Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: әдебиеттік оқу Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Адам Күні: 27.11.2017 Сынып: 1 |
Мектеп: №79 негізгі орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Тамабаева.М.К. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: - |
|||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қалай дұрыс тамақтану керек? |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
|
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:адамның өсуі және дамуы үшін керек қажет тіліктерді анықтау; Оқушылардың басым бөлігі:қоршаған әлемнің құбылыстарын, үдерістерін және нысандарын зерттеу қажеттілігін түсіндіру; Кейбір оқушылар: жаңа сабақта алған білімдерін өмірде қолданады. |
|||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интернеттен мәлімет іздеуі, комп. жұмыс жасай алуы |
|||||||
|
Бастапқы білім
|
Дұрыс тамақтану туралы мағлұматтар біледі; Тамақтану пирамидасын құрастыра алады; Постер қорғай алады. |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы
0-3 мин
4-6 мин |
Сабақ басында: Шаттық шеңбері: -Үлкенге де – «Сіз», Кішіге де — «Сіз», Сәлемдесіп құрметпен Бас иеміз біз! Кіріспе тапсырма: — Адамның өмірге келген сәттен бастап оның өсу кезеңдерін есімізге түсірейік, Ширату: «Өрмек құру» ойынын ойнайық.
|
Жіп
слайд |
||||||
|
Сабақтың ортасы
2 мин
|
Бейнефильм көру. Қазақтың ұлттық тағамдары туралы бейнефильм көрсету.. Олардың әрқайсысына қысқаша тоқталып өту. Оқушылардың негізгі тағамдардың атауларын білуі маңызды: ет асу, бауырсақ, қазы, шұжық, қымыз. Бейнефильм мазмұнынан не байқадыңдар? Ендеше қандай тақырыпта ой қозғаймыз деп ойлайсыңдар? Көрген бейнефильмнен постер қорғау. Ендеше біздің бүгінгі сабақтың тақырыбы: Қалай дұрыс тамақтану керек? Дастарқан. Оқушылардың назарын суретке аударып, “Тағамдарға назар аудар. Олардың ішінде қайсысы саған таныс? Қандай азық-түліктерден дайындалған? Тағы қандай қазақтың ұлттық тағамдарын білесің?” — деген сұрақтар қойылады., Пайдалы тағам.
Тамақтану пирамидасын көрсету. Суретте көрсетілген барлық топтарды және жеке азық-түліктерді атап шығуларын сұраңыз. Олардың қайсыларын көп және жиі қабылдау керектігін ойлануларын ұсыныңыз. (Дәнді дақылдар, макарон өнімдері, ботқалар.) Олар пирамиданың қай жерінде орналасқан? Жоғарыда не орналасқан? (Май.) Оны жеуге бола ма? (Иә, бірақ көп мөлшерде емес.) Оқушылар пирамидада “күнделікті тағамға пайдалануға қажет азық-түлік топтары көрсетілген” деген қорытындыға келулері тиіс. Пирамиданың төбесіне жақын орналасқан азық-түліктерді аз мөлшерде пайдалану керек. Қалай дұрыс тамақтану қажет? Күніне неше рет тамақтану керек? Мөлшері қандай болу керек? Қай уақытта тамақтанған дұрыс? Қай тағамды таңертең, ал қайсысын кешке жеген дұрыс? Топпен талдап, ой-пікірлерін білдірулерін ұсынылады. Жауабы: Дастарқанда шұжық, қазы, бауырсақтар, шелпектер, жаңғақтар, жеміс-жидектер. Күніне төрт рет (немесе бес рет) тамақтану қажет. Мөлшері көп болмауы керек. Үнемі бір мезгілде тамақтанған дұрыс, мысалы: 7.00 — таңғы ас, (11.00 — жеміс-жидек немесе шырын), 13.00 — түскі ас, 16.00 — бесіндік, 19.00 — кешкі ас. Таңғы ас нәрлі болу үшін ботқа және жеміс-жидек жеген дұрыс. Ал кешке жұмыртқа, көкөніс, балықтан жасалған тағамдарды жеген пайдалы. Дастарқан Суреттегі барлық тағам түрлерін ата. Сен олар туралы не білесің? Қалай дұрыс тамақтану керек?
Жеке жұмыс. Үлестірме әрқайсысына таратылады. Тапсырма: -Адамға пайдалы тағамдардың тұсына «+»белгісін, ал зиянды тағамдардың тұсына«-» белгісін қойыңыз.
Осы тапсырманы
орындату арқылы әрбір оқушының пайдалы және зиянды тамақтар туралы
нақты түсініктері байқалады. |
https://www.youtube.com/watch?v=l-D8koOpOeo
Интербелсенді тақта
|
||||||
|
Сабақтың соңы
|
Қосымша тапсырмалар Оқушылар қандай азық-түліктен жасалған тағамдар пайдалы болатынын түсінеді. «Әжеңе көмектес» Оқушылар тек пайдалы азық-түліктерден дайындалған тағамдарды бояйды. Тағамдарды дұрыс бояған оқушыларды анықтау. Егер оқушылар неліктен дәл осы тағамды таңдағанын түсіндірсе, жақсы болады. Осы тапсырманы орындай алмаған оқушыларға көмектесу. Жауабы: Жеміс, көкөніс, піскен ет, қымыз, шырынды бояу керек. Сергіту сәті: Зерттейік: Әртүрлі үлестірме суреттерді сыныптың ішіне жабыстырып, оқушылар оларды тамақтану пирамидасына апару.
Бұл тапсырманы орындауда зиянды және пайдалы тағамдарады ажыратып, суреттерді әр сатыға жабыстыру қажет. Әр суретке тоқталып, себебін түсіндіруді өтіну. «Дүкенші» ойыны. Дүкенші дүкенге келіп әр түрлі тамақтар алғысы келеді. Гамбургер мен хот дог: Мені алшы, мені алшы . Мен дәмдімін . Чипсы мен кока кола: Мені алшы, мені алшы . Мен дәмдімін . Дүкенші: Ол тамақтардың зиянды екенін біліп. Қойшы бұл тамақтар адам денсаулығына зиян мен неге адам денсаулығына пайдалы алманы немесе қымызды алмаймын деп кетіп қалады да. Алманы сатып алады. Дүкенші: Ендеше адам денсаулығына зиянды тағамдарды еш уақытта алмаңдар. Коланың орнына адам денсаулығына әсер ететін өкпеге пайдалы қымыз немесе шұбат алып ішейік. Рефлексия - Бүгінгі сабақта не өттік? - Не жақсы өтті? - Бүгінгі сабақта саған не ұнады? т.б Ендеше «Табыс сатысы» әдісі арқылы 1- баспалдағы. «Мен білмеймін!» 2- баспалдағы «Маған көмек керек!» 3-баспалдағы «Өзіме сенімдімін!» атты баспалдақтарына өз таяқшаларын салу. |
Әр топқа тапсырма |
||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
«Жақсы сұрақ негіздері» әдісі бойынша сұрақ қойып, жауап алу. |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
«Табыс сатысы» оқыту үшін бағалау құралдары
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы -Видеофильм көруде АКТ ережелерін сақтау -Жазуда арақашықтық сақтау, қаламды дұрыс ұстау |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
|
|
|||||||
|
|
||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жаратылыстану Ашық сабақ : Қалай дұрыс тамақтану керек? 1 сынып
Жаратылыстану Ашық сабақ : Қалай дұрыс тамақтану керек? 1 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: әдебиеттік оқу Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Адам Күні: 27.11.2017 Сынып: 1 |
Мектеп: №79 негізгі орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Тамабаева.М.К. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: - |
|||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қалай дұрыс тамақтану керек? |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
|
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:адамның өсуі және дамуы үшін керек қажет тіліктерді анықтау; Оқушылардың басым бөлігі:қоршаған әлемнің құбылыстарын, үдерістерін және нысандарын зерттеу қажеттілігін түсіндіру; Кейбір оқушылар: жаңа сабақта алған білімдерін өмірде қолданады. |
|||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интернеттен мәлімет іздеуі, комп. жұмыс жасай алуы |
|||||||
|
Бастапқы білім
|
Дұрыс тамақтану туралы мағлұматтар біледі; Тамақтану пирамидасын құрастыра алады; Постер қорғай алады. |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы
0-3 мин
4-6 мин |
Сабақ басында: Шаттық шеңбері: -Үлкенге де – «Сіз», Кішіге де — «Сіз», Сәлемдесіп құрметпен Бас иеміз біз! Кіріспе тапсырма: — Адамның өмірге келген сәттен бастап оның өсу кезеңдерін есімізге түсірейік, Ширату: «Өрмек құру» ойынын ойнайық.
|
Жіп
слайд |
||||||
|
Сабақтың ортасы
2 мин
|
Бейнефильм көру. Қазақтың ұлттық тағамдары туралы бейнефильм көрсету.. Олардың әрқайсысына қысқаша тоқталып өту. Оқушылардың негізгі тағамдардың атауларын білуі маңызды: ет асу, бауырсақ, қазы, шұжық, қымыз. Бейнефильм мазмұнынан не байқадыңдар? Ендеше қандай тақырыпта ой қозғаймыз деп ойлайсыңдар? Көрген бейнефильмнен постер қорғау. Ендеше біздің бүгінгі сабақтың тақырыбы: Қалай дұрыс тамақтану керек? Дастарқан. Оқушылардың назарын суретке аударып, “Тағамдарға назар аудар. Олардың ішінде қайсысы саған таныс? Қандай азық-түліктерден дайындалған? Тағы қандай қазақтың ұлттық тағамдарын білесің?” — деген сұрақтар қойылады., Пайдалы тағам.
Тамақтану пирамидасын көрсету. Суретте көрсетілген барлық топтарды және жеке азық-түліктерді атап шығуларын сұраңыз. Олардың қайсыларын көп және жиі қабылдау керектігін ойлануларын ұсыныңыз. (Дәнді дақылдар, макарон өнімдері, ботқалар.) Олар пирамиданың қай жерінде орналасқан? Жоғарыда не орналасқан? (Май.) Оны жеуге бола ма? (Иә, бірақ көп мөлшерде емес.) Оқушылар пирамидада “күнделікті тағамға пайдалануға қажет азық-түлік топтары көрсетілген” деген қорытындыға келулері тиіс. Пирамиданың төбесіне жақын орналасқан азық-түліктерді аз мөлшерде пайдалану керек. Қалай дұрыс тамақтану қажет? Күніне неше рет тамақтану керек? Мөлшері қандай болу керек? Қай уақытта тамақтанған дұрыс? Қай тағамды таңертең, ал қайсысын кешке жеген дұрыс? Топпен талдап, ой-пікірлерін білдірулерін ұсынылады. Жауабы: Дастарқанда шұжық, қазы, бауырсақтар, шелпектер, жаңғақтар, жеміс-жидектер. Күніне төрт рет (немесе бес рет) тамақтану қажет. Мөлшері көп болмауы керек. Үнемі бір мезгілде тамақтанған дұрыс, мысалы: 7.00 — таңғы ас, (11.00 — жеміс-жидек немесе шырын), 13.00 — түскі ас, 16.00 — бесіндік, 19.00 — кешкі ас. Таңғы ас нәрлі болу үшін ботқа және жеміс-жидек жеген дұрыс. Ал кешке жұмыртқа, көкөніс, балықтан жасалған тағамдарды жеген пайдалы. Дастарқан Суреттегі барлық тағам түрлерін ата. Сен олар туралы не білесің? Қалай дұрыс тамақтану керек?
Жеке жұмыс. Үлестірме әрқайсысына таратылады. Тапсырма: -Адамға пайдалы тағамдардың тұсына «+»белгісін, ал зиянды тағамдардың тұсына«-» белгісін қойыңыз.
Осы тапсырманы
орындату арқылы әрбір оқушының пайдалы және зиянды тамақтар туралы
нақты түсініктері байқалады. |
https://www.youtube.com/watch?v=l-D8koOpOeo
Интербелсенді тақта
|
||||||
|
Сабақтың соңы
|
Қосымша тапсырмалар Оқушылар қандай азық-түліктен жасалған тағамдар пайдалы болатынын түсінеді. «Әжеңе көмектес» Оқушылар тек пайдалы азық-түліктерден дайындалған тағамдарды бояйды. Тағамдарды дұрыс бояған оқушыларды анықтау. Егер оқушылар неліктен дәл осы тағамды таңдағанын түсіндірсе, жақсы болады. Осы тапсырманы орындай алмаған оқушыларға көмектесу. Жауабы: Жеміс, көкөніс, піскен ет, қымыз, шырынды бояу керек. Сергіту сәті: Зерттейік: Әртүрлі үлестірме суреттерді сыныптың ішіне жабыстырып, оқушылар оларды тамақтану пирамидасына апару.
Бұл тапсырманы орындауда зиянды және пайдалы тағамдарады ажыратып, суреттерді әр сатыға жабыстыру қажет. Әр суретке тоқталып, себебін түсіндіруді өтіну. «Дүкенші» ойыны. Дүкенші дүкенге келіп әр түрлі тамақтар алғысы келеді. Гамбургер мен хот дог: Мені алшы, мені алшы . Мен дәмдімін . Чипсы мен кока кола: Мені алшы, мені алшы . Мен дәмдімін . Дүкенші: Ол тамақтардың зиянды екенін біліп. Қойшы бұл тамақтар адам денсаулығына зиян мен неге адам денсаулығына пайдалы алманы немесе қымызды алмаймын деп кетіп қалады да. Алманы сатып алады. Дүкенші: Ендеше адам денсаулығына зиянды тағамдарды еш уақытта алмаңдар. Коланың орнына адам денсаулығына әсер ететін өкпеге пайдалы қымыз немесе шұбат алып ішейік. Рефлексия - Бүгінгі сабақта не өттік? - Не жақсы өтті? - Бүгінгі сабақта саған не ұнады? т.б Ендеше «Табыс сатысы» әдісі арқылы 1- баспалдағы. «Мен білмеймін!» 2- баспалдағы «Маған көмек керек!» 3-баспалдағы «Өзіме сенімдімін!» атты баспалдақтарына өз таяқшаларын салу. |
Әр топқа тапсырма |
||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
«Жақсы сұрақ негіздері» әдісі бойынша сұрақ қойып, жауап алу. |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
«Табыс сатысы» оқыту үшін бағалау құралдары
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы -Видеофильм көруде АКТ ережелерін сақтау -Жазуда арақашықтық сақтау, қаламды дұрыс ұстау |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
|
|
|||||||
|
|
||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||
шағым қалдыра аласыз


Осы тапсырманы
орындату арқылы әрбір оқушының пайдалы және зиянды тамақтар туралы
нақты түсініктері байқалады.













