Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Жарықтың шағылу заңы. Жазық және сфералық айналар
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Саспспмп
|
|
|||||
|
«Бекітемін» Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: Р.Жаймақова |
|||||
Пән: Физика |
Курс: І |
|||||
Оқытушының аты-жөні: Г. Жансүгірова |
Топ: 29 |
Күні: 15.03.2024 |
||||
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
||||
Сабақ тақырыбы: |
Жарықтың шағылу заңы. Жазық және сфералық айналар |
|||||
Сабақтың мақсат, міндеттері: |
Жарықтың шағылу заңының адам өміріндегі маңызын түсіндіру Сфералық айналарда кескін тұрғызу және сфералық айнан ың формуласын есептер шығаруда қолдану Пәнаралық байланыстар арқылы оқуға құштарлығын дамыту
Математикалық сауаттылығын дамыту |
|||||
Күтілетін нәтижелер: |
Жарықтың шағылу заңының адам өміріндегі маңызын түсінеді Сфералық айналарда кескін тұрғыза алады және сфералық айнан ың формуласын есептер шығаруда қолданады |
|||||
Қажетті ресурстар: |
Оптикалық диск, шам, экран, жазық және сфералық айналар, лазер сәулесі, презентациялар, таратпа материалдар, интерактивті тақта, планшеттер, маркер, бейнероликтер, т.б. |
|||||
Сабақ барысы |
||||||
Сабақтың жоспар ланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
Сабақтың басы 5 минут
10 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі. Дәрісхананың тазалығына, оқушылардың киіміне назар аудару. Журналды толтыру, оқушыларды түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал тудыру. Бір біріне тілек білдіру. Қайырлы күн, студенттер! Бүгін күн бәріміз үшін табысты болсын! - Барлығымыздың көңіл күйіміз тамаша болса, онда сабағымызды бастайық. Студенттерді «Ойыс», «Жазық» және «Дөңес» атты 3 командаға интерактивті тақтадан қалаған түстерін таңдау арқылы бөлу
«Миға шабуыл»:Жарықтың қандай түрлері бар? Табиғи және жасанды Жарықтың қандай қасиеттері бар? Дифракция, интерференция, поляризация, интерференция, сынуы, шағылуы, дисперсиясы Жарық дисперсиясы дегеніміз не? Күрделі ақ жарықтың спектрлерге жіктелу құбылысы Жарық дифракциясы дегенді қалай түсінесіздер? Жарық сәулесі бағытының өзгеруі немесе жолындағы тосқауылды орағытып өтуі Интерференция дегеніміз не? Фазалары тұрақты және жиіліктері бірдей толқындар бір нүктеде кездескенде бір бірін күшейтуі не бір бірін әлсіретуі Бағалау: Әр дұрыс жауапқа 1 ұпай. Барлығы 5 ұпай «Ой қозғау» Сұрақтарға дұрыс жауап беру арқылы құрастырылған фото туралы әңгімелей отырып, сабақ тақырыбын ашу. Мақсатын хабарлау |
Презентация, фишкалар
«Wordwall» платформасы
Слайдтар
Бағалау парақтары
|
||||
Сабақтың ортасы 25 минут
5 мин
10 мин
10 мин
5 минут
13минут
|
Мағынаны тану: (Мұғалім түсіндірмесі) Тәжірибені оқушылар мұғалім көмегімен орындау арқылы түсіндіріледі Шағылу заңдары: Тақтаға мұғалім көмегімен шығарылатын есеп: Егер жазық айна шамасы 200 болатын екі жақты бұрыш жасаса, біз қанша кескін аламыз? (Жауабы:7 кескін) Топтық жұмыс «Ойлан, тап» Әр топқа түрлі айна түрлері беріледі: жазық, ойыс, дөңес. Айнадан өз кескіндерін қарау арқылы айналардан қандай кескін алатындығын тұжырымдайды Болжам жауаптар: Жазық айна жалған, тура, симмитриялы, айнадан нәрсе қандай қашықтықта болса, сондай қашықтықта кескін алынады Дөӊес сфералық айналар тек қана жалған, кішірейтілген кескін береді. Ойыс айна кескінді ұлғайтады, төңкерілген, жалған кескін береді Бағалау: Жоғары балл 2
Жұптық жұмыс «Ойыс айна», «Дөңес айна» тобына 1.Шағылысқан сәулелердің қайсысы дұрыс салынғанын анықтаңыз
№2. Егер жазық айна шамасы 600 болатын екі жақты бұрыш жасаса, біз қанша кескін аламыз? «Жазық айна» тобына: 2.Бұдыр беттің үстінде дұрыс көрсетілген суретті көрсетіңіз 2. Жазық айнаны 200 қа бұрғанда оның бетінен шағылатын сәуле қанша бұрышқа бұрылады? .
Бағалау: Жоғары балл 3
Жеке жұмыс «Тест тапсырмаларымен жұмыс» Бағалау: Әр дұрыс жауапқа 1 ұпай. Жоғары балл 5 «Бүгінгі тақырып туралы бір сөйлем» Әр топқа QR таратылады. Кодты оқу арқылы мәтінде берілген ойды, бүгінгі тақырыпқа қатыстылығын анықтайды 1.Манадан манаурап бұйығы отырған қыз кабинадан шапшаң түсіп, ылдида сай қуалап сылдырлай аққан бұлақтың көпіршіп шып-шып қайнаған көзіне барды.Түндегі айдың мол сәулесіне шағылысқан қайнардан әлдене көргендей телміріп бір мезет қыбырсыз отырды. 2. Ботагөз Бурабай көлінің нақ жар қабағына салынған бір бөлмелі кішкене қарағай үйдіңтерезесінің алдындағы айнаға түрегеп қарап тұрып, иығынан аз кем түсетін, толқынды бұйра қара шашын сүйріктей саусағымен біресе иығына, біресе алдына түсіріп желпіп өз шашымен өзі ойнады |
Оптикалық диск, лазер сәулесі, жазық айна
Презентация , маркер, плакат. Никельденген қасықтар, сфералық және жазық айналар
Ойыс, дөңес, жазық айналар
Қосымша Таратпа материалдар
https://www.plickers.com/classes/65f12e2afab4d3720e3e5417#now-playing Plickers қолданбасы Пликерс кодтары, ұялы телефон
Көркем әдеби кітаптар: Ә.Сәрсенбаев. «Батырлардың ізімен» Е.Абдулла. «Арал әңгімелері» С.Мұқанов «Ботагөз» |
||||
7 минут |
Бағалау Рефлексия «Бас бармақ әдісі» Үйге тапсырма беру «Жарықтың шағылуының адам өміріндегі маңызы» тақырыбында ізденіп келу. «Александрия шамшырағы» туралы айту. Көркем әдебиеттер оқу арқылы сол әдебиеттегі жарықтың шағылу құбылысы сипатталған, суреттелген жерінен үзінділер келтіру |
Смайликтер презентация |
Пән мұғалімі: Г.Жансүгірова