Материалдар / Жарықтың шағылуы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Жарықтың шағылуы

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімді жоспар
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Жаратылыстану

Бөлім:


Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 3

Қатысқандар саны

Қатыспағандар саны

Тақырыбы

Жарықтың шағылуы деген не?

Оқу мақсаты

3.5.2.2 денелердің жарықты шағылыстыру қасиетін түсіндіру

3.1.2.3 экспериментті жоспарлау және жүргізу;

3.1.2.4 жүргізілген эксперимент нәтижесін құрылған жоспарға сәйкес диаграмма түрінде көрсету, қорытынды жасау

Сабақтың мақсаты

денелердің жарықты шағылыстыру қасиетін түсінеді


Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Педагогтіңәрекеті

Оқушыныңәрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут


I.Психологиялық ахуал

Сәлемдесу.

Психологиялық дайындық

Оңға, солға бұрылдық,

Алға, артқа иілдік.

Тіземізді бүктіріп,

Қолды создық тік тұрып

1.Мұғаліммен сәлемдеседі.

2.Өлең шумағын мәнерлеп айтады


Жарайсыңдар!


5 минут












II. Өткен сабақты пысықтау.

Кубизм әдісі

1. Ауырлық, серпімділік және үйкеліс күші неліктен пайда болады?

2. Бұл күштер неге байланысты?

3. Бұл күштер қалай бағытталған?

4. Бұл күштердің әсері қалай байқалады?

5. Орындықты отырған адамға не әсер етеді?

6. Денелерге бір уақытта бірнеше күш әсер ете ала ма? Түсіндір.





Өтілген тақырыптар юойынша сұрақтарға жауап береді


Дескриптор:

1. Өтілген тақырыптар юойынша сұрақтарға жауап береді



сурет












Сабақтың ортасы



5 мин


















8 мин
















10 мин


















10 мин












Оқушылар оқу мақсаты және бағалау критерийімен танысады

III. Жаңа тақырып.

Білу және түсіну

Сен

- түрлі заттардың жарықты қалай шағылдыратынын білесің;

- жарықтың шағылуын адам қалай пайдаланатынын түсінесің.

Бейнесін тап

Эврика дүкен терезесінің шыныларынан өз бейнесін көріп қалды.

Эврика тағы қайдан өз бейнесін көре алады? Бұл заттар несімен ұқсас?

Беті тегіс затты айнаға теңеп, "айнадай" деп жатады. Айнадан біз өз бейнемізді көреміз. Беті тегіс емес заттардан бет-бейнемізді көре алмаймыз.

ЕБҚ оқушы :

1.Қандай заттардан бет –бейнемізді көре алмаймыз ?

Зертте

Қандай заттардың көмегімен қабырғаға сәуле түсіре аласың?

Адам жарықтың шағылуын қалай пайдаланады?

Қандай заттарда жарықтың шағылу қасиеті пайдаланылады? Оларды ата. Тағы қандай заттарды білесің?

Айнадағы мәтін

Айнадағы мәтінді оқи аласың ба? Екінші айнаны пайдаланып көр.


Ойлан

Қыста тауға көтерілген адамдар неліктен күннен қорғайтын көзілдірік киеді? Тағы қай кезде осындай көзілдірік қажет?

Есте сақта!

Тегіс әрі ашық түсті беттерден жарық жақсы шағылады.

сабақтың мақсатымен танысады



- түрлі заттардың жарықты қалай шағылдыратынын біледң

- жарықтың шағылуын адам қалай пайдаланатынын түсінедң



заттарды атайды.заттардың ұқсастықтарын атайды

(Сөре, терезе, мәшине, айна, шалшық, есік тұтқасы, ғимараттың сыртын қаптайтын тақташалар, жылтыр сөмке.)





Қандай заттардың көмегімен қабырғаға сәуле түсіруге болатынын зерттейді.






Жарықтың шағылу қасиеті пайдаланылатын заттарды атайды. Тағы қандай заттарды білетінін айтады.







Айнадағы мәтінді оқып көреді. Екінші айнаны пайдаланып көреді.




.

бағалау критерийі:

1.түрлі заттардың жарықты қалай шағылдыратынын біледі;

2.жарықтың шағылуын адам қалай пайдаланатынын түсінеді


Дескриптор:

1.заттарды атайды 1б

2.Заттардың ұқсастықтарын атайды 1б



Дескриптор :

1.Қандай заттардың көмегімен қабырғаға сәуле түсіруге болатынын зерттейді.2б





Дескриптор :

1.Қандай заттарда жарықтың шағылу қасиетін пайдалынылатынын атайды 2б

2.Басқа да заттарды атайды 1б














Дескриптор :

1.Сқздерді оқу үшін айнаны пайланады 1б

2.Қорытынды жасайды 1б

3.Көзілдіріктің қысқы тауға не үшін қажеттіліктерін атайды 1б














Оқулық











сурет








































Сабақтың

соңы

5 мин


Сабақты қорытындылау.

Материалды жүктеу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!