|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Жарық құбылыстары Сынып: 8 сынып Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Жарықтың шағылуы, шағылу заңдары жазық айналар |
|
Оқу мақсаты |
8.5.1.3. Айналық және шашыранды шағылудың мысалдарын келтіру және түсіндіру. |
|
Сабақ мақсаттары |
1 Барлық оқушылар: Жарықтың шағылуы, айналық және шашыранды шағылуын білу 2 Көбісі: Айналық және шашыранды шағылудың мысалдарын келтіру және түсіну. 3 Кейбірі: Айналық және шашыранды шағылу заңының сызбасын сызу. |
|
Бағалау критерийлері |
1 Жарықтың шағылу заңын, айналық және шашыранды шағылуды біледі. 2 Айналық және шашыранды шағылудың мысалдарын келітіріп түсінеді. 3 Айналық және шашыранды шағылудың сызбасын сызады. |
|
Тілдік мақсаттар |
Шағылу заңының физикалық мағынасын физикалық терминдермен түсіндіру. Трек сөздер: – шағылу бұрышы – түсу бұрышы – екі ортаға тұрғызылған перпендикуляр |
|
Пәнаралық байланыс |
Геометрия, математика, биология |
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясының "Қоғамымыздың ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім" құндылығын тақырыппен байланыстыра түсіндіру. α=β - ұлттық бірлік = бейбітшілік. |
|
Алдыңғы білім |
8.5.1.2 – еске түсіру жарықтың түзу сызықпен таралуын мысалдармен түсіндіру. |
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет) |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 5-мин |
1 Ұйымдастыру кезеңі 1-мин: Топқа біріктіру.4 топ (түсті кеспе қағаздар арқылы) 2 Үй тапсырмасы «Миға Шабуыл» а) Табиғи және жасанды жарық көздері? ә) Жарық нені білдіреді? б) Адамның тіршілігі мен іс-әрекетінде жарықтың рөлі қандай? г) Қандай денелер жарық көздері бола алады? д) Жарықтың таралуы? е) Көлеңке неліктен пайда болады? у) Толық күн тұтылуының және Ай тұтылуын түсіндір ҚБ."Смайлик " |
Кеспе қағаздар |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 30-мин |
«Джигсо»-әдісімен жаңа сабақты меңгерту 4 топ жаңа тақырыпты жеке жеке бөліп алып оқушылар тақырыптың яғни оқу материалының бір бөлігін маманы ретінде сарапшылар тобында зерделеп ,талдап ,бастапқы тобына қайтып, білгендерін өз тобының мүшелеріне үйретеді. Мұнда алдымен жеке сосын жұппен кейін шағын топта бөліктер бойынша түсіндіреді түсінгенін бөліседі. 4 топқа 4 тапсырма беріледі.Топ болып постермен жұмыс жасайды. 1.Жарықтың шағылу заңы 2.Айналық шығылу. 3.Шашыранды шағылу. 4.Бізді қоршағанденелерді қалай көреміз? Дескриптор 1.Оқушылар шағылу заңын түсінеді. 2.Айналық және шашыранды шағылуды ажырата алады Қалыптастырушы бағалау. «Жарайсың, керемет» , «Бас бармақ» тәсілі бойынша.
Галерея шарлау «Галереяға саяхат»-топтар кабинет ішінде қозғалысқа түседі қабырға газеттерін қарайды, сараптайды, талдайды және жапсырма қағазға пікірін немесе сұрағын жабыстырып кетеді, соңында сараптап, талқылап, қорытынды жасайды.
|
Оқулық, флипчард
|
|||||||||
|
|
Денгейлік тапсымалар. А деңгей 1. Жарыктын шағылу заңын тұжырымда 2.Түскен және шағылған сәуле сыз В деңгей 1.Айналық шағылуды тусіндір, сызбасын сыз 2.Шашыранды шағылуды мысалдар келтіре отыра тусіндір, сызбасын сыз С деңгей 1. Сызбадан жарықтың түсу жане шағылу бұрыштарын көрсетіңдер. 2.Жарык сәулесі екі ортаның шекарасын бөліп тұрған бетке перпендикуляр түседі. Шағылған сәуле қалай бағытталады
|
|
|||||||||
|
Сабақтың аяғы 5-мин |
Бекіту. «Кемпірқосақ» әдісі (7 сұрақ) 1 Жарықтың шағылу заңын тұжырымда. 2 Айналық шағылу деген не? 3 Шашыранды шағылуды түсіндіру 4 Айналық шағылуды тұрмыста қай жерде қоладанамыз? 5 Шағылдырғыштар қай жерде қолданылады? 6 Айнада шағылған сәулелердің дұрысын көрсет 7 Айнаға қарағанда не көрем Дескриптор 1. Айналық шағылуды біледі 2. Шашыранды шағылуды түсіндіреді 3. Айналық және шашыранды шағылуға мысалдар келтіреді
Қалыптастырушы бағалау арқылы
бағалаймын. Бағдаршам. Үйге тапсырма:8.5.1.3 |
|
|||||||||
|
|
Рефлексия "Таңдау"Оқушылар сабақтан алған әсерлері бойынша "+" немесе "-" таңбасын қояды. 1.Мен ойлаймын сабақ..... болды, қызық ... ішпысарлық. 2.Мен уйрендім көп нәрсе... аз... . 3.Мен ойлаймын басқаларды .... тыңдадым мұқият ... мұқиятсыз... . 4.Сабақ нәтижелеріне менің көңілім толады ... көңілім толмайды .... . |
|
|||||||||
|
Саралау-сіз қандай тәсілмен қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларғақандай тапсырмалар бересіз |
Бағалау-сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз |
Денсаулық және қауіпсіздік ережесін сақтау |
|
Оқушылардың қажеттілігіне қарай мәтінмен жұмыс істейді. Оқушылар материалды өз бетінше меңгереді. Олардың өзара жұмыстарын саралаймын, қолдау көрсетемін, Бағыт беремін |
Сабақтың әр бөлімі сайын кері байланыс беремін. "Жарайсың. Керемет. Басбармақ. Смайлик. Жақсы және өте жақсы" қалыптастырушы бағалау, критерий және дескриптор арқылы бағалаймын. |
Денсаулық сақтау технология лары. Физика кабинетінде гі қауіпсіздіктехникасын сақтау |
|
Сабақ бойынша рефлексия Оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жетпесе неге? Сабақтың уақыттары сақталды ма? |
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нарсе (оқытумен оқуға қатысты?
1.
2.
Сабақтың бұданда жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді. (Оқыту мен оқуға қатысты)?
1.
2.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктеріқиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жарықтың шағылуы, шағылу заңдары жазық айналар 8-сынып
Жарықтың шағылуы, шағылу заңдары жазық айналар 8-сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Жарық құбылыстары Сынып: 8 сынып Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Жарықтың шағылуы, шағылу заңдары жазық айналар |
|
Оқу мақсаты |
8.5.1.3. Айналық және шашыранды шағылудың мысалдарын келтіру және түсіндіру. |
|
Сабақ мақсаттары |
1 Барлық оқушылар: Жарықтың шағылуы, айналық және шашыранды шағылуын білу 2 Көбісі: Айналық және шашыранды шағылудың мысалдарын келтіру және түсіну. 3 Кейбірі: Айналық және шашыранды шағылу заңының сызбасын сызу. |
|
Бағалау критерийлері |
1 Жарықтың шағылу заңын, айналық және шашыранды шағылуды біледі. 2 Айналық және шашыранды шағылудың мысалдарын келітіріп түсінеді. 3 Айналық және шашыранды шағылудың сызбасын сызады. |
|
Тілдік мақсаттар |
Шағылу заңының физикалық мағынасын физикалық терминдермен түсіндіру. Трек сөздер: – шағылу бұрышы – түсу бұрышы – екі ортаға тұрғызылған перпендикуляр |
|
Пәнаралық байланыс |
Геометрия, математика, биология |
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясының "Қоғамымыздың ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім" құндылығын тақырыппен байланыстыра түсіндіру. α=β - ұлттық бірлік = бейбітшілік. |
|
Алдыңғы білім |
8.5.1.2 – еске түсіру жарықтың түзу сызықпен таралуын мысалдармен түсіндіру. |
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет) |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 5-мин |
1 Ұйымдастыру кезеңі 1-мин: Топқа біріктіру.4 топ (түсті кеспе қағаздар арқылы) 2 Үй тапсырмасы «Миға Шабуыл» а) Табиғи және жасанды жарық көздері? ә) Жарық нені білдіреді? б) Адамның тіршілігі мен іс-әрекетінде жарықтың рөлі қандай? г) Қандай денелер жарық көздері бола алады? д) Жарықтың таралуы? е) Көлеңке неліктен пайда болады? у) Толық күн тұтылуының және Ай тұтылуын түсіндір ҚБ."Смайлик " |
Кеспе қағаздар |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 30-мин |
«Джигсо»-әдісімен жаңа сабақты меңгерту 4 топ жаңа тақырыпты жеке жеке бөліп алып оқушылар тақырыптың яғни оқу материалының бір бөлігін маманы ретінде сарапшылар тобында зерделеп ,талдап ,бастапқы тобына қайтып, білгендерін өз тобының мүшелеріне үйретеді. Мұнда алдымен жеке сосын жұппен кейін шағын топта бөліктер бойынша түсіндіреді түсінгенін бөліседі. 4 топқа 4 тапсырма беріледі.Топ болып постермен жұмыс жасайды. 1.Жарықтың шағылу заңы 2.Айналық шығылу. 3.Шашыранды шағылу. 4.Бізді қоршағанденелерді қалай көреміз? Дескриптор 1.Оқушылар шағылу заңын түсінеді. 2.Айналық және шашыранды шағылуды ажырата алады Қалыптастырушы бағалау. «Жарайсың, керемет» , «Бас бармақ» тәсілі бойынша.
Галерея шарлау «Галереяға саяхат»-топтар кабинет ішінде қозғалысқа түседі қабырға газеттерін қарайды, сараптайды, талдайды және жапсырма қағазға пікірін немесе сұрағын жабыстырып кетеді, соңында сараптап, талқылап, қорытынды жасайды.
|
Оқулық, флипчард
|
|||||||||
|
|
Денгейлік тапсымалар. А деңгей 1. Жарыктын шағылу заңын тұжырымда 2.Түскен және шағылған сәуле сыз В деңгей 1.Айналық шағылуды тусіндір, сызбасын сыз 2.Шашыранды шағылуды мысалдар келтіре отыра тусіндір, сызбасын сыз С деңгей 1. Сызбадан жарықтың түсу жане шағылу бұрыштарын көрсетіңдер. 2.Жарык сәулесі екі ортаның шекарасын бөліп тұрған бетке перпендикуляр түседі. Шағылған сәуле қалай бағытталады
|
|
|||||||||
|
Сабақтың аяғы 5-мин |
Бекіту. «Кемпірқосақ» әдісі (7 сұрақ) 1 Жарықтың шағылу заңын тұжырымда. 2 Айналық шағылу деген не? 3 Шашыранды шағылуды түсіндіру 4 Айналық шағылуды тұрмыста қай жерде қоладанамыз? 5 Шағылдырғыштар қай жерде қолданылады? 6 Айнада шағылған сәулелердің дұрысын көрсет 7 Айнаға қарағанда не көрем Дескриптор 1. Айналық шағылуды біледі 2. Шашыранды шағылуды түсіндіреді 3. Айналық және шашыранды шағылуға мысалдар келтіреді
Қалыптастырушы бағалау арқылы
бағалаймын. Бағдаршам. Үйге тапсырма:8.5.1.3 |
|
|||||||||
|
|
Рефлексия "Таңдау"Оқушылар сабақтан алған әсерлері бойынша "+" немесе "-" таңбасын қояды. 1.Мен ойлаймын сабақ..... болды, қызық ... ішпысарлық. 2.Мен уйрендім көп нәрсе... аз... . 3.Мен ойлаймын басқаларды .... тыңдадым мұқият ... мұқиятсыз... . 4.Сабақ нәтижелеріне менің көңілім толады ... көңілім толмайды .... . |
|
|||||||||
|
Саралау-сіз қандай тәсілмен қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларғақандай тапсырмалар бересіз |
Бағалау-сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз |
Денсаулық және қауіпсіздік ережесін сақтау |
|
Оқушылардың қажеттілігіне қарай мәтінмен жұмыс істейді. Оқушылар материалды өз бетінше меңгереді. Олардың өзара жұмыстарын саралаймын, қолдау көрсетемін, Бағыт беремін |
Сабақтың әр бөлімі сайын кері байланыс беремін. "Жарайсың. Керемет. Басбармақ. Смайлик. Жақсы және өте жақсы" қалыптастырушы бағалау, критерий және дескриптор арқылы бағалаймын. |
Денсаулық сақтау технология лары. Физика кабинетінде гі қауіпсіздіктехникасын сақтау |
|
Сабақ бойынша рефлексия Оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жетпесе неге? Сабақтың уақыттары сақталды ма? |
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нарсе (оқытумен оқуға қатысты?
1.
2.
Сабақтың бұданда жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді. (Оқыту мен оқуға қатысты)?
1.
2.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктеріқиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
шағым қалдыра аласыз














