|
Қысқа мерзімді жоспар бөлімі: |
|
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Толендиева А |
|||||||
|
11 сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны : |
||||||
|
Сабақ тақырыбы |
ЖАСАНДЫ ИНТЕЛЛЕКТ |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
11.3.4.2 – жасанды интеллектіні өнекәсіпте, білім беруде, ойын индустриясында, қоғамда қолдану салаларын сипаттау |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушыларға жасанды интеллект (ЖИ) түсінігін және оның өнеркәсіпте, білім беруде, ойын индустриясында және қоғамда қолдану салаларымен танысады; Оқушылардың жасанды интеллектінің маңыздылығын түсінеді және оның заманауи технологиялардағы рөлін бағалайды. |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||
|
Басы |
Ұйымдастыру кезеңі Сыныпта көңілді ахуал орнату: «Сәлем сөздің патшасы». Миға шабуыл әдісі оқушылардың қызығушылығын оятуға және олардың білім деңгейін анықтауға бағытталған бірнеше сұрақтар беріледі. Сабақтың мақсаты айтылады |
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі. Оқушылар үлестірме қағаздар алады. Қағазда жазылған әр елдің сәлемдесу сөзімен сыныптасымен сәлемдеседі. Қазақ тілінде – сәлеметсіз бе! Орыс тілінде – здравствуйте! Ағылшын тілінде –hello! (хеллоу) Француз тілінде – bonjour! (бонжуу) Хинди тілінде – namastee! (намасти) Жапон тілінде – konnichiwa! (конничава) Қытай тілінде – nihoo! (нихао) Испан тілінде – Hola! (оль-ла) Түрік тілінде – merhaba! (мерхаба) Жасанды интеллект дегеніміз не деп ойлайсыздар? Сіздер жасанды интеллектіні қай жерлерде кездестірдіңіздер? Компьютерлер адамның ойлау қабілетін қай
жағынан басып озуы мүмкін деп ойлайсыздар? |
Мадақтау
Оқушылардың жауаптарын қалыптастырушы бағалау арқылы бағалау |
|
|
|||
|
Сабақтың ортасы |
ТЖ. «Зерттеуші» әдісі. 1-топ: Жасанды интеллекттің өндіріс пен өнеркәсіптегі рөлі мен мүмкіндіктерін зерттеу. Автоматтандыру, робототехника және өндірісті оңтайландыру мысалдарын келтіру. 2-топ: Білім беру жүйесінде жасанды интеллектінің оқыту процесіне әсері туралы зерттеу жүргізу. Жеке оқыту және мұғалімдерге көмек көрсету мүмкіндіктерін талдау. 3-топ: Қоғамдық өмірдің түрлі салаларында, мысалы, денсаулық сақтау, көлік, коммуналдық қызметтерде ЖИ-дің қолданылуын зерттеу. ЖЖ. Бос орынға керекті сөздерді жазып, мәтінді толықтыр. Жасанды интеллект (ЖИ) – адамзат интеллектісінің процесін ___________жүйелер арқылы модельдеу. Бұл процестер – __________(ақпарат алу және оны қолдану ережесі), ________(болжамды немесе белгілі нәтижелерге жету үшін, ережелерді қолдану) және ___________ түзету. №2 тапсырма: Мәтінде жіберілген бос орындарды толтыр: Адам ойлауы екі нәрсеге негізделген: ___________ және ______________ қабілеттілігі. Интеллектуалды жүйелерді жасауға екі негізгі міндет қойылған. Олар ___________ және _________________. Түйін сөздер: Білім қоры, білімді модельдеу, пайымдауды модельдеу, логикалық пайымдау. ӨЖ. Сәйкестендіру
|
Әрбір топ өз жұмыстарымен таныстырады Түйін сөздер: Білім қоры, білімді модельдеу, пайымдауды модельдеу, логикалық пайымдау.
Жеке парақшаларда орындау, дәптерге жазу |
Дескрипторлар: -Өндіріс процесінің автоматтандыруына мысалдар келтіре алады. -Жасанды интеллекттің өнеркәсіптегі тиімділігін түсіндіре алады. -Роботтардың рөлі мен артықшылықтарын сипаттайды. ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» Әр дұрыс жаупқа 1 балл, барлығы 5 балл Әр дұрыс жауапқа 1 балл, барлығы 5 балл |
|
|
|||
|
Сабақтың соңы |
Шығармашылық тапсырма Рефлексия «Білім поштасы» |
. Google Картамен жұмыс адамның ойлау процесін компьютерлік жүйелер арқылы модельдеу.
|
Мадақтау |
|
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жасанды интеллект
Жасанды интеллект
|
Қысқа мерзімді жоспар бөлімі: |
|
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Толендиева А |
|||||||
|
11 сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны : |
||||||
|
Сабақ тақырыбы |
ЖАСАНДЫ ИНТЕЛЛЕКТ |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
11.3.4.2 – жасанды интеллектіні өнекәсіпте, білім беруде, ойын индустриясында, қоғамда қолдану салаларын сипаттау |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушыларға жасанды интеллект (ЖИ) түсінігін және оның өнеркәсіпте, білім беруде, ойын индустриясында және қоғамда қолдану салаларымен танысады; Оқушылардың жасанды интеллектінің маңыздылығын түсінеді және оның заманауи технологиялардағы рөлін бағалайды. |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||
|
Басы |
Ұйымдастыру кезеңі Сыныпта көңілді ахуал орнату: «Сәлем сөздің патшасы». Миға шабуыл әдісі оқушылардың қызығушылығын оятуға және олардың білім деңгейін анықтауға бағытталған бірнеше сұрақтар беріледі. Сабақтың мақсаты айтылады |
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі. Оқушылар үлестірме қағаздар алады. Қағазда жазылған әр елдің сәлемдесу сөзімен сыныптасымен сәлемдеседі. Қазақ тілінде – сәлеметсіз бе! Орыс тілінде – здравствуйте! Ағылшын тілінде –hello! (хеллоу) Француз тілінде – bonjour! (бонжуу) Хинди тілінде – namastee! (намасти) Жапон тілінде – konnichiwa! (конничава) Қытай тілінде – nihoo! (нихао) Испан тілінде – Hola! (оль-ла) Түрік тілінде – merhaba! (мерхаба) Жасанды интеллект дегеніміз не деп ойлайсыздар? Сіздер жасанды интеллектіні қай жерлерде кездестірдіңіздер? Компьютерлер адамның ойлау қабілетін қай
жағынан басып озуы мүмкін деп ойлайсыздар? |
Мадақтау
Оқушылардың жауаптарын қалыптастырушы бағалау арқылы бағалау |
|
|
|||
|
Сабақтың ортасы |
ТЖ. «Зерттеуші» әдісі. 1-топ: Жасанды интеллекттің өндіріс пен өнеркәсіптегі рөлі мен мүмкіндіктерін зерттеу. Автоматтандыру, робототехника және өндірісті оңтайландыру мысалдарын келтіру. 2-топ: Білім беру жүйесінде жасанды интеллектінің оқыту процесіне әсері туралы зерттеу жүргізу. Жеке оқыту және мұғалімдерге көмек көрсету мүмкіндіктерін талдау. 3-топ: Қоғамдық өмірдің түрлі салаларында, мысалы, денсаулық сақтау, көлік, коммуналдық қызметтерде ЖИ-дің қолданылуын зерттеу. ЖЖ. Бос орынға керекті сөздерді жазып, мәтінді толықтыр. Жасанды интеллект (ЖИ) – адамзат интеллектісінің процесін ___________жүйелер арқылы модельдеу. Бұл процестер – __________(ақпарат алу және оны қолдану ережесі), ________(болжамды немесе белгілі нәтижелерге жету үшін, ережелерді қолдану) және ___________ түзету. №2 тапсырма: Мәтінде жіберілген бос орындарды толтыр: Адам ойлауы екі нәрсеге негізделген: ___________ және ______________ қабілеттілігі. Интеллектуалды жүйелерді жасауға екі негізгі міндет қойылған. Олар ___________ және _________________. Түйін сөздер: Білім қоры, білімді модельдеу, пайымдауды модельдеу, логикалық пайымдау. ӨЖ. Сәйкестендіру
|
Әрбір топ өз жұмыстарымен таныстырады Түйін сөздер: Білім қоры, білімді модельдеу, пайымдауды модельдеу, логикалық пайымдау.
Жеке парақшаларда орындау, дәптерге жазу |
Дескрипторлар: -Өндіріс процесінің автоматтандыруына мысалдар келтіре алады. -Жасанды интеллекттің өнеркәсіптегі тиімділігін түсіндіре алады. -Роботтардың рөлі мен артықшылықтарын сипаттайды. ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» Әр дұрыс жаупқа 1 балл, барлығы 5 балл Әр дұрыс жауапқа 1 балл, барлығы 5 балл |
|
|
|||
|
Сабақтың соңы |
Шығармашылық тапсырма Рефлексия «Білім поштасы» |
. Google Картамен жұмыс адамның ойлау процесін компьютерлік жүйелер арқылы модельдеу.
|
Мадақтау |
|
|
|||
шағым қалдыра аласыз















