 
 Сабақтың кезеңі/ уақыты  | 
 Педагогтің әрекеті  | 
 Оқушының әрекеті  | 
 Бағалау  | 
 Ресурстар  | 
||
| 
 Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 мину Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 5 минут  | 
 Психологиялық ахуал қалыптастыру 
 ? "Ауырлық күші бізге қалай көмектеседі?" 
 
Жұмбақ: Топқа бөлу (5 мин) ? «Заттар арқылы»
әдісі: ? 1. Бейнематериал
қарау: «Үйкеліс күші қай кезде пайда
болады?» 
 
 ? 1-тапсырма.
Жұптық
тәжірибе: 
 ? Қорытынды: Қай жағдайда үйкеліс күші артады/азаяды? 
 ? «Қимылмен көрсету» ойыны: 
 2-тапсырма. Топтық
тәжірибе: 
 ? Постер
жасау: Ерекше білім беруді қажет ететін оқушыларға тапсырма. ? Суреттермен жұмыс: 
 3-тапсырма. ? Онлайн викторина (Wordwall, Kahoot, Quizizz) 
 Сұрақтар мен дұрыс жауаптар қосымша №2 көрсетілген. 4-тапсырма. ✍ «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі: Үйкелістің қай жерде маңызды екенін айтып, жұпта талқылау. ? Кері байланыс: 
 ? Үй тапсырмасы: ? 1. Теория: 
 ? 2. Практика: 
 ? 3. Шығармашылық тапсырма (қалауы бойынша): 
 
  | 
 Өткенді пысықтайды Жұмбақты шешіп, жаңа тақырыпты ашады. Видео тамашалайды. Тәжірибе жасайды.  | 
 ? Дескриптор: ? Дескриптор: ? Дескриптор: ? «Бағдаршам» әдісі: 
 ⭐ Топтық бағалау: 
 ? Жеңімпаз топты марапаттау!  | 
 Оқулық, тақта, маркер, презентация, карточкалар, онлайн платформалар.  | 
||
Қосымша №2
№25 сабақ. Үйкеліс күші деген не?
? Викторина: «Үйкеліс күші» (3-сынып)
? Нұсқаулық: Әр сұрақтың дұрыс жауап нұсқасын таңдаңыз.
Бұл викторинаны Kahoot, Quizizz немесе Wordwall платформаларына енгізіп, онлайн ойнауға болады! ?
? Бағалау критерийі:
10 дұрыс жауап: ? Жарайсың! Сен үйкеліс күшін өте жақсы түсіндің!
7-9 дұрыс жауап: ? Өте жақсы! Аздап қайталау керек.
4-6 дұрыс жауап: ? Жақсы, бірақ әлі де үйренетін нәрсе бар.
0-3 дұрыс жауап: ? Қайталап оқуға кеңес беремін!
1. Үйкеліс күші деген не?
A) Дененің жылдамдығын арттыратын күш
B) Дененің қозғалысына кедергі жасайтын күш
C) Денені жоғары көтеретін күш
D) Денені магнит сияқты тартатын күш
✅ Дұрыс жауап: B) Дененің қозғалысына кедергі жасайтын күш
2. Үйкелістің қандай түрлері бар?
A) Ауырлық, серпімділік, үйкеліс
B) Сырғанау, домалау, тыныштық
C) Тарту, итеру, қозғау
D) Магниттік, электрлік, механикалық
✅ Дұрыс жауап: B) Сырғанау, домалау, тыныштық
3. Үйкеліс күші қай кезде пайда болады?
A) Денелер бір-бірімен жанаспаса
B) Денелер бір-біріне тиіп, қозғалғанда
C) Денелер суда болғанда
D) Денелер ауада қалқып тұрғанда
✅ Дұрыс жауап: B) Денелер бір-біріне тиіп, қозғалғанда
4. Қайсысы сырғанау үйкелісіне жатады?
A) Шаңғышының қар бетімен қозғалысы
B) Көліктің дөңгелегінің айналуы
C) Үстелдің үстінде тұрған кітап
D) Желдің соғуы
✅ Дұрыс жауап: A) Шаңғышының қар бетімен қозғалысы
5. Домалау үйкелісі дегеніміз не?
A) Дененің айнала қозғалғандағы үйкелісі
B) Дененің ауада еркін қозғалысы
C) Дененің судың түбіне батуы
D) Дененің тыныштық күйде болуы
✅ Дұрыс жауап: A) Дененің айнала қозғалғандағы үйкелісі
6. Үйкеліс күшін азайту үшін не істеуге болады?
A) Майлау немесе беттерді тегістеу
B) Ауыр зат қою
C) Беттерді кедір-бұдыр ету
D) Қосымша жүк салу
✅ Дұрыс жауап: A) Майлау немесе беттерді тегістеу
7. Тыныштық үйкелісі дегеніміз не?
A) Дененің қозғалмай, бір орында тұруы
B) Дененің жоғары көтеріліп кетуі
C) Дененің сырғанап түсуі
D) Дененің ауада ұшуы
✅ Дұрыс жауап: A) Дененің қозғалмай, бір орында тұруы
8. Қай жағдайда үйкеліс күші пайдалы?
A) Машинаның тежегіші жұмыс істегенде
B) Шаңғышы мұзда сырғанағанда
C) Жаңбыр суы жерге сіңгенде
D) Доп суда жүзгенде
✅ Дұрыс жауап: A) Машинаның тежегіші жұмыс істегенде
9. Мұзда жүру қиын, өйткені...
A) Үйкеліс күші өте аз
B) Ауырлық күші жоқ
C) Тыныштық үйкелісі күшейеді
D) Ауа кедергі жасайды
✅ Дұрыс жауап: A) Үйкеліс күші өте аз
10. Үйкелістің шамадан тыс көп болуы қандай жағдайларда зиянды?
A) Тетіктердің тез тозуы
B) Жүгіру кезінде аяқтың тайғанауынан
C) Машина дөңгелегінің айналуы
D) Кітаптың үстелде қозғалмауы
✅ Дұрыс жауап: A) Тетіктердің тез тозуы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жаратылыстану 23, 24, 25 сабақтар 3 сынып
Жаратылыстану 23, 24, 25 сабақтар 3 сынып
| 
 Білім беру ұйымының атауы  | 
 
  | 
|||||
| 
 Пәні:  | 
 Жаратылыстану  | 
|||||
| 
 Бөлім:  | 
 Күш және қозғалыс  | 
|||||
| 
 Педагогтің аты-жөні:  | 
 
  | 
|||||
| 
 Күні:  | 
 
  | 
|||||
| 
 Сынып:  | 
 3  | 
 
  | 
||||
| 
 Сабақтың тақырыбы:  | 
 №23 сабақ. Серпімділік күші деген не?  | 
|||||
| 
 Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:  | 
 3.5.1.1 серпімділік күшін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіру; 3.5.1.4 күштің әсер ету бағытын анықтау 3.1.2.2 жүргізілген эксперимент нәтижесін құрылған жоспарға сәйкес көрсету мен қорытынды жасау;  | 
|||||
| 
 Сабақтың мақсаты  | 
 Серпімділік күші күнделікті өмірде қайда кездесетінін біледі.  | 
|||||
| 
 Құндылықтар: Қаңтар айы: Жасампаздық және жаңашылдық  | 
 Сабақ құндылығы: Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы Апта дәйексөзі: Жасампаздық- бәрімізге өнеге 
  | 
|||||
| 
 Сабақтың барысы  | 
||||||
| 
 Сабақтың кезеңі/ уақыты  | 
 Педагогтің әрекеті  | 
 Оқушының әрекеті  | 
 Бағалау  | 
 Ресурстар  | 
||
| 
 Сабақ тың басы Өткенді пысықтау Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 5 минут 
  | 
 Психологиялық ахуал қалыптастыру (3 минут) ? «Күш жинаймыз!»
жаттығуы 
 Өткенді пысықтау Глобуста полюстерді көрсету. Олардан Жер осі өтеді. 1.Олардың орналасуында қандай ерекшелік бар? (остің көлбеу болу себебінен бұл жерлерге Күн сәулесі ұзақ уақыт бойы түседі немесе керісінше, мүлде түспейді.). 2.Поляр күні мен поляр түні туралы не білесіңдер? (Поляр түні түн деп аталғанымен, ол ымыртқа ұқсайды. Күн көкжиектен көп түспейді де, сәулелері көрініп тұрады) Құндылық мақсаты: Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы Жаңа сабаққа кіріспе ? «Серпімділік күші қайда?» ойыны (интерактивті тапсырма) Өту барысы: 
 1-тапсырма ? Тәжірибе жасау (Практикалық
тапсырма) Өту барысы: 
 2-тапсырма. Топтық жұмыс ? «Серпімділік күшін тап!» ойыны Өту барысы: 
 Сергіту сәті ? «Серпінді зат бол!» қимыл-қозғалыс ойыны Өту барысы: Мұғалім әртүрлі заттың атын атайды: ? Доп – секіру ? Резеңке – созылу ? Ағаш – қозғалмау ? Серіппе – алға-артқа серпілу 3-тапсырма. Жұптық жұмыс ? «Кім тез табады?» ойыны Өту барысы: 
 ЕҚБ «Суретті сәйкестендір»
тапсырмасы 
 4-тапсырма. Тест. Өту барысы: Оқушылар онлайн платформасында тестті орындап, әр дұрыс жауап үшін ұпай жинайды. Бұл тест оқушылардың серпімділік күшін түсіну деңгейін анықтауға көмектеседі. Сұрақтар мен дұрыс жауаптар Қосымша №1 көрсетілген. Үй тапсырмасы 1-тапсырма: "Серпімділік
күшін анықта" Орындау ережесі: 
 Кесте қосымшада №2 көрсетілген. Қосымша тапсырма (ерекше
қызығатын оқушыларға) Орындау ережесі: 
 Кері байланыс ? «Серпімділік күші қайда?» 
 
  | 
 ✅Психологиялық әсері: Оқушылардың зейіні артады, сабаққа белсенді қатысуға дайындалады. Өткенді пысықтайды Топтар постерді қорғап, мұғалім ең жақсы дәлелденген жұмысты таңдайды. Ұпай жүйесі: дәлел – 3 ұпай, түсіндіру – 2 ұпай, мысал келтіру – 2 ұпай. Жұптар бір-бірінің жауабын тексеріп, дұрыс жауап саны бойынша жұлдызша жинайды. Ең көп жұлдыз жинаған жұп жеңімпаз атанады. Әр оқушы жұлдызша жинайды. Көп ұпай жинаған ең белсенді оқушы марапатталады. Әр дұрыс жауап үшін 1 ұпай. Барлық сұраққа жауап берген оқушы максимум 10 ұпай жинай алады. 8-10 ұпай – жақсы білім, 5-7 ұпай – қанағаттанарлық, 0-4 ұпай – көмек қажет. Кері байланыс жасайды 
  | 
 ? Дескриптор: ? Дескриптор: ? Дескриптор: ✅ Психологиялық әсері: Оқушылардың денесі сергіп, сабаққа қайта ынталанады. ? Дескриптор: ? Дескриптор: ? Дескриптор: ✅ Өзіне сенімді жауап беру: Оқушы серпімділік күші туралы негізгі түсініктерді біледі. ✅ Қатені түзету: Оқушы өз қателерін түсініп, жаңа ақпаратты қолдана алады. ✅ Түсінік деңгейі: Оқушы серпімділік күшінің өмірде қалай көрінетінін нақты мысалдармен түсіндіре алады. ? Дескриптор: ?
Дескриптор:  | 
 ? Оқулық ? Интернет платформалар, презентация Интерактивті тақта резеңке, серіппе, пластилин. Постер Музыка суреттер 
  | 
||
Қосымша №1
№23 сабақ. Серпімділік күші деген не?
Тест. Сұрақтар және дұрыс жауаптар:
- 
Серпімділік күші дегеніміз не?
- 
А) Негізгі күш
 - 
Б) Заттың қайта қалпына келу қабілеті
 - 
В) Қозғалыс күші
 - 
Г) Жылу энергиясы
 
 - 
 - 
Қай зат серпімділік күшін көрсетеді?
- 
А) Ағаш
 - 
Б) Серіппе
 - 
В) Пластик
 - 
Г) Тас
 
 - 
 - 
Қай жағдайда серпімділік күші байқалады?
- 
А) Зат қысылған кезде
 - 
Б) Зат бұзылған кезде
 - 
В) Зат ұзын болғанда
 - 
Г) Зат ауаның әсерінен өзгергенде
 
 - 
 - 
Резеңке созылған кезде не болады?
- 
А) Қайта қалпына келеді
 - 
Б) Ұзарады
 - 
В) Үзіліп кетеді
 - 
Г) Пішінін өзгертеді
 
 - 
 - 
Серпімділік күшінің мысалын таңдаңыз:
- 
А) Суық жел
 - 
Б) Доптың жерге түсіп, қайта серпіліп көтерілуі
 - 
В) Өсімдік өсуі
 - 
Г) Мұздың еруі
 
 - 
 - 
Серпімділік күшін қайда байқауға болады?
- 
А) Су ағысында
 - 
Б) Жер шарында
 - 
В) Суға батқан заттарда
 - 
Г) Резеңке баумен, серіппеде, допта
 
 - 
 - 
Доп неге қайта серпіледі?
- 
А) Қысымның әсерінен
 - 
Б) Суыту себебінен
 - 
В) Электрлік зарядпен
 - 
Г) Жарықтың әсерінен
 
 - 
 - 
Серпімділік күшінің әсерінен қандай заттардың пішіні өзгермейді?
- 
А) Серіппе
 - 
Б) Резеңке
 - 
В) Ағаш
 - 
Г) Мата
 
 - 
 - 
Серпімділік күшінің әсерінен заттар қандай күйге келеді?
- 
А) Қайта бастапқы күйіне келеді
 - 
Б) Қозғалмайды
 - 
В) Жылдам қозғалады
 - 
Г) Ұзақ уақыт өзгеріссіз қалады
 
 - 
 - 
Қай заттар серпімді емес?
- 
А) Резеңке
 - 
Б) Пластик бөтелке
 - 
В) Серіппе
 - 
Г) Шыны
 
 - 
 
Қосымша №2
№23 сабақ. Серпімділік күші деген не?
Үй тапсырмасы
1-тапсырма: "Серпімділік күшін анықта"
| 
 Зат атауы  | 
 Серпімді ме? (иә/жоқ)  | 
 Неліктен?  | 
| 
 Серіппе  | 
 Иә  | 
 Қысқанда қайта орнына келеді  | 
| 
 Кітап  | 
 Жоқ  | 
 Қысқанда пішіні өзгермейді  | 
| 
 | 
 | 
 | 
| 
 | 
 | 
 | 
| 
 | 
 | 
 | 
| 
 | 
 | 
 | 
| 
 | 
 | 
 | 
| 
 Білім беру ұйымының атауы  | 
 | 
|||||
| 
 Пәні:  | 
 Жаратылыстану  | 
|||||
| 
 Бөлім:  | 
 Күш және қозғалыс  | 
|||||
| 
 Педагогтің аты-жөні:  | 
 | 
|||||
| 
 Күні:  | 
 | 
|||||
| 
 Сынып:  | 
 3  | 
 | 
||||
| 
 Сабақтың тақырыбы:  | 
 №24 сабақ. Ауырлық күші деген не?  | 
|||||
| 
 Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:  | 
 3.5.1.2 ауырлық күшін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіру; 3.5.1.4 күштің әсер ету бағытын анықтау 3.1.2.2 жүргізілген эксперимент нәтижесін құрылған жоспарға сәйкес көрсету мен қорытынды жасау; 
  | 
|||||
| 
 Сабақтың мақсаты  | 
 Ауырлық күші туралы біледі.  | 
|||||
| 
 Құндылықтар: Қаңтар айы: Жасампаздық және жаңашылдық  | 
 Сабақ құндылығы: Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы Апта дәйексөзі: Жасампаздық- бәрімізге өнеге  | 
|||||
| 
 Сабақтың барысы  | 
||||||
| 
 Сабақтың кезеңі/ уақыты  | 
 Педагогтің әрекеті  | 
 Оқушының әрекеті  | 
 Бағалау  | 
 Ресурстар  | 
||
| 
 Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 5 минут  | 
 Психологиялық ахуал қалыптастыру "Ғарышкер болғымыз келе ме?" ойыны 
 Құндылық мақсаты: Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы Өткенді пысықтау. Күнделікті өмірде кездесетін 5 затты тауып, олардың серпімді немесе серпімсіз екенін анықтайды. 1-тапсырма: "Серпімділік
күшін анықта" Орындау ережесі: 
 Кесте қосымшада №1 көрсетілген. Қосымша тапсырма (ерекше
қызығатын оқушыларға) Орындау ережесі: 
 Жаңа тақырып 1-тапсырма. Жаңа тақырыпқа кіріспе "Затты таста, не болады?" тәжірибесі 
 2-тапсырма. Жұптық жұмыс: "Ауырлық күші қалай әсер етеді?" Тәжірибе жасау: 
 Оқушыларды топтарға бөлу. 
 3-тапсырма. Топтық жұмыс: "Ауырлық күшін өмірден тап"
 Сергіту сәті. "Ғарышта ұшу" жаттығуы
 Ерекше білім беру қажеттіліктері бар оқушыларға арналған тапсырмаТапсырма 1. "Ауырлық күшін сезін" тәжірибесі: 
 Тапсырма 2. "Ауырлық күші бар ма?" суретпен жұмыс: 
 Тапсырма 3. "Көлеңке ойыны" (Қозғалыс тапсырмасы): 
 4-тапсырма. Ойын: "Ауырлық күші бар ма?" Wordwall-да онлайн тест 
 Кері байланыс: "Не үйрендім?" 
 Үй тапсырмасы 
 
  | 
 Өткенді пысықтайды 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Әр оқушыға түрлі түсті қағаз қиындылары беріледі. Бірдей түстегі оқушылар бір топқа жиналады. Әр топқа "Жас зерттеушілер", "Физиктер", "Ғарышкерлер" деген ат беріледі.  | 
 ? Дескриптор: ? Дескриптор: ? Дескриптор: ? Дескриптор: ? Дескриптор: ? Дескриптор: ? Дескриптор: ? Дескриптор: ? Дескриптор: ?
Дескриптор:  | 
 Видео Кесте Сурет, схема Доп, қалам, қағаз, резеңке 
 
 
 
 
 
 
 
 Wordwall платформасы Қағаз, тас, қауырсын Jamboard платформасы сурет Padlet платформасы Кішкентай доп пен үлкен кітап 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Суреттер Wordwall платформасы Mentimeter платформасы  | 
||
| 
 Білім беру ұйымының атауы  | 
 | 
|||||
| 
 Пәні:  | 
 Жаратылыстану  | 
|||||
| 
 Бөлім:  | 
 Күш және қозғалыс  | 
|||||
| 
 Педагогтің аты-жөні:  | 
 | 
|||||
| 
 Күні:  | 
 | 
|||||
| 
 Сынып:  | 
 3  | 
 | 
||||
| 
 Сабақтың тақырыбы:  | 
 №25 сабақ. Үйкеліс күші деген не?  | 
|||||
| 
 Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:  | 
 3.5.1.3 үйкеліс күшін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіру; 3.5.1.4 күштің әсер ету бағытын анықтау 3.1.2.2 жүргізілген эксперимент нәтижесін құрылған жоспарға сәйкес көрсету мен қорытынды жасау;  | 
|||||
| 
 Сабақтың мақсаты  | 
 Үйкеліс күші қай кезде пайда болатынын біледі. Үйкелістің түрлерімен танысады.  | 
|||||
| 
 Құндылықтар: Қаңтар айы: Жасампаздық және жаңашылдық  | 
 Сабақ құндылығы: Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы Апта дәйексөзі: Жасампаздық- бәрімізге өнеге  | 
|||||
| 
 Сабақтың барысы  | 
||||||
| 
 Сабақтың кезеңі/ уақыты  | 
 Педагогтің әрекеті  | 
 Оқушының әрекеті  | 
 Бағалау  | 
 Ресурстар  | 
||
| 
 Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 мину Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 5 минут  | 
 Психологиялық ахуал қалыптастыру 
 ? "Ауырлық күші бізге қалай көмектеседі?" 
 
Жұмбақ: Топқа бөлу (5 мин) ? «Заттар арқылы»
әдісі: ? 1. Бейнематериал
қарау: «Үйкеліс күші қай кезде пайда
болады?» 
 
 ? 1-тапсырма.
Жұптық
тәжірибе: 
 ? Қорытынды: Қай жағдайда үйкеліс күші артады/азаяды? 
 ? «Қимылмен көрсету» ойыны: 
 2-тапсырма. Топтық
тәжірибе: 
 ? Постер
жасау: Ерекше білім беруді қажет ететін оқушыларға тапсырма. ? Суреттермен жұмыс: 
 3-тапсырма. ? Онлайн викторина (Wordwall, Kahoot, Quizizz) 
 Сұрақтар мен дұрыс жауаптар қосымша №2 көрсетілген. 4-тапсырма. ✍ «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі: Үйкелістің қай жерде маңызды екенін айтып, жұпта талқылау. ? Кері байланыс: 
 ? Үй тапсырмасы: ? 1. Теория: 
 ? 2. Практика: 
 ? 3. Шығармашылық тапсырма (қалауы бойынша): 
 
  | 
 Өткенді пысықтайды Жұмбақты шешіп, жаңа тақырыпты ашады. Видео тамашалайды. Тәжірибе жасайды.  | 
 ? Дескриптор: ? Дескриптор: ? Дескриптор: ? «Бағдаршам» әдісі: 
 ⭐ Топтық бағалау: 
 ? Жеңімпаз топты марапаттау!  | 
 Оқулық, тақта, маркер, презентация, карточкалар, онлайн платформалар.  | 
||
Қосымша №2
№25 сабақ. Үйкеліс күші деген не?
? Викторина: «Үйкеліс күші» (3-сынып)
? Нұсқаулық: Әр сұрақтың дұрыс жауап нұсқасын таңдаңыз.
Бұл викторинаны Kahoot, Quizizz немесе Wordwall платформаларына енгізіп, онлайн ойнауға болады! ?
? Бағалау критерийі:
10 дұрыс жауап: ? Жарайсың! Сен үйкеліс күшін өте жақсы түсіндің!
7-9 дұрыс жауап: ? Өте жақсы! Аздап қайталау керек.
4-6 дұрыс жауап: ? Жақсы, бірақ әлі де үйренетін нәрсе бар.
0-3 дұрыс жауап: ? Қайталап оқуға кеңес беремін!
1. Үйкеліс күші деген не?
A) Дененің жылдамдығын арттыратын күш
B) Дененің қозғалысына кедергі жасайтын күш
C) Денені жоғары көтеретін күш
D) Денені магнит сияқты тартатын күш
✅ Дұрыс жауап: B) Дененің қозғалысына кедергі жасайтын күш
2. Үйкелістің қандай түрлері бар?
A) Ауырлық, серпімділік, үйкеліс
B) Сырғанау, домалау, тыныштық
C) Тарту, итеру, қозғау
D) Магниттік, электрлік, механикалық
✅ Дұрыс жауап: B) Сырғанау, домалау, тыныштық
3. Үйкеліс күші қай кезде пайда болады?
A) Денелер бір-бірімен жанаспаса
B) Денелер бір-біріне тиіп, қозғалғанда
C) Денелер суда болғанда
D) Денелер ауада қалқып тұрғанда
✅ Дұрыс жауап: B) Денелер бір-біріне тиіп, қозғалғанда
4. Қайсысы сырғанау үйкелісіне жатады?
A) Шаңғышының қар бетімен қозғалысы
B) Көліктің дөңгелегінің айналуы
C) Үстелдің үстінде тұрған кітап
D) Желдің соғуы
✅ Дұрыс жауап: A) Шаңғышының қар бетімен қозғалысы
5. Домалау үйкелісі дегеніміз не?
A) Дененің айнала қозғалғандағы үйкелісі
B) Дененің ауада еркін қозғалысы
C) Дененің судың түбіне батуы
D) Дененің тыныштық күйде болуы
✅ Дұрыс жауап: A) Дененің айнала қозғалғандағы үйкелісі
6. Үйкеліс күшін азайту үшін не істеуге болады?
A) Майлау немесе беттерді тегістеу
B) Ауыр зат қою
C) Беттерді кедір-бұдыр ету
D) Қосымша жүк салу
✅ Дұрыс жауап: A) Майлау немесе беттерді тегістеу
7. Тыныштық үйкелісі дегеніміз не?
A) Дененің қозғалмай, бір орында тұруы
B) Дененің жоғары көтеріліп кетуі
C) Дененің сырғанап түсуі
D) Дененің ауада ұшуы
✅ Дұрыс жауап: A) Дененің қозғалмай, бір орында тұруы
8. Қай жағдайда үйкеліс күші пайдалы?
A) Машинаның тежегіші жұмыс істегенде
B) Шаңғышы мұзда сырғанағанда
C) Жаңбыр суы жерге сіңгенде
D) Доп суда жүзгенде
✅ Дұрыс жауап: A) Машинаның тежегіші жұмыс істегенде
9. Мұзда жүру қиын, өйткені...
A) Үйкеліс күші өте аз
B) Ауырлық күші жоқ
C) Тыныштық үйкелісі күшейеді
D) Ауа кедергі жасайды
✅ Дұрыс жауап: A) Үйкеліс күші өте аз
10. Үйкелістің шамадан тыс көп болуы қандай жағдайларда зиянды?
A) Тетіктердің тез тозуы
B) Жүгіру кезінде аяқтың тайғанауынан
C) Машина дөңгелегінің айналуы
D) Кітаптың үстелде қозғалмауы
✅ Дұрыс жауап: A) Тетіктердің тез тозуы
шағым қалдыра аласыз













