|
Бөлім: |
2-бөлім: Жаһандану мәселелері. Стилистика |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 9-сынып қазақ тілі |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жаһанданудың мәдени үдерістерге әсері |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.5.1. Мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айту; 9.3.3.1. Мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айту; Мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу |
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 3\5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Үй тапсырмасын сұрау. «Челлендж» әдісі. Мұғалім үй тапсырмасын бір оқушыдан сұрайды, ол оқушы жауап берген соң, эстафетаны келесі оқушыға (кез-келген, өзі қалаған) табыстайды. Осылай «Челленджге» айналады. Психологиялық ахуал туғызу: «Көңіл-күй галереясы» әдісі. Оқушыларға стикер таратып беріп, олардан дәл қазіргі көңіл-күйін жеткізетін сурет салуды ұсынамын. Ол стикерді партасына жабыстырады. Сабақтың оқу мақсатын хабарлау 9.1.5.1. Мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айту; 9.3.3.1. Мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу |
Үй тапсырмасын сұрау. «Челлендж» әдісі. «Көңіл-күй галереясы» әдісін орындайды. |
Екі тұтас емес мәтіндегі ақпаратты салыстырады -Өңдеп, тұтас, толық мәтінге айналдырып жазады |
Оқулық, қосымша интернет мәліметтері Мозайка |
|
|
Сабақтың ортасы 10 минут 15минут 7 минут 3 минут |
Топқа бөлу: Оқушыларға «69», «94», «117» сандары жазылған карточкалар таратылады. Сосын видеоролик көрсетіледі. Осы видеодағы мәліметтер бойынша 69 санын таңдағандар «Экономистер» тобына, 117 санын таңдағандар «Әлеуметтанушылар» тобына, 94 санын таңдағандар «Саясаткерлер» тобына бірігеді. - ҚР жаһандану үдерісі бойынша әлемде нешінші орынды иемденеді? (82 орын) -Жаһандану рейтингісін қай қалада түзген? (Цюрих) -Рейтинг жаһанданудың қанша, қандай түрлерін қамтыды? (3 түрін, Экон. Әлеум. Саяси) Жаһандану дегенді қалай түсінесін? Жаһандану дәуіріндегі ана тіліміздің жай- күйі қандай болмақ? 1-тапсырма Аудио мәтінді тыңдап келесі
тапсырмаларды орындаңыз. 2-тапсырма Топтық жұмыс. «Әділетсіз сайлау» әдісін 1.
2.
3.
3-тапсырма Өлеңдегі сөз қолданыстарын өз сөздеріңмен түсіндіріңдер.
Саралау тапсырмасы «Жаһандану дәуіріндегі тіл мүмкіндігі» тақырыбында ( ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан деректерді ,сілтемелерді қолданып) эссе жаз |
Оқушы Сөйлемдерді, ойын, көркем жеткізіп, ӘТН ды жүйелі қолдануы арқылы функционалды сауаттылық дағдыларын қалыптастырады. Сұрақтарға жауап бере отырып берілген тапсырманы орындайды. Тұтас емес мәтіндерді толық мәтінге айналдырып, салыстырады, өңдейді. Мәтін бойынша жазба жұмысының жоспарын құрастырады Әртүрлі жанрда мәтіндер құрастырады Өлеңді оқып берілген сөз қолданыстары өз сөздеріңмен түсіндіріп жазыңдар. ЕББҚ бар оқушы тапсырманы орындайды |
№1Дескриптор 2балл Аудиомәтінді тыңдайды; Ақынның мақсатын анықтайды; Өз пікірін білдіреді, кестені толтырады. №2Дескриптор 4 балл -Екі тұтас емес мәтіндегі ақпаратты салыстырады -Өңдеп, тұтас, толық мәтінге айналдырып жазады №3Дескриптор 3 балл — рөлді таңдайды; — аудиторияға сай жазады; — форманы сақтайды; — тақырыпты ашады. №4Дескриптор 1 балл Эссе жазады, құрылымын сақтайды |
АКТ Оқулық Қағаздан жасалған қар кесегі https://www.youtube.com/watch?v=uCf_rTkKKHs таратпа материалдар Оқулық, дәптер |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут Үйге тапсырма |
Рефлекция 10-40 пайыз –ештеңе түсінбедім 50-70 пайыз –түсіндім 80-10 пайыз барлығы түсінікті 9 тапсырма |
Тапсырманы орындайды |
«Instagram» әдісі Ашық журнал |
Слайд |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жаһанданудың мәдени үдерістерге әсері
Жаһанданудың мәдени үдерістерге әсері
|
Бөлім: |
2-бөлім: Жаһандану мәселелері. Стилистика |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 9-сынып қазақ тілі |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жаһанданудың мәдени үдерістерге әсері |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.5.1. Мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айту; 9.3.3.1. Мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айту; Мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу |
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 3\5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Үй тапсырмасын сұрау. «Челлендж» әдісі. Мұғалім үй тапсырмасын бір оқушыдан сұрайды, ол оқушы жауап берген соң, эстафетаны келесі оқушыға (кез-келген, өзі қалаған) табыстайды. Осылай «Челленджге» айналады. Психологиялық ахуал туғызу: «Көңіл-күй галереясы» әдісі. Оқушыларға стикер таратып беріп, олардан дәл қазіргі көңіл-күйін жеткізетін сурет салуды ұсынамын. Ол стикерді партасына жабыстырады. Сабақтың оқу мақсатын хабарлау 9.1.5.1. Мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айту; 9.3.3.1. Мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу |
Үй тапсырмасын сұрау. «Челлендж» әдісі. «Көңіл-күй галереясы» әдісін орындайды. |
Екі тұтас емес мәтіндегі ақпаратты салыстырады -Өңдеп, тұтас, толық мәтінге айналдырып жазады |
Оқулық, қосымша интернет мәліметтері Мозайка |
|
|
Сабақтың ортасы 10 минут 15минут 7 минут 3 минут |
Топқа бөлу: Оқушыларға «69», «94», «117» сандары жазылған карточкалар таратылады. Сосын видеоролик көрсетіледі. Осы видеодағы мәліметтер бойынша 69 санын таңдағандар «Экономистер» тобына, 117 санын таңдағандар «Әлеуметтанушылар» тобына, 94 санын таңдағандар «Саясаткерлер» тобына бірігеді. - ҚР жаһандану үдерісі бойынша әлемде нешінші орынды иемденеді? (82 орын) -Жаһандану рейтингісін қай қалада түзген? (Цюрих) -Рейтинг жаһанданудың қанша, қандай түрлерін қамтыды? (3 түрін, Экон. Әлеум. Саяси) Жаһандану дегенді қалай түсінесін? Жаһандану дәуіріндегі ана тіліміздің жай- күйі қандай болмақ? 1-тапсырма Аудио мәтінді тыңдап келесі
тапсырмаларды орындаңыз. 2-тапсырма Топтық жұмыс. «Әділетсіз сайлау» әдісін 1.
2.
3.
3-тапсырма Өлеңдегі сөз қолданыстарын өз сөздеріңмен түсіндіріңдер.
Саралау тапсырмасы «Жаһандану дәуіріндегі тіл мүмкіндігі» тақырыбында ( ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан деректерді ,сілтемелерді қолданып) эссе жаз |
Оқушы Сөйлемдерді, ойын, көркем жеткізіп, ӘТН ды жүйелі қолдануы арқылы функционалды сауаттылық дағдыларын қалыптастырады. Сұрақтарға жауап бере отырып берілген тапсырманы орындайды. Тұтас емес мәтіндерді толық мәтінге айналдырып, салыстырады, өңдейді. Мәтін бойынша жазба жұмысының жоспарын құрастырады Әртүрлі жанрда мәтіндер құрастырады Өлеңді оқып берілген сөз қолданыстары өз сөздеріңмен түсіндіріп жазыңдар. ЕББҚ бар оқушы тапсырманы орындайды |
№1Дескриптор 2балл Аудиомәтінді тыңдайды; Ақынның мақсатын анықтайды; Өз пікірін білдіреді, кестені толтырады. №2Дескриптор 4 балл -Екі тұтас емес мәтіндегі ақпаратты салыстырады -Өңдеп, тұтас, толық мәтінге айналдырып жазады №3Дескриптор 3 балл — рөлді таңдайды; — аудиторияға сай жазады; — форманы сақтайды; — тақырыпты ашады. №4Дескриптор 1 балл Эссе жазады, құрылымын сақтайды |
АКТ Оқулық Қағаздан жасалған қар кесегі https://www.youtube.com/watch?v=uCf_rTkKKHs таратпа материалдар Оқулық, дәптер |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут Үйге тапсырма |
Рефлекция 10-40 пайыз –ештеңе түсінбедім 50-70 пайыз –түсіндім 80-10 пайыз барлығы түсінікті 9 тапсырма |
Тапсырманы орындайды |
«Instagram» әдісі Ашық журнал |
Слайд |
|
шағым қалдыра аласыз

















