Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Жарықтың шағылу заңы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Білім беру ұйымының атауы |
|||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: |
Оптика |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Жарықтың шағылу заңы |
||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
Әлішер А.Қ |
||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Топ: |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
Гюйгенс принципінің көмегімен жарықтың шағылу заңын түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық студенттер істей алады: жарықтың шағылу заңын Гюйгенс принципі арқылы түсіндіреді; Көптеген студенттер істей алады: Гюйгенс принципін тұжырымдайды; Кейбір студенттер істей алады: жарықтың шағылу заңына күнделікті өмірден мысал келтіріп, түсіндіреді; |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Студенттің іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы Өткенге шолу. |
Ұйымдастыру кезеңі Студенттермен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. «Өткенге шолу» әдісі арқылы, оқытушы үй тапсырмасы бойынша сұрақтар қояды. Кім жылдам ? әдісі бойынша сұрақ жауап алады. 1.Турмалин кристалында болтын жарықтың поляризация құбылысын сипаттап бер. 2.Қандай жарық табиғи ,қандай жарық поляризацияланған деп аталады? 3.Полярзациялағыштың талдағыштан айырмашылығы неде? 4.Поляризациялағышты айналдыра талдағышты бұрғанда байқалатын құбылысты түсіндіріңіз 5.Қандай заттар Поляроидтер деп аталады? 6.Фотосуретте поляризацияланған жарықсүзгі-поляроид не үшін қолданылады? Рентген сәулелеріне арналған поляризатор құралының жұмыс істеу принципі қандай болуы мүмкін? |
Өткен сабақты сұраққа жауап беру арқылы еске түсіреді |
ФИЗИКА 11 сынып , С.Тұяқбаев Ш.Б.Насохова Б.Кронгарт М.Е.Әбішев
|
||||||||||||||||||||||||||
Миға шабуыл. «Ой жинақтау» әдісі. |
Білім дағдысы: Білу (W) Белсенді оқыту: «Ойды жинақтау» Мұғалім жаңа сабақты ашу мақсатында студенттерге сұрақтар қояды. 1.Геометриялық оптика нені зерттейді? 2.Жарық сәулесі дегеніміз не? 3.Жарықтың түзу сызықты таралу заңы қалай тұжырымдалады? 4.Жарықтың тәуелсіз таралу заңы қалай тұжырымдалады? |
Студенттер сұраққа жауап береді.Бұл әдіс сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Дескриптор: - Жарықтың шағылуымен түсіндіреді |
ДЭ Оқулық 11-сынып. Қосымша 1 |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. Жеке жұмыс. |
Білім дағдысы: Түсіну (G) Белсенді оқыту: «Суреттер сөйлейді» Сұрақ: Күн көкжиектен батқанда неге бірден қараңғы түспейді? Күн көкжиекке батқанда атмосфераның беткі қабатын жарықтандырады, ал күн сәулелері сол қабаттан шағылып, жер бетіне түседі. 2. Автомобиль фараларының жарық шоқтары тұманда нашар көрінеді. Оның себебі неде? Тұман су бөлшектерінен тұрады, одан жарық шоқтары шағылады және шашырайды 2-тапсырма (G) Оқытушы экранға екі сурет шығарады. 1 сурет 2 сурет Сұрақтар: 1.Егер айналарды α=450бұрыш жасап орналастырса неше кескін алынады? 2. Суретте екі жазық айна белгілі бір бұрышпен орналастырылған және олардың арасында кубик қойылған. Айналар өзара неше градустық бұрыш жасап тұр? |
Студенттер айналардың орналасуына байланысты берілген сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: -Жарықтың шағылу заңын негізге алады; -жазық айнада пайда болған кескінді сипаттайды; |
ДК экраны плакат, 11-сынып оқулығы ДМ. Қосымша 2 |
|||||||||||||||||||||||||
Жеке жұмыс. |
3-тапсырма(I) Білім дағдысы: Қолдану Белсенді оқыту: «Ойда тұтқаныңның суретін сал» (А) Жарық сәулесі жазық айнаға 25 0 бұрыш жасай түседі. Шағылу бұрышы неге тең және түскен сәуле мен шағылған сәуле арасындағы бұрыш неге тең? Кескінін сал. (В) жарық сәулесінің тіркегішке келіп түсетін жолын салып көрсетіңдер |
Берілген тапсырма бойынша сәуленің тіркегішке келіп түскен жолын салып көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді. |
Дескриптор: -шағылу заңын негізге алып, тапсырманы орындай алады шағылған сәулені анықтайды түскен сәуле мен шағылған сәуленің арасындағы бұрышты есептеу алады |
ДК экраны 11-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. ДМ. Қосымша 3 |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы. Жеке жұмыс: Ой толғаныс Рефлексия |
«Білім пирамидасы» әдісі.
Макс Люшердің түстерге сәйкес «Сиқырлы ағашы» тақырып бойынша түсінгендерін стикерге жазып ағашқа жабыстыру Арнайы қағазға жауаптарын толтырады,қызыл алма-сабақ өте жақсы өтті,гүл- сабақ жақсы өтті, жасыл жапырақ –сабақ орташа болды,сары жапырақ-сабақ ұнаған жоқ--ағашқа жабыстыру. Үйге тапсырма: §37 тақырыпты оқу Практикалық тапсырманы орындар қорытындысын жазу
|
Студенттер өздерінің тақырып бойынша оқып, зерделегенін берілген сұраққа жауап беру арқылы білім пирамидасына жазып шығады.
Мақсаты: Өз ойын қорытындылау, сабақты бекіту. Тиімділігі: Студент алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады.
Саралау: Бұл
тапсырмада саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрініс
табады) |
Дескриптор: Білім пирамидасы әдісі бойынша берілген тапсырманы толық орындайды.
Формативті бағалау
|
ДК экраны Жұмыс дәптерлері.
ДМ. Қосымша 3
|