|
Пән: Жаратылыстану Сынып: 3 «Ә» Заттар және олардың қасиеттері . Табиғат ресурстары |
Мектеп: №60 ЖББОМ Мұғалім: Конарова Г.С. Қатысқандар саны: 28 Қатыспаған оқушылар: 2 |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 25.01.2020
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Қандай топырақ құнарлы? |
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
3.3.4.4 топырақтың құнарлылығын құрамына қарай зерттеу; 3.1.2.4 жүргізілген Тәжірибе нәтижесін құрылған жоспарға сәйкес диаграмма түрінде көрсету, қорытынды жасау |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар: топырақтың құнарлылығы оның құрамына байланысты екенін түсінеді; Тәжірибе жасап, қорытындысын диаграмма түрінде көрсетеді |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Тәжірибе сұрағы және болжамы, болжамының сәйкестігіне қарай бағалау Барлық топ мүшелерінің ұйымдаса жұмыс жасауын бағалау. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: топырақ туралы сұрақтарға жауап береді; Топырақ құнарлылығына болжам жасап, өз ойларымен бөліседі, пікір алмасады. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Пәндік терминология мен тірек сөздер: қаратопырақ |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Топырақты қорғау |
||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиеттік оқу |
||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация |
||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Топырақтың қасиеттерін біледі |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру. Топқа бөлу. 1-топ: Қаратопырақ 2-топ: Сазтопырақ 3-топ: Құмтопырақ 4-топ: Сортопырақ «Аралас. Жұптас. Пікірлес» Өткен сабақты еске түсіру. Оқушылар сынып ортасына шығып араласып жүреді. Белгі берілгенде жұптасып тұрады да, төмендегі сұрақтар бойынша пікір алмасады. • Топырақтың құрамында не бар? • Топырақтың қасиеттерін ата. • Құнарлылық дегеніміз не? Бірнеше рет жұптармен алмасуға болады. Кез келген жұптың жауаптарын тыңдау. Қажет болған жағдайда жауаптарға толықтырулар мен түзетулер енгізуге рұқсат беру. Сөзтізбек шешу арқылы жаңа сабақ тақырыбын анықтау. Құнарлылық 1. Топырақ құрамында ең бағалы саналатын өсімдік пен жануарлардың қалдықтары. 2. Топырақтың құрамындағы суды жақсы өткізетін зат |
Қима суреттер Сұрақтар тізбегі Сөзтізбек, маркер |
|||||||||||||||||||||||||
|
|
3. Топырақтағы баспана. |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
(Ұ.Ж.) Әртүрлі топырақ. Суреттерді салыстыру. Су басқан және құрғақ алқаптың суретін көрсетіп, салыстыру. Олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын айту. Суреттер бойынша қойылатын сұрақтар:
Видеокөрсетілім. (Т.Ж.) Оқулықпен жұмыс. 1-топ: Қаратопырақ туралы (рөлге ену) (өздері туралы ақпараттарды айту. Мысалы: Мен-қаратопырақпын. Менің қабатым 1 м жетеді. Менің бойымда қоректік заттар көп. Менде өскен өсімдік жайқалып өседі тсс.) 2-топ: Сазтопырақ туралы (топтастыру, ролге ену) 3-топ: Құмтопырақ туралы (топтастыру, ролге ену) 4-топ: Зерттеу жүргізу. Ағаш отырғызу үшін қандай топырақ қолайлы? Оқушылар топта жұмыс жасайды.
Жеке жұмыс Топырақтың құнарлылығын не жақсарта алады?
Топырақ және адам. Топтық жұмыс. Топырақты құнарландыру жолдарын топпен ақылдаса отырып кестеге жазу және өз ойларымен басқа топтармен бөлісу. Топырақты құнарландыру жолдары (тәжірибе): 1. Уақытында және жиі қопсыту. 2. Қарашірік қосу. 3. Тыңайтқыштар қосу.
Сен білесің бе? Өсімдік тіршілігіндегі топырақтың маңызы жайлы айту. Өсімдіктер топырақсыз да өсе алады. Топырақ олардың тік өсуі үшін керек. Ең бастысы, оларды қоректік заттармен қамтамасыз ету қажет.
Есте сақта! Топырақтың құнарлылығы оның құрамына байланысты. Қаратопырақ – ең құнарлы топырақ. Адам топырақтың құнарлылығын жақсарта алады. |
суреттер ватман, маркер Ағаш суреті, диаграмма Дәптер, Кесте Кестемен жұмыс Топырақ, тыңайтқыш, қарашірік |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия «Тілші»
Кері байланыс Сабақ барысында алған өсімдіктерін топырақтарға орналастыру: Қаратопырақ – бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын, менің көңіл күйім көтеріңкі. Сазтопырақ – мен тапсырма- ны орындай алмадым, көңіл күйім жоқ. Сортопырақ – мен тапсырманы жартылай орындай алдым, көңіл күйім орташа. |
Микрофон
Өсімдік суретшелері |
|||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Тыңайтқыш деген не? ақпарат іздестіру |
Сызған диаграмманы бағалау. |
Топтық жұмыс жасауда тәртіп ережелерін сақтау. |
|||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жаратылыстану. Қандай топырақ құнарлы?
Жаратылыстану. Қандай топырақ құнарлы?
|
Пән: Жаратылыстану Сынып: 3 «Ә» Заттар және олардың қасиеттері . Табиғат ресурстары |
Мектеп: №60 ЖББОМ Мұғалім: Конарова Г.С. Қатысқандар саны: 28 Қатыспаған оқушылар: 2 |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 25.01.2020
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Қандай топырақ құнарлы? |
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
3.3.4.4 топырақтың құнарлылығын құрамына қарай зерттеу; 3.1.2.4 жүргізілген Тәжірибе нәтижесін құрылған жоспарға сәйкес диаграмма түрінде көрсету, қорытынды жасау |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар: топырақтың құнарлылығы оның құрамына байланысты екенін түсінеді; Тәжірибе жасап, қорытындысын диаграмма түрінде көрсетеді |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Тәжірибе сұрағы және болжамы, болжамының сәйкестігіне қарай бағалау Барлық топ мүшелерінің ұйымдаса жұмыс жасауын бағалау. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: топырақ туралы сұрақтарға жауап береді; Топырақ құнарлылығына болжам жасап, өз ойларымен бөліседі, пікір алмасады. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Пәндік терминология мен тірек сөздер: қаратопырақ |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Топырақты қорғау |
||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиеттік оқу |
||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация |
||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Топырақтың қасиеттерін біледі |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру. Топқа бөлу. 1-топ: Қаратопырақ 2-топ: Сазтопырақ 3-топ: Құмтопырақ 4-топ: Сортопырақ «Аралас. Жұптас. Пікірлес» Өткен сабақты еске түсіру. Оқушылар сынып ортасына шығып араласып жүреді. Белгі берілгенде жұптасып тұрады да, төмендегі сұрақтар бойынша пікір алмасады. • Топырақтың құрамында не бар? • Топырақтың қасиеттерін ата. • Құнарлылық дегеніміз не? Бірнеше рет жұптармен алмасуға болады. Кез келген жұптың жауаптарын тыңдау. Қажет болған жағдайда жауаптарға толықтырулар мен түзетулер енгізуге рұқсат беру. Сөзтізбек шешу арқылы жаңа сабақ тақырыбын анықтау. Құнарлылық 1. Топырақ құрамында ең бағалы саналатын өсімдік пен жануарлардың қалдықтары. 2. Топырақтың құрамындағы суды жақсы өткізетін зат |
Қима суреттер Сұрақтар тізбегі Сөзтізбек, маркер |
|||||||||||||||||||||||||
|
|
3. Топырақтағы баспана. |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
(Ұ.Ж.) Әртүрлі топырақ. Суреттерді салыстыру. Су басқан және құрғақ алқаптың суретін көрсетіп, салыстыру. Олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын айту. Суреттер бойынша қойылатын сұрақтар:
Видеокөрсетілім. (Т.Ж.) Оқулықпен жұмыс. 1-топ: Қаратопырақ туралы (рөлге ену) (өздері туралы ақпараттарды айту. Мысалы: Мен-қаратопырақпын. Менің қабатым 1 м жетеді. Менің бойымда қоректік заттар көп. Менде өскен өсімдік жайқалып өседі тсс.) 2-топ: Сазтопырақ туралы (топтастыру, ролге ену) 3-топ: Құмтопырақ туралы (топтастыру, ролге ену) 4-топ: Зерттеу жүргізу. Ағаш отырғызу үшін қандай топырақ қолайлы? Оқушылар топта жұмыс жасайды.
Жеке жұмыс Топырақтың құнарлылығын не жақсарта алады?
Топырақ және адам. Топтық жұмыс. Топырақты құнарландыру жолдарын топпен ақылдаса отырып кестеге жазу және өз ойларымен басқа топтармен бөлісу. Топырақты құнарландыру жолдары (тәжірибе): 1. Уақытында және жиі қопсыту. 2. Қарашірік қосу. 3. Тыңайтқыштар қосу.
Сен білесің бе? Өсімдік тіршілігіндегі топырақтың маңызы жайлы айту. Өсімдіктер топырақсыз да өсе алады. Топырақ олардың тік өсуі үшін керек. Ең бастысы, оларды қоректік заттармен қамтамасыз ету қажет.
Есте сақта! Топырақтың құнарлылығы оның құрамына байланысты. Қаратопырақ – ең құнарлы топырақ. Адам топырақтың құнарлылығын жақсарта алады. |
суреттер ватман, маркер Ағаш суреті, диаграмма Дәптер, Кесте Кестемен жұмыс Топырақ, тыңайтқыш, қарашірік |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия «Тілші»
Кері байланыс Сабақ барысында алған өсімдіктерін топырақтарға орналастыру: Қаратопырақ – бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын, менің көңіл күйім көтеріңкі. Сазтопырақ – мен тапсырма- ны орындай алмадым, көңіл күйім жоқ. Сортопырақ – мен тапсырманы жартылай орындай алдым, көңіл күйім орташа. |
Микрофон
Өсімдік суретшелері |
|||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Тыңайтқыш деген не? ақпарат іздестіру |
Сызған диаграмманы бағалау. |
Топтық жұмыс жасауда тәртіп ережелерін сақтау. |
|||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














