Бекітемін:
|
Ұзақ мерзімді жоспарбөлімі: 5.1A Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі |
Мектеп: №3 |
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Мухамбедиярова Алтынгуль |
|||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанның жартастарға салынған ежелгі суреттері |
|||||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Барлығы: 5.2.2.1 археологиялық ескерткіштерді салыстыру Көпшілігі: 5.2.1.1 алғашқы адамдардың наным – сенімдерін сипаттау Кейбірі: ежелгі дәуірдегі өнердің даму ерекшелігін сипаттайды; археологиялық ескерткіштерді салыстыру арқылы, алғашқы адамдардың діни наным-сенімдерін ажыратады; |
|||||||
|
Бағалау критерийлері
|
Дағдылар: түсіну, білімін қолдану, талдау |
|||||||
|
Тілдікмақсаттар |
Пәндік лексика және терминология: анимизм, тотемизм, фетишизм, магия, өнер, петроглифтер, гравюра, тері өңдеу, пиктография, археология. Оқытудың тілдік мақсаты: Тасқа салынған суреттердегі бейнелер бойынша шағын әңгіме құрастырады (жазылым дағдысы) – «Себебін тап» тапсырмасы. Алғашқы адамдардың өнер ерекшеліктері туралы интерактивті түсіндірмені тыңдайды (тыңдалым дағдысы); Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Қазақстан аумағындағы тас дәуірінің ескерткіштері.... Тасқа салынған суреттер ежелгі адамдардың өмірі, дүниетанымы туралы келесі ақпараттарды береді... Біздің анықтағанымыз... Қорытындысында... Біздің тобымыздың ойынша... Келесі себептер/факторлар.... Ең басты жетістіктер ... |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігі, еңбегіне, тарихи ескерткіштеріне құрметпен қарау. |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Өнер пәнімен байланыса отырып, тасқа салынған суреттердегі ерекшеліктерді, суреттердегі графикалық өзгерістерді талдайды. Петроглифтердің географиялық орналасуын анықтайды. Ежелгі дәуірдегі алғашқы адамдардың діни наным-сенімдерін әлем тарихындағы өзгерістерін ажырата отырып, Испания, Африкадан табылған петроглифтермен салыстырады. |
|||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта, презентация арқылы оқушылардың шығармашылық түрде жұмыстануына мүмкіндік ашылып, пәнге қызығушылығы артады. |
|||||||
|
Бастапқы білім |
Қазақстантерриториясындағы алғашқы адамдардың антропологиясын, тұрмысын, археологиялық ескерткіштерімен танысты. |
|||||||
|
Сабақбарысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||||||
|
|
Мағынаны тану кезеңі.
Осы сұрақтардың аясында бүкілсыныптық талқылау жұмысын ұйымдастырамын. Ықтимал жауаптар: Алғашқы адамдар өз шаруашылығын, діни ғұрпын суретті бейнелер арқылы жеткізуге тырысқан. Олар осы суреттер арқылы қоғамдағы басты өзгерістерді көрсеткісі келді.
Қосымша 2 Қалыптастырушы бағалау жұмысын ұсынамын. Берілген суреттегі бейнелерге талдау жасауға бағытталған тапсырманы оқушы қабілетіне қарай былайша түрлендіруге болады: 1. Суреттегі бейнелерді ажыратып, 2-3 сөйлемнен тұратын сипаттама жасайды. 2. Жартастағы суреттер арқылы әңгіме құрастырады. Қосымша 3
1. Петроглифтерде бейнеленген аңдардың және т.б. тізімін жасайды; 2.Бейнеленген көріністерді жазбаша сипаттайды; 3. Петроглифтердің ерекшеліктерін анықтайды: - қандай аңдар көптеп салынды? Бұл неге байланысты болды? Сіздер қандай қорытынды шығара аласыздар? - бейнеленген көріністер сол кездегі адамдардың тұрмыс тіршілігі туралы қандай ақпарат беруі мүмкін? - осы петроглифтерді зерттей келе, олардың наным-сенімдері, дүниетанымы туралы қандай нәтиже шығара аласыздар? Тапсырманы тиісті критерийлерге сай түрлендіруіңізге (дифференцияция) болады. Қосымша 4
Қалыптастырушы бағалау жұмысын ұсынамын. Қосымша 5
|
«Тамгалы тас» бейнематериалы https://www.youtube.com/watch?v=td98ss3MwuE Слайд 3 тақтада петроглиф суреттері ілінеді Слайд 5 Петроглифтер-ежелгі заманғы және ортағасырлық өнердің бірегей ескерткіштері http://bm.yvision.kz/post/421180 http://www.kscience.co.uk/animations/lungs.htm оқушыларға ноутбуктер таратылады. Т.С.Садыков, А.Т.Толеубаев, Г.Халидуллин, Б.С.Сарсекеев. Ежелгі Қазақстан тарихы, 1-бөлім. – Алматы:Атамұра, 2011 ж. Зайнолла Самашев, Жұмаш Жетібаев. Қазақ петроглифтері. –Алматы, 2005 ж. Жетісу жартас суреттері. Баянжүрек. ЗайноллаСамашев. Алматы. 2010 ж. Тамгалы петроглифтері http://www.uralrockart.ru/p1_gl4_1.html Слайд 11 |
|
|
||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
10. (Ф) Қорытынды кезеңі. (Д) Кері байланыс.«Бұрыштар пирамидасы».Оқушылардың тақырып бойынша алған білімдерін байқап, өзіндік қорытынды пікірін қалыптастыру мақсатында, сыныптың төрт бұрышында жазылған төрт түрлі көзқарастың біріне орналасып, себебін түсіндіреді. Қызықты болды…. Қиналған жерлерім… Өзім орындай аламын… Тапсырманы орындадым… |
|
|
|
||||
|
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулықжәне қауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
|
|
||||
|
Қабілеті жоғары оқушылар:
Қабілеті орта оқушылар:
Қабілеті төмен оқушылар:
|
|
Оқушылар сабақ барысындатуындайтын қауіп-қатердің алдын алу шараларын белгілейді. |
|
|
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
|||||
|
|
|
|
||||||
|
Жалпы баға: Сабақта қойылған сабақ мақсаты мен оқу мақсаттарына жеттім. Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік /қиындықтары туралы нен ібілдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|
|||||||
(Б)– бүкілсыныптық жұмыс
(М) – мұғалім түсіндірмесі
(Д) – дара, дербес жұмыс
(Т) – топтық жұмыс
(Ж) – жұптық жұмыс
(Ф) – формативті бағалаудың мүмкіндіктері
Тапсырма
Төменде берілген кестеде Тамғалы және Баянжүрек петроглифтерін салыстырыңыз.
|
Петроглифтер |
Тамғалы петроглифі |
Баянжүрек петроглифі |
|
Орналасқан жері |
|
|
|
Петроглифтердегі бейнелер |
|
|
|
Ең көп кездесетін суреттердің сипаттамасы |
|
|
Дескриптор Білім алушы
-
Тамғалы және Баянжүрек петроглифтерінің орналасқан жерін атайды;
-
Тамғалы және Баянжүрек петроглифтерінде бейнеленген суреттерді атайды;
-
Тамғалы және Баянжүрек петроглифтерінде бейнеленген суреттерді сипаттайды;
-
Тамғалы және Баянжүрек петроглифтердегі бейнелердің мәнін түсіндіреді.
-
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жартастарға салынған суреттер
Жартастарға салынған суреттер
Бекітемін:
|
Ұзақ мерзімді жоспарбөлімі: 5.1A Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі |
Мектеп: №3 |
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Мухамбедиярова Алтынгуль |
|||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанның жартастарға салынған ежелгі суреттері |
|||||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Барлығы: 5.2.2.1 археологиялық ескерткіштерді салыстыру Көпшілігі: 5.2.1.1 алғашқы адамдардың наным – сенімдерін сипаттау Кейбірі: ежелгі дәуірдегі өнердің даму ерекшелігін сипаттайды; археологиялық ескерткіштерді салыстыру арқылы, алғашқы адамдардың діни наным-сенімдерін ажыратады; |
|||||||
|
Бағалау критерийлері
|
Дағдылар: түсіну, білімін қолдану, талдау |
|||||||
|
Тілдікмақсаттар |
Пәндік лексика және терминология: анимизм, тотемизм, фетишизм, магия, өнер, петроглифтер, гравюра, тері өңдеу, пиктография, археология. Оқытудың тілдік мақсаты: Тасқа салынған суреттердегі бейнелер бойынша шағын әңгіме құрастырады (жазылым дағдысы) – «Себебін тап» тапсырмасы. Алғашқы адамдардың өнер ерекшеліктері туралы интерактивті түсіндірмені тыңдайды (тыңдалым дағдысы); Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Қазақстан аумағындағы тас дәуірінің ескерткіштері.... Тасқа салынған суреттер ежелгі адамдардың өмірі, дүниетанымы туралы келесі ақпараттарды береді... Біздің анықтағанымыз... Қорытындысында... Біздің тобымыздың ойынша... Келесі себептер/факторлар.... Ең басты жетістіктер ... |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігі, еңбегіне, тарихи ескерткіштеріне құрметпен қарау. |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Өнер пәнімен байланыса отырып, тасқа салынған суреттердегі ерекшеліктерді, суреттердегі графикалық өзгерістерді талдайды. Петроглифтердің географиялық орналасуын анықтайды. Ежелгі дәуірдегі алғашқы адамдардың діни наным-сенімдерін әлем тарихындағы өзгерістерін ажырата отырып, Испания, Африкадан табылған петроглифтермен салыстырады. |
|||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта, презентация арқылы оқушылардың шығармашылық түрде жұмыстануына мүмкіндік ашылып, пәнге қызығушылығы артады. |
|||||||
|
Бастапқы білім |
Қазақстантерриториясындағы алғашқы адамдардың антропологиясын, тұрмысын, археологиялық ескерткіштерімен танысты. |
|||||||
|
Сабақбарысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||||||
|
|
Мағынаны тану кезеңі.
Осы сұрақтардың аясында бүкілсыныптық талқылау жұмысын ұйымдастырамын. Ықтимал жауаптар: Алғашқы адамдар өз шаруашылығын, діни ғұрпын суретті бейнелер арқылы жеткізуге тырысқан. Олар осы суреттер арқылы қоғамдағы басты өзгерістерді көрсеткісі келді.
Қосымша 2 Қалыптастырушы бағалау жұмысын ұсынамын. Берілген суреттегі бейнелерге талдау жасауға бағытталған тапсырманы оқушы қабілетіне қарай былайша түрлендіруге болады: 1. Суреттегі бейнелерді ажыратып, 2-3 сөйлемнен тұратын сипаттама жасайды. 2. Жартастағы суреттер арқылы әңгіме құрастырады. Қосымша 3
1. Петроглифтерде бейнеленген аңдардың және т.б. тізімін жасайды; 2.Бейнеленген көріністерді жазбаша сипаттайды; 3. Петроглифтердің ерекшеліктерін анықтайды: - қандай аңдар көптеп салынды? Бұл неге байланысты болды? Сіздер қандай қорытынды шығара аласыздар? - бейнеленген көріністер сол кездегі адамдардың тұрмыс тіршілігі туралы қандай ақпарат беруі мүмкін? - осы петроглифтерді зерттей келе, олардың наным-сенімдері, дүниетанымы туралы қандай нәтиже шығара аласыздар? Тапсырманы тиісті критерийлерге сай түрлендіруіңізге (дифференцияция) болады. Қосымша 4
Қалыптастырушы бағалау жұмысын ұсынамын. Қосымша 5
|
«Тамгалы тас» бейнематериалы https://www.youtube.com/watch?v=td98ss3MwuE Слайд 3 тақтада петроглиф суреттері ілінеді Слайд 5 Петроглифтер-ежелгі заманғы және ортағасырлық өнердің бірегей ескерткіштері http://bm.yvision.kz/post/421180 http://www.kscience.co.uk/animations/lungs.htm оқушыларға ноутбуктер таратылады. Т.С.Садыков, А.Т.Толеубаев, Г.Халидуллин, Б.С.Сарсекеев. Ежелгі Қазақстан тарихы, 1-бөлім. – Алматы:Атамұра, 2011 ж. Зайнолла Самашев, Жұмаш Жетібаев. Қазақ петроглифтері. –Алматы, 2005 ж. Жетісу жартас суреттері. Баянжүрек. ЗайноллаСамашев. Алматы. 2010 ж. Тамгалы петроглифтері http://www.uralrockart.ru/p1_gl4_1.html Слайд 11 |
|
|
||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
10. (Ф) Қорытынды кезеңі. (Д) Кері байланыс.«Бұрыштар пирамидасы».Оқушылардың тақырып бойынша алған білімдерін байқап, өзіндік қорытынды пікірін қалыптастыру мақсатында, сыныптың төрт бұрышында жазылған төрт түрлі көзқарастың біріне орналасып, себебін түсіндіреді. Қызықты болды…. Қиналған жерлерім… Өзім орындай аламын… Тапсырманы орындадым… |
|
|
|
||||
|
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулықжәне қауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
|
|
||||
|
Қабілеті жоғары оқушылар:
Қабілеті орта оқушылар:
Қабілеті төмен оқушылар:
|
|
Оқушылар сабақ барысындатуындайтын қауіп-қатердің алдын алу шараларын белгілейді. |
|
|
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
|||||
|
|
|
|
||||||
|
Жалпы баға: Сабақта қойылған сабақ мақсаты мен оқу мақсаттарына жеттім. Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік /қиындықтары туралы нен ібілдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|
|||||||
(Б)– бүкілсыныптық жұмыс
(М) – мұғалім түсіндірмесі
(Д) – дара, дербес жұмыс
(Т) – топтық жұмыс
(Ж) – жұптық жұмыс
(Ф) – формативті бағалаудың мүмкіндіктері
Тапсырма
Төменде берілген кестеде Тамғалы және Баянжүрек петроглифтерін салыстырыңыз.
|
Петроглифтер |
Тамғалы петроглифі |
Баянжүрек петроглифі |
|
Орналасқан жері |
|
|
|
Петроглифтердегі бейнелер |
|
|
|
Ең көп кездесетін суреттердің сипаттамасы |
|
|
Дескриптор Білім алушы
-
Тамғалы және Баянжүрек петроглифтерінің орналасқан жерін атайды;
-
Тамғалы және Баянжүрек петроглифтерінде бейнеленген суреттерді атайды;
-
Тамғалы және Баянжүрек петроглифтерінде бейнеленген суреттерді сипаттайды;
-
Тамғалы және Баянжүрек петроглифтердегі бейнелердің мәнін түсіндіреді.
-
шағым қалдыра аласыз













