|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім: |
8.1А Жасушалық биология |
|
|
Педагогтің Т.А. Ә |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жасуша – тірі ағзалардың құрылымдық негізгі өлшем бірлігі. Прокариот және эукариот жасушалардың құрылысы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.4.2.2 эукариот және прокариот жасушалардың құрылысын салыстыру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Прокариот пен эукариот жасушалардың құрылымдарын сипаттап, екі жасуша типінің құрылымын салыстырады. |
|
|
Құндылықтар |
«Тәуелсіздік және отаншылдық» |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің іс - әрекеті |
Оқушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-10 мин
|
1.Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру. ? Ой қозғау (миға шабуыл): ? Сұрақтар (ауызша талқылауға): ➡ Бұл сұрақтар оқушылардың шығармашылық, сыни және логикалық ойлауын дамытады.
ЖИ бейнесін ұсынады Мұғалім түсіндірме жүргізеді |
Оқушылар сабаққа дайындалады. Егер жасуша болмаса, тіршілік бола ма? Көзбен көре алмайтын кішкентай бөлшек қалайша ағзаны басқара алады? Сенің денеңде миллиардтаған жасуша бар. Олар бір-бірімен қалай "ұғысады" деп ойлайсың? Бейнеден, мұғалім түсіндімесінен болжамды жауаптарын салыстырады |
Жақсы! Жарайсыңдар Дескриптор: ҚБ Әрбір дұрыс жауап- «1» балл.
|
Биология оқулығы, ЖИ бейнесі Мұғалім түсіндірме слаид |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10-15 мин
|
? Қызықты тапсырма: "Егер..." Т |
Оқушылар төмендегі сұрақтарға жауап береді: Егер митохондрия жұмысын тоқтатса – не болады? Егер ядро болмаса – ағза қалай өзгереді? Егер лизосомалар бұзылса – жасуша қалай әрекет етеді?
|
Дескрипторлар: Барлығы -2балл |
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15-30мин
|
2. QR-викторина
– Органоидтің суреті сілтемеде беріледі 3. «Тақтаға шық та, жапсыр!»
– Тақтада
екі түрлі жасуша суреті ілулі. |
– QR-кодты сканерлейді –
Органоид
атауы жазылған карточканы алады |
Дескриптор: Барлығы -2балл |
QR –кодта https://learningapps.org/view25676095 https://learningapps.org/view15800063 https://learningapps.org/view14982277 |
||||||||||||
|
Құндылыққа негізделгген тапсырма 5мин |
Қазақстан тәуелсіз ел ретінде ғылым мен білімге ерекше мән береді. Елде заманауи биотехнология орталықтары жұмыс істейді. Бұл зертханаларда ғалымдар прокариот жасушаларын (бактерияларды) пайдаланып, адам денсаулығына қажет маңызды заттар (инсулин, антибиотиктер) өндіреді. |
4 Сұрақ: Сіздің ойыңызша, тәуелсіз мемлекеттің өз биотехнологиясын дамытуы не үшін маңызды? Жасуша деңгейіндегі ашуларды отандық ғалымдар жүзеге асыруы елдің болашағына қалай әсер етеді? |
Жақсы! Жарайсыңдар Ұтымды жауап |
|
||||||||||||
|
35-42мин
Функционалдық сауттылыққа негізделген тапсырма |
5. ? Өмірлік жағдаятЖағдаят:
|
Тапсырма
1.
? Жабық сұрақтар (иә/жоқ)
Қызанақ
пен қиярдың жұмсақ және қатты болуы жасуша құрылысына
байланысты.
Жасуша
қабырғасы барлық ағзада бірдей тығыз болады.
Вакуоль
өсімдік жасушасында ылғал мен ерітінділерді сақтайды.
Жемістің
сыртқы айырмашылығы оның жасушалар санына емес, түсіне
байланысты.
Жасуша –
тек микроскоп арқылы көрінетін құрылым. ✍️ Ашық сұрақтар
Қызанақ
пен сәбіздің айырмашылығы олардың жасушалық құрылысына қалай
байланысты болуы мүмкін?
Егер
өсімдік жасушасында вакуоль болмаса, қандай өзгерістер болар еді
деп ойлайсың?
Прокариот
пен эукариот жасушаларындағы айырмашылықтарды нақты бір мысалмен
түсіндір.
|
Дескрипторлар:
1. Кестемен жұмыс:
2. Жабық сұрақтар:
3. Ашық сұрақтар: Барлығы 2балл
|
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 42-45мин
|
Кері байлансы? «Жасуша стикері» әдісі
Мақсаты: Үй тапсырмасы: Оқулық соңындағы тапсырмалар
|
Әр оқушы
өз ойын жасуша пішініндегі
стикерге (дөңгелек, сопақ қағаз)
жазады: Мысал:
? «Эукариот жасушасының ішінде ядро барын енді түсіндім!» |
ҚБ, «Қошеметтеу»әдісі Оқушыларды сабақ соңында бағалау парақтарына қарай отырып жинаған баллдары бойынша бағалау |
|
Ж
ағдаят:
Айзере мен Әли жазғы демалыста ауылдағы әжесіне қонаққа барды. Олар
бақшадан піскен қызанақ, қияр, сәбіздерді жинап, әр жемістің сыртқы
түрін, жұмсақтығын, иісін байқап көрді. Айзере:
– Қызанақтың іші неге жұмсақ? Қияр мен сәбіз қаттылау сияқты, –
деді.
Әли:
– Әрқайсысының жасушасы әртүрлі болуы мүмкін, – деп, мұғалімі
айтқан «жасуша» туралы ақпаратты еске түсірді.
Тапсырма 1.
Мәтінді оқып, жасуша
органоидтерін және
олардың қызметін
төмендегі кестеге сжазыңыз
|
Оргонелла |
Қызметі |
|
Ядро |
... |
|
Рибосома |
... |
|
Митохондрия |
... |
|
Лизосома |
... |
|
Вакуоль |
... |
2-тапсырма Жабық сұрақтар (иә/жоқ)
2.1Қызанақ пен қиярдың жұмсақ және қатты болуы жасуша құрылысына
байланысты.
☐ Иә ☐ Жоқ
2.2Жасуша қабырғасы барлық ағзада бірдей тығыз болады.
☐ Иә ☐ Жоқ
2.3Вакуоль өсімдік жасушасында ылғал мен ерітінділерді
сақтайды.
☐ Иә ☐ Жоқ
2.4Жемістің сыртқы айырмашылығы оның жасушалар санына емес, түсіне
байланысты.
☐ Иә ☐ Жоқ
2.5Жасуша – тек микроскоп арқылы көрінетін құрылым.
☐ Иә ☐ Жоқ
3-тапсыр ма Ашық сұрақтар
3.1Қызанақ пен сәбіздің айырмашылығы олардың жасушалық құрылысына
қалай байланысты болуы мүмкін?
Жауабыңыз:
....................................................................................
3.2Егер өсімдік жасушасында вакуоль болмаса, қандай өзгерістер
болар еді деп ойлайсың?
Жауабыңыз:
....................................................................................
3.3Прокариот пен эукариот жасушаларындағы айырмашылықтарды нақты
бір мысалмен түсіндір.
Жауабыңыз:
....................................................................................
Дескрипторлар:
1. Кестемен жұмыс:
– Жасуша органоидтерінің атауы мен қызметін дұрыс жазады-2балл
2. Жабық сұрақтар:
– Мәтін мазмұнына сәйкес дұрыс жауап таңдайды
– Жасуша құрылысы мен қызметін ажырата алады-2балл
3. Ашық сұрақтар:
– Өз ойын нақты, түсінікті жазады
– Жасушалық құрылым мен қызметті өмірлік мысалмен
байланыстырады
Барлығы 2балл
1-тапсырма. Кестені толтыру
|
Оргонелла |
Қызметі |
|
Ядро |
Жасуша қызметін басқарады, тұқымқуалау ақпаратын (ДНҚ) сақтайды. |
|
Рибосома |
Ақуыз синтезін жүзеге асырады. |
|
Митохондрия |
Энергия өндіреді (АТФ түзіледі), жасушаның «энергетикалық станциясы». |
|
Лизосома |
Қалдық заттарды ыдыратады, артық органоидтерді жояды. |
|
Вакуоль |
Су, еріген заттар мен қор заттарын сақтайды, жасуша қысымын реттейді. |
2-тапсырма. Жабық сұрақтар (иә/жоқ)
2.1 Қызанақ пен қиярдың
жұмсақ және қатты болуы жасуша құрылысына байланысты.
✅ Иә
2.2 Жасуша қабырғасы барлық
ағзада бірдей тығыз болады.
❌ Жоқ
2.3 Вакуоль өсімдік
жасушасында ылғал мен ерітінділерді сақтайды.
✅ Иә
2.4 Жемістің сыртқы
айырмашылығы оның жасушалар санына емес, түсіне байланысты.
❌ Жоқ
2.5 Жасуша – тек микроскоп
арқылы көрінетін құрылым.
✅ Иә
3-тапсырма. Ашық сұрақтар
3.1 Қызанақ пен
сәбіздің айырмашылығы олардың жасушалық құрылысына қалай байланысты
болуы мүмкін?
? Қызанақ жасушаларында ірі вакуольдер көп болғандықтан жұмсақ
болады, ал сәбіздің жасуша қабырғасы қалың әрі қаттырақ
болғандықтан тығыз болады.
3.2 Егер өсімдік
жасушасында вакуоль болмаса, қандай өзгерістер болар еді деп
ойлайсың?
? Жасуша су мен ерітінділерді сақтай алмайды, тургор қысымы
төмендейді. Өсімдік солып қалар еді.
3.3 Прокариот пен
эукариот жасушаларындағы айырмашылықтарды нақты бір мысалмен
түсіндір.
? Прокариоттарда (мысалы, бактерияда) ядро
болмайды, ДНҚ цитоплазмада бос жатады. Эукариоттарда (мысалы,
өсімдік пен жануар жасушасында) ДНҚ ядро ішінде
сақталады.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жасуша – тірі ағзалардың құрылымдық негізгі өлшем бірлігі. Прокариот және эукариот жасушалардың құрылысы
Жасуша – тірі ағзалардың құрылымдық негізгі өлшем бірлігі. Прокариот және эукариот жасушалардың құрылысы
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім: |
8.1А Жасушалық биология |
|
|
Педагогтің Т.А. Ә |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жасуша – тірі ағзалардың құрылымдық негізгі өлшем бірлігі. Прокариот және эукариот жасушалардың құрылысы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.4.2.2 эукариот және прокариот жасушалардың құрылысын салыстыру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Прокариот пен эукариот жасушалардың құрылымдарын сипаттап, екі жасуша типінің құрылымын салыстырады. |
|
|
Құндылықтар |
«Тәуелсіздік және отаншылдық» |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің іс - әрекеті |
Оқушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-10 мин
|
1.Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру. ? Ой қозғау (миға шабуыл): ? Сұрақтар (ауызша талқылауға): ➡ Бұл сұрақтар оқушылардың шығармашылық, сыни және логикалық ойлауын дамытады.
ЖИ бейнесін ұсынады Мұғалім түсіндірме жүргізеді |
Оқушылар сабаққа дайындалады. Егер жасуша болмаса, тіршілік бола ма? Көзбен көре алмайтын кішкентай бөлшек қалайша ағзаны басқара алады? Сенің денеңде миллиардтаған жасуша бар. Олар бір-бірімен қалай "ұғысады" деп ойлайсың? Бейнеден, мұғалім түсіндімесінен болжамды жауаптарын салыстырады |
Жақсы! Жарайсыңдар Дескриптор: ҚБ Әрбір дұрыс жауап- «1» балл.
|
Биология оқулығы, ЖИ бейнесі Мұғалім түсіндірме слаид |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10-15 мин
|
? Қызықты тапсырма: "Егер..." Т |
Оқушылар төмендегі сұрақтарға жауап береді: Егер митохондрия жұмысын тоқтатса – не болады? Егер ядро болмаса – ағза қалай өзгереді? Егер лизосомалар бұзылса – жасуша қалай әрекет етеді?
|
Дескрипторлар: Барлығы -2балл |
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15-30мин
|
2. QR-викторина
– Органоидтің суреті сілтемеде беріледі 3. «Тақтаға шық та, жапсыр!»
– Тақтада
екі түрлі жасуша суреті ілулі. |
– QR-кодты сканерлейді –
Органоид
атауы жазылған карточканы алады |
Дескриптор: Барлығы -2балл |
QR –кодта https://learningapps.org/view25676095 https://learningapps.org/view15800063 https://learningapps.org/view14982277 |
||||||||||||
|
Құндылыққа негізделгген тапсырма 5мин |
Қазақстан тәуелсіз ел ретінде ғылым мен білімге ерекше мән береді. Елде заманауи биотехнология орталықтары жұмыс істейді. Бұл зертханаларда ғалымдар прокариот жасушаларын (бактерияларды) пайдаланып, адам денсаулығына қажет маңызды заттар (инсулин, антибиотиктер) өндіреді. |
4 Сұрақ: Сіздің ойыңызша, тәуелсіз мемлекеттің өз биотехнологиясын дамытуы не үшін маңызды? Жасуша деңгейіндегі ашуларды отандық ғалымдар жүзеге асыруы елдің болашағына қалай әсер етеді? |
Жақсы! Жарайсыңдар Ұтымды жауап |
|
||||||||||||
|
35-42мин
Функционалдық сауттылыққа негізделген тапсырма |
5. ? Өмірлік жағдаятЖағдаят:
|
Тапсырма
1.
? Жабық сұрақтар (иә/жоқ)
Қызанақ
пен қиярдың жұмсақ және қатты болуы жасуша құрылысына
байланысты.
Жасуша
қабырғасы барлық ағзада бірдей тығыз болады.
Вакуоль
өсімдік жасушасында ылғал мен ерітінділерді сақтайды.
Жемістің
сыртқы айырмашылығы оның жасушалар санына емес, түсіне
байланысты.
Жасуша –
тек микроскоп арқылы көрінетін құрылым. ✍️ Ашық сұрақтар
Қызанақ
пен сәбіздің айырмашылығы олардың жасушалық құрылысына қалай
байланысты болуы мүмкін?
Егер
өсімдік жасушасында вакуоль болмаса, қандай өзгерістер болар еді
деп ойлайсың?
Прокариот
пен эукариот жасушаларындағы айырмашылықтарды нақты бір мысалмен
түсіндір.
|
Дескрипторлар:
1. Кестемен жұмыс:
2. Жабық сұрақтар:
3. Ашық сұрақтар: Барлығы 2балл
|
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 42-45мин
|
Кері байлансы? «Жасуша стикері» әдісі
Мақсаты: Үй тапсырмасы: Оқулық соңындағы тапсырмалар
|
Әр оқушы
өз ойын жасуша пішініндегі
стикерге (дөңгелек, сопақ қағаз)
жазады: Мысал:
? «Эукариот жасушасының ішінде ядро барын енді түсіндім!» |
ҚБ, «Қошеметтеу»әдісі Оқушыларды сабақ соңында бағалау парақтарына қарай отырып жинаған баллдары бойынша бағалау |
|
Ж
ағдаят:
Айзере мен Әли жазғы демалыста ауылдағы әжесіне қонаққа барды. Олар
бақшадан піскен қызанақ, қияр, сәбіздерді жинап, әр жемістің сыртқы
түрін, жұмсақтығын, иісін байқап көрді. Айзере:
– Қызанақтың іші неге жұмсақ? Қияр мен сәбіз қаттылау сияқты, –
деді.
Әли:
– Әрқайсысының жасушасы әртүрлі болуы мүмкін, – деп, мұғалімі
айтқан «жасуша» туралы ақпаратты еске түсірді.
Тапсырма 1.
Мәтінді оқып, жасуша
органоидтерін және
олардың қызметін
төмендегі кестеге сжазыңыз
|
Оргонелла |
Қызметі |
|
Ядро |
... |
|
Рибосома |
... |
|
Митохондрия |
... |
|
Лизосома |
... |
|
Вакуоль |
... |
2-тапсырма Жабық сұрақтар (иә/жоқ)
2.1Қызанақ пен қиярдың жұмсақ және қатты болуы жасуша құрылысына
байланысты.
☐ Иә ☐ Жоқ
2.2Жасуша қабырғасы барлық ағзада бірдей тығыз болады.
☐ Иә ☐ Жоқ
2.3Вакуоль өсімдік жасушасында ылғал мен ерітінділерді
сақтайды.
☐ Иә ☐ Жоқ
2.4Жемістің сыртқы айырмашылығы оның жасушалар санына емес, түсіне
байланысты.
☐ Иә ☐ Жоқ
2.5Жасуша – тек микроскоп арқылы көрінетін құрылым.
☐ Иә ☐ Жоқ
3-тапсыр ма Ашық сұрақтар
3.1Қызанақ пен сәбіздің айырмашылығы олардың жасушалық құрылысына
қалай байланысты болуы мүмкін?
Жауабыңыз:
....................................................................................
3.2Егер өсімдік жасушасында вакуоль болмаса, қандай өзгерістер
болар еді деп ойлайсың?
Жауабыңыз:
....................................................................................
3.3Прокариот пен эукариот жасушаларындағы айырмашылықтарды нақты
бір мысалмен түсіндір.
Жауабыңыз:
....................................................................................
Дескрипторлар:
1. Кестемен жұмыс:
– Жасуша органоидтерінің атауы мен қызметін дұрыс жазады-2балл
2. Жабық сұрақтар:
– Мәтін мазмұнына сәйкес дұрыс жауап таңдайды
– Жасуша құрылысы мен қызметін ажырата алады-2балл
3. Ашық сұрақтар:
– Өз ойын нақты, түсінікті жазады
– Жасушалық құрылым мен қызметті өмірлік мысалмен
байланыстырады
Барлығы 2балл
1-тапсырма. Кестені толтыру
|
Оргонелла |
Қызметі |
|
Ядро |
Жасуша қызметін басқарады, тұқымқуалау ақпаратын (ДНҚ) сақтайды. |
|
Рибосома |
Ақуыз синтезін жүзеге асырады. |
|
Митохондрия |
Энергия өндіреді (АТФ түзіледі), жасушаның «энергетикалық станциясы». |
|
Лизосома |
Қалдық заттарды ыдыратады, артық органоидтерді жояды. |
|
Вакуоль |
Су, еріген заттар мен қор заттарын сақтайды, жасуша қысымын реттейді. |
2-тапсырма. Жабық сұрақтар (иә/жоқ)
2.1 Қызанақ пен қиярдың
жұмсақ және қатты болуы жасуша құрылысына байланысты.
✅ Иә
2.2 Жасуша қабырғасы барлық
ағзада бірдей тығыз болады.
❌ Жоқ
2.3 Вакуоль өсімдік
жасушасында ылғал мен ерітінділерді сақтайды.
✅ Иә
2.4 Жемістің сыртқы
айырмашылығы оның жасушалар санына емес, түсіне байланысты.
❌ Жоқ
2.5 Жасуша – тек микроскоп
арқылы көрінетін құрылым.
✅ Иә
3-тапсырма. Ашық сұрақтар
3.1 Қызанақ пен
сәбіздің айырмашылығы олардың жасушалық құрылысына қалай байланысты
болуы мүмкін?
? Қызанақ жасушаларында ірі вакуольдер көп болғандықтан жұмсақ
болады, ал сәбіздің жасуша қабырғасы қалың әрі қаттырақ
болғандықтан тығыз болады.
3.2 Егер өсімдік
жасушасында вакуоль болмаса, қандай өзгерістер болар еді деп
ойлайсың?
? Жасуша су мен ерітінділерді сақтай алмайды, тургор қысымы
төмендейді. Өсімдік солып қалар еді.
3.3 Прокариот пен
эукариот жасушаларындағы айырмашылықтарды нақты бір мысалмен
түсіндір.
? Прокариоттарда (мысалы, бактерияда) ядро
болмайды, ДНҚ цитоплазмада бос жатады. Эукариоттарда (мысалы,
өсімдік пен жануар жасушасында) ДНҚ ядро ішінде
сақталады.
шағым қалдыра аласыз




апсырма
1.

















