Материалдар / Жаратылыстау 35-36саб 4сын

Жаратылыстау 35-36саб 4сын

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаратылыстау 35-36саб 4сын
Авторы:
13 Қаңтар 2025
88
0 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Жаратылыстану

Бөлім:

Табиғат физикасы

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

35 сабақ. Дыбыстың шағылуы деген не?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.5.2.2 жарықтың шағылуы, жұтылуы сияқты қасиеттерін зерттеу және түсіндіру

4.1.2.2 алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну

Сабақтың мақсаты

Дыбыстың таралуы мен шағылуы туралы білетін болады


Құндылықтар:

Қаңтар айы: Заң және тәртіп

Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ

Апта дәйексөзі: Тәртіп-тәрбие бастауы.


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру





Өткен білімді еске түсіру









Жаңа білім












































Бекіту



























Кері байланыс


Сабаққа дайындық

Психологиялық дайындық




Үй тапсырмасы

Үйдегі заттардың және олардың көлеңкелерінің суреттерін салып келу.


Құндылық мақсаты: Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық

салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және

түсінудің қарапайым дағдыларының болуы




Жаңа сабақ

Дыбыс қалай таралады?

Дыбыс бір затқа тіреліп қайта қайту арқылы шағылады.

Қашықтық ұзаған сайын дыбыс аз таралады. Тауда дыбыс тасқа соғылып қайта жаңғырық болып естіледі.



«Бір сұрақ» әдісі

Дыбыстар қай кезде аз,қай кезде көп таралады?

Ж: Дыбыстар бос орын көп жерде тез таралады. Тығыз жерлерде аз таралады. Мысалы орманда ағаштар көп. Дыбыс тез шағылып артқа қайтады. Солай аз таралады.



Зерттеушілік жұмыс

Зерттеу: Сынып бөлмесіндегі дыбысты зерттеп көру.






ЕБҚ:

Күнделікті өмірде дыбыстың шағылуын қайдан кездестіруге болады?

Ж: Бөлмедегі дыбыс, Заттар тығыз тұрған орындарда.


ЕҚБ:

Жаңғырық қалай пайда болады?

Ж: Айғайлаған кезде дыбыс қатты затқа шағылып кейін қайтады. Сол кезде жаңғырық пайда болады.






«Бейнеле» айдары

Дыбыстың тез шағылатын кездерінің суреттерін салу.Оларды түсіндіру.







Үй тапсырмасы

Ормандағы дыбыстың шағылуын суреттеуге тырыс.








Шаттық шеңберін жасайды





Салған суреттерін тақтаға іледі







Жаңа тақырыпты түсініп алады









Сұраққа жауап береді





Зерттеу жұмысын жүргізеді







Сұраққа жауап береді






Өз сөзімен жеткізеді









Дыбыстың шағылуы туралы суреттер салады










Үй тапсырмасын алады






Кері байланыс жасайды













Мадақтау




ҚБ:

«Смарт сағат» әдісі




Дескриптор:

Үйдегі заттардың және олардың көлеңкелерінің суреттерін салады-1б




Дескриптор:

Дыбыстардың таралу деңгейін біледі-1Б

Өз беттерінше іздене алады-1Б



Дескриптор:

Дыбыстың шағылуы туралы айта алады-1Б

Дыбыстың шағылуын зерттеп көреді-1Б



Дескриптор:

Дыбыстың шағылуын бейнелей алады-1Б

Өз ойларын параққа түсіре алады-1Б



ҚБ:





Дескриптор:

Дыбыстың шағылуы туралы айта алды-1б

Оларды іс жүзінде көрсете алды-1б












« Білдім-білгім келеді» әдісі









Тақтадағы сурет көрмесі








Заттар





Телефондағы дыбыстар

















Сынап бөлмесі










Заттар



Сынып бөлмесі


Рисунок 1









Суреттер


Заттар










Оқулық












Кері байланыс парақтары






Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Жаратылыстану

Бөлім:

Табиғат физикасы

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

36 сабақ. Дыбысты бәсеңдетуге бола ма?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.5.2.2 жарықтың шағылуы, жұтылуы сияқты қасиеттерін зерттеу және түсіндіру

4.1.2.2 алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну

Сабақтың мақсаты

Дыбыс қаттылығына кедергінің әсері туралы білетін болады


Құндылықтар:

Қаңтар айы: Заң және тәртіп

Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ

Апта дәйексөзі: Тәртіп-тәрбие бастауы.


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру









Өткен білімді еске түсіру









Жаңа білім

















































Бекіту











































Кері байланыс


Психологиялық ахуал қалыптастыру

Жақсы тілектер тілеу



Үй тапсырмасы

Ормандағы дыбыстың шағылуын суреттеуге тырыс.


Құндылық мақсаты: Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық

салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және

түсінудің қарапайым дағдыларының болуы





Жаңа тақырып

ФС тапсырмасы

Оқулықпен жұмыс

Дыбыс қай суретте бәсең естіліп тұрдеп ойлайсыңдар?


Ж:2- ші суретте сағат дыбысы сызғыш бойымен қатты естіледі

1-суретте сағаттың дыбысы жан-жаққа шашырап бәсеңдеу естіледі





ЕҚБ

«Зертте» айдары

Сағаттың дыбысын кедергілер арқылы бәсеңдет.

Керекті заттар: Сүлгі, металл түтік, жастықша.





ЕБҚ:

«Дыбыста» ойыны

Алдымен қатты дыбыста, кейін оны жайлап шығарып көр.

Не байқадың?

Ж: Дыбыс күшейеді және бәсеңдейді.




ФС тапсырмасы

Дыбыстың қасиетін қалай қолданады?

Ж: Дәрігерлер арнайы аппаратпен жүрек қағысын естиді, концерт залында дыбыстың жұтылуын пайдаланды.



ҚЖ:

Қорытындылау тапсырмасы

Дыбыстың күшеюі мен жұтылуын

Белгіле




Үй тапсырмасы


Дыбысты бәсеңдеуіне зерттеу жүргізіп кел. Үйде қандай жағдайда дыбыс бәсеңдейді екен?









Шаттық шеңберін түзеді






Суреттері туралы түсіндірме

Айтады













Дыбыстың бәсеңдеу жолдарына зерттеулер жүргізеді









Сұрақтарға жауап береді








Тәжірибе жасайды








Сұрақтарға жауап береді










Сабақты қорытындылау тапсырмасын орындайды








Суреттегі заттардың қайсысы дыбысты күшейтеді ,қайсысы бәсеңдетеді екенін тауып белгілейді







Үй тапсырмасын алады











Кері байланыс береді








Мадақтау арқылы бағалап отыру




ҚБ:

«Жапонша бағалау» әдісі


Дескриптор:

Ормандағы дыбыстың шағылуын суреттейді-1б










Дескриптор:

Дыбыстардың бәсеңдеу жолдарын атай алады-1Б

Зерттеулер жүргізе алады-1Б







ҚБ:






Сен мықтысың!






Дескриптор:

Дыбысты пайдалану жолдарын айта алды-1б

Дыбыс туалы білімдерін қолдана алды-1б





Дескриптор:

Дыбыс туралы білімдері толық-1Б

Дыбысты күшейтетін және бәсеңдететін заттарды белгілеп шықты-1Б

Тапсырманы орындау арқылы сабақты қорытындылайды-1Б









ҚБ:












Тамаша!










«Білім теңізіне кеме жібер» әдісі













Суреттер








Керекті заттар: Сүлгі, металл түтік, жастықша.












Суреттер








Оқулық












Тапсырма орындауға арналған парақтар













Дыбысты өзгертуге болатын заттардың суреттері













Суреттер








Кері байланыс тақтасы



















































Shape1



















Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі