Бекітілді:
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Арғынова Н.А |
|||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
Жаратылыстану/6в |
|||||||||||||
|
Күні: |
05.12.2025ж |
|||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Заттар және материалдар |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Заттардың пайда болуы мен оларға қол жеткізу; |
|||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
6.3.3.1 жасанды материалдардың артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтау |
|||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Жасанды материалдардың артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтайды
|
|||||||||||||
|
Құндылықтарды дамыту: |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Басқалармен жағымды қарым-қатынас орната білу және қоғамдық өмірге үлес қосу;
|
|||||||||||||
|
Уақыты |
Педагог әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Ұйымдастыру |
Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
І.Үй тапсырмасы: «Word Wall» плафтормасы арқылы өткен тақырып пысықталады.
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды. Өткен тақырып сұрақтарына белсенді жауап береді. |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды Дескриптор: Жалпы-2 балл 1.Бейтараптау реакциясының жүру жолын біледі. |
ДК экраны https://wordwall.net/resource/85491164 |
||||||||||
|
Жаңа сабақ |
Жаңа тақырып: Заттардың пайда болуы мен оларға қол жеткізу; Күнделікті тіршілікте әртүрлі тұрмыстық химиялық заттармен жұмыс істеуге тура келеді. Тұрмыстық химия дегеніміз – үй шаруасында қолданылатын тағамдық емес химиялық заттар. Олар – күнделікті тұрмыста қолданатын мүліктерге күтім жасауға және жеке бас гигиенасына арналған өнімдер. Тұрмыстық химия өнімдерінің арнайы қорабы болады және онда сол заттың неге арналғаны, қалай қолдану керектігі, оның химиялық құрамы сияқты қысқаша мәліметтер беріледі. Олардың құрамы түрлі химиялық қосылыстардан тұратындықтан дәмін татуға, ішуге болмайды. pH – жуғыш заттардағы қышқыл мен сілтінің тепе-теңдігін көрсететін сутектік көрсеткіш. |
Сурет арқылы жаңа сабақтың тақырыбымен мақсатын атайды.
Оқушыар бейнероликті ұжым болып талқылайды. |
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
ДК экраны Презентация |
||||||||||
|
Бекіту тапсырмасы |
1-Тапсырма (ЖТ) Жеке тапсырма Таза затпен жасанды заттардың артықшылығымен кемшілігін сипаттаңыз
|
Оқушылар табиғи және жасанды заттардың артықшылығымен кемшілігін анықтап сипаттайды. |
Дескриптор: Жалпы 4 – балл: 1.Артықшылығын атайды 2.Кемшілігін атайды. |
Қалам |
||||||||||
|
|
2-Тапсырма: «ЭССЕ» (ЖТ) Жеке тапсырма «Біздің өміріміздегі табиғи және жасанды материалдардың орны» тақырыбына эссе жазу. |
Оқушылар бүгінгі тақырыпқа сәйкес эссе жазады. |
Дескриптор: Жалпы 2 – балл: 1.Тақырыпқа сәйкес эссе жазады |
Жұмыс дәптері |
||||||||||
|
|
3-Тапсырма (ЖТ)Жеке тапсырма
|
Табиғи және жасанды заттарды анықтайды
|
Дескриптор: Жалпы 2 – балл: 1.Табиғи заттарды анықтайды 2.Жасанды заттарды анықтайды
|
https://wordwall.net/resource/29702328 |
||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Бекіту сұрақтары: Қандай жасанды материалдарды білесіңдер? Адамзаттың заманаууи мәселелерді шешу үшін қандай ғылымдармен химия байланысады? |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
|
Презентация |
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жасанды заттар
Жасанды заттар
Бекітілді:
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Арғынова Н.А |
|||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
Жаратылыстану/6в |
|||||||||||||
|
Күні: |
05.12.2025ж |
|||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Заттар және материалдар |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Заттардың пайда болуы мен оларға қол жеткізу; |
|||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
6.3.3.1 жасанды материалдардың артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтау |
|||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Жасанды материалдардың артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтайды
|
|||||||||||||
|
Құндылықтарды дамыту: |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Басқалармен жағымды қарым-қатынас орната білу және қоғамдық өмірге үлес қосу;
|
|||||||||||||
|
Уақыты |
Педагог әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Ұйымдастыру |
Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
І.Үй тапсырмасы: «Word Wall» плафтормасы арқылы өткен тақырып пысықталады.
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды. Өткен тақырып сұрақтарына белсенді жауап береді. |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды Дескриптор: Жалпы-2 балл 1.Бейтараптау реакциясының жүру жолын біледі. |
ДК экраны https://wordwall.net/resource/85491164 |
||||||||||
|
Жаңа сабақ |
Жаңа тақырып: Заттардың пайда болуы мен оларға қол жеткізу; Күнделікті тіршілікте әртүрлі тұрмыстық химиялық заттармен жұмыс істеуге тура келеді. Тұрмыстық химия дегеніміз – үй шаруасында қолданылатын тағамдық емес химиялық заттар. Олар – күнделікті тұрмыста қолданатын мүліктерге күтім жасауға және жеке бас гигиенасына арналған өнімдер. Тұрмыстық химия өнімдерінің арнайы қорабы болады және онда сол заттың неге арналғаны, қалай қолдану керектігі, оның химиялық құрамы сияқты қысқаша мәліметтер беріледі. Олардың құрамы түрлі химиялық қосылыстардан тұратындықтан дәмін татуға, ішуге болмайды. pH – жуғыш заттардағы қышқыл мен сілтінің тепе-теңдігін көрсететін сутектік көрсеткіш. |
Сурет арқылы жаңа сабақтың тақырыбымен мақсатын атайды.
Оқушыар бейнероликті ұжым болып талқылайды. |
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
ДК экраны Презентация |
||||||||||
|
Бекіту тапсырмасы |
1-Тапсырма (ЖТ) Жеке тапсырма Таза затпен жасанды заттардың артықшылығымен кемшілігін сипаттаңыз
|
Оқушылар табиғи және жасанды заттардың артықшылығымен кемшілігін анықтап сипаттайды. |
Дескриптор: Жалпы 4 – балл: 1.Артықшылығын атайды 2.Кемшілігін атайды. |
Қалам |
||||||||||
|
|
2-Тапсырма: «ЭССЕ» (ЖТ) Жеке тапсырма «Біздің өміріміздегі табиғи және жасанды материалдардың орны» тақырыбына эссе жазу. |
Оқушылар бүгінгі тақырыпқа сәйкес эссе жазады. |
Дескриптор: Жалпы 2 – балл: 1.Тақырыпқа сәйкес эссе жазады |
Жұмыс дәптері |
||||||||||
|
|
3-Тапсырма (ЖТ)Жеке тапсырма
|
Табиғи және жасанды заттарды анықтайды
|
Дескриптор: Жалпы 2 – балл: 1.Табиғи заттарды анықтайды 2.Жасанды заттарды анықтайды
|
https://wordwall.net/resource/29702328 |
||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Бекіту сұрақтары: Қандай жасанды материалдарды білесіңдер? Адамзаттың заманаууи мәселелерді шешу үшін қандай ғылымдармен химия байланысады? |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
|
Презентация |
||||||||||
шағым қалдыра аласыз














