Жаратылыстану сабақ жоспары (5 сынып)

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Жаратылыстану сабақ жоспары (5 сынып)

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаратылыстану 4 тоқсан сабақ жоспары (5 сынып)
Материалдың қысқаша нұсқасы

Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары


Бөлім

Экология және тұрақты даму

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып


Сабақтың тақырыбы

Экожүйе құрам бөліктері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.6.1.1 – экожүйенің құрамдас бөліктерін анықтау

Сабақтың мақсаты

Оқушылар «экожүйе» ұғымын түсініп, экожүйенің құрамдас бөліктерін анықтайды

Сабақтың барысы

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басталуы

Қызығушылықты ояту

Оқушыларға көптеген әр түрлі ойыншықтар тарату. Ойыншықтарды олардың тіршілік ету ортасына байланысты топтарға бөлуге ұсыныңыз.

Тірі организмдердің бір-бірімен және қоршағн ортамен қарым-қатынасының ерекшеліктеріне байланысты (мысалы: орман, теңіз, дала) олар табиғата бір аумақта мекендейтінін ескеріп, нәтижелерді талқылау.


Үй тапсырмасы: Тоқсан бойынша өткен тақырыптар туралы сұрақтарға жауап береді.

Оқушылар ойларымен бөліседі


үй тапсырмасына жауап береді







мадақтау











Сабақтың ортасы

Бейнебаян. Оқушылар «Экожүйе дегеніміз не» бейнематериалын қарайды. Бейнематериалдағы ақпаратты талқыға салу. Сұрақтар:

  1. Экожүйе дегеніміз не?

  2. Экожүйені қандай компоненттер құрайды?

  3. Экожүйелерге мысалдарын келтіріңіз.

  4. Экожүйе дамуы үшін қандай жағдай қажет?


«Суреттер сөйлейді». Әр түрлі экожүйелерде тіршілік ететін жануарлар мен өсімдіктердін суреттеріне қарап ағзалардын қоршаған ортамен қатынасын сипаттандар. Өндірушілер, тұтынушылар мен деструкторлар терминдерге анықтама беріндер.

Дескриптор:

  • «экожүйе» түсінігін тұжырымдайды

  • Экожүйе компоненттерін анықтайды;

  • Экожүйе өндірушілерін, тұтынушыларын, деструкторларын анықтайды


«Инсерт» әдісі арқылы оқушылар ақпараттық парақпен танысып, белгілеп отырып, оқиды.

Білдім

Мен үшін жаңа

Ойлағанымнан өзгеше

Сұрақ






Дескрипторлар:

  1. Тақырып бойынша ақпаратты оқиды.

  2. «Инсерт» кестесіне экожүйе туралы білгендерін толтырады.

  3. Ақпаратты оқып отырып, экожүйе туралы жаңа білімдерін бағанға толтырып жазады.



Видео бойынша сұрақтарға жауап береді







Терминдерге анықтама береді













Ақпаратпен жұмыс жасап, кестені толтырады.





Баллдық жүйе



















ынталандыру





Презентация


https://www.youtube.com/watch?v=iQZ47jXsWTk


https://www.youtube.com/watch?v=58rctRL_2g0

Дидактикалық материал








Сабақтың соңы


Үй тапсырмасы: 156 беттегі сұрақтарға жауап беріңіздер

Рефлексия:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Оқушылар ө сабаққа қорытынды жасайды

















Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары


Бөлім

Экология және тұрақты даму

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып


Сабақтың тақырыбы

Экожүйе түрлері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.6.1.2 – экожүйе түрлерін жіктеу

Сабақтың мақсаты

Оқушылар экожүйе түрлерін және әрбір экожүйенің ерекшеліктерін ажырата алады

Сабақтың барысы

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басталуы

Қызығушылықты ояту

Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру және тақырыпқа шығу мақсатында «Нөсер» жаттығуы арқылы тақырыпқа шығу.

-Бұл жаттығу сіздерге тақырып туралы қандай ой шақырады?

-Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болады деп ойлайсыздар?



Үй тапсырмасы: 156 беттегі сұрақтарға жауап беріңіздер

Оқушылар ойларымен бөліседі


үй тапсырмасына жауап береді







мадақтау











Сабақтың ортасы

«Салыстыру сызығын» толтыр

Адамның қатысуымен

Салыстыру сызығы

Адамның қатысуынсыз


Шығу тегі бойынша



Көлемі бойынша



Энергия көзі типі бойынша



Ой қозғау

-Экожүйелер арасында байланыс бола ма? Қалай ойлайсың?-Жауабыңды дәлелде. Әр экожүйені сызбаға бөліп жаз. Әр экожүйедегі тірі организмдерге: өндірушілер, ыдыратушылар және тұтынушыларға мысал келтір.

Дескрипторлар:

-Экожүйелер арасындағы байланысты сипаттайды.

-Әр экожүйедегі тірі организмдерге мысал келтіреді


Ақпаратпен жұмыс жасап, кестені толтырады.




















Баллдық жүйе













ынталандыру





Презентация


Дидактикалық материал








Сабақтың соңы


Үй тапсырмасы: 161 беттегі 1,2,3 сұраққа жауап беріңіздер

Рефлексия:Тақырып бойынша 3 жеңіл және 2 күрделі сұрақ құрастырыңыздар

Оқушылар сабаққа қорытынды жасайды





























Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары


Бөлім

Экология және тұрақты даму

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып


Сабақтың тақырыбы

Орта факторлары және олардың экожүйелерге әсері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.6.1.3 – экологиялық факторлардың экожүйе қызметіне ықпал етуін түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Оқушылар орта факторлары және олардың экожүйелерге әсерін сипаттайды

Сабақтың барысы

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басталуы

Қызығушылықты ояту

Оқушылар шеңбер бойымен тұруға шақырылады. Әрбір оқушы өзінің сол жағында тұрған оқушыға бір ізгі тілек тілейді. Мысалы: бақыт, денсаулық, ашық аспан және т.б.


Үй тапсырмасы:

Оқушылар ойларымен бөліседі


үй тапсырмасына жауап береді





мадақтау











Сабақтың ортасы

Миға шабуыл

Жұмбақты шешіңіз

Терезеде кірпі отыр –

Терезеден қарайды, жүре алмайды

Табаны мен беті оның қайда екен

Мүмкін ол қалпақсыз тоңып жаурайды?

Сұрақтар

- Неліктен кактусты жұмбақта кірпі деп атайды?

- Кактусқа инелер не үшін қажет?

- Кактустың сыртқы ерекшелігі бойынша оның мекен ету жағдайын анықтауға болады ма?

- кактуста тікенектердің пайда болуына қандай факторлар әсер етті?

Кестемен жұмыс


Факторлар

Экожүйеге әсері

Мысал

Абиотикалық



Биотикалық



Антропогендік



Дескрипторлар

- Биотикалық, абиотикалық, антропогенді факторлардың экожүйеге әсерін сипаттайды

-Биотикалық, абиотикалық, антропогенді факторларға мысал келтіреді


Топтық жұмыс

1 Анықтаңыз:

a) А суретіндегі экологиялық фактор және оның әсері

b) В суретіндегі экологиялық фактор және оның әсері

Дескрипторлар

-экологиялық факторларды жіктейді

-экологиялық фактор және нақты бір мысал арасында байланыс орнатады


Сұрақтарға жауап береді











Мәтінмен танысып, кестені толықтырады













Оқушылар сурет бойыынша топтық жұмыс атқарады









мадақтау













Жапондық бағалау










Бас бармақ әдісі


Презентация


Дидактикалық материал








Сабақтың соңы


Үй тапсырмасы: Әр түрлі қалдықтармен суқоймалардың ластануы қоршаған орта табиғатына қандай зиян әкелетінін түсіндіріңіз. Бұл мәселені шешу жолдарын ұсыныңыз.

Рефлексия:Тақырып бойынша 3 жеңіл және 2 күрделі сұрақ құрастырыңыздар


Оқушылар сабаққа қорытынды жасайды









Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары


Бөлім

Экология және тұрақты даму

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып


Сабақтың тақырыбы

Табиғи және жасанды экожүйелер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.6.1.4 – табиғи және жасанды экожүйелерді салыстыру

Сабақтың мақсаты

Оқушылар табиғи және жасанды экожүйелерді салыстыра алады

Сабақтың барысы

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басталуы

Қызығушылықты ояту

Оқушылар шеңбер бойымен тұруға шақырылады. Әрбір оқушы өзінің сол жағында тұрған оқушыға бір ізгі тілек тілейді. Мысалы: бақыт, денсаулық, ашық аспан және т.б.


Үй тапсырмасы: Әр түрлі қалдықтармен суқоймалардың ластануы қоршаған орта табиғатына қандай зиян әкелетінін түсіндіріңіз. Бұл мәселені шешу жолдарын ұсыныңыз.

Оқушылар ойларымен бөліседі


үй тапсырмасына жауап береді





мадақтау


Презентация









Сабақтың ортасы

https://www.youtube.com/watch?v=zm5zodvMYlQ

Ой қозғау

1. «Экожүйе» ұғымы нені анықтайды?

2. Саябақтың экожүйе екенін анықтайтын белгілерін атап көрсет.

3. Энергияның шығу тегі, мөлшері, көзі бойынша экожүйенің түрін анықта.

4. Бұл экожүйенің өмір сүруіне қандай экологиялық түрткіжайттар әсерін тигізеді?


Венн диаграммасы оқушылар экожүйе неліктен жасанды және табиғи экожүйені салыстырады

Дескриптор:

-Табиғи және жасанды экожүйені ажырата алады


Оқушылар табиғи және жасанды экожүйе туралы он екі сұрақ құрастырады. Содан кейін дәптерлеріне сағат тілін уақытты белгілейді,әр сағат тұсына сыныптысның атын жазады. Сұрақты белгілеген оқушыға қояды да осылай сыныптағы барлық оқушылар бұл жұмысты орындап шағады.

Дескриптор:

- табиғи және жасанды экожүйе туралы сұрақтар құрастырып, жауап береді

Табиғи және жасанды экожүйені салыстырады









мадақтау









смайлик






Презентация

Видео


Дидактикалық материал






Сабақтың соңы


Үй тапсырмасы: Сұрақтарға жауап беріңіз

1. Неліктен мәдени өсімдіктер арамшөптермен бәсекелесе алмайды?

2. Агроценоздағы топырақ неліктен тең тозады?

3. Топырақты қайта құнарландыру жолын көрсетіңіз.

4. Агроценоздың өнімділігін көтеру жолын көрсетіңіз

Рефлексия:Табыс баспалдағы арқылы сабақты қорытындылайды

Оқушылар сабаққа қорытынды жасайды





















Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары


Бөлім

Экология және тұрақты даму

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып


Сабақтың тақырыбы

Тірі ағзалардың алуан түрлілігі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.6.2.1– ағзаларды тірі табиғат дүниелеріне жіктеу

Сабақтың мақсаты

Оқушылар ағзаларды тірі табиғат дүниелеріне жіктей алады

Сабақтың барысы

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басталуы

Қызығушылықты ояту

Оқушылар шеңбер бойымен тұруға шақырылады. Әрбір оқушы өзінің сол жағында тұрған оқушыға бір ізгі тілек тілейді. Мысалы: бақыт, денсаулық, ашық аспан және т.б.


Үй тапсырмасы: Сұрақтарға жауап беріңіз

1. Неліктен мәдени өсімдіктер арамшөптермен бәсекелесе алмайды?

2. Агроценоздағы топырақ неліктен тең тозады?

3. Топырақты қайта құнарландыру жолын көрсетіңіз.

4. Агроценоздың өнімділігін көтеру жолын көрсетіңіз

Оқушылар ойларымен бөліседі


үй тапсырмасына жауап береді





мадақтау


Презентация









Сабақтың ортасы

Біздің айналамызда тірі ағзалардың үлкен әлемі қоршап тұр. Ғалымдар оларды бірнеше топтарға-патшалықтарға бөледі.

1. Бактериялар

2. Қарапайымдылар

3. Саңырауқұлақтар

4. Өсімдіктер

5. Жануарлар

Оқушыларға "Қай патшалыққа мен жатамын?" жіктелу тапсырмасы беріледі. Оқушыларға бес дүниеге тән ағза суреттері беріледі. Жұпта жұмыс жасап, олар ағзаның ерекшелік белгілерін зерттейді және әр дүниенің ерекшеліктерін анықтап, сипаттайды. Әр топтың негізгі ерекшеліктерін көрсетеді.

Дескриптор:

  1. Ағза қай дүниеге жататынын дұрыс анықтайды

  2. Өз таңдауын қандай белгілерге қарап анықтағанын, түсіндіреді

  3. Айрамшылық белгілерін атайды (екіжұп аяқ, қанаттары, құйыршық, тұмсық т.б.)


Кестемен жұмыс. Берілген тірі ағзаның қандай патшалыққа жататынын және оның белгілерін анықтаңыз.

Тірі ағзаның атауы

Патшалығы

Осы ағзаның белгілері

Амеба



Раушангүл



Саңырауқұлақтар



Адам



Бактериялар



Қарағай



Кесіртке



Үкі




Дескриптор:

  • Тірі ағзаның суретін патшалығымен сәйкестендіреді

  • Тірі ағзалардың ерекше белгілерін анықтайды



Ағзаларды патшалықтарға жіктеп, олардың ерекшлеіктерін сипаттайды
























мадақтау


















смайлик






Презентация

Видео


Дидактикалық материал


https://learningapps.org/528463





Сабақтың соңы


Үй тапсырмасы: Әр бір тірі ағза патшалығына сәйкес 2 сипаттама және 2 мысал келтіретін салыстырмалы кестесін толтыру. Рефлексия:Табыс баспалдағы арқылы сабақты қорытындылайды

Оқушылар сабаққа қорытынды жасайды







Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары


Бөлім

Экология және тұрақты даму

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып


Сабақтың тақырыбы

Тірі ағзалардың алуан түрлілігі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.6.2.1– ағзаларды тірі табиғат дүниелеріне жіктеу

Сабақтың мақсаты

Оқушылар ағзаларды тірі табиғат дүниелеріне жіктей алады

Сабақтың барысы

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басталуы

Қызығушылықты ояту

Оқушылар шеңбер бойымен тұруға шақырылады. Әрбір оқушы өзінің сол жағында тұрған оқушыға бір ізгі тілек тілейді. Мысалы: бақыт, денсаулық, ашық аспан және т.б.


Үй тапсырмасы: Әр бір тірі ағза патшалығына сәйкес 2 сипаттама және 2 мысал келтіретін салыстырмалы кестесін толтыру.

Оқушылар ойларымен бөліседі


үй тапсырмасына жауап береді





мадақтау


Презентация









Сабақтың ортасы

«Ой қозғау»

1. Оқушылар жануарлар мен өсімдіктердің қандай түрлерін білесіздер?

2. Жер шарында алғашқы ағзалар қайда және қашан пайда болды деп ойлайсыздар?

Дескриптор:

  • жануарлар мен өсімдіктер туралы ақпарат береді


Бейнеролик «Ағзалардың алуантүрлілігі»

  • Бейнеролик негізгі идеясы қандай?

  • «Биоалуантүрлілік» қалай түсінесіздер?

Ағзалардың алуантүрлілігі – біздің ғаламшарымыздағы тірі ағзалардың түрлері (жануарлар, өсімдіктер, экожүйелер) және олардың жіктелуі. Алғаш бұл терминді Г.Бейтс 1892 жылы енгізді.

Флора – өсімдіктер әлемі

Фауна – жануарлар әлемі


Картаның көмегімен дүниежүзіндегі ағзалардың алуантүрлілігін анықтау

1 топ: Оңтүстік Американың жануарлары мен өсімдіктері

2 топ: Еуразияның жануарлары мен өсімдіктері

3 топ: Аустралияның жануарлары мен өсімдіктері

4 топ: Африканың жануарлары мен өсімдіктері

Дескриптор:

- Әр материктерде мекендейтін жануарларды анықтайды

- Әр материктерде өсетін өсімдіктерді анықтайды

оқушылар жануарлар мен өсімдіктердің түрлерін атау арқылы «биоалуантүрлілік» терминінің ұғымын түсінеді













Материктедегі биоалуантүрлілікті сипаттайды




Жапондық бағалау
















Табыс баспалдағы





Презентация

Видео


Дидактикалық материал


https://www.youtube.com/watch?v=oGkeHyzr-YA



Сабақтың соңы


Үй тапсырмасы: Ғаламторды пайдаланып, неліктен бактерияны «дәрі-дәрмек жасаушы», «аспаз», «диқанға көмекші» болатынын жазыңыздар

Рефлексия: Жетістік баспалдағында өзіңіздің орныңызды көрсетіңіз.

Оқушылар сабаққа қорытынды жасайды

















Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары


Бөлім

Экология және тұрақты даму

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып


Сабақтың тақырыбы

Біржасушалы ағзалар және олардың экожүйедегі маңызы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.6.2.2 – біржасушалы және көпжасушалы ағзаларды сипаттау

Сабақтың мақсаты

Оқушылар біржасушалы ағзалар және олардың экожүйедегі маңызын сипаттайды

Сабақтың барысы

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басталуы

Қызығушылықты ояту

Оқушылар шеңбер бойымен тұруға шақырылады. Әрбір оқушы өзінің сол жағында тұрған оқушыға бір ізгі тілек тілейді. Мысалы: бақыт, денсаулық, ашық аспан және т.б.


Үй тапсырмасы: Ғаламторды пайдаланып, неліктен бактерияны «дәрі-дәрмек жасаушы», «аспаз», «диқанға көмекші» болатынын жазыңыздар

Оқушылар ойларымен бөліседі


үй тапсырмасына жауап береді





мадақтау


Презентация









Сабақтың ортасы

Артық болмас білгенің
-
Біржасушалы организмдер немесе қарапайымдар қайда тіршілік етеді?
-Қалай қоректеніп, тыныс алады?

Дескриптор:

-Біржасушалы организмдер немесе қарапайымдардың тіршілік ету мекенін, қоректенуі және тыныс алуын сипаттайды


Ойлан, тапсырманы орындаңдар

Берілген ағзалардың айырмашылығын табыңдар. Олардың ортақ белгілерін венн диаграммасы арқылы сипаттаңыздар


Кестемен жұмыс

Біржасушалы ағзалар

Мекен ортасы

Қоректенуі

Құрылысы

Кірпікшелі кебісше




Амеба




Жасыл эвглена




Дескриптор:

-Біржасушалы ағзалардың мекен ету ортасы, қоректенуі мен құрылысын сипаттайды

оқушылар біржасушалы ағзалар туралы термин сөздермен танысады













Кестені толтырып, біржасушалы ағзаларды сипаттайды




Жапондық бағалау
















Табыс баспалдағы





Презентация

Видео


Дидактикалық материал


https://www.youtube.com/watch?v=oGkeHyzr-YA



Сабақтың соңы


Үй тапсырмасы: Бактерияның құрылысы, мекен ету ортасы мен қоректенуі туралы мәлімет жазып келіңіздер

Рефлексия: Жетістік баспалдағында өзіңіздің орныңызды көрсетіңіз.

Оқушылар сабаққа қорытынды жасайды























Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары


Бөлім

Экология және тұрақты даму

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып


Сабақтың тақырыбы

Көпжасушалы ағзалар және олардың экожүйедегі маңызы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.6.2.2 – біржасушалы және көпжасушалы ағзаларды сипаттау

Сабақтың мақсаты

Оқушылар көпжасушалы ағзалар және олардың экожүйедегі маңызын сипаттайды

Сабақтың барысы

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басталуы

Қызығушылықты ояту

Оқушылар шеңбер бойымен тұруға шақырылады. Әрбір оқушы өзінің сол жағында тұрған оқушыға бір ізгі тілек тілейді. Мысалы: бақыт, денсаулық, ашық аспан және т.б.


Үй тапсырмасы: «Оңай және қиын сұрақтары» әдісі арқылы

Оқушылар ойларымен бөліседі


үй тапсырмасына жауап береді





мадақтау


Презентация









Сабақтың ортасы

Балық қаңқасы арқылы саңырауқұлақтардың өсімдіктерге немесе жануарларға тән белгілері туралы мәліметті толықтырыңыз


Дескриптор:

-Көпжасушалы организмдердің ерекшеліктерін сипаттайды


Көпжасушалы ағзалар

Мекен ортасы

Қоректенуі

Құрылысы

Түрлері

Өсімдіктер





Жануарлар





Саңырауқұлақтар





Дескриптор:

- Көпжасушалы ағзалардың мекен ету ортасы, қоректенуі мен құрылысын сипаттайды

оқушылар көпжасушалы ағзаларды сипаттайды










Кестені толтырып, біржасушалы ағзаларды сипаттайды




Жапондық бағалау









Табыс баспалдағы





Презентация

Видео


Дидактикалық материал


https://www.youtube.com/watch?v=oGkeHyzr-YA



Сабақтың соңы


Үй тапсырмасы:

Рефлексия: «Жетістіктер баспалдағы»

- не білдім, нені үйрендім

- не түсініксіз қалды

- немен әлі жұмыс жасау қажет

Оқушылар сабаққа қорытынды жасайды

























Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары


Бөлім

Экология және тұрақты даму

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып


Сабақтың тақырыбы

Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.6.3.1 – Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелерін атау

Сабақтың мақсаты

Оқушылар Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелерін сипаттайды

Сабақтың барысы

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басталуы

Қызығушылықты ояту

Оқушылар шеңбер бойымен тұруға шақырылады. Әрбір оқушы өзінің сол жағында тұрған оқушыға бір ізгі тілек тілейді. Мысалы: бақыт, денсаулық, ашық аспан және т.б.


Үй тапсырмасы: 173 беттегі тапсырмалар мен сұрақтар

Оқушылар ойларымен бөліседі


үй тапсырмасына жауап береді





мадақтау


Презентация









Сабақтың ортасы

https://www.youtube.com/watch?v=gCgaDyc5GZY

-Елімізде қандай экологиялық мәселелер туындаған?

-Оның шешу жолдары қандай?

-Прямая со стрелкой 1 Кластер құрастырыңыз


Овал 1






Надпись 1

Экологиялық мәселелер


Прямая со стрелкой 2

Прямая со стрелкой 3



Прямая со стрелкой 4


Дескриптор:

-ҚР-ның экологиялық мәселелерін атап береді


Жеке жұмыс. Кестемен жұмыс

  • Арал теңізі экологиялық мәселелері неде?

  • Қазақстанда қашан және қайда ядролық жарылыстар болды? Оның салдарын атаңдар

  • Каспий теңізінде мұнай өндіруге байланысты қандай экологиялық мәселер туындады?


Экологиялық мәселе

Пайда болу себебі

Зардабы

Шешу жолдары






Дескриптор:

- Арал теңізі экологиялық мәселелерін сипаттайды

- Ядролық жарылыстардың салдарын анықтайды

- Каспий теңізінде мұнай өндіруге байланысты экологиялық мәселелерін сипаттайды

Кластер құрастырып, ҚР-ның экологиялық мәселелерін атайды









Топтық жұмыс бойынша постер қорғайды








Мадақтау










Бас бармақ әдісі



Презентация

Видео


Ақ қағаз, маркер


https://www.youtube.com/watch?v=gCgaDyc5GZY


Сабақтың соңы


Үй тапсырмасы: Балқаш көлі ластануының себептерін анықтап, оны шешу жолдарын көрсетіңіз.

Рефлексия: «Жетістіктер баспалдағы»

- не білдім, нені үйрендім

- не түсініксіз қалды

- немен әлі жұмыс жасау қажет

Оқушылар сабаққа қорытынды жасайды















Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары


Бөлім

Экология және тұрақты даму

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып


Сабақтың тақырыбы

Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.6.3.1 – Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелерін атау

Сабақтың мақсаты

Оқушылар Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелерін сипаттайды

Сабақтың барысы

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басталуы

Қызығушылықты ояту

Оқушылар шеңбер бойымен тұруға шақырылады. Әрбір оқушы өзінің сол жағында тұрған оқушыға бір ізгі тілек тілейді. Мысалы: бақыт, денсаулық, ашық аспан және т.б.


Үй тапсырмасы: Балқаш көлі ластануының себептерін анықтап, оны шешу жолдарын көрсетіңіз.

Оқушылар ойларымен бөліседі


үй тапсырмасына жауап береді





мадақтау


Презентация









Сабақтың ортасы

Миға шабуыл

  • Облысымыздың қандай аймағында техногенді жүктеме басым? Ол неден көрінеді?

  • Байқоңыр кешенін қолданудың салдары неге соқтырады?

  • Шөлдену үдерісінің басты себебі неде? Салдары қандай болуы мүмкін?


Дескриптор:

-ҚР-ның экологиялық мәселелерінің салдары мен шешу жолдарын көрсетеді


Топтық жұмыс.

Оқушыларға топтарда жеті ғаламдық экологиялық мәселелерді постер арқылы талдау:

  • Ғаламдық жылыну

  • Ормандарды кесу

  • Жерлердің шөлейттенуі

  • Тұрмыстық қалдық

  • Атмосфераның ластануы

  • Ауыз суыңың сапасы

  • Тірі ағзалар түрілерінің азаюуы (биоалуандылық)


Дескриптор:

- Оқушылар жеті ғаламдық экологиялық мәселелерді сипаттайды

экологиялық мәселелерін сипаттайды











Топтық жұмыс бойынша постер қорғайды








Табыс баспалдағы










Смайлик


Презентация

Видео


Ақ қағаз, маркер


https://www.youtube.com/watch?v=gCgaDyc5GZY


Сабақтың соңы


Үй тапсырмасы: Ғаламторды пайдаланып, бір қаланың экологиялық мәселесі бойынша мәлімет жинастырыңыз

Рефлексия: Тақырып бойынша 3 жеңіл және 2 күрделі сұрақ құрастырыңыздар


Оқушылар сабаққа қорытынды жасайды



























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
06.12.2024
365
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі