|
Білім беру ұйымының атауы |
«Д.Рақышев атындағы облыстық қазақ мектеп-интернаты» КММ, Талдықорған қаласы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Табиғат физикасы.( жарық) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мамырбекова Алия Айсакановна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
18.04.24 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:1 Ә |
Қатысушылар саны:25 |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№28 сабақ. Жасанды жарық көздері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.5.2.3 жасанды жарықтың қажеттілігін және оның көздерін анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жасанды жарық көздерімен танысады. Жасанды жарық көздерінің адам өміріне қажеттілігін түсінеді. Жасанды жарық көзін пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шараларын біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Талап: Қоршаған орта тазалығын сақтайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру «Шуақ сыйла» әдісі Шашы алтын, көзі от Шыға ғой күн тезірек. Жылу берші, шуақ берші Маған, оған, досыма Тағы, тағы, тағы да. Өткенді пысықтау «Галереяға саяхат» әдісі 1.Күн туралы айт 2.Ай жарық шаша ма? 3.Қараңғы бізге керек пе? 4. Жарықтың пайдасы туралы білесің бе? 5. Күн сөніп қалса не болады деп ойлайсың? Жаңа тақырып «Күн мен түн» ойыны ойналады. -«Күн мен түн» ойынын ойнағанда қандай іс-әрекеттер жасадық? -Қай кезде қараңғы болды? -Қай кезде жарық болды? -Түнде жарықты не береді? -Ал күндіз ше? -Оларды біз қандай жарық көздері деп атадық? -Дұрыс, табиғи жарық көздері. -Түнгі уақытта қандай жарық көздерін пайдаланамыз? -Дұрыс, шам, электр жарығы, көше шамы, шамшырақ, қолшам. Бұлар- жасанды жарық көздері. Оларды адам өз қолымен жасайды. Сонымен бүгінгі сабақта: СЕН -Жасанды жарық көздерімен танысасың. -Жасанды жарық көздерінің адам өміріне қажеттілігін түсінесің. -Жасанды жарық көзін пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шараларын білесің. Әр қатардан бір оқушы шығарып суретті таңдатамын. Сол сурет бойынша топ аталады және тапсырманы орындайды. Топтық жұмыс 1-топ Электр шамын қай кезде қолданамыз? Оны пайдаланғанда нені ескеру керек? 2-топ: Қолшамды қай кезде пайдаланамыз? Оның жарығы қандай? 3-топ: Майшамды қай кезде пайдаланамыз? Ол неден қуат алады? Бірлескен жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ Жасанды жарық көздерін тауып, оларды тиісті түстермен боя.
«Жарық музыкасы» әдісі Музыкаға ілесіп жарықпен бірге би билейді Ұжымдық жұмыс Жасанды жарық көздерін пайдаланғанда нені ескеру керек? Бейне баян: Жасанды жарық көздері әсерінен біздің жеріміз ғарыштан қалай көрінеді? «Сұрақ-жауап» айдары -Өзің қандай жасанды көздерді пайдаланасың? -Оны кім не үшін ойлап тапты? «Білесің бе?» айдарына назар аударыңдар. «Алғашы жарық көздері», «Алғашқы көше шамдары» туралы мәлімет. Тәжірибе Сынып бөлмесін қараңғылап, жарықтарды салыстыру Балауыз шамды жағу және терезені қиялай ашу. Екеуінің жарық күшін салыстыру. Күн көзінің жарығы өте күшті, балауыз шам әлсіз жанады. Қорытынды: Табиғи жарық көздерінің жарығы күшті болады. Жасанды жарық көздерінің жарығы оған қарағанда әлсіз болады. «Ойлайық та ойнайық» әдісі Суреттегі жарық көздерін екі топқа бөлейік. Кері байланыс « Мен күнмін» әдісі Күннің шуақтарына өз элетр шамын әкеліп іледі.
Күн жарығындай жарқырап жүріңдер! |
Оқушылар бір-біріне күн шуағын сыйлайды Жіпке ілінген суреттерді таңдап, оған сипаттама береді Ойын арқылы қараңғыны жарық ететін көздерді атайды Топтық жұмыс жасайды Бірлескен жұмыс жасалады Би билеп, демалады Мәліметпен танысады. Тәжірибе жасайды Қорытынды шығарады Жарық көздерін топқа бөледі. Кері байланыс береді |
Көңіл күйлерін көтеріп отыру Тамаша ! «Электр шамы» әдісі бойынша мадақтап отыру
Дескриптор: Өтілген тақырыпты меңгерген Сұрақтарға жауа Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Білім беру
ұйымының атауы
«Д.Рақышев атындағы
облыстық қазақ мектеп-интернаты» КММ, Талдықорған
қаласы.
Пәні:
Жаратылыстану
Бөлім:
Табиғат физикасы.(
жарық)
Педагогтің
аты-жөні:
Мамырбекова Алия
Айсакановна
Күні:
18.04.24
Сынып:1
Ә
Қатысушылар
саны:25
Қатыспағандар
саны:
Сабақтың
тақырыбы:
№28 сабақ. Жасанды
жарық көздері
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты:
1.5.2.3
жасанды жарықтың
қажеттілігін
және
оның
көздерін
анықтау
Сабақтың
мақсаты Жасанды жарық көздерімен
танысады. Жасанды жарық көздерінің адам
өміріне қажеттілігін
түсінеді.
Жасанды жарық көзін
пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шараларын
біледі.
Құндылықтар
Талап: Қоршаған орта
тазалығын сақтайды
Сабақтың
барысы Сабақтың
кезеңі//
уақыты
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар Сабақ тың
басы 5
минут Өткенді
пысықтау 5
минут Сабақ тың
ортасы 20
минут Сергіту
сәті 2
минут Сабақты
қорыту 6минут Кері
байланыс 5
минут Психологиялық ахуал
қалыптастыру «Шуақ сыйла»
әдісі Шашы алтын, көзі
от Шыға ғой күн
тезірек. Жылу берші, шуақ
берші Маған, оған,
досыма Тағы, тағы, тағы
да. Өткенді
пысықтау «Галереяға саяхат»
әдісі 1.Күн туралы
айт 2.Ай жарық шаша
ма? 3.Қараңғы бізге керек
пе? 4. Жарықтың пайдасы туралы
білесің бе? 5. Күн сөніп қалса не болады
деп ойлайсың? Жаңа
тақырып «Күн мен түн» ойыны
ойналады. -«Күн мен түн» ойынын
ойнағанда қандай іс-әрекеттер
жасадық? -Қай кезде қараңғы
болды? -Қай кезде жарық
болды? -Түнде жарықты не
береді? -Ал күндіз
ше? -Оларды біз қандай жарық
көздері деп атадық? -Дұрыс, табиғи жарық
көздері. -Түнгі уақытта қандай жарық
көздерін пайдаланамыз? -Дұрыс, шам, электр жарығы,
көше шамы, шамшырақ, қолшам. Бұлар- жасанды жарық көздері.
Оларды адам өз қолымен
жасайды. Сонымен бүгінгі сабақта:
СЕН -Жасанды жарық көздерімен
танысасың. -Жасанды жарық көздерінің адам
өміріне қажеттілігін
түсінесің. -Жасанды жарық көзін пайдалану
кезіндегі қауіпсіздік шараларын
білесің. Әр қатардан бір оқушы шығарып
суретті таңдатамын. Сол сурет бойынша топ аталады және тапсырманы
орындайды. Топтық
жұмыс 1-топ Электр шамын қай кезде
қолданамыз? Оны пайдаланғанда нені ескеру
керек? 2-топ: Қолшамды қай кезде
пайдаланамыз? Оның жарығы
қандай? 3-топ: Майшамды қай кезде
пайдаланамыз? Ол неден қуат
алады? Бірлескен
жұмыс ЕБҚ және
ЕҚБ Жасанды жарық көздерін тауып,
оларды тиісті түстермен боя.
«Жарық музыкасы»
әдісі Музыкаға ілесіп жарықпен бірге
би билейді Ұжымдық
жұмыс Жасанды жарық көздерін
пайдаланғанда нені ескеру
керек? Бейне
баян: Жасанды жарық көздері әсерінен
біздің жеріміз ғарыштан қалай
көрінеді? «Сұрақ-жауап»
айдары -Өзің қандай жасанды көздерді
пайдаланасың? -Оны кім не үшін ойлап
тапты? «Білесің
бе?» айдарына назар
аударыңдар. «Алғашы жарық көздері»,
«Алғашқы көше шамдары» туралы
мәлімет. Тәжірибе Сынып бөлмесін қараңғылап,
жарықтарды салыстыру Балауыз шамды жағу және
терезені қиялай ашу. Екеуінің жарық күшін
салыстыру. Күн көзінің жарығы өте күшті,
балауыз шам әлсіз жанады. Қорытынды: Табиғи жарық көздерінің жарығы
күшті болады. Жасанды жарық көздерінің жарығы оған қарағанда әлсіз
болады. «Ойлайық та ойнайық»
әдісі Суреттегі жарық көздерін екі
топқа бөлейік. Кері
байланыс « Мен күнмін»
әдісі Күннің шуақтарына өз элетр
шамын әкеліп іледі.
Күн жарығындай
жарқырап жүріңдер! Оқушылар бір-біріне күн шуағын
сыйлайды Жіпке ілінген суреттерді
таңдап, оған сипаттама
береді Ойын арқылы қараңғыны жарық
ететін көздерді атайды Топтық жұмыс
жасайды Бірлескен жұмыс
жасалады Би билеп,
демалады Мәліметпен
танысады. Тәжірибе
жасайды Қорытынды
шығарады Жарық көздерін топқа
бөледі.
Кері байланыс
береді Көңіл күйлерін көтеріп
отыру Тамаша
! «Электр шамы» әдісі бойынша
мадақтап отыру
Дескриптор: Өтілген тақырыпты
меңгерген Сұрақтарға жауа | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















