|
Пәні: Физика Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Жарық құбылыстары |
Мектеп:Ж.Сәдуақасов атындағы ЖББМ |
||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты жөні:Мұқажан Н.Б |
||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушыларсаны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Жарықтың түзу сызықты таралу заңы |
||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
8.5.1.1 Күннің және Айдың тұтылуын графикалық бейнелеу |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
1.Жарық, жарық көздері ұғымын түсіндіру. 2.Жарықтың түзу сызықты таралу заңын түсіндіру, жарықтың түзу сызықты таралуына өмірмен байланыстырып мысалдар келтіру. 3.Күннің және Айдың тұтылуын графикалық бейнелеу. |
||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Жарықтың түзу сызықты таралу заңын біледі 2.Жарықтың түзу сызықты таралуына өмірмен байланыстырып мысалдар келтіре алады. 3.Күннің және Айдың тұтылуын графикалық сызып көрсете алады. |
||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу,түсіну,қолдану,талдау. |
||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||
|
сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет) |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру бөлімі Сәлемдесу «Тақырыпты тап?» әдісі арқылы оқушыларға «жарық көздері», «Айдың тұтылуы», «Көлеңкелердің түрлері» суреттерді ұсынып,сол суреттерге байланысты сұрақтар құрастыру керек. Сұрақтар сол суреттің қасиетін ашу керек.Сол сұрақтар арқылы сабақ тақырыбы қандай болуы мүмкін екендігін анықтауды ұсынамын және топқа бөлемін. 1-топ «Жарық көздері» 2-топ «Көлеңкелердің түрлері» 3- топ «Айдың тұтылуы»
Тапсырма - Әр суретке байланысты сұрақтар құрастыр -Сұрақтарға жауап бер |
Суреттер |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Жаңа сабақ Жаңа сабақты «Стоп кадр» әдісі арқылы бастаймын.Мұндағы бейнеролик арқылы оқушылар өздері құрастырған сұрақтарына жауаптар алады. Жарық көздері Өзінен жарық шығаратын денелер жарық көздері деп аталады. Жарық көздері екіге бөлінеді: табиғи және жасанды жарық көздері. Табиғи жарық көздері: Күн, жұлдыздар, найзағай, өзінен жарық шығарушы жәндіктер т.б.
Жасанды жарық көздері екіге бөлінеді: жылулық және люминесценцияланатын (салқын жарық көздері). Жылулық жарық көздері:
Жарық сәулесі – жарық энергиясының таралу бағытын көрсететін сызық. Жарық сәулесі толқын шебіне перпендикуляр жүргізілген және толқын ұйытқуының таралу бағытын көрсетеді.
Жарық шоғы және жарық сәулелері Нүктелік жарық көздері (физикалық модель) – қарастырылып жатырған жағдайда өлшемдері еленбейтіндей жарық көздері.
Кестемен жұмыс Сұрақтарға жауап
Кері байланыс: Операциялық жүйелер жетістігі - Керемет,жарайсың -Өте жақсы - Жаксы - Жақсы,бірақ әлі де жұмыс жасау керек Деген кері байланыстар арқылы оқушыларды жігерлендіріп отырамын.
Сергіту сәті «Көлеңке» ойыны.
Көлеӊке және жарты көлеӊке Көлеӊке – жарық сәулесі жетіп бармайтын аймақ.
Егер нәрсеге нүктелік жарық көзінен шыққан жарықты бағыттасақ, онда экранда шекаралары анық болған көлеӊке пайда болады.
Жарты көлеӊкеніӊ пайда болуы Егер нәрсеге нүктелік емес жарық көзінен шыққан жарықты бағыттасақ, онда экранда көлеӊке және жарты көлеӊке пайда болады.
Көлеӊкеніӊ және жарты көлеӊкеніӊ пайда болуы Күнніӊ және Айдыӊ тұтылуы Күнніӊ тұтылуы: Ай Күнмен Жердіӊ ортасында орналасқан кезінде Айдыӊ көлеӊкесініӊ Жерге түсу құбылысы.
Дескрипторы: - Көлеңкенің қандай заңдылыққа негізделгенін түсінеді. - Көлеңкенің, алакөлеңкенің пайда болу себептерін түсінеді. - Жарықтың түзусызықты таралу заңын біледі. - Күннің және Айдың тұтылуын құбылысын біледі, түсінеді. - Күннің және Айдың тұтылуын графикалық түрде сызып көрсете алады. |
Бейне ролик youtube
1-үлестірме
стикерле
Бейне ролик youtube
|
|||||||||||
|
Сабақтың аяғы 5 мин |
Сабақты қорытындылау Осы тақырыпта нені меңгердіңдер?
Кері байланыс «Білім ағашы» Критериалды бағалау Оқушылар сабақтан алған әсерлерін,көңіл-күйін стикерге жазып,тақтада "Білім ағашына" жапсырады. "Білім ағашы" Жасыл алма- ұнады,меңгердім. Сары алма-түсіндім,бірақ аздап қиналдым. Қызыл алма-түсініксіз
|
3-үлестірме
|
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жарықтың түзу сызықты таралу жылдамдығы
Жарықтың түзу сызықты таралу жылдамдығы
|
Пәні: Физика Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Жарық құбылыстары |
Мектеп:Ж.Сәдуақасов атындағы ЖББМ |
||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты жөні:Мұқажан Н.Б |
||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушыларсаны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Жарықтың түзу сызықты таралу заңы |
||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
8.5.1.1 Күннің және Айдың тұтылуын графикалық бейнелеу |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
1.Жарық, жарық көздері ұғымын түсіндіру. 2.Жарықтың түзу сызықты таралу заңын түсіндіру, жарықтың түзу сызықты таралуына өмірмен байланыстырып мысалдар келтіру. 3.Күннің және Айдың тұтылуын графикалық бейнелеу. |
||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Жарықтың түзу сызықты таралу заңын біледі 2.Жарықтың түзу сызықты таралуына өмірмен байланыстырып мысалдар келтіре алады. 3.Күннің және Айдың тұтылуын графикалық сызып көрсете алады. |
||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу,түсіну,қолдану,талдау. |
||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||
|
сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет) |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру бөлімі Сәлемдесу «Тақырыпты тап?» әдісі арқылы оқушыларға «жарық көздері», «Айдың тұтылуы», «Көлеңкелердің түрлері» суреттерді ұсынып,сол суреттерге байланысты сұрақтар құрастыру керек. Сұрақтар сол суреттің қасиетін ашу керек.Сол сұрақтар арқылы сабақ тақырыбы қандай болуы мүмкін екендігін анықтауды ұсынамын және топқа бөлемін. 1-топ «Жарық көздері» 2-топ «Көлеңкелердің түрлері» 3- топ «Айдың тұтылуы»
Тапсырма - Әр суретке байланысты сұрақтар құрастыр -Сұрақтарға жауап бер |
Суреттер |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Жаңа сабақ Жаңа сабақты «Стоп кадр» әдісі арқылы бастаймын.Мұндағы бейнеролик арқылы оқушылар өздері құрастырған сұрақтарына жауаптар алады. Жарық көздері Өзінен жарық шығаратын денелер жарық көздері деп аталады. Жарық көздері екіге бөлінеді: табиғи және жасанды жарық көздері. Табиғи жарық көздері: Күн, жұлдыздар, найзағай, өзінен жарық шығарушы жәндіктер т.б.
Жасанды жарық көздері екіге бөлінеді: жылулық және люминесценцияланатын (салқын жарық көздері). Жылулық жарық көздері:
Жарық сәулесі – жарық энергиясының таралу бағытын көрсететін сызық. Жарық сәулесі толқын шебіне перпендикуляр жүргізілген және толқын ұйытқуының таралу бағытын көрсетеді.
Жарық шоғы және жарық сәулелері Нүктелік жарық көздері (физикалық модель) – қарастырылып жатырған жағдайда өлшемдері еленбейтіндей жарық көздері.
Кестемен жұмыс Сұрақтарға жауап
Кері байланыс: Операциялық жүйелер жетістігі - Керемет,жарайсың -Өте жақсы - Жаксы - Жақсы,бірақ әлі де жұмыс жасау керек Деген кері байланыстар арқылы оқушыларды жігерлендіріп отырамын.
Сергіту сәті «Көлеңке» ойыны.
Көлеӊке және жарты көлеӊке Көлеӊке – жарық сәулесі жетіп бармайтын аймақ.
Егер нәрсеге нүктелік жарық көзінен шыққан жарықты бағыттасақ, онда экранда шекаралары анық болған көлеӊке пайда болады.
Жарты көлеӊкеніӊ пайда болуы Егер нәрсеге нүктелік емес жарық көзінен шыққан жарықты бағыттасақ, онда экранда көлеӊке және жарты көлеӊке пайда болады.
Көлеӊкеніӊ және жарты көлеӊкеніӊ пайда болуы Күнніӊ және Айдыӊ тұтылуы Күнніӊ тұтылуы: Ай Күнмен Жердіӊ ортасында орналасқан кезінде Айдыӊ көлеӊкесініӊ Жерге түсу құбылысы.
Дескрипторы: - Көлеңкенің қандай заңдылыққа негізделгенін түсінеді. - Көлеңкенің, алакөлеңкенің пайда болу себептерін түсінеді. - Жарықтың түзусызықты таралу заңын біледі. - Күннің және Айдың тұтылуын құбылысын біледі, түсінеді. - Күннің және Айдың тұтылуын графикалық түрде сызып көрсете алады. |
Бейне ролик youtube
1-үлестірме
стикерле
Бейне ролик youtube
|
|||||||||||
|
Сабақтың аяғы 5 мин |
Сабақты қорытындылау Осы тақырыпта нені меңгердіңдер?
Кері байланыс «Білім ағашы» Критериалды бағалау Оқушылар сабақтан алған әсерлерін,көңіл-күйін стикерге жазып,тақтада "Білім ағашына" жапсырады. "Білім ағашы" Жасыл алма- ұнады,меңгердім. Сары алма-түсіндім,бірақ аздап қиналдым. Қызыл алма-түсініксіз
|
3-үлестірме
|
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз


Люминесценцияланатын жарық көздері (салқын жарық
көздері): күндізгі жарық шамдары, теледидар экраныныӊ жарығы
т.б.
























