Материалдар / Жаратылыстану . Тақырыбы: Жануарларды қалай қорғауға болады?
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Жаратылыстану . Тақырыбы: Жануарларды қалай қорғауға болады?

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ 4 "А" сынып Жаратылыстану пәні.Тақырыбы: Жануарларды қалай қорғауға болады? Алматы қаласы, Алатау ауданы. № 181 жалпы білім беретін мектеп
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
24 Ақпан 2022
1361
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Пәні: Жаратылыстану

Мектеп: 181

Күні: 25.10.2021ж

Мұғалімнің аты-жөні: Пралиева Айжамал

Алиевна

Сынып: 4 «А» сыныбы

Бөлім: Жануарлар

Қатысқандар саны: 25

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Жануарларды қалай қорғауға болады?


Оқу мақсаттары

4.2.2.7 Жойылу шегінде тұрған жануарларға мысал келтіру;

4.2.2.8 Ұлттық саябақтар мен қорықтарды құру мақсатын түсіндіру

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Жануарлар мен өсімдіктердің өзара байланысы туралы біледі, жануарлардың өзара қарым-қатынас түрлерін сипаттайды, оларды түрлі белгілері бойынша топтарға жіктей алады. Көптеген оқушылар: Түрлі жануарлар қалай қоректенетінін біледі, өз өлкесіндегі мекен ететін жануарларды біледі.

Кейбір оқушылар: Жануарлардың тіршілік ортасындағы жағдайлардың, адамның іс-әрекетінің жануарлардың санының азаюына әсер ететінін біледі.

Бағалау критерийлері

  • Оқушылар жануарлардың өсімдікқоректі және жыртқыш болатынын, қоректік тізбек және оның әр буыны сақталуының маңызын түсінеді.

  • Тұрғылықты жердегі жануарлар туралы көп білуге ынталанады. Жануарлардың табиғаттағы орнын түсінеді және оларды сақтаудың жолы мен амалдары туралы біледі.

Тірек сөздер

Қорық,ұлттық саябақ

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

дүниетану, қазақ тілі пәнімен байланыс жасалады

АКТ қолдану дағдылары

Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу;

Бастапқы білім


Жануарлар мен өсімдіктердің өзара байланысы туралы біледі, жануарлардың өзара қарым-қатынас түрлерін сипаттайды, оларды түрлі белгілері бойынша топтарға жіктей алады. Түрлі жануарлар қалай қоректенетінін біледі, өз өлкесіндегі мекен ететін жануарларды біледі. Жануарлардың тіршілік ортасындағы жағдайлардың, адамның іс-әрекетінің жануарлардың санының азаюына әсер ететінін біледі.

Сабақтың барысы


Сабақтың

жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет




Ресурстар



Сабақтың басы

1-5 минут

































Сабақтың ортасы 6-9 минут







































10-15 мин






Топқа бөлу

Жануарлар топтары бойынша бөлінеді

1-топ «Бунақденелілер»

2-топ: «Қосмекенділер»

3-топ: «Бауырымен жорғалаушылар»

4-топ: «Сүтқоректілер»

5-топ: «Құстар»


Алдыңғы білімді еске түсіру (жеке,жұпта,топта, ұжымда)

«Жұмыртқа жинау» әдісі

Сұрақтар:

  1. Сенің өлкеңде қандай жануарлар бар?

  2. Жануарлардың жойылу себептерін ата

  3. Табиғи катаклизмдерге не жатады?

  4. Қандай жануарлар жойылып бара жатыр?

  5. Өсімдікқоректі және жыртқыш жануарларды ата

Сұрақтарға жауап ала отырып,толықтырып өткен сабақты пысықтап, бүгінгі тақырыппен таныстыру.


Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.

Сабақтың тақырыбы,оқу мақсатымен таныстыру

Жануарларды қалай қорғауға болады

Ширату тапсырмасы

Қызыл кітап дегеніміз не?

Видеожазбаны оқушылар назарына ұсыну

Қазақстанның Қызыл кітабында 40-қа жуық жануар және 58 құс бар.Олар бірнеше санатқа бөлінген.

I санат-жойылу қаупі төнген немесе мүлде жойылып кеткен жануарлар

II санат -саны тез қысқарып бара жатқан жануарлар

III санат- сирек кездесетін жануарлар

IV санат-белгісіз толық зерттелмеген жануарлар

V санат-арнайы бақылауды қажет ететін жануар

Біздің еліміздің аумағы кең,табиғаты ерекше.Соған қарай жануарлары да алуан түрлі болып келеді.Қазіргі уақытта елімізде жойылу алдында тұрған,тіпті жойылып кеткен жануарлар бар.Саны белгілі бір мөлшерден төмендеп кеткен жануарларды жойылып кету қаупі бар жануарлар қатарына жатқызамыз

Жануарлардың тіршілік ортасы қолайлы болса, олардың көбеюі де қарқынды жүреді.Дегенмен кейбір жануарлардың саны кеміп, жойылып кету шегінде тұрғаны белгілі.

  • Жойылу қаупі төнген немесе сирек кездесетін жануарлармен таныстыру

Оларға: каспий албырты,қоңыр аю,балғаш алабұғасы,сұр келес,барыс,сілеусін,көкқұтан,дала бүркіті,қызғылт бірқазан,кіші аққу,тырна т.б

  • Жануарлардың жойылуына әкелетін себептермен таныстыру

Табиғи апаттардан, көп жағдайда адамның іс-әрекетіне де байланысты болады.Мысалы: жерді жырту, батпақты құрғату,өзен арнасын бұру,орман ағаштарын кесу,жануарлар тіршілік ортасына зиянын тигізеді.т.б

  • Жануарларды қорғау шараларымен таныстырып ақпарат беру


Жануарлардың тіршілік ортасын сақтаудың бір жолы-табиғи қорғалатын аумақтар құру

Мақсаты-табиғи аймақтарды сол күйінде сақтау,жануарлар мен өсімдіктердің сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлерін қорғау

Қазақстанда қазіргі кезде:

10 қорық, 50 қорықша,26 республикалық деңгейдегі табиғат ескерткіші бар.Ұлттық саябақтар ашылуда

  • Қорық түрлері: Ақсу-Жабағылы,Алакөл,Алматы,Қаратау,Үстірт,Марқакөл,Наурызым,Қорғалжын, Батыс Алтай және Барсакелмес

Қорықтың мақсаты-саны азайып,жойылу қаупі төніп тұрған жануарлар мен өсімдіктерді қорғау.

  • Елімізде қорықтармен қоса ұлттық саябақтар ашылған.Ұлттық саябақтарды құрудың мақсаты-табиғаты көркем аумақтарды сақтап қалу,ондағы жануарларды қорғау,санын арттыру.Олардың қорықтан айырмашылығы-саяхатшылар мен тынығушылар тамашалауына рұқсат етіледі.

Елімізде Бурабай,Баянауыл,Іле Алатауы,Алтынемел сияқты ұлттық саябақтар бар.


Оқулықпен жұмыс

Балалар мәтінді тізбектеп түсініп оқиды



Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары






Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру,тиімді кері байланыс орнату.





«Қызыл кітап» видеожазба


Слайдпен жұмыс


Слайд 1






Слайд 2









Слайд 3






Слайд 4










Слайд 5








Слайд 6







Оқулық 42-44 беттер



Дескрипторы:

жойылу шегінде тұрған жануарлары қорғау жолдарын біледі

ұлттық саябақтар мен қорықтарды құру мақсатын түсінеді.

Сирек кездесетін және жойылу шегінде тұрған жануарлар еліміздің Қызыл кітабына тіркеліп, қорғауға алынғаны белгілі. Сонымен қатар азайып бара жатқан жануарлардың санын көбейту үшін табиғи ортасын сақтап, арнайы өсіреді.


Белсенді оқу тапсырмалары.






16-25 минут



























26--35 минут





















35-42 минут


















Жаңа білім мен тәжірибені қолдану.

Ой толғаныс кезеңі.

1-тапсырма топтық жұмыс

Қоғауға алынған жануарлар мен құстар жайлы ақпарат беру

Қоңыр аю,барыс,арқар,бүркіт, дуадақ

Әр бір топ 1 жануарға топтастыру жұмысын жасайды



ҚБ «Бір-бірін бағалау»

Топтар бір-бірінің жұмысын бағалайды

Сергіту сәті : Әр топ өз атауындағы жануарлардың дыбысын немесе қимылын көрсету

2-тапсырма жұптық жұмыс

Әрбір топқа жекелей тапсырмалар беру

Қосмекенділерді ата

Сүтқоретілерді ата

Бауырымен жорғалаушылар

Қызыл кітап деген не?

Бунақденелілерді ата

Балықтардың түрлері

Қорықтар мен ұлттық саябақтың айырмашылығы

Қорық түрлері

Ұлттық саябақтар

Жануарлардың жойылуына әкелетін себептер?

ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.



« Паровоз» әдісі бойынша бүгінгі сабағымызды бекітеміз

Жануарлар әлемін қорғау шараларын еске түсіреміз



Дәптермен жұмыс

Сен білесің бе?Бір кезде елімізде құландар үйір-үйірімен жүретін.Бірақ адамадр көп аулағаннан олар жойылып кетті. Құландар Түркіменстаннан қайта әкелініп, Арал теңізіндегі Барсакелмес қорығында өсірілді. Кейін олар «Алтынемел» саябағына ауыстырылды. Қазір елімізде 2000-ға жуық құлан бар.

Жануарларды қорғау мәселесі мемлекеттік деңгейде шешіліп жатады.Оны реттеуге арналған түрлі заң,ережелер бар.Дегенмен табиғатты қорғау әр адамның табиғатқа деген қарым-қатынасы мен әрекетіне тікелей байланысты.Жануарларды қорғауға үлесімізді қосайық.



Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда)

«Ұстазға хат» кері байланыс.


Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,

толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.



















Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмалары арқылы білдіре алады.



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!