Жаратылыстану сабақ жоспары (6 сынып)

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Жаратылыстану сабақ жоспары (6 сынып)

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаратылыстану 2 тоқсан сабақ жоспары (6 сынып)
Материалдың қысқаша нұсқасы



Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары


Бөлім

Заттар және материалдар

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып: 6ә,6б

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Заттардың құрылысы мен қасиеттері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.3.1.1 атом мен молекулаларды, қарапайым және күрделі заттарды айыра білу

Сабақтың мақсаты

  • қарапайым заттың күрделі заттан айырмашылығы неде екенін анықтайды;

  • атом мен молекуланың айырмашылығы қандай екенін біледі

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы







7 мин

Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Оқушылар бір-біріне жағымды тілектер білдіреді.



Үй тапсырмасы: Өскемен және Алматы қалаларындағы халық тығыздылығындағы айырмашылық туралы тұжырым жасаңыз


«Кім жылдам» ойыны арқылы сұрақтар қоя отырып, өткен сабақтарда игерген білімдерін тексеру (сұрақ - жауап).

Жағымды психологиялық ахуал қалыптасады





Kahoot әдісі арқылы қайталау





Бағдаршам



Тақта, маркерлер, карточкалар




Презентация


Сабақтың ортасы








10 мин












15 мин

























5 мин

Сұрақ-жауап

1) Заттар қандай агрегаттық күйде бола алады? Мысал келтіріңдер

( Қатты, сұйық және газ)

2) Суретте зерделей отырып қатты, сұйық және газ күйіндегі заттардың құрамындағы бөлшектер қалай орналасқанын түсіндіріңдер?

3) Қандай бөлшектерді білесіңдер?


Дескрипторлар

-Агрегаттық күйлерді атап, мысал келтіреді

-Түрлі агрегаттық күйдегі зат құрамындағы бөлшектердің орналасуындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтарды анықтап, түсіндіреді

-Бөлшектердің түрлерін атайды


«Зерттеушілер тарихынан» атом мен молекуланы зерттеген ғалымдар туралы мағлұмат беріледі. Дж.Дальтонның «Барлық заттар атомдардан құралған. Атомдар молекуланы құрады. Атомдар бір-бірінен массасы және мөлшері бойынша ерекшеленеді» тұжырымдамасына назар аудартады. Атом-молекулалық ілімнің негізгі қағидаларына тоқталады.


Дескрипторлар

-атом мен молекуланы зерттеген ғалымдар туралы түсінік алады

-Дж.Дальтон еңбегімен танысады


Мәтінмен жұмыс.

А мәтінінің тақырыбы: «Атом-молекулалық ілім»

В мәтінінің тақырыбы: «Жай және күрделі заттар»

Жеке – жұп – сынып форматы

-Жұптағы оқушылар берілген А және В мәтіндерімен жеке танысады.

-Жұбына түсіндіреді.

-Кейбір оқушылар мәтін бойынша 5-6 слайдты қолдана отырып, сынып форматында қорытынды шығарады.


Дескрипторлар

-атом мен молекуланың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды

-жай және күрделі заттардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды

-терминдерді түсіндіру барысында дұрыс қолданады

Кесте толтыру. Берілген молекулалардың құрамын зерттей отырып, кестені толтыр.


Заттар

Молекула құрамындағы атомдардың жалпы саны

Жай зат

Күрделі зат


су





сутегі





көмірқышқыл газы

(көміртегі диоксиді)





метан





оттегі





иіс газы

(көміртегі монооксиді)





Дескрипторлар

-берілген зат молекулаларындағы атом санын анықтайды

-заттарды жай және күрделі заттарға жіктейді


Сұрақтарға жауап береді


















Зерттеушілер туралы мәліметте талқылайды









Жұптық жұмыс атқарады













Кестемен жұмыс жасайды



Бас бармақ











































А4, маркер

Презентация



Қосымша 1


Сабақтың соңы

3 мин


Үй тапсырмасы: 107 беттегі тапсырмаларды орындаңыз

Кері байланыс: Talk Partners «Жұптағы талқылау». Оқушылар жұбымен

  • 3 үйренген нәрсе;

  • Не оңай болды?

  • Не қиын болды?

  • Тағы да не нәрсе туралы білгісі келетіні туралы талқылайды.

Қорытынды ойларын талқылайды




Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары


Бөлім

Заттар және материалдар

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып: 6ә,6б

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Заттардың құрылысы мен қасиеттері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.3.1.1 атом мен молекулаларды, қарапайым және күрделі заттарды айыра білу

Сабақтың мақсаты

  • қарапайым заттың күрделі заттан айырмашылығы неде екенін анықтайды;

  • атом мен молекуланың айырмашылығы қандай екенін біледі

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы







7 мин

Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Оқушылар бір-біріне жағымды тілектер білдіреді.



Үй тапсырмасы: 107 беттегі тапсырмаларды орындаңыз


«Кім жылдам»  әдісі арқылы тапсырмалар тақтаға кесте бойынша ілінеді.



Жағымды психологиялық ахуал қалыптасады




Дұрыс жауаптың тұсына маркемен + белгісі қояды.




смайлик




Презентация

Қосымша

Сабақтың ортасы




15 мин












15 мин






Сұрақ-жауап

1. Атом ядросы қандай бөлшектерден тұрады?

2. Атом ядросының заряды немен анықталады?

3. Нейтрон мен протонның қандай ұқсастықтары мен айырмашылықтары бар?

4. Протон мен электронның қандай ұқсастықтары мен айырмашылықтары бар?

5. Элемент атомының массасы немен анықталады?

6. Протон, нейтрон және электронның массасы мен зарядтар қандай?


«Деңгейлі» тапсырма



Бөлшектің белгісі

Бөлшектің атауы

Таңбасы






Дескрипторлар

-Суретте берілген атом құрылысы бойынша элементті анықтайды

- Элементтің таңбасын көрсетеді

- Бөлшектің атын атайды және бөлшектің таңбасын көрсетеді

Венн диаграммасы. Қарапайым зат және күрделі зат ұғымдарының ортақ белгілері мен айырмашылықтарын анықтаңыз.

Сұрақтарға жауап береді











Сурет бойынша жұмыс атқарады















Салыстыру жұмысын атқарады





Бас бармақ


































А4, маркер

Презентация



Қосымша 1


Сабақтың соңы

3 мин


Үй тапсырмасы: протон, электрон, нейтрон туралы қосымша ақпарат іздестіріңіз

Кері байланыс: Talk Partners «Жұптағы талқылау». Оқушылар жұбымен

  • 3 үйренген нәрсе;

  • Не оңай болды?

  • Не қиын болды?

  • Тағы да не нәрсе туралы білгісі келетіні туралы талқылайды.

Қорытынды ойларын талқылайды































Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары


Бөлім

Заттар және материалдар

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып: 6ә,6б

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Заттардың құрылысы мен қасиеттері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.3.1.2 атомның негізгі бөлшектерін және олардың орналасуын сипаттау

Сабақтың мақсаты

  • атом қандай бөлшектерден тұратынын біледі;

  • бөлшектер атомда қалай орналасатынын түсінеді

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы







7 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Амандасу.Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылар бір-біріне жағымды тілектер білдіреді.


Үй тапсырмасы: протон, электрон, нейтрон туралы қосымша ақпарат іздестіріңіз



Сұрақ-жауап

1) Атом дегеніміз не?
2) Неліктен «су атомы», «қант атомы» деп айтуға болмайды?
3) Судың айырылуын мысалға алып, «атом», және «молекула» ұғымдарының айырмашылығын түсіндіріңдер

Жағымды психологиялық ахуал қалыптасады






Сұрақтарға жауап береді






Мадақтау

Тақта, маркерлер, карточкалар




Презентация


Сабақтың ортасы








20 мин












15 мин










Оқушыларға «Атом деген не?» тақырыбында бейнекөріністі көру ұсынылады. Оқушылар бейнекөріністі көріп болғаннан кейін, бейнекөрініс мазмұнына сай құрылған төмендегі тапсырманы орындайды.






Тапсырма 2. Plickers әдісі арқылы атом туралы сұрақтарға жауап береді

Тест «Атом құрылысы»

  1. Қай заттар атомдардан тұрады?

A – кез-келген материя

B – сұйықтар

C – газдар

D – қатты заттар

  1. Атомның ішінде болатын бөлшектер

A – протондар мен нейтрондар

B – протондар мен электрондар

C – протондар, нейтрондар және электрондар

D – протондар мен электрондар

  1. Ядроның құрамына кіретін бөлшектер

A – электрондар

B – протондар мен нейтрондар

C – нейтрондар

D – нейтрондар мен электрондар

  1. Атом массасының 99%-ын құрайды

А – электрондар

B – нейтрондар

С- протондар

D – ядро

  1. Атомдағы протондар саны әрдайым ... тең

A – нейтрондар санына

В электрондар санына

C – электрондар саны + нейтрондар санына

D – электрондар саны – нейтрондар санына

  1. Нейтрондардың заряды неге тең?

A – нөлге

B – теріс санға

C – протондар санына

D –электрондар санына

  1. Белгілі бір элемент атомының қайталанбайтын қасиеті

A – ядро өлшемі

B – ядро массасы

C – ядродағы протондар саны

D – ядродағы нейтрондар саны

  1. Ядро

A – өлшемі атомның өлшеміне тең

B – массасы атом массасының жартысындай

C – атомнан әлдеқайда кіші

D – атомнан әлдеқайда жеңіл


Дескрипторлар

- Атом және атом ядросының құрылысын ажырата алады

- Бөлшектердің өлшемі мен зарядтарын біледі


«Сиқырлы сандар»/жұптық жұмыс/

Негізгі бөлшектер санын есептеу дағдыларын қалыптастыру үшін төменде берілген кестені толтыру ұсынылады. Берілген сандар бойынша белгісіз элементті анықтап, құрамындағы фундаментальдық бөлшектер саны бойынша элементті толық сипаттайды.

«Сиқырлы сандар» кестесін толтырыңыз.

Element

Number of protons

Number of neutrons

Number of electrons

Р -





11





12




4

3

К -






Дескрипторлар

  • ұсынылған 4-5 элементтердің нейтрон, протон мен электрон санын дұрыс есептейді

  • протон, нейтрон немесе электрон саны бойынша элементті анықтайды


Бейнебаян көрсетіледі










Тест сұрақтарымен жұмыс жасайды








































Кестемен жұмыс жасайды





Қол шапалақтау 2б




















































А4, маркер

Презентация



Қосымша 1

https://twig-bilim.kz/kz/film/what-is-an-atom



Сабақтың соңы

3 мин


Үй тапсырмасы: Терминдерді жаттау

Кері байланыс:«Сөйлемдерді аяқта»

  • 1.Бүгін мен білдім...
    2.Ең қызықты болды...
    3.Сабақта ең маңызды деп ойлаймын...

Қорытынды ойларын талқылайды






Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары


Бөлім

Заттар және материалдар

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып: 6ә,6б

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Заттардың құрылысы мен қасиеттері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.3.1.3 заттардың қасиеттерін (балқу және қайнау температураларын) сипаттау

Сабақтың мақсаты

  • қайнау және балқу температуралары дегеніміз не және оларды қалай анықтауға болатынын түсінеді;

  • түрлі заттардың балқу және қайнау температураларын адамдар қайда пайдаланатынын біледі

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы







7 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады.

3. Оқушыларды топтарға біріктіру.


Үй тапсырмасы: Терминдерді жаттау


Миға шабуыл

-Заттар бүкіл қоршаған дүниенің негізін құрайды. Заттарға мысал келтіріңіздер

-Қанттың ерекшеліктерін еске түсіре отырып, сипаттап көріңдер

- Заттың қасиеттері дегеніміз не?

-Заттардың өздерің білетін қасиеттерін атаңдар?

Жағымды психологиялық ахуал қалыптасады






Сұрақтарға жауап береді






Мадақтау

Тақта, маркерлер, карточкалар




Презентация


Сабақтың ортасы








15 мин


















10 мин




















10 мин

Бейнекөрініс «Қорғасынның балқу және салқындау қисығы», «Балауыз шамның балқуы»


WordWall арқылы сұрақтарға жауап береді

  • Дененің балқуы кезінде қандай өзгерістер байқалады?

  • Заттардың қатты күйден сұйық күйге ауысу процесі

  • Егер сұйықтықты қыздырса, оның температурасы көтеріле бастайды буға айнала бастайды


Дескрипторлар

  • заттардың балқу/қайнау температуралары арқылы заттың агрегаттық күйін анықтайды


Жеке жұмыс: Берілген кестедегі ақпараттарды қолдана отырып, заттардың балқу/қайнау температуралары мен агрегаттық күйлерінің арасындағы тәуелділікті анықтаңдар

Кесте «Кейбір заттардың балқу және қайнау температуралары»


Зат

Балқу температурасы, ˚С

Қайнау температурасы, ˚С

Заттың бөлме температурасындағы агрегаттық күйі

Этил спирті

-114

78


Титан

1668

3287


Сынап

39

357


Оттегі

-218.4

-183.0


Мыс

1085

2567




Дескрипторлар

  • берілген 5 заттың балқу/қайнау температуралары бойынша заттың қатты/сұйық екендігін анықтады







тұжырым

дұрыс

бұрыс

1.Сұйықтықтың булануы кез-келген температурада жүруі мүмкін.



2.Егер А затының қайнау температурасы В затының қайнау температурасына қарағанда жоғары болса, А сұйықтығындағы бөлшектердің бір-біріне тартылу күші әлсіздеу.



3.Су қалыпты атмосфералық қысымда және 25C-да қайнай алады



4.Қайнау – ол сұйықтықтың бүкіл бойында жүретін булану процессі



Дұрыс.Бұрыс


Сұрақтарға жауап береді


























Кесте бойынша жұмыс жасайды




















Қол шапалақтау 4б












































Презентация



Қосымша 1



Балқу.Қайнау - Quiz

























Презентация

Қосымша

Сабақтың соңы

3 мин


Үй тапсырмасы: Тест сұрақтарына жауап беріңіз

Кері байланыс:

Бүгін мен үшін жаңалық болды...

Менде ................... жұмыс істеу дағдылары қалыптасты

Бүгінгі алған білімімді ....................... пәндерде қолдана аламын

Қорытынды ойларын талқылайды




















Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары


Бөлім

Заттар және материалдар

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып: 6ә,6б

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Заттардың құрылысы мен қасиеттері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.3.1.3 заттардың қасиеттерін (балқу және қайнау температураларын) сипаттау

Сабақтың мақсаты

  • қайнау және балқу температуралары дегеніміз не және оларды қалай анықтауға болатынын түсінеді;

  • түрлі заттардың балқу және қайнау температураларын адамдар қайда пайдаланатынын біледі

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы







7 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады.

3. Оқушыларды топтарға біріктіру.


Үй тапсырмасы: Тест сұрақтарына жауап беріңіз



Сөйлемдерді қажетті сөздер немесе сөз тіркестері арқылы толықтыр:

1)       Заттың қатты күйден сұйық күйге ауысуы ________________________  деп аталады.

2)       Заттың балқуы жүретін температура ________________________  деп аталады.

3)       Заттың сұйық күйден қаттыға ауысуы ____________  немесе ____________ деп аталады.

4)       Заттың кристалдануы жүретін температура ________________________ деп аталады.

5)       Заттар бір температурада _____________ және _____________ .

6)       Сұйықтықтың буға айналу процессі ________________________ деп аталады.

7)       Сұйықтықтың бетінде жүретін бу түзілу процесі ________________________  деп аталады.

8)       Будың сұйықтыққа айналу процесі ________________________ деп аталады.

9)       Өз сұйығымен динамикалық тепе-теңдікте болатын буды ________________________  бу деп атайды.

10)   Егер булану тек сұйықтық бетінде ғана емес, сонымен қатар оның барлық көлемінде қарқынды бу көпіршіктерінің бөлінуімен жүрсе, бұл процесс ________________________ деп аталады.


Жағымды психологиялық ахуал қалыптасады






Сұрақтарға жауап береді






Мадақтау

Тақта, маркерлер, карточкалар




Презентация


Сабақтың ортасы




20 мин











15 мин


Бейнекөрініс «Қорғасынның балқу және салқындау қисығы», «Балауызшамның балқуы»


1.Заттың балқуы қай уақытта басталады?

2.Қай уақытта зат кристалданады(қатады)?

3.Заттың балқу және қату температуралары нешеге тең?

4.Балқу қандай процеске жататынын түсіндір.


Заттардың балқу температурасын анықтаңыз


Зат

Балқу

Қайнау

Су



Оттек



Алюминий



Темір



Вольфрам




Топтық жұмыс: 3 топқа әр түрлі сұрақтар беріледі, Әр жұп өз ішінде талдап, сынып форматында жариялайды.

1-топ: Қайнау кезінде сұйықтың ішінде қандай өзгеріс байқалады?

2-топ:Неліктен бу көпіршіктері ұлғаяды және жоғары көтеріледі?

3-топ:Неліктен шу естіледі?


Дескриптор

  • Қайнау процесіндегі ерекшеліктерді бөлшектер теориясы тұрғысынан түсіндіре алады


Зертханалық жұмыс атқарады












Топпен жұмыс атқарады










Бас бармақ










смайлик





электр плита, құты, термометр, секундомер, дист.су.














Сабақтың соңы

3 мин


Үй тапсырмасы: 114 беттегі сұрақтарға жауап беріңіз

Кері байланыс:

Бүгін мен үшін жаңалық болды...

Менде ................... жұмыс істеу дағдылары қалыптасты

Бүгінгі алған білімімді ....................... пәндерде қолдана аламын


Қорытынды ойларын талқылайды










































Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары


Бөлім

Заттар және материалдар

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып: 6ә,6б

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Заттардың жіктелуі (класификациясы)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.3.2.1 заттарды органикалық және бейорганикалық заттар күйінде жіктеу

Сабақтың мақсаты

- органикалық және бейорганикалық заттар туралы түсінік бере алады

- заттарды органикалық және бейорганикалық заттарға жіктей біледі

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы







7 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады.

3. Оқушыларды топтарға біріктіру.


Үй тапсырмасы: 114 беттегі сұрақтарға жауап беріңіз



Сурет бойынша жұмыс. Оқушыларға қораптарда берілген (сүт, айран және басқа азық-түліктерден) өнімдердің құрамымен танысуды және оларды органикалық және бейорганикалық заттарға бөледі.

Жағымды психологиялық ахуал қалыптасады



органикалық және бейорганикалық заттарға бөледі






ауызша




Презентация

қосымша

Сабақтың ортасы




15 мин











10 мин























10 мин

Оқушыларға фотосинтез кезінде оттегімен бірге органикалық қосылыстардың түзілетінін түсінуге мүмкіндік беріңіз.


  • Фотосинтез процесі кезінде қандай өзгерістер байқалады?

  • Фотосинтез процесіне қатысатын және нәтижесінде түзілген заттарды жікте

Дескрипторлар

-Фотосинтез барысындағы өзгерістерді түсінеді

- Фотосинтез процесіне қатысатын және нәтижесінде түзілген заттарды жіктейді


Жеке жұмыс. Суретте берілген заттармен танысып, олардың арасынан органикалық заттарға жататынын таңда.


Парафинді балауыз

Натрий гидрокарбонаты

Көміртек

Иіс газы

Көмірқышқыл газы

Негізгі компонент – Целлюлоза

Полипропилен

  • Жауабынды берілген кеңістікке үтір арқылы жаз.

  • Неге осы заттарды таңдадың? Түсіндір.


Жеке жұмыс

-Неліктен заттар органикалық және бейорганикалық заттарға бөлінеді?


Дескрипторлар

- Органикалық заттарға тән ерекшеліктерді түсінеді

- Бейорганикалық заттарға тән ерекшеліктерді түсінеді



Фотосинтез процессән сипаттайды








Суреттер бойынша жұмыс атқарады


























Сұраққа жауап береді

Бас бармақ










смайлик




























Қоысмша презентация












Сабақтың соңы

3 мин


Үй тапсырмасы: 117 беттегі Салыстыру сызығын толтырыңыз

Кері байланыс:

«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.

Қорытынды ойларын талқылайды






































Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары


Бөлім

Заттар және материалдар

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып: 6ә,6б

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Заттардың жіктелуі (класификациясы)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.3.2.2 тірі және өлі табиғатта қышқыл, сілтілі және бейтарап ортаны айыра біледі және әмбебап индикатор көмегімен ортаны анықтау

Сабақтың мақсаты

- заттардың ортасы табиғи қышқылдық/сілтілік/бейтарап болатынын біледі
- әмбебап индикаторды қолданып, сілтілер мен қышқылдарды анықтай алады
- табиғи индикаторларды және олардың түстерінің түрлі ортада өзгеруін біледі

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы







7 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады.

3. Оқушыларды топтарға біріктіру.


Үй тапсырмасы: 117 беттегі Салыстыру сызығын толтырыңыз



Сұрақ-жауап


Жағымды психологиялық ахуал қалыптасады



Сұрақтарға жауап береді






ауызша




Презентация

қосымша

Сабақтың ортасы



10 мин




20 мин





Оқушыларға күнделікті өмірде кездесетін заттарды слайдтан көрсете отырып, әр зат өзіне тән орта көсететінін, қышқылдық/сілтілік/бейтарап ортаны индикаторлар көмегімен анықтауға болатынын түсіндіреді. Индикатор– әртүрлі орталарда түсін өзгертетін зат. Әмбебап индикаторы мен табиғи индикаторлардың ерекшеліктері туралы ақпарат беріледі.



Зерттеу жұмысы.

Тақырыбы: Табиғи индикатор дайындау және табиғи объектілердің ерітінді ортасын анықтау

Дескрипторлар

-зерттеуді қауіпсіз жүргізу үшін жазбаша және ауызша нұсқауларды қолданады

- табиғи индикаторды жасау әдісін меңгереді

-табиғи индикатор көмегімен қышқылдар мен сілтілерді анықтайды

- жұмысты дұрыс қорытындылайды



қышқылдық/сілтілік/бейтарап ортаны индикаторлар көмегімен анықтайды



индикатормен жұмыс жасауды үйренеді




Бас бармақ















Қосымша







Сабақтың соңы

3 мин


Үй тапсырмасы: Қышқылдық және сілтілік орталарға мысал келтіріңіз

Кері байланыс:

«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.

Қорытынды ойларын талқылайды




























Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары


Бөлім

Заттар және материалдар

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып: 6ә,6б

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Заттардың жіктелуі (класификациясы)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.3.2.2 тірі және өлі табиғатта қышқыл, сілтілі және бейтарап ортаны айыра біледі және әмбебап индикатор көмегімен ортаны анықтау

Сабақтың мақсаты

- заттардың ортасы табиғи қышқылдық/сілтілік/бейтарап болатынын біледі
- әмбебап индикаторды қолданып, сілтілер мен қышқылдарды анықтай алады
- табиғи индикаторларды және олардың түстерінің түрлі ортада өзгеруін біледі

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы







7 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады.

3. Оқушыларды топтарға біріктіру.


Үй тапсырмасы: Қышқылдық және сілтілік орталарға мысалкелтіріңіз



Миға шабуыл. Өткен сабақта өткен материалдарды естеріне түсіру үшін үлестірмелі карточкаларды топтарға таратыңыз. Оқушылардан ақылдаса отырып, заттарды ерітінді ортасы бойынша жіктеуін (қышқылдық немесе сілтілік) сұраңыз.

1.Қышқыл және қышқыл ортасы дегеніміз не?

2.Заттар ортасы қаншаға бөлінеді?

3.Сілтілік және бейтарап орта дегеніміз не?

4.Индикатор ұғымына түсініктеме бер

Әр түрлі ортада әмбебап индикаторының түсі қалай өзгереді?

  • Әмбебап индикатор + қышқылдық орта→

  • Әмбебап индикатор + сілтілік орта →

  • Әмбебап индикатор + бейтарап орта→


Жағымды психологиялық ахуал қалыптасады






заттарды ерітінді ортасы бойынша жіктейді






ауызша




Презентация

Қосымша




карточка

Сабақтың ортасы


20 мин





15 мин

1.Сызбамен жұмыс

Сызбаны пайдаланып тәжірибе жүргізеді, ерітіндінің ортасын анықтайды.

1-тәжірибе. Лимон шырынының ортасын анықтау.

1. Бір тілім лимонды стақанға сығып, шырынын алады.

2. Әмбебап индикатор жолағын лимон шырынына салады.

3. Индикатор қандай түске боялды?

4. Қорытынды жасайды. Лимон шырыны қандай ортаға жатады?


2-тәжірибе.

Сабын ерітіндісінің ортасын анықтау.

1. Ұсақ үккішпен кірсабынды үгіп, ыстық су құйылған стақанға салады.

2. Ерітінді болғанша жақсылап араластырады.

3. Алынған ерітіндіге жолақты салады.

4. Әмбебап индикатор қандай түске боялды?

5. Шәкіл бойынша сабын ерітіндісі қандай ортаға жататындығын анықтайды.


3-тәжірибе.

Газды судың ортасын анықтау.

1. Стақанға газдалған су құйяды.

2. Индикаторды стақанға салып, газды су қандай ортаға жататындығын анықтайды.

4-тәжірибе.

Тұзды ерітіндінің ортасын анықтау.

1. Стақанға тұзды ерітіндіні құяды.

2. Әмбебап индикаторды ерітіндіге салады.

3. Индикатордың түсі өзгерді ме? Неліктен? Тұзды ерітінді қандай ортаға жатады?


зертханалық жұмыс атқарады











Балл қою арқылы




Қосымша







Сабақтың соңы

3 мин


Үй тапсырмасы: Тәжірбие жұмысы бойынша кестені толтырыңыз

Кері байланыс:

«Бес бармақ»

Бүгін сабақта ең құнды мәселе қандай болды?

Мен топта (жұпта) қалай жұмыс жасадым? Кімге көмек бердім?

Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым?

Сабақ маған ұнады ма? Неліктен?

Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім?

Қорытынды ойларын талқылайды






































Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары


Бөлім

Заттар және материалдар

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып: 6ә,6б

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Заттардың жіктелуі (класификациясы)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.3.2.3 бейтараптандыру үдерісін түсіндіру

Сабақтың мақсаты

- бейтараптану үрдісін тәжірибе жүзінде зерттейді

- сипаттамалары мен байқауларының негізінде бейтараптану реакциясы ұғымын қалыптастырады

- химиялық реакция теңдеулері бойына бейтараптану реакциясын түсінеді

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы







7 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады.

3. Оқушыларды топтарға біріктіру.


Үй тапсырмасы: Тәжірбие жұмысы бойынша кестені толтырыңыз



  1. Проблемалық сұрақ туындату үшін оқушыларға келесі көрсетілімді көрсетіңіз:

Ас содасының сұйылтылған ерітіндісіне әмбебап индикатор қағазын батырыңыз және индикатор қағазы бастапқы түріне енгенге дейін біртіндеп тамшылатып лимон шырынын қосыңыз.

  • Неліктен ас содасы мен лимон қышқылы әрекеттескенде индикатор қағазы бастапқы түске өзгерді?

Жағымды психологиялық ахуал қалыптасады






Сұраққа жауап береді






ауызша




Презентация

Қосымша





Сабақтың ортасы


10 мин





10мин













15 мин

Бейнекөріністі көре отырып, төмендегі сұраққа жауап бер:

  • NaOH, HCl-ның қайсысы қышқыл, қайсысы сілтілік ортаға жатқызамыз ?

  • Бейтараптану реакциялары деген не?

«Инсерт» әдісі бойынша мәтінмен танысады.

Асқазан қышқылын қалай басуға болады?

Оқушылар өздеріне таныс қыжылдан дәрілерін айтып кетеді. Мұғалім сабақтан бұрын сол дәрі-дәрмектердің қаптамаларын әкелуді сұрайды. Осы дәрі-дәрмектің құрамындағы жалпы затты анықтауға тапсырма береді.



Дескрипторлар

- асқазанның ортасын біледі

- асқазан қышқылын бейтараптай алады

- дәрінің құрамындағы затты анықтайды


Дескрипторлар

  • - Қышқылдық және сілтілік ортаны ажыратады

  • -Бейтараптану реакциясының қолданылу аймағын біледі

Шағын зерттеу жұмысын өткізеді.

Ренни және Маалокс ұнтағынын ерітіндісіне лимон шырынын тамызу қажет. Ерітінді ортасы қалай өзгергенін анықтайды. Оқушылар осы дәрі-дәрмек қышқылдың артуы немесе төмендеуі кезінде берілетіндігін бойынша қорытынды жасайды.?

Нәтиже кестесі:

Лимон қышқылының ерітінді ортасы


Ренни қосқаннан кейін ерітінді ортасы

Маалокс қосқаннан кейін ерітінді ортасы

Қорытынды







Бейнебаян бойынша сұрақтарға жауап береді






Мәтін бойынша жұмыс атқарады












Шағын зерттеу жұмысын жүргізеді






Өзара

























Балл


https://twig-bilim.kz/kz/film/acids-and-alkalis-part-2






Сабақтың соңы

3 мин


Үй тапсырмасы:

Кері байланыс:

- түсіндім....

- маған қиын болды......

- келесі сабаққа ұсынысым....

Қорытынды ойларын талқылайды





Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары


Бөлім

Заттар және материалдар

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып: 6ә,6б

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Заттардың түзілуі және алынуы


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.3.3.1 жасанды материалдардың артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтау

Сабақтың мақсаты

  • -Кейбір заттардың түзілу мысалдарын біледі

  • -Жасанды жолмен алынған заттарды табиғи заттардан ажырата біледі

-Табиғи және жасанды материалдардың артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтай алады

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы







7 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады.

3. Оқушыларды топтарға біріктіру.


Үй тапсырмасы:



Демонстрациялық үстелдің үстіне пластмасса, шыны, гранит, бор, көмір, мақта, резеңке, кейбір маталардың түрлерін және т.б.табиғи және жасанды материалдардың үлгілері беріледі. Оқушылар осы заттарды екі топқа топтастыруы керек. Жұпта талдап қандай белгілер бойынша топтастырғанын түсіндіреді.

Жағымды психологиялық ахуал қалыптасады









Заттарды топтастырады






смайлик




Презентация

Қосымша





Сабақтың ортасы


10 мин








10мин




















15 мин

Бейнефильм көре отырып, төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер: (жұпта ақылдаса отырып, сыныпта талқылайды)

  • Жасанды химиялық заттардың барлығы біздің денсаулығымызға зиянды ма?

  • Табиғи және жасанды химиялық заттардың денсаулығымызға әсері қандай?

  • Қандай қауіпті табиғи химиялық заттармен таныстыңдар?



Материал түрі

Мысалдар

Артықшылығы

Кемшілігі

Табиғи материалдар





Жасанды материалдар






Дескрипторлар

- табиғи заттарды дұрыс анықтайды

- жасанды заттарды дұрыс анықтайды


Берілген мәтінді және бейнекөріністен алған ақпараттарды қолдана отырып, оқушылар Венн диаграммасын құрады

Дескрипторлар

- табиғи материалдарға тән артықшылықтар мен кемшіліктерді анықтайды

- жасанды материалдарға тән артықшылықтар мен кемшіліктерді анықтайды

- табиғи және жасанды материалдарға тән ұқсастықтарды сипаттайды


Миға шабуыл

  • Құрамында химиялық заттары жоқ тағаммен қоректену мүмкін бе?

  • Кейбір тағамдардың заттаңбаларында "100% табиғи" деген жазу бар.

  • Бұл нені білдіреді?

Бейнефильм бойынша сұрақтарға жауап береді







Венн диаграммасымен жұмыс атқарады











Сұрақтарға жауап береді









ауызша























Балл


Табиғи және жасанды материалдар 6 СЫНЫП





Сабақтың соңы

3 мин


Үй тапсырмасы:

Кері байланыс:

«Тірек сөздер»

- Қандай қиындықтар туындады? Неліктен? Олар қалай жойылды ?

- Сіз неге қол жеткіздіңіз?

- Осы тақырып бойынша тағы басқа қандай тапсырмалар құрастыруға болады?

Қорытынды ойларын талқылайды


































Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары


Бөлім

Заттар және материалдар

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып: 6ә,6б

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Заттардың түзілуі және алынуы


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.3.3.2 тұрмыстық химия өнімдерін қолдану саласын және оларды қауіпсіз қолдану ережелерін түсіндіру

Сабақтың мақсаты

  • тұрмыстық химия өнімдерін қолдану салаларын түсіндіреді

  • тұрмыстық химия өнімдерін қолданудың қауіпсіз ережелерін біледі

  • индикаторлардың түстері бойынша ерітіндінің ортасын анықтай алады

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы







7 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады.

3. Оқушыларды топтарға біріктіру.


Үй тапсырмасы:



Өткен материалдарды

Суреттерге қарай отырып, келесі сұрақтарға жауап беріңдер:

1.Суретте көрсетілген заттар қайда қолданылады?

2.Қалай ойлайсың, осы заттардың құрамы қандай?

3.Осы заттардың ерітінділері қандай орта көрсетеді?

Жағымды психологиялық ахуал қалыптасады







Суреттермен жұмыс






бағдаршам




Презентация

Қосымша





Сабақтың ортасы


10 мин















20мин


























10 мин

Көрнекілікпен жұмыс. Өнімнің бір түрінің, мысалы, сусабын, сабынның 2-3 заттаңбасын оқушыларға таратыңыз. Олар жұпқа/топқа бөлініп, қолдану кезінде денсаулыққа зияндылығы ең төмен өнімді таңдауы және талқылауы тиіс, бұл таңдаудың негізін дәлелдеулері қажет.

  • Сусабынның құрамы қандай заттардан тұрады?

  • Оның құрамындағы заттар зиянды ма?

  • Қолдану барысында қандай қауіпсіздік ережелерін сақтау қажет? Неліктен?

  • Өнімді қандай критерийге сай бағаладың? Неліктен?

Дескрипторлар

- сусабынның құрамына кіретін заттарды анықтайды

- қауіптілік деңгейін анықтай алады

- Өнімді бағалау критерийлерін біледі




«Жүргізуші және жазушы» әдісі

Тұрмыстық химия өнімдері бойынша шағын мәтіндерді,терминдерді алдын ала дайындаңыз. Кабинеттің қабырғаларына мәтіндерді, терминдерді іліп қойыңыз. Әр жұпта сабақтың басында жазушы мен жүгірушіні анықтау керек (оқушылар өздері шешеді, бірақ көп уақыт берілмейді). Бұдан кейін, жүгірушінің дәлізге жүгірмеуі үшін бірнеше уақыт қажет (5-7 минуттан кейін мәтіннің көлеміне байланысты), түсіндіріп, сөйлемдерді есте сақтаңыз ( телефонды пайдалана алмайсыңдар және мәтінді жылжыту мүмкін емес).

Жүгіруші мәтінді немесе терминді есінде сақтағаннан соң жазушыға жүгіріп келіп айтады ,жазушы барлық сөйлемдерді жазады (бірақ өзі жүгірмейді). Уақыт аяқталғаннан кейін, әр жұптан қанша сөйлемдер жазып үлгергенін сұраңыз. Бірнеше оқушылар мәтінді дауыстап оқи алады.


Тұрмыстық химия - мүлікті күтуге арналған химиялық өнімдер: киім, бөлмелер, автокөліктер.

Қауіпсіздік - қауіпті өндірістік факторлардың әсеріне жол бермейтін ұйымдастыру шаралары, техникалық құралдар және әдістер жүйесі.

Индикатор – ерітіндінің ортасына байланысты түсін өзгертетін зат.

Сілті - индикаторды көк-жасыл түске бояйтын күйдіргіш зат

Қышқыл - индикаторды қызыл түске бояйтын күйдіргіш зат.


Дескрипторлар

- жүргізуші өз міндетін дұрыс атқарады

- жазушы өз міндетін дұрыс атқарады

- жаңа терминдер мен ақпараттар туралы түсінік қалыптастырады

«Тұрмыстық химия өнімдерін қалай қауіпсіз қолдануға болады?» ережесін жазыңыз


Дескрипторлар

-Тұрмыстық химия өнімдерінің ағзаға тигізетін қауіпті әсерлерін түсінеді

-Тұрмыстық химия өнімдерін қауіпсіз қолданылу ережелерін құрастырады



Сұрақтарға жауап береді





















Топпен жұмыс атқарады, терминдерге анықтама береді



















Ереже жазады





балл









































Балл


Презентация суреттер





Сабақтың соңы

3 мин


Үй тапсырмасы: «Тұрмыстық химия өнімдерінің артықшылықтары мен зияндары» тақырыбында постер дайындаңыз

Кері байланыс:

«Тірек сөздер»

- Қандай қиындықтар туындады? Неліктен? Олар қалай жойылды ?

- Сіз неге қол жеткіздіңіз?

- Осы тақырып бойынша тағы басқа қандай тапсырмалар құрастыруға болады?

Қорытынды ойларын талқылайды


























Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары


Бөлім

Заттар және материалдар

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып: 6ә,6б

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Табиғаттағы құбыластардың көптүрлілігі


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.3.3.3 Қазақстандағы пайдалы қазбалардың орындарын және қолдану салаларын анықтау

Сабақтың мақсаты

  • Табиғи ресурстарды суреттер арқылы жіктейді

  • Карта мен атласты пайдалана отырып Қазақстан табиғи ресурстарының шоғырланған орынын көрсетеді

  • Атласты пайдалана отырып Қазақстанның минералдық шикізаттарын көрсетеді

  • Қазақстандағы минералды қазбаларды қолдану салаларын біледі

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы







7 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады.

3. Оқушыларды топтарға біріктіру.


Үй тапсырмасы:


 Миға шабуыл

  1. Пайдалы қазба деген не?

  2. Қандай пайдалы қазбаларды білесіңдер?

  3. Қазақстанда қандай пайдалы қазбалар бар?

  4. Оларды не үшін өндіреді?

  5. Өздерің өмір сүріп жатқан аймақта қандай пайдалы қазбалар бар?

Жағымды психологиялық ахуал қалыптасады





Сұрақтарға жауап береді






ауызша




Презентация

Қосымша





Сабақтың ортасы


10 мин












20мин







10 мин

Мәтінмен жұмыс.

Оқушыларға мәтінді жеке оқу түрі ұсынылады. Топта жұмыс істей отырып, сұрақтар дайындайды

Топтық жұмыс:

Әр топ өз тақырыбы бойынша кескін картаға пайдалы қазбаның кездесетін орындарын арнайы белгі арқылы көрсетеді және өздерінің істеген жұмыстарымен басқа топтарды таныстырады.

Дескрипторлары

  1. Мәтінді оқып пайдалы қазбаның Қазақстандағы орынын анықтайды.

  2. Кескін картада пайдалы қазбаның орындарын көрсетеді.

  3. Пайдалы қазбаның қандай мақсатта қолданылатынын көрсетеді.

  4. Басқа топтарға пайдалы қазбаның Қазақстанда таралуы мен қолданылуын түсіндіреді.

Кестемен жұмыс. Мәтінде оқыған және сабақ барысында талқылаған ақпараттарды ескере отырып, кестені толтырады, әр оқушы жеке жұмыс жасайды.


Кесте «Пайдалы қазбаларды жіктеу»


Пайдалы қазба түрлері




Не өндіріледі?





Қолданылуы






Дескрипторлары

  • Пайдалы қазбалардың жіктелуін біледі

  • Әрқайсысына мысал келтіреді

  • Қолданылу саласын анықтайды

Мәтінмен жұмыс жасайды























балл


















Презентация карта, түрлі түсті қарындаш





Сабақтың соңы

3 мин


Үй тапсырмасы:

Кері байланыс:

  • Бүгін мен үшін жаңалық болды?

  • Менде ................... құралдармен жұмыс істеу дағдылары қалыптасты.

  • Бүгінгі алған білімімді ....................... пәндерде қолдана аламын

Қорытынды ойларын талқылайды









Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары


Бөлім

Заттар және материалдар

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып: 6ә,6б

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Табиғаттағы құбыластардың көптүрлілігі БЖБ №3


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.3.3.3 Қазақстандағы пайдалы қазбалардың орындарын және қолдану салаларын анықтау

Сабақтың мақсаты

- Қазақстандағы табиғи байлықтардың шоғырлануын картада көрсетіп, атласта, карталарда көрсету

- Қазақстандағы пайдалы қазбаларды өңдеудің ірі орталықтарын атау және көрсету

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы







7 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады.

3. Оқушыларды топтарға біріктіру.


Үй тапсырмасы:


Өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қойып, жауаптарын ала отырып, оқушыларды жаңа оқу мақсатын анықтауға қарай бағыттаңыз.

  1. Минералдар дегеніміз не?

  2. Пайдалы қазбаларды қалай жіктеуге болады?

  3. Пайдалы қазбаларды өндірудің ұандай әдістері бар?

  4. Құрамында мыс бар қандай минералды білесің?

  5. Қазақтаннан шыққан тұңғыш геолог ғалымды ата?

  6. Бассейн дегеніміз не?

  7. Ас тұзы алынатын минералды ата?

  8. Қандай бағалы қымбат тастарды білесің?

Жағымды психологиялық ахуал қалыптасады





Сұрақтарға жауап береді






Бас бармақ




Презентация

Қосымша





Сабақтың ортасы


15 мин













20мин





Картамен жұмыс. Пайдалы қазбалардың ҚР таралуын зерттеу.

Қазақстанның табиғи ресурстарын өңдеудің ірі орталықтарымен таныстырыңыз. Ол үшін оқушыларға пайдалы қазбаларды өндеудің ірі орталықтары белгіленген Қазақстанның картасын таратыңыз, жұппен жұмыс істей отырып, шартты белгілері арқылы пайдалы қазбалардың ҚР таралуын зерттейді. Қолданыстағы пайдалы қазбаларды өндеудің ірі орталықтарын енгізуге таза карта беріңіз.



Дескрипторлар

- Картадан Қазақстандағы ірі индустриалды орталықтарды дұрыс анықтайды

- Контур картаға шартты белгіні қолдана отырып, дұрыс белгілейді


Топтық жұмыс.
Төмендегі кестеде неліктен пайдалы қазба, руда, орталық, кен орыны біріктірілген. Түсіндір


боксит


қоңыр темір


халькопирит


алтын


көмір




Лисаковск


Өскемен

Торгай


Темиртау



Дескрипторлар

-кестедегі белгісіздерді дұрыс анықтайды

-кенді өңдеу орталығын ажыратады

-кеннің аталуына сай шартты белгілермен белгілейді

Картамен жұмыс







Топтық жұмыс жасайды















балл
















Презентация карта




Сабақтың соңы

3 мин


Үй тапсырмасы:

Кері байланыс:

  • Бүгін мен үшін жаңалық болды?

  • Менде ................... құралдармен жұмыс істеу дағдылары қалыптасты.

  • Бүгінгі алған білімімді ....................... пәндерде қолдана аламын

Қорытынды ойларын талқылайды







Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары


Бөлім

Заттар және материалдар

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып: 6ә,6б

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Табиғаттағы құбыластардың көптүрлілігі


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.3.3.3 Қазақстандағы пайдалы қазбалардың орындарын және қолдану салаларын анықтау

Сабақтың мақсаты

- Қазақстандағы табиғи байлықтардың шоғырлануын картада көрсетіп, атласта, карталарда көрсету

- Қазақстандағы пайдалы қазбаларды өңдеудің ірі орталықтарын атау және көрсету

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы







7 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады.

3. Оқушыларды топтарға біріктіру.


Үй тапсырмасы:


Командалар сайысы «Кім көп біледі?»

Оқушылар үш командаға бөлінеді. Олар өткен тақырыптар бойынша сұрақтармен картаны алады. Монетаның көмегімен командалардың капитаны бастайтын команданы сайлайды. Жеңіске жеткен капитан командаға алдымен сұрақ қоюға мүмкіндік береді, сол себепті қарсыластарға жауап беру қиынға соғуы үшін ең қиын сұрақты таңдау керек. Допты сұрақ қойылған қатысушыға жіберу қажет, егер соңғы жауап берсе, онда ол сұрақ қоюға мүмкіндігі бар, егер жоқ болса, онда доп бастапқы командаға қайта оралады

Жағымды психологиялық ахуал қалыптасады





Сұрақтарға жауап береді






Өзара




Презентация

Қосымша





Сабақтың ортасы


20 мин













15мин


«Газ өндірісі» бейнеролигін қарап, төмендегі сұрақтарға жауап бер.

  • Қазақстандағы газ өнеркәсібінің даму тарихы қандай?

  • Қазақстандағы табиғи газды өңдеу орталықтарын ата

  • Газ ресурстарының болашағы қандай?

«Мұнай» бейнеролигін қарап, Қазақстандағы ірі мұнай кен орындарын контур картаға бейнеле.

Жауап: Қарашығанақ, Бозашы, Теңіз, Қашаған, Жетібай, Жаңа жол, Қаламқас, Кең қияқ, Қаражамбас және т.б.


Дескрипторлар:

  1. Картада ірі мұнай кен орындарын дұрыс көрсетеді

  2. Картада газ өнеркәсібі шоғырланған орталықтарды дұрыс көрсетеді



Мәтінмен және картамен жұмыс.

«Ыстық орындық» стратегиясы бойынша бір оқушы «ыстық» орындыққа отырып, басқа оқушыларда туындаған сұрақтарға жауап береді. Дескриптор пункттеріне сәйкес картамен жұмыс атқарады.

Дескрипторлар

- Картада Қазақстандағы индустриалды орталықтарды дұрыс көрсетеді

-Табиғи ресурстарға сәйкес өнеркәсіптік орталықтарды дұрыс анықтайды (мысалы, көлеңкелі қара шаршы - көмір, бойалған сары шеңбер - алтын және күміс) және кәсіпорынның атауын жазады (аббревиатуралар мен қысқартуларды қолдануға болады).

-Картада географиялық жағынан минералды кен орындарын дұрыс көрсетеді.


Картамен жұмыс

Бейнефильммен жұмыс











Мәтінмен жұмыс жасайды

өзара
















Презентация карта



қосымша

Сабақтың соңы

3 мин


Үй тапсырмасы:

Кері байланыс:

Қорытынды ойларын талқылайды







Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары


Бөлім

Заттар және материалдар

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып: 6ә,6б

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Табиғаттағы құбыластардың көптүрлілігі


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.3.3.5 пайдалы қазбалардың өндірілуі мен өңделінуінің қоршаған ортаға әсерін түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Пайдалы қазбаларды өндіру және өңдеудің қоршаған ортаға әсерін түсіндіре алады

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы







7 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады.

3. Оқушыларды топтарға біріктіру.


Үй тапсырмасы:


«Пайдалы қазбалар қоры көп өндірілетін орындар» сәйкестендір

(топтарға пайдалы қазбалардың аталуы мен өндірілетін орындардың атауы жазылған қима қағаздар таратылады.

Дұрыс жауабы:

Тас көмір - Қарағанды, Екібастұз
Мұнай - Атырау, Ақтау
Газ - Ақтау, Орал облысы
Алюминий – Арқалық
Мыс кені – Жезқазған
Ас тұзы - Қызылорда, Павлодар, Алматы өңірінде
Темір кені - Қостанай өңірінде
Фосфорит - Ақтөбе, Тараз өңірлерінде

Жағымды психологиялық ахуал қалыптасады





Сәйкестендіру жұмысын жасайды






Ауызша




Презентация

Қосымша





Сабақтың ортасы


10 мин
















15мин




10 мин

«Мен білемін»

Иә – оң қолыңызды көтеріңіз

Жоқ – сол қолыңызды көтеріңіз

1.Әрбір адам күнделікті тұрмыста пайдалы қазбалардың сан алуан түрін кездестіреді. (Иә)

2. Ас тұзын жердің терең қойнауынан алады.

(Жоқ. Ас тұзын тұзды көлдердің түбінен алады)

3. Үйдің іргетасын құюға бетон мен тас керек. (Иә)
4. Іргетастың үстіне кірпіш қаланады. Кірпіштер бір - бірімен саз ерітіндісімен байланыстырылады

(Жоқ. Кірпіштер цемент ерітіндісімен байланыстырылады)

5. Металды жер қойнауынан өндірілетін көмірден айырып алады. (Жоқ. Металды жер қойнауынан өндірілетін кеннен айырып алады)

6. Жерден қазып алып, адам қажетіне жұмсалатын тау жыныстарын пайдалы қазбалар деп атайды. (Иә)


Дескрипторлар

-Пайдалы қазбалар, олардың өмірдегі қолданылуымен байланыстыра алады


Постермен жұмыс. Сыртқы ортаға пайдалы қазбалардың алынуының және өнделінуінің әсері туралы постер құрастыр.



Кестені толтырыңыз:

«Пайдалы қазбаны өндірудің экологиялық және әлеуметтік зардабы»

Пайдалы қазбаны өндірудің әлеуметтік зардабы

Пайдалы қазбаларды өндірудің экологиялық зардабы

1



2



3




Тесттер жауап береді















Постермен жұмыс жасап, қорғайды







Кестемен жұмыс жасайды





өзара













өзара











Презентация карта



Тест



Ақ қағаз, маркер

Сабақтың соңы

3

Үй тапсырмасы:

Кері байланыс:

Қорытынды ойларын талқылайды





















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
06.12.2024
243
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі