|
Пән: Жаратылыстану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тірі табиғат: Адам Күні: Сынып: 1 |
Мұғалім аты-жөні: Бижанова Т Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
2.3. Адам |
||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.3.3. Адамның өсуі мен дамуы үшін керек қажеттіліктерді анықтау |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындайды:
Көптеген оқушылар орындайды:
Кейбір оқушылар орындайды:
|
||||||||
|
Бағалау кретерийі: |
Адамның өсіп-дамуы үшін орындалатын әрекеттерді анықтайды. |
||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тірек сөздер: Пайдалы тағам, тамақтану пирамидасы.
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушылардың бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану |
||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интереактивті тақта , бейне жазба |
||||||||
|
Бастапқы білім |
Адамның өмір сүру үшін қажетті заттарды біледі. |
||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері 35 мин |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Психологиялық дайындық. Сәлемдесу: -Үлкенге де – «Сіз», Кішіге де - «Сіз», Сәлемдесіп құрметпен Бас иеміз біз!
Тақырыпты ашу. «Маңдайдағы сурет» әдісі. Стикерге салынған суреттер (сүт, қант, алма, қияр)
Оқушыларды екі топқа бөлу. Сурет қималары арқылы. Пайдалы және зянды тағамдар суреті. 1-топ. Пайдалы тағамдар. 2-топ. Зиянды тағамдар. Сабақ тақырыбымен танысу, оқу міндетін қою.
|
|
|||||||
|
Сабақтың ортасы 28 минут |
Тамақтану пирамидасы – дұрыс тамақтанудың негізгі қағидаларының сызбалық көрінісі. Пирамиданың төменгі жағында тамққа жиі қолданатын азық-түліктер, ал төбесінде шектеулі мөлшерде қолдануға тиіс азық- түліктер орналастарылған. Топтық жұмыс ( бақылау жұмысы.) - Балалар , сендер қазір кішкентай ғалымдар болып, тамақтану пирамидасын құрастырыңдар. Зерттеуді оқушылар топпен орындайды. Қорытынды жасайды, пирамидаға кіргізбеген тағамдарды атайды, себебін дәлелдейді. Кері байланыс
Қалыптастырушы бағалау: Екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалау. Ұлттық тамақ түрлерімен таныстыру. Осы ұлттық тамғамда адамның денсаулығына бірден бір ем сусын – саумал. Яғни бұл биенің жаңа сауылған сүті. Оқушыларды ұлттық тағам атауларымен(екі буынд сөз арқлы, мысалы:шұ-бат, ай-ран) жұпқа бөлемін. Жұптық жұмыс (дәптермен жұмыс). «Әжеңе көмектес».Оқушылар тек пайдалы азық -түліктерден дайындалған тағамдарды бояйды. Тағамдарды дұрыс бояған оқушыларды анықтау. Кері байланыс .
Қалыптастырушы бағалау Смайликтер арқылы бағалау Сергіту сәті. Оқушылардың есте сақтау қабілетін дамыту үшін жеміс – жидектердің атауын ретімен айту. Жеке жұмыс. 1-тапсырма Адамға пайдалы тағамдардың тұсына «+» белгісін, ал зиянды тағамдардың тұсына «-» белгісін қойыңыз.
Дескриптор:
2-тапсырма. Суреттерге сүйеніп, адамның өсуі мен дамуы үшін керек қажеттіліктерді атаңыз. Өз ойыңызды түсіндіріңіз.
Дескриптор:
|
Тамақтану пирамидасы салынған плакат.
Т
|
|||||||
|
Сабақтың соңы 2 минут |
1-тапсырма. Оқушылар пайдалы және зиянды тағамдарды ажыратып, суреттерін екі бағанға бөліп жабыстыру қажет.
Рефлексия: «Алма ағашы». Оқушылар алма ағашына үш түсті алмаға (жасыл – түсіндім, сары - әлі де толықтыруым керек, қызыл - түсінбедім) есімдерін жазып жабыстырады. |
|
|||||||
|
Дифференциация –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз |
Денсаулықжәне қауіпсіздік техникасының
сақталуы
|
|||||||
|
Үлгерімі жоғары оқушылар. Қазақтың ұлттық тағамдары мен басқа ұлттардың тағамдарымен салыстыру. Үлгерімі төмен оқушы. «Аспаз болып көр». Оқушылар үш күнге арналған таңғы ас мәзірін құрастырады. Олар бірінші күндікін- көк түспен, екінші күндікін – жасыл түспен, үшінші күндікін- қызыл түспен қоршап сызады. |
Оқушыларды «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағалау , «Смайлик»арқылы бағалау.
|
Орынсыз қозғалыс жасамау. Қаламның ұшынан сақтану, партаның бұрышынан сақтану. |
|||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Мен сабаққа жоспар құрмас бұрын өзіме үлкен мақсат қойдым:ол-осы Бағдарламадан алған білімімді,үйренген әдіс-тәсілдерді оқу үдерісінде тиімді пайдалану және оқушылардың өздігінен білім алып,ізденушілік қабілеттерін дамытып, қызығушылықты арттыруға атсалысу және үлгерімі төмен оқушылар мен үлгерімі жақсы оқушылармен жұмыс жасау. Оқушы оқу үдерісіне белсенді қатысқанда ғана жаңа білімді терең меңгеруге қол жеткізеді. Бүгінгі сабақта жоспарлауда тапсырманы жүйелі құруда қиындық туғызды.Алайда, әр түрлі педагогикалық әдіс-тәсілдерді тиімді пайдалану арқылы сабақты ұйымдастыру, оқушылардың білімге деген құштарлықтары мен өз бетімен іздену дағыдысын арттырып, сыни тұрғыдан ойлауға қабілетті тұлға ретінде қалыптастыруға болатындығына көзім жетті. |
||||||||
|
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жаратылыстану. "Адамның өсуі мен дамуы үшін қажеттіліктерді анықтау."
Жаратылыстану. "Адамның өсуі мен дамуы үшін қажеттіліктерді анықтау."
|
Пән: Жаратылыстану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тірі табиғат: Адам Күні: Сынып: 1 |
Мұғалім аты-жөні: Бижанова Т Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
2.3. Адам |
||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.3.3. Адамның өсуі мен дамуы үшін керек қажеттіліктерді анықтау |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындайды:
Көптеген оқушылар орындайды:
Кейбір оқушылар орындайды:
|
||||||||
|
Бағалау кретерийі: |
Адамның өсіп-дамуы үшін орындалатын әрекеттерді анықтайды. |
||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тірек сөздер: Пайдалы тағам, тамақтану пирамидасы.
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушылардың бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану |
||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интереактивті тақта , бейне жазба |
||||||||
|
Бастапқы білім |
Адамның өмір сүру үшін қажетті заттарды біледі. |
||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері 35 мин |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Психологиялық дайындық. Сәлемдесу: -Үлкенге де – «Сіз», Кішіге де - «Сіз», Сәлемдесіп құрметпен Бас иеміз біз!
Тақырыпты ашу. «Маңдайдағы сурет» әдісі. Стикерге салынған суреттер (сүт, қант, алма, қияр)
Оқушыларды екі топқа бөлу. Сурет қималары арқылы. Пайдалы және зянды тағамдар суреті. 1-топ. Пайдалы тағамдар. 2-топ. Зиянды тағамдар. Сабақ тақырыбымен танысу, оқу міндетін қою.
|
|
|||||||
|
Сабақтың ортасы 28 минут |
Тамақтану пирамидасы – дұрыс тамақтанудың негізгі қағидаларының сызбалық көрінісі. Пирамиданың төменгі жағында тамққа жиі қолданатын азық-түліктер, ал төбесінде шектеулі мөлшерде қолдануға тиіс азық- түліктер орналастарылған. Топтық жұмыс ( бақылау жұмысы.) - Балалар , сендер қазір кішкентай ғалымдар болып, тамақтану пирамидасын құрастырыңдар. Зерттеуді оқушылар топпен орындайды. Қорытынды жасайды, пирамидаға кіргізбеген тағамдарды атайды, себебін дәлелдейді. Кері байланыс
Қалыптастырушы бағалау: Екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалау. Ұлттық тамақ түрлерімен таныстыру. Осы ұлттық тамғамда адамның денсаулығына бірден бір ем сусын – саумал. Яғни бұл биенің жаңа сауылған сүті. Оқушыларды ұлттық тағам атауларымен(екі буынд сөз арқлы, мысалы:шұ-бат, ай-ран) жұпқа бөлемін. Жұптық жұмыс (дәптермен жұмыс). «Әжеңе көмектес».Оқушылар тек пайдалы азық -түліктерден дайындалған тағамдарды бояйды. Тағамдарды дұрыс бояған оқушыларды анықтау. Кері байланыс .
Қалыптастырушы бағалау Смайликтер арқылы бағалау Сергіту сәті. Оқушылардың есте сақтау қабілетін дамыту үшін жеміс – жидектердің атауын ретімен айту. Жеке жұмыс. 1-тапсырма Адамға пайдалы тағамдардың тұсына «+» белгісін, ал зиянды тағамдардың тұсына «-» белгісін қойыңыз.
Дескриптор:
2-тапсырма. Суреттерге сүйеніп, адамның өсуі мен дамуы үшін керек қажеттіліктерді атаңыз. Өз ойыңызды түсіндіріңіз.
Дескриптор:
|
Тамақтану пирамидасы салынған плакат.
Т
|
|||||||
|
Сабақтың соңы 2 минут |
1-тапсырма. Оқушылар пайдалы және зиянды тағамдарды ажыратып, суреттерін екі бағанға бөліп жабыстыру қажет.
Рефлексия: «Алма ағашы». Оқушылар алма ағашына үш түсті алмаға (жасыл – түсіндім, сары - әлі де толықтыруым керек, қызыл - түсінбедім) есімдерін жазып жабыстырады. |
|
|||||||
|
Дифференциация –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз |
Денсаулықжәне қауіпсіздік техникасының
сақталуы
|
|||||||
|
Үлгерімі жоғары оқушылар. Қазақтың ұлттық тағамдары мен басқа ұлттардың тағамдарымен салыстыру. Үлгерімі төмен оқушы. «Аспаз болып көр». Оқушылар үш күнге арналған таңғы ас мәзірін құрастырады. Олар бірінші күндікін- көк түспен, екінші күндікін – жасыл түспен, үшінші күндікін- қызыл түспен қоршап сызады. |
Оқушыларды «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағалау , «Смайлик»арқылы бағалау.
|
Орынсыз қозғалыс жасамау. Қаламның ұшынан сақтану, партаның бұрышынан сақтану. |
|||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Мен сабаққа жоспар құрмас бұрын өзіме үлкен мақсат қойдым:ол-осы Бағдарламадан алған білімімді,үйренген әдіс-тәсілдерді оқу үдерісінде тиімді пайдалану және оқушылардың өздігінен білім алып,ізденушілік қабілеттерін дамытып, қызығушылықты арттыруға атсалысу және үлгерімі төмен оқушылар мен үлгерімі жақсы оқушылармен жұмыс жасау. Оқушы оқу үдерісіне белсенді қатысқанда ғана жаңа білімді терең меңгеруге қол жеткізеді. Бүгінгі сабақта жоспарлауда тапсырманы жүйелі құруда қиындық туғызды.Алайда, әр түрлі педагогикалық әдіс-тәсілдерді тиімді пайдалану арқылы сабақты ұйымдастыру, оқушылардың білімге деген құштарлықтары мен өз бетімен іздену дағыдысын арттырып, сыни тұрғыдан ойлауға қабілетті тұлға ретінде қалыптастыруға болатындығына көзім жетті. |
||||||||
|
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||||||
шағым қалдыра аласыз







олтырылмаған тамақтану пирамидасы бар
плакаттар.














