Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар: ауыз суды үнемді қолдану
қажеттілігін түсінеді, суды тазартудың түрлі тәсілдерін
ұсынады, суды қалдықтардан қалай
тазартатынын біледі, судың үйге қалай жетілетінін және оның қайда
кететінін біледі, сұрақтарға жауап береді, суды тазалауға арналған
сүзгі жасап үйренеді
|
Сабақтың басы
10 минут
|
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен
таныстырады
Үй тапсырмасын тексеру
72- 73 бет түсініп
оқу,мазмұндау.
Қызығушылығын
ояту
Алмас бақша суарып жүрген еді.
Досы Айдос:
-
Алмас, жылдам кел! Футбол ойнаймыз,- деп шақырды.
Алмас бақша суарып жатқан шлангіне жерге тастады да, досына
жүгірді.
Айдос одан:
Алмас: - Жоқ, жаппадым. Жауып не керегі бар, аға
берсін, онсыз да су көп емес пе, содан соң жабармын,
-деді.
- Балалардың ісіне баға беріңдер. Олар дұрыс
істеді ме?
Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай деп
ойлайсыңдар?
Оқушылардың назарын оқулықтағы
суретке аудару. Судың жүретін жолын көрсеткі бағыты арқылы
бір-біріне айту.
Жетекші
сұрақтар:
-
Су бастауы
қай жерден басталады?
-
Сорғыларда
қандай үдеріс болады?
-
Өзеннен су
ішуге бола ма?
-
Қандай су
ішу керек?
Мұғалімнің түсіндіруі. Су ішуге және жалпы қолдануға жарамды
болу үшін микробтардан, жағымсыз дәм мен түстен
тазартылады.
Су
сорғылар арқылы көлдерден, өзендерден немесе су қоймаларынан
алынады, ал үлкен құбырлармен су тазарту құрылыстарына жіберіледі.
Мұнда қалдықтар, бұтақтар, басқа ірі бөтен заттарды алып тастау
үшін су сүзіледі.
Содан
кейін суды химиялық заттармен тазартады, одан кейін тас пен құмның
қабаттарынан өткізеді. Одан кейін судағы микробтарды жою үшін
арнайы бактерияларды қосады, хлорлайды. Тек содан кейін ол үйге
құбырлар арқылы өтеді.
-
Адамдар
жақын маңда суқоймалар болмаса, суды қайдан алады?
-
Құдықтағы
су қайдан пайда болады?
-
Құдықтан
және ұңғымалардан алған суды тазарту қажет пе?
-
Құдыққа
қоқыстардың түсуі мүмкін бе?
-
Құдыққа
қоқыс түспес үшін не істеу керек?
|
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен
танысады.
Мұғалім қойған
Сұрақтарға жауап береді.
|
Дұрыс жауабы болған үй
тапсырмасына
1 балл
«Басбармақ» арқылы
|
Оқулық
79-81
беттер
|
Сабақтың ортасы
15 минут
15 минут
|
1-тапсырма
Оқулықпен жұмыс
Мәтінді түсініп оқы.
1 топ Су тазарту құрылғысын
жасайды.
Суды тазартуға арналған сүзгіні қалай жасауға болады? Суды
ішуге не тамақ әзірлеуге пайдалану алдында тазарту қажет. Ол үшін
нені қолдануға болады?
Суды тазартуға арналған құрал жасап
көр.
Дескриптор:
-бірінші сұраққа жауап
береді(1б)
-екінші сұраққа жауап
береді(1б)
- суды тазартуға арналған құрал
жасайды(2б)
2- топ Суқұбыр сұлбасын
жасау.
Сұрақтарға жауап бер
Үй құбырына суды жібермес бұрын неліктен суды тазарту
керек?
Қандай суды сарқынды су деп атайды?Неліктен сарқынды суды
тазалау керек? Егер ол бірден өзенге құйылса не
болады?
Суқұбыр қалай жұмыс қалай жұмыс істейді? Өзеннің қай
бөлігіне су жинау бөгетін орналастыруға
болады?
Қай жерден суды өзенге кері ағызу
керек?
Дескриптор:
-бірінші сұраққа жауап
береді(1б)
- екінші сұраққа жауап береді(1б
)
-үшінші сұраққа жауап
береді(1б)
- төртінші сұраққа жауап береді(1б
)
-бесінші сұраққа жауап
береді(1б)
-алтыншы сұраққа жауап
береді(1б)
3 топ Суды қалай үнемдеп пайдалануға
болады?
Дескриптор:
Постерге суды үнемдеу жолдарын жазады.( 6
б)
Өзіндік жұмыс
Жұмыс дәптерімен жұмыс
|
Сұрақтарға жауап
береді.
Суды тазартуға арналған құрал
жасайды
Мәтінді түсініп оқиды
Қойылған сұрақтарға
ауап береді
|
ҚБ:
1балл
1балл
2балл
ҚБ:
1балл
1балл
1балл
1балл
1балл
|
Оқулық
81
бет
|
Сабақтың соңы
Кері байланыс
5
минут
|
«Үш сұрақ» әдісі
Рефлексия
- Бүгін
.................білдім.
- Мені
...................таңғалдырды.
- Мені
.................ойландырды.
- Мен басқаларға
.....................түсіндіре аламын.
Үйге тапсырма
80-81 беттерді
оқу,мазмұндау
«Фонарик» әдісімен сабақты
қорытындылау.
Үйлерге су жеткізетін құбырларды суқұбыр
атайды.
Су қорын тиімді пайдаланудың болашақ үшін маңызы
зор.
Суқұбврдағы су өзен
көлдерден алынады.
|
Оқушы мұғалім қойған
жауап береді
|
|
|