Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.4.А.Жарық құбылыстары |
Мектеп: |
||
|
Күні:17.04.2024 |
Мұғалімніңаты-жөні: Казымбекова Мадина Касымхановна |
||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтыңтақырыбы: |
Жарықтың шағылуы, шағылу заңдары, жазық айналар |
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.5.1.2 -эксперимент арқылы түсу және шағылу бұрыштарының тәуелділігін анықтау 8.5.1.3 – айналық шағылудың мысалдарын келтіру және түсіндіру |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Жарықтың шағылу құбылысы, шағылу заңын білу; Эксперимент арқылы түсу және шағылу бұрыштарының тәуелділігін жарықтың шағылу заңы негізінде анықтау; Айналық шағылудың мысалдарын келтіру және ерекшеліктерін түсіндіру; |
||
|
Бағалау критерийі |
Жарықтың шағылу құбылысы, шағыл узаңын біледі; Эксперимент арқылы түсу және шағылу бұрыштарының тәуелділігін жарықтың шағылу заңы негізінде анықтай алады; Айналық шағылудың мысалдарын келтіріп, ерекшеліктерін түсіндіреді; |
||
|
Құндылықтарға баулу
|
Жалпыға бірдей еңбек қоғамын басшылыққа ала отырып топтасып бірігіп жұмыс жасауға тәрбиелеу.
|
||
|
Сабақ барысы |
||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру
Үй тапсырмасы «Миға Шабуыл» а) Табиғи және жасанды жарық көздері? г) Қандай денелер жарық көздері бола алады? д) Жарықтың таралуы? е) Көлеңке неліктен пайда болады? |
Кеспе қағаздар
|
|
Сабақтың ортасы 7 минут Білу, түсіну 15 минут Қолдану, талдау«Пазл»әдісі Берілген сурет қиындылары арқылы суреттерді құрастыру 7 минут Жеке жұмыс 5 минут Сабақтың соңы 6 минут |
Жаңа сабақ: «Кинометафора» әдісі – бұл әдіс арқылы тақырыпқа байланысты бейнефильм көрсетемін. Жарықтың шағылуы және шағылу заңдары ұғымы жайлы түсінік бере отырып, оқушы бойында тыңдалым, айтылым, сыни ойлау дағдысын қалыптастырамын. Сұрақтар қою арқылы жаңа сабақты ашып аламын:
Дескриптор:
«Джигсо» әдісі арқылы жаңа тақырыпты ашу үшін эксперимент жасатамын.Алынған нәтижені топта талқылап,тұжырымдайды. Тапсырма: Эксперимент арқылы түсу және шағылу бұрыштарының тәуелділігін жарықтың шағылу заңы негізінде анықтаңдар 1-топ: Арнайы шайбаға (дөңгелекке) бекітілген кішкене айнаға оған тұрғызылған перпендикулярмен 50° бұрыш жасайтын 1сәулені түсіріңдер. 2-топ: Арнайы шайбаға (дөңгелекке) бекітілген кішкене айнаға оған тұрғызылған перпендикулярмен 35° бұрыш жасайтын 1сәулені түсіріңдер. Сонда қандай құбылысты көресіңдер? Түсу бұрышын өзгерте отырып қандай жағдайды байқауға болады? Түскен сәуле мен шағылған сәуле қандай жазықтықта жатады?
Дескриптор:
Бір оқушы шығып бір қолымен шарды жоғары лақтырып, қағып алады. Екінші қолымен суреттерді, формулаларды құрастырады .
Wordwall платформасы арқылы берілген тест сұрақтарына жауап беру Рефлексия. Берілген стикерлерге сабақтан алған әсерлерін жазу «Маған ұнады» «Сұрағым бар» «Маған қиын болды». Оқушылар сабаққа қатысуына орай өздерін 10 баллдық жүйе бойынша бағалайды.Кері байланыс жасайды. |
Видеоролик,
8-сынып оқулық,
Шайба (дөңгелек), жарық, айна Сурет қиындылары, шар. Тапсырма бар парақша Сілтеме: https://learningapps.org/29878137 Бағалау парақшасы |
|
|
ЖИ-арқылы оқушыларға үй тапсырмасын беру.
Үй тапсырмасы. 237-беттегі эксперименнтік тапсырма 29-жаттығу №3
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жарықтың шағылуы, шағылу заңдары, жазық айналар
Жарықтың шағылуы, шағылу заңдары, жазық айналар
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.4.А.Жарық құбылыстары |
Мектеп: |
||
|
Күні:17.04.2024 |
Мұғалімніңаты-жөні: Казымбекова Мадина Касымхановна |
||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтыңтақырыбы: |
Жарықтың шағылуы, шағылу заңдары, жазық айналар |
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.5.1.2 -эксперимент арқылы түсу және шағылу бұрыштарының тәуелділігін анықтау 8.5.1.3 – айналық шағылудың мысалдарын келтіру және түсіндіру |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Жарықтың шағылу құбылысы, шағылу заңын білу; Эксперимент арқылы түсу және шағылу бұрыштарының тәуелділігін жарықтың шағылу заңы негізінде анықтау; Айналық шағылудың мысалдарын келтіру және ерекшеліктерін түсіндіру; |
||
|
Бағалау критерийі |
Жарықтың шағылу құбылысы, шағыл узаңын біледі; Эксперимент арқылы түсу және шағылу бұрыштарының тәуелділігін жарықтың шағылу заңы негізінде анықтай алады; Айналық шағылудың мысалдарын келтіріп, ерекшеліктерін түсіндіреді; |
||
|
Құндылықтарға баулу
|
Жалпыға бірдей еңбек қоғамын басшылыққа ала отырып топтасып бірігіп жұмыс жасауға тәрбиелеу.
|
||
|
Сабақ барысы |
||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру
Үй тапсырмасы «Миға Шабуыл» а) Табиғи және жасанды жарық көздері? г) Қандай денелер жарық көздері бола алады? д) Жарықтың таралуы? е) Көлеңке неліктен пайда болады? |
Кеспе қағаздар
|
|
Сабақтың ортасы 7 минут Білу, түсіну 15 минут Қолдану, талдау«Пазл»әдісі Берілген сурет қиындылары арқылы суреттерді құрастыру 7 минут Жеке жұмыс 5 минут Сабақтың соңы 6 минут |
Жаңа сабақ: «Кинометафора» әдісі – бұл әдіс арқылы тақырыпқа байланысты бейнефильм көрсетемін. Жарықтың шағылуы және шағылу заңдары ұғымы жайлы түсінік бере отырып, оқушы бойында тыңдалым, айтылым, сыни ойлау дағдысын қалыптастырамын. Сұрақтар қою арқылы жаңа сабақты ашып аламын:
Дескриптор:
«Джигсо» әдісі арқылы жаңа тақырыпты ашу үшін эксперимент жасатамын.Алынған нәтижені топта талқылап,тұжырымдайды. Тапсырма: Эксперимент арқылы түсу және шағылу бұрыштарының тәуелділігін жарықтың шағылу заңы негізінде анықтаңдар 1-топ: Арнайы шайбаға (дөңгелекке) бекітілген кішкене айнаға оған тұрғызылған перпендикулярмен 50° бұрыш жасайтын 1сәулені түсіріңдер. 2-топ: Арнайы шайбаға (дөңгелекке) бекітілген кішкене айнаға оған тұрғызылған перпендикулярмен 35° бұрыш жасайтын 1сәулені түсіріңдер. Сонда қандай құбылысты көресіңдер? Түсу бұрышын өзгерте отырып қандай жағдайды байқауға болады? Түскен сәуле мен шағылған сәуле қандай жазықтықта жатады?
Дескриптор:
Бір оқушы шығып бір қолымен шарды жоғары лақтырып, қағып алады. Екінші қолымен суреттерді, формулаларды құрастырады .
Wordwall платформасы арқылы берілген тест сұрақтарына жауап беру Рефлексия. Берілген стикерлерге сабақтан алған әсерлерін жазу «Маған ұнады» «Сұрағым бар» «Маған қиын болды». Оқушылар сабаққа қатысуына орай өздерін 10 баллдық жүйе бойынша бағалайды.Кері байланыс жасайды. |
Видеоролик,
8-сынып оқулық,
Шайба (дөңгелек), жарық, айна Сурет қиындылары, шар. Тапсырма бар парақша Сілтеме: https://learningapps.org/29878137 Бағалау парақшасы |
|
|
ЖИ-арқылы оқушыларға үй тапсырмасын беру.
Үй тапсырмасы. 237-беттегі эксперименнтік тапсырма 29-жаттығу №3
|
|
шағым қалдыра аласыз















