|
Білім беру ұйымының атауы |
Ақтөбе қаласы, № 51 гимназия |
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|
Бөлім: |
Заттар және материалдар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бисенова Айкөркем Тоқтасынқызы |
|
Күні: |
28.11.2025 |
|
Сынып: 6 Е |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Табиғи және жасанды материалдар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.3.1 – табиғи және жасанды материалдардың артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
жасанды және табиғи материалдарды сипаттайды заттарды табиғи және жасанды материалдарға жіктейді жасанды және табиғи материалдардың артықшылықтары мен кемшіліктерін салыстырады |
|
Қүндылықтар («Біртұтас тәрбие» бағдарламасы құндылықтары) |
Әділдік пен жауапкершілік (қазақ халқының рухани-мәдени мұрасы, қолөнер шеберлігі және табиғатпен үйлесімді өмір салты) |
|
ЖИ мүмкіндіктерін қолдану |
Gemini,lumio,mektep ai |
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу 2.Оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындықтарын анықтау 3.Classroomscreen платформасы арқылы топқа бөлу. 4. Genially платформасы арқылы өткен тақырып бойынша тест тапсырмаларын орындау |
Оқушылар амандасады. Топқа бөлінеді. Сыныптағы кезекші оқушы сабаққа қатысып отырған оқушылардың санын айтып, келмеген оқушылардың себептерін түсіндіріп, үй тапсырымасына дайындалады. Өткен тақырыппен байланысты сұрақтарға жауап береді
|
|
Genially платформасы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 33 мин |
«Кроссенс» әдісі арқылы суреттердің өзара байланысымен құрылған ассоцациялық тізбекті сабақтың тақырыбын ашу мақсатында қолданамын. Терминдер: табиғи, жасанды материалдар Презентация арқылы жаңа сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийі айтылады. Жасанды және табиғи материалдар туралы қысқаша сипаттама айтып, әрі қарай сабақ материалын меңгерту мақсатында оқушыларды үш топта жұмыс жасатамын. «Мұғалім сыйы» кітаптан тыс қосымша мәлімет беріледі Classroomscreen интерактивті тақтасы арқылы тапсырмаларға уақыт қоямын Топтық жұмыс. I- топ. Ұсынылған материалдарды табиғи және жасанды заттарға ажырату II- топ. «SWOT» әдісі арқылы синтетикалық материалдарды сипаттау III- топ. Өрт сөндірушілердің киімі неден тігілгендігін анықтау
1-тапсырма. Жеке тапсырма Киімнің заттаңбасына қарап, қандай материалдан тігілгендігін анықтаңыздар.
2- тапсырма. Жұптық тапсырма. a) берілген заттарды табиғи және жасанды материалдарға жіктеңіздер Металл, пластмасса, шыны, ағаш, мұнай, мақта, бор, керамика
Lumio платформасы арқылы тексеремін b) кестеде берілген «Салыстыру сызығын» толтырыңыздар
Кері байланыс. Lumio платформасында «Шындық ∕Жалған » әдісі арқылы топтарға сұрақ қоямын. Топтар ақпараттың шындық немесе жалғандығын анықтап, жауап беріп өзара жарысады |
Оқушылар суреттердің өзара байланысын түсіндіру арқылы сабақ тақырыбын ашады. Жаңа терминдермен танысады, дәптерлеріне жазып алады.
Топтық жұмыс. Дескриптор: берілген заттарды табиғи және жасанды материалдарға ажыратады- 1 балл табиғи және жасанды материалдардың артықшылықтарын сипаттайды – 1 балл табиғи және жасанды материалдардың кемшіліктерін сипаттайды – 1 балл – 1 балл Дескриптор: синтетикалық материалдардың күшті жақтарын жазады - 1 балл синтетикалық материалдардың әлсіз жақтарын жазады– 1 балл синтетикалық материалдардың мүмкіндіктері мен қауіптерін жазады – 1 балл
Дескриптор: өрт сөндірушілердің киімі қандай материалдан тігілетіндігін жазады- 1 балл өрт сөндірушілердің киімдері тігілген материалдың артықшылығын жазады– 1 балл өрт сөндірушілердің киімдері тігілген материалдың кемшілігін жазады– 1 балл Дескриптор: киімнің қандай материалдан тігілгендігін жазады – 1 балл киім тігілген матаның артықшылығын жазады – 1 балл киім тігілген матаның кемшілігін жазады – 1 балл
Дескриптор: табиғи материалдарды жазады- 1 балл жасанды материалдарды жазады- 1 балл
Дескриптор: жасанды материалдардың артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтайды -1 балл табиғи материалдардың артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтайды -1 балл
Топтағы оқушылар ақпараттың шындық немесе жалғандығын анықтап, жауап беріп, өзара жарысады |
«Жарайсыңдар» деп қолдау көрсету
Топ басшылары топтағы оқушыларды бағалайды
«Ерекше жауап бердің», «Сен мені қуанттың» «Осы бағытта жалғастыра бер» «Керемет» «Тамаша» деп қолдау көрсету
Mektep ai платформасында бағалау жүргізу
«Жарайсың» деп қолдау көрсету Жеке және жұптық тапсырмаларда оқушылар өзін- өзі бағалайды. Соныңда мұғалім оқушылардын қорытынды бағасын қояды |
Classroomscreen платформасы Презентация Падлет тақтасы жұмыс дәптері, кітап,қосымша материалдар
А3 қағазы,жасанды, табиғи материалдардан жасалған бұйымдар
Mektep ai платформасында бағалау
Lumio платформасы
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия 5 мин |
Сабақты бекіту. Сен супермаркет директоры болып қызмет атқарасың. Қағаз пакеттердің бағасы полиэтиленнен жасалған пакеттерге қарағанда сәл қымбат екенін білдің. Тұтынушыларға қандай пакет ұсынасың ? Өз таңдауынды түсіндір. Ситуациялық сұрақта өз таңдауларын түсіндіру арқылы сабағымды бекітемін. Үй тапсырмасы. Өз киімдерінің заттаңбасына қарап, оның матасының құрамын анықтау . «Өсу ағашы» әдісі арқылы сабақ қорытындысы бойынша өзіне сай келетін адамды бояйды. Оқушылар өз жұмыстарына талдау жасайды. Ағаштын басына шығу үшін әлі нені қайталауы қажет екенін анықтайды. |
Оқушылар өз таңдауларын түсіндіріп, қағаз пакет пен полиэтилен пакеттің артықшылықтары мен кемшіліктерін айтады Оқушылар бүгінгі тақырып бойынша білім шыңына жеттім десе, ағаштың басындағы адамды, сабақ бойынша әлі де сұрақтар болса, жоғарыға ұмтылған адамды бояйды, егер материалды игере алмаса, онда жердегі адамды бояйды.
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жасанды және табиғи материалдар
Жасанды және табиғи материалдар
|
Білім беру ұйымының атауы |
Ақтөбе қаласы, № 51 гимназия |
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|
Бөлім: |
Заттар және материалдар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бисенова Айкөркем Тоқтасынқызы |
|
Күні: |
28.11.2025 |
|
Сынып: 6 Е |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Табиғи және жасанды материалдар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.3.1 – табиғи және жасанды материалдардың артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
жасанды және табиғи материалдарды сипаттайды заттарды табиғи және жасанды материалдарға жіктейді жасанды және табиғи материалдардың артықшылықтары мен кемшіліктерін салыстырады |
|
Қүндылықтар («Біртұтас тәрбие» бағдарламасы құндылықтары) |
Әділдік пен жауапкершілік (қазақ халқының рухани-мәдени мұрасы, қолөнер шеберлігі және табиғатпен үйлесімді өмір салты) |
|
ЖИ мүмкіндіктерін қолдану |
Gemini,lumio,mektep ai |
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу 2.Оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындықтарын анықтау 3.Classroomscreen платформасы арқылы топқа бөлу. 4. Genially платформасы арқылы өткен тақырып бойынша тест тапсырмаларын орындау |
Оқушылар амандасады. Топқа бөлінеді. Сыныптағы кезекші оқушы сабаққа қатысып отырған оқушылардың санын айтып, келмеген оқушылардың себептерін түсіндіріп, үй тапсырымасына дайындалады. Өткен тақырыппен байланысты сұрақтарға жауап береді
|
|
Genially платформасы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 33 мин |
«Кроссенс» әдісі арқылы суреттердің өзара байланысымен құрылған ассоцациялық тізбекті сабақтың тақырыбын ашу мақсатында қолданамын. Терминдер: табиғи, жасанды материалдар Презентация арқылы жаңа сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийі айтылады. Жасанды және табиғи материалдар туралы қысқаша сипаттама айтып, әрі қарай сабақ материалын меңгерту мақсатында оқушыларды үш топта жұмыс жасатамын. «Мұғалім сыйы» кітаптан тыс қосымша мәлімет беріледі Classroomscreen интерактивті тақтасы арқылы тапсырмаларға уақыт қоямын Топтық жұмыс. I- топ. Ұсынылған материалдарды табиғи және жасанды заттарға ажырату II- топ. «SWOT» әдісі арқылы синтетикалық материалдарды сипаттау III- топ. Өрт сөндірушілердің киімі неден тігілгендігін анықтау
1-тапсырма. Жеке тапсырма Киімнің заттаңбасына қарап, қандай материалдан тігілгендігін анықтаңыздар.
2- тапсырма. Жұптық тапсырма. a) берілген заттарды табиғи және жасанды материалдарға жіктеңіздер Металл, пластмасса, шыны, ағаш, мұнай, мақта, бор, керамика
Lumio платформасы арқылы тексеремін b) кестеде берілген «Салыстыру сызығын» толтырыңыздар
Кері байланыс. Lumio платформасында «Шындық ∕Жалған » әдісі арқылы топтарға сұрақ қоямын. Топтар ақпараттың шындық немесе жалғандығын анықтап, жауап беріп өзара жарысады |
Оқушылар суреттердің өзара байланысын түсіндіру арқылы сабақ тақырыбын ашады. Жаңа терминдермен танысады, дәптерлеріне жазып алады.
Топтық жұмыс. Дескриптор: берілген заттарды табиғи және жасанды материалдарға ажыратады- 1 балл табиғи және жасанды материалдардың артықшылықтарын сипаттайды – 1 балл табиғи және жасанды материалдардың кемшіліктерін сипаттайды – 1 балл – 1 балл Дескриптор: синтетикалық материалдардың күшті жақтарын жазады - 1 балл синтетикалық материалдардың әлсіз жақтарын жазады– 1 балл синтетикалық материалдардың мүмкіндіктері мен қауіптерін жазады – 1 балл
Дескриптор: өрт сөндірушілердің киімі қандай материалдан тігілетіндігін жазады- 1 балл өрт сөндірушілердің киімдері тігілген материалдың артықшылығын жазады– 1 балл өрт сөндірушілердің киімдері тігілген материалдың кемшілігін жазады– 1 балл Дескриптор: киімнің қандай материалдан тігілгендігін жазады – 1 балл киім тігілген матаның артықшылығын жазады – 1 балл киім тігілген матаның кемшілігін жазады – 1 балл
Дескриптор: табиғи материалдарды жазады- 1 балл жасанды материалдарды жазады- 1 балл
Дескриптор: жасанды материалдардың артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтайды -1 балл табиғи материалдардың артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтайды -1 балл
Топтағы оқушылар ақпараттың шындық немесе жалғандығын анықтап, жауап беріп, өзара жарысады |
«Жарайсыңдар» деп қолдау көрсету
Топ басшылары топтағы оқушыларды бағалайды
«Ерекше жауап бердің», «Сен мені қуанттың» «Осы бағытта жалғастыра бер» «Керемет» «Тамаша» деп қолдау көрсету
Mektep ai платформасында бағалау жүргізу
«Жарайсың» деп қолдау көрсету Жеке және жұптық тапсырмаларда оқушылар өзін- өзі бағалайды. Соныңда мұғалім оқушылардын қорытынды бағасын қояды |
Classroomscreen платформасы Презентация Падлет тақтасы жұмыс дәптері, кітап,қосымша материалдар
А3 қағазы,жасанды, табиғи материалдардан жасалған бұйымдар
Mektep ai платформасында бағалау
Lumio платформасы
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия 5 мин |
Сабақты бекіту. Сен супермаркет директоры болып қызмет атқарасың. Қағаз пакеттердің бағасы полиэтиленнен жасалған пакеттерге қарағанда сәл қымбат екенін білдің. Тұтынушыларға қандай пакет ұсынасың ? Өз таңдауынды түсіндір. Ситуациялық сұрақта өз таңдауларын түсіндіру арқылы сабағымды бекітемін. Үй тапсырмасы. Өз киімдерінің заттаңбасына қарап, оның матасының құрамын анықтау . «Өсу ағашы» әдісі арқылы сабақ қорытындысы бойынша өзіне сай келетін адамды бояйды. Оқушылар өз жұмыстарына талдау жасайды. Ағаштын басына шығу үшін әлі нені қайталауы қажет екенін анықтайды. |
Оқушылар өз таңдауларын түсіндіріп, қағаз пакет пен полиэтилен пакеттің артықшылықтары мен кемшіліктерін айтады Оқушылар бүгінгі тақырып бойынша білім шыңына жеттім десе, ағаштың басындағы адамды, сабақ бойынша әлі де сұрақтар болса, жоғарыға ұмтылған адамды бояйды, егер материалды игере алмаса, онда жердегі адамды бояйды.
|
|
|
шағым қалдыра аласыз
















