Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Жарықтың электромагниттік табиғаты. Жарықтың жылдамдығы
|
Бөлімі: |
Толқындық оптика |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Калмаханбет Бағжан |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 11 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Электромагнитті жарық табиғаты. Жарық жылдамдығы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.6.1.1 - жарық жылдамдығын анықтаудың зертханалық және астрономиялық әдістерін |
|
Сабақтың мақсаты:
|
1. жарық жылдамдығын анықтаудың астрономиялық және зертханалық әдістерін сипаттайды 2. жарық жылдамдығын анықтаудың астрономиялық және зертханалық әдістерін пайдаланып есептеулер жүргізеді 3. жарық жылдамдығын анықтаумен байланысты мәселелерді шешеді. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 2 мин. |
I. Ұйымдастыру кезеңі: 1.1 Оқушылармен амандасу 1.2 Оқушыларды түгендеу 1.3 Психологиялық көңіл-күйін смайликтер көмегімен анықтау. |
Оқытушымен амандасады.Сабаққа қажетті құрал- саймандарын алады. |
Ынталандырушы сөздер. |
|
||||
|
2 мин. |
II. Топқа біріктіру: QR код арқылы топқа бөлемін. Оқушыларға QR код парақшасын таратамын. Камера арқылы кіріп 3 топқа бөлінеді 1 топ 2 топ 3 топ Оқушыларға үйлерінен ұялы телефон алып келулерін келулерін алдын ала ескертемін. |
QR кодқа телефон камерасы арқылы кіреді. QR кодтан шыққан атау бойынша 2 топқа бөлінеді. Бөлінген топ бойынша топ топ болып орындарына отырады, Оқушылар үйлерінен ұялы телефон алып келуледі |
|
QR код https://www.qr-code-generator.com/ 1-топ
2-топ
3-топ
|
||||
|
5-мин. |
II. Алдыңғы білім. Үй тапсырмасын тексеру. Өткен материалды меңгергендерін тексеру мақсатында сұрақтар қойылады.
|
Оқушылар алдыңғы тақырыпты еске түсіреді . |
Дескриптор: -Электромагниттік толқындар туралы түсініктерін ашық жеткізе алады. -Сұрақтарға дұрыс жауап береді. Жалпы балл -3 |
Оқулық Атамұра 11– сынып |
||||
|
Сабақтың ортасы 12-мин. 8-мин 6-мин |
Интербелсенді тақта арқылы Бейнематериалдар: жарықтың электромагниттік табиғаты мен жарықтың жылдамдығын есептеу туралы қысқа видео көрсетіледі. Талқылау: Видеолардың негізгі ойларын талқылап, жарықтың электромагниттік табиғаты мен жарықтың жылдамдығын есептеу жолдарына назар аудару (мысалы, физо және макелсон жарықтың жылдамдығының зертханалық есептеулері).
|
Оқушылар қосымша жаңа тақырыпқа байланысты видеороликті көреді. Жаңа сабақты түсініп, мұғалімнің айтқандарын дәптерге жазып отырады. Түсінбеген сұрақтарын мұғаліммен бірге талқылайды. |
Дескриптор: - Тақырыпты түсінеді. - жарықтың электромагниттік табиғаты мен жарықтың жылдамдығын есептеуге назар аударады. |
Интербелсенді тақта ДЭ https://youtu.be/kS3Ws22RBEc?si=M7umx0FEAf-GV6X1 |
||||
|
1-топтық жұмыс Интербелсенді тақтаның көмегімен әр топ өзіне берілген сұрақтарға жауап береді. Ойынның сұрақтары өткен сабақтан, жаңа сабақтан, сөйлемді толықтыру және логикалық сұрақтардан тұрады. Ойынның мақсаты – оқушылардың білімдерін тексеру, ойлау қабілеттерін дамыту, сондай-ақ өткен және жаңа тақырыптар бойынша түсініктерін нығайту. Ойын барысында оқушылар әртүрлі бөлімдер бойынша сұрақтарға жауап береді. Өткен сабаққа қатысты сұрақтар, жаңа сабақ бойынша тапсырмалар, сөйлемдерді дұрыс толықтыру үшін сұрақтар, логикалық ойлауды дамытуға арналған сұрақтар беріледі. Әр дұрыс жауап үшін ұпайлар беріледі, ал соңында әр топтың жинаған ұпайлары есептеліп, жеңімпаз анықталады. |
Оқушылар топтасып, өткен және жаңа тақырыптарға қатысты сұрақтарға жауап береді. Сөйлемді толықтыру мен логикалық сұрақтарда бірлесе ойланып, дұрыс жауаптарды іздейді. Ойынның соңында ұпайлар есептеліп, жеңімпаз топ анықталады. |
Дескриптор: Әр топ жеке бағаланады: Жалпы 5-балл 5 балл: Оқушы барлық сұрақтарға дұрыс жауап беріп, ойынның барлық бөлімдерінде белсенді қатысады, логикалық сұрақтарды дұрыс шешеді. 4 балл: Оқушы сұрақтардың басым бөлігіне дұрыс жауап береді, сөйлемдерді толықтыруда және логикалық сұрақтарда кейде қателіктер жібереді. 3 балл: Оқушы бірнеше сұраққа дұрыс жауап береді, бірақ кейбір тапсырмаларды орындауда қателіктер жібереді. 2 балл: Оқушы сұрақтардың жартысынан аз бөлігіне дұрыс жауап береді, көп қателіктер жібереді. 1 балл: Оқушы тек бірнеше сұраққа жауап береді, бірақ көбінесе қателіктер жібереді немесе ойынға белсенді қатыспайды |
Интербелсенді тақта https://create.kahoot.it/details/c6c8f80f-718f-4ba7-8787-e7768671b645 |
|||||
|
Интербелсенді тақтаның көмегімен әр топ өзіне берілген сұрақтарға дұрыс бұрыс деп жауап береді. . Дұрыс – Ньютон корпускулалық теорияны ұсынған. 2. Дұрыс – Пифагор жарықты көзден шығатын бөлшектер деп санаған. 3. Бұрыс – Жарық вакуумда да таралады. 4. Дұрыс – Жарықтың таралу жылдамдығы шамамен 300 000 км/с. 5. Дұрыс – Аристотель жарықты «кеңістіктегі жылдам әрекет» деп сипаттаған. зерттелуде. 6. Бұрыс – Жарық толқындық және корпускулалық табиғатқа ие. 7. Дұрыс – Максвелл электромагниттік теорияны дамытқан. 8. Бұрыс – Толқындық теория XIX ғасырда толық дәлелденді. 9. Дұрыс – Гюйгенс толқындық теорияны ұсынды. 10. Бұрыс – Жарықтың түзу сызықты таралуы корпускулалық және толқындық теориямен де түсіндіріледі. |
Оқушы Ньютонның корпускулалық теориясын түсіндіреді және жарықтың бөлшектік табиғатын сипаттай алады. Оқушы Пифагордың жарық туралы түсінігін дұрыс анықтайды және көне көзқарастарды талдай алады. Оқушы жарықтың вакуумда таралу қабілетін түсіндіреді және электромагниттік толқындардың қасиеттерін сипаттай алады.Оқушы жарықтың таралу жылдамдығын біледі және оның ғылыми мәнін түсіндіре алады. Оқушы Аристотельдің жарыққа қатысты түсінігін түсіндіреді және оны қазіргі теориялармен салыстыра алады.Оқушы жарықтың корпускулалық және толқындық табиғатын сипаттайды және олардың үйлесімін түсіндіре алады. |
Дескриптор: Әр дұрыс жауапқа 2 балл Ньютонның корпускулалық теориясын анықтайды.Жарықтың бөлшектік табиғатын сипаттайтын негізгі ұғымдарды түсіндіреді.Пифагордың жарық туралы көзқарасын таниды.Жарықтың көне теорияларын қазіргі түсініктермен салыстырады.Жарықтың вакуумда таралуын дәлелдейтін ғылыми фактілерді келтіреді.Электромагниттік толқындардың қасиеттерін талдайды.Жарықтың таралу жылдамдығын нақты сандармен атайды.Бұл жылдамдықтың физикалық әлемдегі маңызын түсіндіреді. Әр дұрыс жауапқа 2 балл Жалпы балл - 2 дан |
Интербелсенді тақта https://interacty.me/projects/cc49665c5bbf9c88 |
|||||
|
Сабақтың соңы. |
Үй тапсырмасы:
|
Оқушылар үйге берілген тапсырманы үй жұмысы дәптеріне орындайды, соның нәтижесінде алынып отырыған есептеу мәндеріне тереңінен ашуға назар аударады. |
Дескриптор: Келесі сабақтың басында 5 мин уақыт ішінде тексеріліп алынады |
|
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
Рефлексия 3 мин |
Рефлексия: Гугл форма онлайн сайты арқылы жүзеге асады. Оқушыларға үйлерінен ұялы телефон алып келулерін келулерін алдын ала ескертемін. |
Ватсап чаттарына жіберілген сілтемені басу арқылы кіреді. Сөйлемдерді аяқтап жазады. Үйлерінен ұялы телефон алып келеді. |
Дескриптор: Сұрақтарға жауап беру арқылы оқушылар сабақтан алған білімдерін талдай ,жинақтай, бағалай алады. |
|||||
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жарықтың электромагниттік табиғаты. Жарықтың жылдамдығы
Жарықтың электромагниттік табиғаты. Жарықтың жылдамдығы
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Жарықтың электромагниттік табиғаты. Жарықтың жылдамдығы
|
Бөлімі: |
Толқындық оптика |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Калмаханбет Бағжан |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 11 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Электромагнитті жарық табиғаты. Жарық жылдамдығы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.6.1.1 - жарық жылдамдығын анықтаудың зертханалық және астрономиялық әдістерін |
|
Сабақтың мақсаты:
|
1. жарық жылдамдығын анықтаудың астрономиялық және зертханалық әдістерін сипаттайды 2. жарық жылдамдығын анықтаудың астрономиялық және зертханалық әдістерін пайдаланып есептеулер жүргізеді 3. жарық жылдамдығын анықтаумен байланысты мәселелерді шешеді. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 2 мин. |
I. Ұйымдастыру кезеңі: 1.1 Оқушылармен амандасу 1.2 Оқушыларды түгендеу 1.3 Психологиялық көңіл-күйін смайликтер көмегімен анықтау. |
Оқытушымен амандасады.Сабаққа қажетті құрал- саймандарын алады. |
Ынталандырушы сөздер. |
|
||||
|
2 мин. |
II. Топқа біріктіру: QR код арқылы топқа бөлемін. Оқушыларға QR код парақшасын таратамын. Камера арқылы кіріп 3 топқа бөлінеді 1 топ 2 топ 3 топ Оқушыларға үйлерінен ұялы телефон алып келулерін келулерін алдын ала ескертемін. |
QR кодқа телефон камерасы арқылы кіреді. QR кодтан шыққан атау бойынша 2 топқа бөлінеді. Бөлінген топ бойынша топ топ болып орындарына отырады, Оқушылар үйлерінен ұялы телефон алып келуледі |
|
QR код https://www.qr-code-generator.com/ 1-топ
2-топ
3-топ
|
||||
|
5-мин. |
II. Алдыңғы білім. Үй тапсырмасын тексеру. Өткен материалды меңгергендерін тексеру мақсатында сұрақтар қойылады.
|
Оқушылар алдыңғы тақырыпты еске түсіреді . |
Дескриптор: -Электромагниттік толқындар туралы түсініктерін ашық жеткізе алады. -Сұрақтарға дұрыс жауап береді. Жалпы балл -3 |
Оқулық Атамұра 11– сынып |
||||
|
Сабақтың ортасы 12-мин. 8-мин 6-мин |
Интербелсенді тақта арқылы Бейнематериалдар: жарықтың электромагниттік табиғаты мен жарықтың жылдамдығын есептеу туралы қысқа видео көрсетіледі. Талқылау: Видеолардың негізгі ойларын талқылап, жарықтың электромагниттік табиғаты мен жарықтың жылдамдығын есептеу жолдарына назар аудару (мысалы, физо және макелсон жарықтың жылдамдығының зертханалық есептеулері).
|
Оқушылар қосымша жаңа тақырыпқа байланысты видеороликті көреді. Жаңа сабақты түсініп, мұғалімнің айтқандарын дәптерге жазып отырады. Түсінбеген сұрақтарын мұғаліммен бірге талқылайды. |
Дескриптор: - Тақырыпты түсінеді. - жарықтың электромагниттік табиғаты мен жарықтың жылдамдығын есептеуге назар аударады. |
Интербелсенді тақта ДЭ https://youtu.be/kS3Ws22RBEc?si=M7umx0FEAf-GV6X1 |
||||
|
1-топтық жұмыс Интербелсенді тақтаның көмегімен әр топ өзіне берілген сұрақтарға жауап береді. Ойынның сұрақтары өткен сабақтан, жаңа сабақтан, сөйлемді толықтыру және логикалық сұрақтардан тұрады. Ойынның мақсаты – оқушылардың білімдерін тексеру, ойлау қабілеттерін дамыту, сондай-ақ өткен және жаңа тақырыптар бойынша түсініктерін нығайту. Ойын барысында оқушылар әртүрлі бөлімдер бойынша сұрақтарға жауап береді. Өткен сабаққа қатысты сұрақтар, жаңа сабақ бойынша тапсырмалар, сөйлемдерді дұрыс толықтыру үшін сұрақтар, логикалық ойлауды дамытуға арналған сұрақтар беріледі. Әр дұрыс жауап үшін ұпайлар беріледі, ал соңында әр топтың жинаған ұпайлары есептеліп, жеңімпаз анықталады. |
Оқушылар топтасып, өткен және жаңа тақырыптарға қатысты сұрақтарға жауап береді. Сөйлемді толықтыру мен логикалық сұрақтарда бірлесе ойланып, дұрыс жауаптарды іздейді. Ойынның соңында ұпайлар есептеліп, жеңімпаз топ анықталады. |
Дескриптор: Әр топ жеке бағаланады: Жалпы 5-балл 5 балл: Оқушы барлық сұрақтарға дұрыс жауап беріп, ойынның барлық бөлімдерінде белсенді қатысады, логикалық сұрақтарды дұрыс шешеді. 4 балл: Оқушы сұрақтардың басым бөлігіне дұрыс жауап береді, сөйлемдерді толықтыруда және логикалық сұрақтарда кейде қателіктер жібереді. 3 балл: Оқушы бірнеше сұраққа дұрыс жауап береді, бірақ кейбір тапсырмаларды орындауда қателіктер жібереді. 2 балл: Оқушы сұрақтардың жартысынан аз бөлігіне дұрыс жауап береді, көп қателіктер жібереді. 1 балл: Оқушы тек бірнеше сұраққа жауап береді, бірақ көбінесе қателіктер жібереді немесе ойынға белсенді қатыспайды |
Интербелсенді тақта https://create.kahoot.it/details/c6c8f80f-718f-4ba7-8787-e7768671b645 |
|||||
|
Интербелсенді тақтаның көмегімен әр топ өзіне берілген сұрақтарға дұрыс бұрыс деп жауап береді. . Дұрыс – Ньютон корпускулалық теорияны ұсынған. 2. Дұрыс – Пифагор жарықты көзден шығатын бөлшектер деп санаған. 3. Бұрыс – Жарық вакуумда да таралады. 4. Дұрыс – Жарықтың таралу жылдамдығы шамамен 300 000 км/с. 5. Дұрыс – Аристотель жарықты «кеңістіктегі жылдам әрекет» деп сипаттаған. зерттелуде. 6. Бұрыс – Жарық толқындық және корпускулалық табиғатқа ие. 7. Дұрыс – Максвелл электромагниттік теорияны дамытқан. 8. Бұрыс – Толқындық теория XIX ғасырда толық дәлелденді. 9. Дұрыс – Гюйгенс толқындық теорияны ұсынды. 10. Бұрыс – Жарықтың түзу сызықты таралуы корпускулалық және толқындық теориямен де түсіндіріледі. |
Оқушы Ньютонның корпускулалық теориясын түсіндіреді және жарықтың бөлшектік табиғатын сипаттай алады. Оқушы Пифагордың жарық туралы түсінігін дұрыс анықтайды және көне көзқарастарды талдай алады. Оқушы жарықтың вакуумда таралу қабілетін түсіндіреді және электромагниттік толқындардың қасиеттерін сипаттай алады.Оқушы жарықтың таралу жылдамдығын біледі және оның ғылыми мәнін түсіндіре алады. Оқушы Аристотельдің жарыққа қатысты түсінігін түсіндіреді және оны қазіргі теориялармен салыстыра алады.Оқушы жарықтың корпускулалық және толқындық табиғатын сипаттайды және олардың үйлесімін түсіндіре алады. |
Дескриптор: Әр дұрыс жауапқа 2 балл Ньютонның корпускулалық теориясын анықтайды.Жарықтың бөлшектік табиғатын сипаттайтын негізгі ұғымдарды түсіндіреді.Пифагордың жарық туралы көзқарасын таниды.Жарықтың көне теорияларын қазіргі түсініктермен салыстырады.Жарықтың вакуумда таралуын дәлелдейтін ғылыми фактілерді келтіреді.Электромагниттік толқындардың қасиеттерін талдайды.Жарықтың таралу жылдамдығын нақты сандармен атайды.Бұл жылдамдықтың физикалық әлемдегі маңызын түсіндіреді. Әр дұрыс жауапқа 2 балл Жалпы балл - 2 дан |
Интербелсенді тақта https://interacty.me/projects/cc49665c5bbf9c88 |
|||||
|
Сабақтың соңы. |
Үй тапсырмасы:
|
Оқушылар үйге берілген тапсырманы үй жұмысы дәптеріне орындайды, соның нәтижесінде алынып отырыған есептеу мәндеріне тереңінен ашуға назар аударады. |
Дескриптор: Келесі сабақтың басында 5 мин уақыт ішінде тексеріліп алынады |
|
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
Рефлексия 3 мин |
Рефлексия: Гугл форма онлайн сайты арқылы жүзеге асады. Оқушыларға үйлерінен ұялы телефон алып келулерін келулерін алдын ала ескертемін. |
Ватсап чаттарына жіберілген сілтемені басу арқылы кіреді. Сөйлемдерді аяқтап жазады. Үйлерінен ұялы телефон алып келеді. |
Дескриптор: Сұрақтарға жауап беру арқылы оқушылар сабақтан алған білімдерін талдай ,жинақтай, бағалай алады. |
|||||
|
шағым қалдыра аласыз



















