|
Білім беру ұйымының атауы |
№25 Б.Момышұлы атындағы орта мектеп |
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
2.3 Адам |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жақсыбаева А.К |
|||||
|
Күні: |
18.11 |
|||||
|
Сынып: 1 « ә » |
Қатысушылар саны:26 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№11 Адам өмірінің кезеңдері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.3.2 адам өмірінің кезеңдерін сипаттау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
адам өмірінің кезеңдерін сипаттап айтады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 10 мин |
І. Ұйымдастыру бөлімі Сәттілік біздер тілейік, Мен саған, сен маған Күндей күліп жүрейік, Күннің нұрын төгейік, Мен саған, сен маған ІІ. Өткен «Серпілген сауал» әдісі арқылы сабақты бекіту. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады. |
Өткен сабақты бекіту үшін сұрақтарға жауап береді Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады.. |
Мадақтау Жарайсың! Тамаша! |
Слайд 1 |
||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1. «Миға шабуыл» – Бір сағат бұрын немен айналыстың? – Бір жыл бұрын сен қандай едің? – Бес жыл бұрын қандай едің? Оқушылар бірінші сұрақ бойынша өткен сабақты еске түсіреді. Бір жыл бұрын балабақшада болғанын еске түсіреді. Бес жыл бұрын қозғалыс жасай алмағанын еске түсіреді. – Сен өмірге келген кезде қандай едің? – Ал қазір қандайсың? – Өзгеруіңнің себебі неде? Сен сәби кезіңде қандай едің? Ал қазір қандайсың? Өзгеруіңнің себебі неде?
Білгенің жөн Бала сәбилік кезеңінде тез өседі. Балалық пен жастық шақтарында өсіп-жетіледі. Кемелдену кезеңі мен қарттық шақтарында өсуі тоқтайды. Құндылық:Бірлік пен ынтымақ Бірлесіп тапсырманы орындайды. 2. «Зерттейік» Адамның өсу кезеңдерін дұрыстап орналастыр.
– Бала сәби шағында тез өседі. Жастық шақта өсіп-жетіледі. Кемеліне келген және қартайған шағында өсуі тоқтайды. Адам дүниеге келеді, өседі, өзгереді және дамиды. Сен туғанда нәресте болдың. Одан кейін балдырған болып өстің. Ал қазір сен оқушысың. Mектеп жасынан кейiн жасөспірімдік кезең басталады, одан кейін жастық, есейген және қартайған шақ келеді. ЕБҚ тапсырмасы Тобының көмегімен тапсырмаларды орындайды. 3. «Ойланайық» Балалар қандай заттарды пайдаланады? Үлкендер ше? Сурет неліктен бұл ретпен орналасқан? Заңдылығын түсіндіріп көр.
Құндылық: Жауапкершілік пен әділдік Оқушылар өз оқуына жауапкершілікпен қарап, сөздерді дұрыс айтуға тырысады. Талқылау кезінде өз және басқалардың жауабына әділ баға беруді үйренеді. 4. «Салыстырайық» Баланың өсу кезеңдерін ретімен орналастыр. Әр кезеңге тән ерекшеліктер туралы айт. Оқулықтағы сурет бойынша балалық шақтың өсу кезеңдерін салыстыру ұсынылады. Әр кезеңге тән ерекшеліктер туралы сұрайды. – Адам өскен сайын қандай өзгерістер болады? – Кез келген жаста денсаулық мықты болу үшін не істеу керек?
– Нәресте кезеңі. – Ерте сәбилік кезең. – Мектепке дейінгі кезең. – Оқушы кезеңі. Білгенің жөн Адам 20 жасқа дейін өседі. Сен өскен сайын көп нәрсені білесің, орындай аласың. Бұл сенің дамып келе жатқаныңды көрсетеді. Сымбатты, дені сау адам болу үшін дұрыс тамақтану керек. Спортпен айналысу қажет. Кітап оқы, музейге бар, көп білетін адамдармен сөйлес. Сонда жан-жақты дамисың. Дәптермен жұмыс 1-тапсырмада адамның өсу кезеңі бойынша қажеттілікті сәйкестендіру. 2-тапсырмада оқушыларға сурет бойынша адамның дұрыс өсіп-дамуына қажетті суреттерді белгілетеді. сәби – сылдырмақ; қарттық шақ – көзілдірік; балалық шақ – футбол; жастық шақ – рюкзак. |
Оқушылар бір сағат бұрын болған оқиғаны, бір жыл бұрынғы, үш жыл бұрынғы оқиғаны еске түсіріп айтады. Оқулықтағы мәтінді түсінгеннен кейін сурет және кестемен жұмыс жасайды. Алдын ала дайындалған кестеге әр оқушы өз отбасының мүшелерінің жас кезеңдерін сәйкестендіреді, яғни «+» белгісін қояды. Оқушылар балалар және үлкендер қандай затты пайдаланатынын ажыратып айтады. Өз ойларын дәлелдейді. Оқушылар балалық шақ кезеңдерін мұғалімнің көмегімен айтады. Әр кезеңге тән ерекшеліктер туралы айтады. Оқушылар өз жұптарымен бойларын салыстырады. Адамның өсу кезеңіндегі қажеттілікті сәйкестендіреді. Суретке қарап, адамның дұрыс өсіп дамуына қажетті суреттерді белгілейді. |
Дескриптор: -сұрақтарға өткен, қазіргі және болашақ уақытты қолданып жауап береді; - Өз өміріндегі өзгерістерді салыстыра сипаттайды. Дескриптор: - Адамның өсу кезеңдерін дұрыстап орналастырады; - өз отбасының мүшелерінің жас кезеңдерін сәйкестендіреді. Дескриптор: - Суреттегі балалар мен үлкендердің пайдаланатын заттарын ажыратады; - Балаларға тән, үлкендерге тән заттарды дұрыс атайды. Дескриптор: - Суреттегі өсу кезеңдерін ретімен орналастырады; -Әр кезеңге тән ерекшеліктерді атайды. Дескриптор: - адамның өсу кезеңі бойынша қажеттілікті сәйкестендіреді; -сурет бойынша адамның дұрыс өсіп-дамуына қажетті суреттерді белгілейді. |
Оқулық Дәптер Слайд 2 Слайд 3 Слайд 4 Дәптер, түрлі түсті қарындаштар |
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. «Ішкі, сыртқы шеңбер» әдісі арқылы сабақты бекіту Үйге тапсырма. Рефлексия
|
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды. |
Оқушыларды мадақтайды; Жарайсыздар! |
Слайд 5 |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жаратылыстану Адам өмірінің кезеңдері - 1 сынып
Жаратылыстану Адам өмірінің кезеңдері - 1 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
№25 Б.Момышұлы атындағы орта мектеп |
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
2.3 Адам |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жақсыбаева А.К |
|||||
|
Күні: |
18.11 |
|||||
|
Сынып: 1 « ә » |
Қатысушылар саны:26 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№11 Адам өмірінің кезеңдері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.3.2 адам өмірінің кезеңдерін сипаттау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
адам өмірінің кезеңдерін сипаттап айтады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 10 мин |
І. Ұйымдастыру бөлімі Сәттілік біздер тілейік, Мен саған, сен маған Күндей күліп жүрейік, Күннің нұрын төгейік, Мен саған, сен маған ІІ. Өткен «Серпілген сауал» әдісі арқылы сабақты бекіту. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады. |
Өткен сабақты бекіту үшін сұрақтарға жауап береді Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады.. |
Мадақтау Жарайсың! Тамаша! |
Слайд 1 |
||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1. «Миға шабуыл» – Бір сағат бұрын немен айналыстың? – Бір жыл бұрын сен қандай едің? – Бес жыл бұрын қандай едің? Оқушылар бірінші сұрақ бойынша өткен сабақты еске түсіреді. Бір жыл бұрын балабақшада болғанын еске түсіреді. Бес жыл бұрын қозғалыс жасай алмағанын еске түсіреді. – Сен өмірге келген кезде қандай едің? – Ал қазір қандайсың? – Өзгеруіңнің себебі неде? Сен сәби кезіңде қандай едің? Ал қазір қандайсың? Өзгеруіңнің себебі неде?
Білгенің жөн Бала сәбилік кезеңінде тез өседі. Балалық пен жастық шақтарында өсіп-жетіледі. Кемелдену кезеңі мен қарттық шақтарында өсуі тоқтайды. Құндылық:Бірлік пен ынтымақ Бірлесіп тапсырманы орындайды. 2. «Зерттейік» Адамның өсу кезеңдерін дұрыстап орналастыр.
– Бала сәби шағында тез өседі. Жастық шақта өсіп-жетіледі. Кемеліне келген және қартайған шағында өсуі тоқтайды. Адам дүниеге келеді, өседі, өзгереді және дамиды. Сен туғанда нәресте болдың. Одан кейін балдырған болып өстің. Ал қазір сен оқушысың. Mектеп жасынан кейiн жасөспірімдік кезең басталады, одан кейін жастық, есейген және қартайған шақ келеді. ЕБҚ тапсырмасы Тобының көмегімен тапсырмаларды орындайды. 3. «Ойланайық» Балалар қандай заттарды пайдаланады? Үлкендер ше? Сурет неліктен бұл ретпен орналасқан? Заңдылығын түсіндіріп көр.
Құндылық: Жауапкершілік пен әділдік Оқушылар өз оқуына жауапкершілікпен қарап, сөздерді дұрыс айтуға тырысады. Талқылау кезінде өз және басқалардың жауабына әділ баға беруді үйренеді. 4. «Салыстырайық» Баланың өсу кезеңдерін ретімен орналастыр. Әр кезеңге тән ерекшеліктер туралы айт. Оқулықтағы сурет бойынша балалық шақтың өсу кезеңдерін салыстыру ұсынылады. Әр кезеңге тән ерекшеліктер туралы сұрайды. – Адам өскен сайын қандай өзгерістер болады? – Кез келген жаста денсаулық мықты болу үшін не істеу керек?
– Нәресте кезеңі. – Ерте сәбилік кезең. – Мектепке дейінгі кезең. – Оқушы кезеңі. Білгенің жөн Адам 20 жасқа дейін өседі. Сен өскен сайын көп нәрсені білесің, орындай аласың. Бұл сенің дамып келе жатқаныңды көрсетеді. Сымбатты, дені сау адам болу үшін дұрыс тамақтану керек. Спортпен айналысу қажет. Кітап оқы, музейге бар, көп білетін адамдармен сөйлес. Сонда жан-жақты дамисың. Дәптермен жұмыс 1-тапсырмада адамның өсу кезеңі бойынша қажеттілікті сәйкестендіру. 2-тапсырмада оқушыларға сурет бойынша адамның дұрыс өсіп-дамуына қажетті суреттерді белгілетеді. сәби – сылдырмақ; қарттық шақ – көзілдірік; балалық шақ – футбол; жастық шақ – рюкзак. |
Оқушылар бір сағат бұрын болған оқиғаны, бір жыл бұрынғы, үш жыл бұрынғы оқиғаны еске түсіріп айтады. Оқулықтағы мәтінді түсінгеннен кейін сурет және кестемен жұмыс жасайды. Алдын ала дайындалған кестеге әр оқушы өз отбасының мүшелерінің жас кезеңдерін сәйкестендіреді, яғни «+» белгісін қояды. Оқушылар балалар және үлкендер қандай затты пайдаланатынын ажыратып айтады. Өз ойларын дәлелдейді. Оқушылар балалық шақ кезеңдерін мұғалімнің көмегімен айтады. Әр кезеңге тән ерекшеліктер туралы айтады. Оқушылар өз жұптарымен бойларын салыстырады. Адамның өсу кезеңіндегі қажеттілікті сәйкестендіреді. Суретке қарап, адамның дұрыс өсіп дамуына қажетті суреттерді белгілейді. |
Дескриптор: -сұрақтарға өткен, қазіргі және болашақ уақытты қолданып жауап береді; - Өз өміріндегі өзгерістерді салыстыра сипаттайды. Дескриптор: - Адамның өсу кезеңдерін дұрыстап орналастырады; - өз отбасының мүшелерінің жас кезеңдерін сәйкестендіреді. Дескриптор: - Суреттегі балалар мен үлкендердің пайдаланатын заттарын ажыратады; - Балаларға тән, үлкендерге тән заттарды дұрыс атайды. Дескриптор: - Суреттегі өсу кезеңдерін ретімен орналастырады; -Әр кезеңге тән ерекшеліктерді атайды. Дескриптор: - адамның өсу кезеңі бойынша қажеттілікті сәйкестендіреді; -сурет бойынша адамның дұрыс өсіп-дамуына қажетті суреттерді белгілейді. |
Оқулық Дәптер Слайд 2 Слайд 3 Слайд 4 Дәптер, түрлі түсті қарындаштар |
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. «Ішкі, сыртқы шеңбер» әдісі арқылы сабақты бекіту Үйге тапсырма. Рефлексия
|
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды. |
Оқушыларды мадақтайды; Жарайсыздар! |
Слайд 5 |
||
шағым қалдыра аласыз



















