Жасанды ортадағы қауіп-қатер

Тақырып бойынша 24 материал табылды

Жасанды ортадағы қауіп-қатер

Материал туралы қысқаша түсінік
Жасанды ортадағы қауіп-қатер
Материалдың қысқаша нұсқасы



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Дүниетану

Бөлім:

Табиғат құбылыстары

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

20 сабақ. Жасанды ортадағы қауіп-қатер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.1.4.3. түрлі дереккөздер негізінде жасанды ортадағы қауіп-қатерлерді анықтау және оларға баға беру

Сабақтың мақсаты

ОТ,су,газды қолданудың ережелерімен танысады,үй жағдайындағы қауіпсіздік туралы біледі


Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)

"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ


Қаңтар айы: Заң және тәртіп


Апта дәйексөзі: «Әділ заң – аспан тірегі»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру













Өткен білімді еске түсіру















Жаңа білім















































Бекіту




















Кері байланыс


Сабаққа дайындық жүргізу

Бір-біріне жақсы тілектер тілеу

«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.

Құндылық мақсаты: Мектепте, қоғамда этикалық және құқықтық нормалар мен ережелерді сақтаудың маңыздылығын білу




Үй тапсырмасы

Шағын жоба құрастырып келу.

Зерттелетін зат: су тасқыны

Зерттеу нысаны: су басқан аймақ

Болжам: Су тасқынына ұшыраған ауыл адамдарын құтқару мүмкіндігі

Мақсаты: Су тасқынының зардабын анықтау

Өз мүмкіндігіңді жаз



« ЖИ: «Wordwall» ойыны





Жаңа тақырып

Саралау: ресурстар

ФС тапсырмасы

Адамның тіршілік ортасы

Прямая со стрелкой 1 Прямая со стрелкой 2


Табиғи Жасанды

Прямая со стрелкой 3 Прямая со стрелкой 4 (адам қолымен жасалған)


жанды жансыз

Біз жасанды ортада өмір сүреміз.



Саралау. нәтиже

1-тапсырма

Адам өмірі үшін керекті құралдар тізімін жасау

Олардың пайдасы туралы айтқызу






ЕБҚ және ЕБҚ

Мақсаты. Диалог арқылы бір-біріне қолдау беруге дағдыландыру

«Диалог» әдісі

Өрт қауіпсіздігі туралы әңгіме

Сұрақтарға жауап беру.

1.Өрт шыққанда не істейсің?

2.Газ таралғанда не істеу керек?

3.Су құбыры жарылғанда не істеуге болады?



Саралау:Проблемалық оқыту әдісі

«Жағдаяттан шығу» әдісі

1.Белгісіз адамға есік ашуға болмайды.

2.Бейтаныс адамға телефон арқылы ақпарат беруге болмайды

3.Сабақтан келгенде үйдің есігі ашық болса,көршілерге ,одан соң ата-анаға хабар беру керек.



Топтық жұмыс

ҚЖ:

Өрт, су, газ қауіпсіздігі ережелерін құрастырыңдар

Оларға таныстырылым жасаңдар





Үй тапсырмасы

Қауіпсіздік шаралары туралы өз ойларын айту.













Шаттық шеңберін жасайды














Жоба бойынша қорғау жұмысын жүргізеді












Жасанды орта туралы ойларын айтады

Сызбалар арқылы жұмыс жасайды


Газ, ыдыстар,

тоңазытқыш, нан жабатын пеш,үтік,теледидар,

телефон

тапсырма бірдей болғанмен нәтиже әртүрлі болады











Сұрақтарға жауап береді



Оқушының ойлануына, зерттеу жүргізуіне мүмкіндік беретін проблемалықжағдаят тудыру





Жағдаяттан шығу жолдары туралы айтады






Ережелерді таныстырады







Үй тапсырмасын алады






Кері байланыс жасайды



Мадақтау




ҚБ:







Дескриптор:

Адамның тіршілік ортасы туралы білімі бар-1Б

Өз ойларын еркін жеткізеді-1Б




Дескриптор:

Адамға қажетті құралдарды айта алады-1Б

Олардың пайдалану аясын біледі-1Б




Дескриптор:

Өрт,газ,су құбырынан келетін қауіпті біледі-1Б

Олардан қорғану туралы айта алады-1Б




Дескриптор:

Жағдаяттан шығу жолдарын біледі-1Б

Тақырыпты өмірмен байланыстыра алады-1Б




Дескриптор:

Қауіпсіздік ережелерін құрастырды-1б

Ережелерге таныстырылым жасады-1б









«Ыстық орындық» әдісі








Бағалауға арналған стикерлер










Сызба



https://wordwall.net/resource/86850630





Суреттер










Құрал-жабдықтардың суреттері











Өрт қауіпсіздігі туралы плакат









Қауіпсіздік туралы ережелер жазылған плакат







Жұмыс парақтары

















Кері байланыс парағы


























Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Дүниетану

Бөлім:

Табиғат құбылыстары

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

21 сабақ. Жасанды ортадағы менің қауіпсіздігім

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.1.4.4 жасанды ортада өзінің қауіпсіздігін жоспарлау.

4.2.3.1 Өз өңіріндегі және Қазақстан аймақтарындағы адамдардың табиғи жағдайларға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) байланысты шаруашылық іс-әрекетін талдау

4.1.4.4 Өзінің жасанды ортадағы қауіпсіздігін жоспарлау

4.2.1.1 Нысанның басқа нысандарға қатысты орнын анықтау

Сабақтың мақсаты

Көшеде жүрудің қауіпсіздік ережелерін есіне түсіреді,өз қауіпсіздігін жоспарлауды үйренеді


Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)

"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ


Қаңтар айы: Заң және тәртіп


Апта дәйексөзі: «Әділ заң – аспан тірегі»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру






Өткен білімді еске түсіру























Жаңа білім






























































Бекіту









































Кері байланыс


Сабаққа дайындық жүргізу

Бір-біріне жақсы тілектер тілеу

«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.

Құндылық мақсаты: Мектепте, қоғамда этикалық және құқықтық нормалар мен ережелерді сақтаудың маңыздылығын білу




Үй тапсырмасы

Қауіпсіздік шаралары туралы өз ойларын айту.

- Өрт қаупі болса қайда хабарласу керек?

-Су құбыры жарылса не істеу керек?

-Жасанды орта дегеніміз не? -Адамның тіршілік ортасын ата? -Үйге газ тарағанда не істеу керек?



« ЖИ: «Wordwall» ойыны



Жаңа тақырып

Топтық жұмыс

Саралау:Жобалықәдіс

«Постер» әдісі

Постер ереже құрастыру Үш топқа суреттер таратылады, сол суретке қарап қауіпсіздік ережесін құрау.

1топ «Сен велосипедшісің»

2 топ «Сен жаяу жүргіншісің»

3 топ «Сен жолаушысың»



ЕБҚ:

Мақсаты: ережелерді білу деңгейін тексеру

Жол ережелері туралы не білесің?





Оқулықпен жұмыс:

Өздерінің құраған ережелерін оқулықтағы ережелермен салыстыру




ЕҚБ мен ЕБҚ

Мақсаты: жұпта бір-біріне қолдау білдіруге тәрбиелеу

« Ұйқасын тап» ойыны:

Түтін басып кетіпті, сөндірмеген біреу……(үтікті).

Қызыл жалын лаулады, демек сіріңкемен біреу…….. (ойнады)

Тек тұрғаның жарамас, тез 101 ге сен …… (хабарлас)

Өртке оранды шатыр, өртсөндірушіні тез…….( шақыр)



Саралау:Проблемалық оқыту әдісі

Жағдаят талдау,қорғау

1-жағдай.Көшеде танымайтын адам сені алып келу үшін анаң жұмсап жібергенін айтса, не істейсің?

2-жағдай. Танымайтын адам сені көлікке отыруға шақырып,балалар бағдарламасына түсіруге алып баратынын айтса,еріп барасың ба? 3-жағдай. Көшеде біреу қалдырып кеткен қапшық тауып алсаң,не істейсің?




Саралау. ресурстар

ҚЖ:

Тест тапсырмаларын орындату

1.Жүргіншілер деген кім?

А) машина жүргізетін адамдар

В) көшеде жаяу жүрген адамдар

С) белгілер

2.Қоғамдық көлікке қай жерде отырамыз?

А) есік

В) аялдама

С)перрон

3. Көлік жүріп келе жатқанда жолаушыға жүргізушімен сөйлесуге бола ма?

А) болады

В) болмайды

С) білмеймін

4.Жолаушылар таситын қоғамдық көлікті қай жерден күтіп,міну керек?

А) аялдамалардан

В) кез-келген жерден

С) дүкен алдарынан

5. Қала көшелерінде жаяу адамдар қандай жолмен жүруге тиіс

А) кез-келген жолмен

В) тротуармен

С) автомобиль жолдарымен




Үй тапсырмасы

Диаграмма сызып, балалар жиі ұшырайтын көше оқиғалары туралы айт













Шаттық шеңберін жасайды



Қауіпсіздік бойынша қорғау жұмысын жүргізеді

Жасанды орта туралы ойларын айтады









Топқа бөлініп ереже құрастырады





Сұрақтарға жауап береді

Нақты мақсатқа бағытталған практикалық немесе зерттеу жұмысын орындау арқылы білімді қолдану.




Ережелерді салыстырады










Ойын

ойнайды












Оқушының ойлануына, зерттеу жүргізуіне мүмкіндік беретін проблемалықжағдаят тудыру

Жағдаяттан шығу жолдары туралы айтады












Тест тапсырмала

рын орындайды
























Үй тапсырмасын алады






Кері байланыс жасайды



Мадақтау




ҚБ:











Дескриптор:

Жасанды ортадағы қауіп-қатерді түсіндіре алады-1Б Ереже құрай алады-1Б





Дескриптор:

Оқулықтағы ережелерді түсіндіре алады-1Б

Олардың пайдалану аясын біледі-1Б



ҚБ:









Дескриптор:

Жағдаяттан шығу жолдарын біледі-1Б

Тақырыпты өмірмен байланыстыра алады-1Б













Дескриптор:

Тест тапсырмаларын өз бетінше орындайды-1Б

Қауіпсіздік ережелерін біледі-1Б


















«Ыстық орындық» әдісі








Бағалауға арналған стикерлер












Сызба



https://wordwall.net/cb/resource/86403454







Суреттер








Суреттер


Ережелер










Өрт қауіпсіздігі туралы плакат












Қауіпсіздік туралы ережелер жазылған плакат
















Тест тапсырмалары жазылған парақтар












Суреттер

















Оқулық









Кері байланыс парағы






















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
09.02.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі