Материалдар / «Жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктері»
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

«Жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктері»

Материал туралы қысқаша түсінік
Кешкі мектептер үшін,биология пәнінен
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Маусым 2020
5583
16 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

10.1А- Жасушалық биология

Мектеп: Кешкі ауысымдағы жалпы білім беретін мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Алдабергенова А.Т

Сынып: 10

Қатысқандар саны:14

Қатыспағандар саны:0

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • электронды микоскоп арқылы көрінетін жасуша органоидтарының құрылыс ерекшеліктерін және қызметін түсіндіру Проектірдің көмегімен,слайдтар арқылы


Сабақ мақсаттары

  • электронды және жарық микроскопы арқылы көрсетілген суреттерден жасуша органоидтарын анықтау;

  • көргенді салыстыру;

  • «өз органоидын» туралы ойдан карта құрастыру;

  • электронды микроскоп арқылы көрінетін органоидтардың құрылыс ерекшеліктерін және қызметтерін түсіндіру (видеолар көрсету)

Бағалау к критерийлері

  • электронды және жарық микроскопы арқылы көрсетілген суреттерден жасуша органоидтарын анықтайды; (видеолар көрсету)

  • көргенді салыстырады;

  • «өз органоидын» туралы ойдан карта құрастырады;

  • электронды микроскоп арқылы көрінетін органоидтардың құрылыс ерекшеліктерін және қызметтерін түсіндіреді

Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындай алады:

  • электронды микроскоп арқылы көрінетін органоидтардың құрылыс ерекшеліктері мен қызметтері туралы сұрақтар қою, сұрақтарға жауап беру және сипаттау;

Пәнге қатысты лексика мен терминология

ядро, цитоплазма, орталық вакуоль, мембрана,

митохондриялар, ЭПТ, хлоропласттар, Гольджи аппараты, лизосомалар, рибосомалар.

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

Жарық микроскопының көмегімен жақсы көрінеді...........................................

Электронды микроскоптың көмегімен көруге болады...................................


Құндылықтар

сыйластық, бірлестік, өмір бойы оқу.

Пәнаралық

байланыстар

Молекулалық биология және биохимия

АКТ қолдану

дағдылары

Видеометариалдарды көру, ақпараттарды( алдын ала шығарып алынады) игереді


Бастапқы білім

Жасушаның құрылысы – 6, 8, 9 сыныптар

Молекулалық биология және биохимия – 10 сынып



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы









Кіріспе

(ҚБ) Жасушаның құрылысын қайталау

Тапсырма1

АВСD Тест (5 мин)

Бағалау критерийлері

Жасушаның құрылысын білу

Органоидтардың қызметін анықтау


Өзара бағалау (3мин)


Қосымша 1

Сабақтың ортасы







(Т) Электронды және жарық микроскоптарының көмегімен жасалған екі суретті оқушыларға ұсыныңыз (органоидтардың атаулары көрсетілген).

Тапсырма

Электронды және жарық микроскоптарының көмегімен жасалған суреттерде жасушаның құрылысын қарастырыңдар.

Екі суреттің арасындағы айырмашылықтарды табыңдар (2 мин)


Бағалау критерийлері

  1. Электронды және жарық микроскоптарының көмегімен жасалған суреттерде жасушаның органоидтарын анықтайды

  2. Көргенін салыстырады


Жарық микроскопы арқылы жақсы көрінеді: ядро, цитоплазма, орталық вакуоль, мембрана.

Электронды микроскоптың көмегімен көруге болады:

митохондриялар, ЭПТ, хлоропласттар, Гольджи аппараты, лизосомалар, рибосомалар.


(К) Жасушаның құрылысы және тіршілігі туралы видеоны оқушыларға көруге ұсыныңыз (5мин)

Жасуша органоидтарының атауы жазылған карточкаларды жеребе салу арқылы таңдатқызыңыз

Тапсырма 2.

«Өз органоидың» туралы ойдан карта құрастырыңдар

Жасуша органоидтары:

Жасуша қабықшасы, плазмалық мембрана, цитоплазма және оның органоитары (мембранасыз, бір- және екімембраналы), ядро. (7 мин)

(Қосымша1)


(ҚБ) Әр жұп өз жұмыстарын қорғауы тиіс. (10 мин)

Критериилері:

  • органоидтың суреті;

  • көлемі;

  • құрылыс ерекшеліктері;

  • негізгі қызметі

Жасушаның органоидтары туралы мәліметтерді оқыңдар (5 мин) және тапсырманы орындаңдар


(Ж) (ҚБ) Тапсырма 3

1.Суреттердің көмегімен органоидтарды анықтаңдар

2.Органоидтардың құрылысы мен қызметін сәйкестіріңдер

3. Электронды микроскоп арқылы көрінетін жасуша органоидтарының құрылыс ерекшеліктері мен қызметтерін түсіндіріңдер

( Қосымша 2)


Бағалау критерийлері
1. Микрофотографиялар арқылы органоидтарды анықтай алады.

2. Органоидтардың құрылысы мен қызметін сәйкестіндіре алады.

3. Электронды микроскоп арқылы көрінетін органоидтардың құрылыс ерекшеліктері мен қызметін түсіндіре алады

Органоидтардың микросуреттері және олар туралы қысқаша ақпарат












Видео «Жасуша ішіндегі өмір»: Проектордің көмегімен






Қосымша 2

Жасуша органоидтары туралы қысқаша ақпарат (кесте түрінде):









Жасушаның құрылысы туралы ақпарат: http:









Қосымша 2

Сабақтың соңы
















Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Барлық оқушылар: электронды және жарық микроскопы арқылы көрсетілген суреттерден жасуша органоидтарын анықтай алады;

Оқушылардың көбісі: «өз органоидын» туралы ойдан карта құрастыра алады;

Кейбір оқушылар: Микрофотографиялар арқылы органоидтарды анықтай алады және органиодтардың құрылысы мен қызметін сәйкестіндіре алады


Жасуша органоидтарын салыстыру кезінде бағалау;

Ойдан карта құрастыру кезінде өзара бағалау;



Жасуша органоидтарының құрылысы және қызметін сәйкестендіру кезінде бағалау

Отырған кезде арқаны дұрыс ұстау

Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары


Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға



Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?









































Кешкі (ауысымдағы) жалпы білім беретін мектеп КММ




Тақырыбы:


«Жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктері»








Дайындаған

биология пәні мұғалімі :

А.Т Алдабергенова



































Ақтөбе 2019ж

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!