Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бекітемін: |
|
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Жаңа Ғасыр »№175 гимназия |
|
Пәні жаратылыстану |
Күні:19.02.25ж Сыныбы: 4 «Ә» Педагог:Манап М.Е |
|
Бөлім |
Заттар және олардың қасиеттері. Табиғат ресурстары |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Пайдалы қазбалар қалай пайда болады? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
4.3.4.1 кейбір пайдалы қазбалардың (бор, тұз, әктас,саз, мұнай, гранит, көмір, табиғи газ) қолданылу саласын анықтау; 4.1.2.2 алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну |
|
Сабақтың мақсаттары |
Кенді пайдалы қазбалардың қолданылу саласын анықтайды. Алынған нәтижені |
|
Құндылық |
Жасампаздық және жаңашылдық: білімнің жаратылыстану саласындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы. |
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Сабаққа дайындығын тексереді. Тест Өткенді бекіту «Сұрақтар тақтасы» әдісі Пайдалы қазба деген не? Пайдалы қазбалар қай жерлерде болады? Жер қабығындағы пайдалы қазбалардың жиынтығы не деп аталады? -Пайдалы қазбаларды қандай әдістермен өндіреді? -Карьер дегеніміз не? -Шахта не үшін жасалады? -Мұнайды қандай әдіспен алынады? |
Сабаққа дайындығын реттейді. Сұраққа жауап береді. |
Дескриптор: Тест 3б -дұрыс жауапты таңдайды -1 б. |
https://wordwall.net/resource/86251767 |
|
Ортасы |
Жаңа сабақ Сабақтың тақырыбы мен мақсатын жариялау Жедел жауап Жердің қабықтарын ата. Пайдалы қазба қабықтардың қайсысында кездеседі? Пайдалы қазбалардың қандай түрлерін білесің? Жер қыртысы
С Тау жыныстарының пайда болуы
Инфографикаға назар аудар. Үдерістердің барысын баянда. Нәтижесінде не түзілді? Оқулықпен жұмыс Белгілеп оқу әдісі Ақпараттарды белгілей отырып оқу. Ойлан! Топтас! Ой бөліс! Зертте Зерттеу сұрағы: Пайдалы қазбалар қалай пайда болады? Зерттеу жүргізуге нұсқаулық: Қорытынды: Теміртас кеуек, ал көмір мен тұздың қатпарлы екен. Теміртас біртекті, ал көмір мен тұздың бірінің үстіне бірі біртіндеп қаланған тақташа тәрізді болады. Ойлан -Табиғатта алтын қандай күйде кездесуі мүмкін? -Алтыннан не жасайды? -Алтынды қайдан алады? (Алтын магмалық тау жыныстарына жатады. Алтын кенін басқа тау жыныстарынан бөліп алады. Алтын екені көрініп тұратын кен өте сирек кездеседі.) Дәптермен жұмыс 19-жұмыс парағы Пайдалы қазбалар қалай пайда болады? 21-б.
20-жұмыс парағы «Тау жыныстары» 22-б. Тізбекті толықтыр Жауабы: Орман, көмір, от. Магма, теміртас, темір. Дұрыс-бұрыс Дұрыс пікірлер: 3. гранит-магмалық тау жынысы 5. Алтын, күміс және басқа металдар таулы аймақтарда таралған. |
Жер қабықтарын атайды. Сурет бойынша түсіндіреді. Инфографикаға түсініктеме береді. Оқу түрін қолданады. Топпен жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Дәптермен жұмыс жасайды. |
Дескриптор: -жер қабықтарына сипаттама береді – 1б. Дескриптор: -суретке қарап, жер қыртысында нелер болатынын айтады-1 б. -өз ойын түсіндіреді-1 б. Дескриптор: -үдерістердің барысын баяндайды -1б Дескриптор: - нұсқаулыққа байланысты зерттеу жүргізеді-. -нәтижелерді тіркеп, қорытынды жасайды -1 б. Дескриптор: -сұраққа болжамды жауап береді-1 б. Дескриптор: -сызбаны толтырады- -мәтінді толықтырады -тізбекте берілген үдерістерді жазады-1 б -дұрыс мәліметті анықтайды-1 б. . |
Әр топқа көмір кесегі, ұлғайтқыш шыны, стакан мен су, балға Жұмыс дәптері |
|
Соңы |
Кері байланыс
Үйге тапсырма: 28-29 бетті түсініп оқу |
Кері байланыс береді. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жаратылыстану. Пайдалы қазбалар қалай пайда болды?
Жаратылыстану. Пайдалы қазбалар қалай пайда болды?
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бекітемін: |
|
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Жаңа Ғасыр »№175 гимназия |
|
Пәні жаратылыстану |
Күні:19.02.25ж Сыныбы: 4 «Ә» Педагог:Манап М.Е |
|
Бөлім |
Заттар және олардың қасиеттері. Табиғат ресурстары |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Пайдалы қазбалар қалай пайда болады? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
4.3.4.1 кейбір пайдалы қазбалардың (бор, тұз, әктас,саз, мұнай, гранит, көмір, табиғи газ) қолданылу саласын анықтау; 4.1.2.2 алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну |
|
Сабақтың мақсаттары |
Кенді пайдалы қазбалардың қолданылу саласын анықтайды. Алынған нәтижені |
|
Құндылық |
Жасампаздық және жаңашылдық: білімнің жаратылыстану саласындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы. |
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Сабаққа дайындығын тексереді. Тест Өткенді бекіту «Сұрақтар тақтасы» әдісі Пайдалы қазба деген не? Пайдалы қазбалар қай жерлерде болады? Жер қабығындағы пайдалы қазбалардың жиынтығы не деп аталады? -Пайдалы қазбаларды қандай әдістермен өндіреді? -Карьер дегеніміз не? -Шахта не үшін жасалады? -Мұнайды қандай әдіспен алынады? |
Сабаққа дайындығын реттейді. Сұраққа жауап береді. |
Дескриптор: Тест 3б -дұрыс жауапты таңдайды -1 б. |
https://wordwall.net/resource/86251767 |
|
Ортасы |
Жаңа сабақ Сабақтың тақырыбы мен мақсатын жариялау Жедел жауап Жердің қабықтарын ата. Пайдалы қазба қабықтардың қайсысында кездеседі? Пайдалы қазбалардың қандай түрлерін білесің? Жер қыртысы
С Тау жыныстарының пайда болуы
Инфографикаға назар аудар. Үдерістердің барысын баянда. Нәтижесінде не түзілді? Оқулықпен жұмыс Белгілеп оқу әдісі Ақпараттарды белгілей отырып оқу. Ойлан! Топтас! Ой бөліс! Зертте Зерттеу сұрағы: Пайдалы қазбалар қалай пайда болады? Зерттеу жүргізуге нұсқаулық: Қорытынды: Теміртас кеуек, ал көмір мен тұздың қатпарлы екен. Теміртас біртекті, ал көмір мен тұздың бірінің үстіне бірі біртіндеп қаланған тақташа тәрізді болады. Ойлан -Табиғатта алтын қандай күйде кездесуі мүмкін? -Алтыннан не жасайды? -Алтынды қайдан алады? (Алтын магмалық тау жыныстарына жатады. Алтын кенін басқа тау жыныстарынан бөліп алады. Алтын екені көрініп тұратын кен өте сирек кездеседі.) Дәптермен жұмыс 19-жұмыс парағы Пайдалы қазбалар қалай пайда болады? 21-б.
20-жұмыс парағы «Тау жыныстары» 22-б. Тізбекті толықтыр Жауабы: Орман, көмір, от. Магма, теміртас, темір. Дұрыс-бұрыс Дұрыс пікірлер: 3. гранит-магмалық тау жынысы 5. Алтын, күміс және басқа металдар таулы аймақтарда таралған. |
Жер қабықтарын атайды. Сурет бойынша түсіндіреді. Инфографикаға түсініктеме береді. Оқу түрін қолданады. Топпен жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Дәптермен жұмыс жасайды. |
Дескриптор: -жер қабықтарына сипаттама береді – 1б. Дескриптор: -суретке қарап, жер қыртысында нелер болатынын айтады-1 б. -өз ойын түсіндіреді-1 б. Дескриптор: -үдерістердің барысын баяндайды -1б Дескриптор: - нұсқаулыққа байланысты зерттеу жүргізеді-. -нәтижелерді тіркеп, қорытынды жасайды -1 б. Дескриптор: -сұраққа болжамды жауап береді-1 б. Дескриптор: -сызбаны толтырады- -мәтінді толықтырады -тізбекте берілген үдерістерді жазады-1 б -дұрыс мәліметті анықтайды-1 б. . |
Әр топқа көмір кесегі, ұлғайтқыш шыны, стакан мен су, балға Жұмыс дәптері |
|
Соңы |
Кері байланыс
Үйге тапсырма: 28-29 бетті түсініп оқу |
Кері байланыс береді. |
|
|
шағым қалдыра аласыз
уретке қарап,
жер қыртысында нелер бар екенін ата. Олар қалай пайда болған? Өз
ойыңды түсіндір













