-
Тақырыбы: Жаяу жүргіншілермен велосипедшілердің міндеттерімен жол жүру ережелерін бұзғаны үшін жауапкершілігі
Мектеп:
Мұғалімнің есімі:
СЫНЫП:
Күні:
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар:
Сабақ мақсаттары
-
Жаяу жүргіншілермен велосипедшілердің міндеттерімен жол жүру ережелерін бұзғаны үшін жауапкершілігін білу
Бағалау критерийі
Жеке, топтық тапсырмаларды орындай алады.
Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.
-
Сабақ барысы
-
Сабақтың кезеңі / уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
5 минут
- ұйымдастыру
- топтастыру
Сабақтың басы:
(3 мин)
Ұйымдастыру кезеңі:
1)Оқушылармен сәлемдесу.
2)Оқушыларды түгелдеу.
3)Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
4) Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстыру.
«Комплимент» әдісі арқылы жағымды ахуал туғызу
Бір-біріне есімдерінің бас әріптерінен басталатын комплименттер айтады.
Топқа парта бойынша бөлу:
І топ «Бағдаршам»
ІІ топ «Жүргізуші»
ІІІ топ «Аялдама»
Жол қозғалысы ережелері – бұл көлік құралдарының жүргізушілері мен жаяу жүргіншілердің міндеттерін реттейтін ережелер жиынтығы, сондай-ақ жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында көлік құралдарына қойылатын техникалық талаптар.
Бір-біріне есімдерінің бас әріптерінен басталатын комплименттер айтады.
Ауызша марапаттау
Суреттер, слайд
Бағалау

Сабақтың ортасы:
30 мин
Жаяу жүргіншілердің міндеттері? №1196 қаулының 3-бөлімінің 1-тармағына сәйкес жаяу жүргіншілер: Тротуармен немесе жаяу жүргіншілерге арналған жолдармен, ал олар болмаған кезде - жол жиегімен, сондай-ақ Қағидалардың 17-бөлімі 1 және 4-тармақтарының талаптарына сәйкес жүреді. Көлемі үлкен заттарды көтеріп немесе алып келе жатқан жаяу жүргіншілер, сондай-ақ қозғалтқышы жоқ мүгедектер арбасымен келе жатқан адамдар, егер олар тротуармен немесе жолды жағалай жүргенде басқа жаяу жүргіншілер үшін кедергі келтіретін болса, жолдың жүру бөлігінің жиегімен (бөлу жолақтары бар жолдарда - жолдың жүру бөлігінің сыртқы шетімен) жүре алады. Тротуарлар, жаяу жүргіншілерге арналған жол немесе жолдың жағалауы болмағанда, сондай-ақ олармен жүру мүмкін болмаған жағдайда, жаяу жүргіншілер велосипед жолымен немесе жолдың жүру бөлігінің шетімен (бөлу жолақтары бар жолдарда жолдың жүру бөлігінің сыртқы шетімен) бір қатарда жүре алады.
СҰРАҚТАР
Жолда неше жаста велосипедпен жүруге болады?
-Туғаннан бері
- 14 жастан бастап
- Лицензия алған кезде
- Зейнеткерлікке шыққанда
Жұмбақ:
Мен жай ғана жүремін,
Ал мен болсам, құлап қаламын. (велосипед)
Велосипедшілерге арналған ережелер
- велосипедке мінгенде руль дөңгелегі мен тежегіштерін тексеріңіз;
- 14 жастан бастап жолда тек велосипедпен, ал 16 жастан бастап мопедпен жүруге болады;
- велосипед жолы бар болса, жол бөлігінде жүруге тыйым салынады;
- егер сізге жолды кесіп өту керек болса, бұл жаяу, велосипедті рульден ұстау,
- жаяу жүргіншілер үшін әдеттегі ережелер бойынша;
- велосипедпен келе жатқанда рульді жібермеңіз.
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Сабақты қорытындылау
4-минут
«Викторина»
1. Көшеде өзін-өзі ұстау ережелерімен оқушыға не тыйым салынады?
2. Қандай бағдаршамдарды білесіңдер? Олардың мағынасын түсіндіріңіз.
3. Велосипед жүргізушілерінің негізгі ережелері қандай? (Жүргізуге 14 жастан бастап, ал мотормен – 16 жастан бастап рұқсат етіледі. Жылдамдығы 20 км/сағ аспайды. Тротуарлармен, жаяу жүргіншілер жолдарымен жүруге, рульден ұстамай жүруге тыйым салынады. екі қол, көліктерге жабысу және т.б.)
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділік
пен қатысқан топты басқа топ оқушылары бағалайды.

Сабақтың соңы:
(3 мин)
Рефлексия
Рефлекция әдісін menti.com платформасы арқылы сұраймын. Оқушыларға QR код көрсетіледі. Сол арқылы сабақты бағалайды
Бағалау парағымен оқушылар бағыланады
Берілген qr арқылы бағалау
Жақсы, ұнады, ұнамады, түсіндім, түсінбедім деген сөздерді қолдану арқылы кері байланыс береді
https://www.menti.com/alps9wu2eutj

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жаяу жүргіншілермен велосипедшілердің міндеттерімен жол жүру ережелерін бұзғаны үшін жауапкершілігі.
Жаяу жүргіншілермен велосипедшілердің міндеттерімен жол жүру ережелерін бұзғаны үшін жауапкершілігі.
-
Тақырыбы: Жаяу жүргіншілермен велосипедшілердің міндеттерімен жол жүру ережелерін бұзғаны үшін жауапкершілігі
Мектеп:
Мұғалімнің есімі:
СЫНЫП:
Күні:
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар:
Сабақ мақсаттары
-
Жаяу жүргіншілермен велосипедшілердің міндеттерімен жол жүру ережелерін бұзғаны үшін жауапкершілігін білу
Бағалау критерийі
Жеке, топтық тапсырмаларды орындай алады.
Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.
-
Сабақ барысы
-
Сабақтың кезеңі / уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
5 минут
- ұйымдастыру
- топтастыру
Сабақтың басы:
(3 мин)
Ұйымдастыру кезеңі:
1)Оқушылармен сәлемдесу.
2)Оқушыларды түгелдеу.
3)Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
4) Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстыру.
«Комплимент» әдісі арқылы жағымды ахуал туғызу
Бір-біріне есімдерінің бас әріптерінен басталатын комплименттер айтады.
Топқа парта бойынша бөлу:
І топ «Бағдаршам»
ІІ топ «Жүргізуші»
ІІІ топ «Аялдама»
Жол қозғалысы ережелері – бұл көлік құралдарының жүргізушілері мен жаяу жүргіншілердің міндеттерін реттейтін ережелер жиынтығы, сондай-ақ жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында көлік құралдарына қойылатын техникалық талаптар.
Бір-біріне есімдерінің бас әріптерінен басталатын комплименттер айтады.
Ауызша марапаттау
Суреттер, слайд
Бағалау

Сабақтың ортасы:
30 мин
Жаяу жүргіншілердің міндеттері? №1196 қаулының 3-бөлімінің 1-тармағына сәйкес жаяу жүргіншілер: Тротуармен немесе жаяу жүргіншілерге арналған жолдармен, ал олар болмаған кезде - жол жиегімен, сондай-ақ Қағидалардың 17-бөлімі 1 және 4-тармақтарының талаптарына сәйкес жүреді. Көлемі үлкен заттарды көтеріп немесе алып келе жатқан жаяу жүргіншілер, сондай-ақ қозғалтқышы жоқ мүгедектер арбасымен келе жатқан адамдар, егер олар тротуармен немесе жолды жағалай жүргенде басқа жаяу жүргіншілер үшін кедергі келтіретін болса, жолдың жүру бөлігінің жиегімен (бөлу жолақтары бар жолдарда - жолдың жүру бөлігінің сыртқы шетімен) жүре алады. Тротуарлар, жаяу жүргіншілерге арналған жол немесе жолдың жағалауы болмағанда, сондай-ақ олармен жүру мүмкін болмаған жағдайда, жаяу жүргіншілер велосипед жолымен немесе жолдың жүру бөлігінің шетімен (бөлу жолақтары бар жолдарда жолдың жүру бөлігінің сыртқы шетімен) бір қатарда жүре алады.
СҰРАҚТАР
Жолда неше жаста велосипедпен жүруге болады?
-Туғаннан бері
- 14 жастан бастап
- Лицензия алған кезде
- Зейнеткерлікке шыққанда
Жұмбақ:
Мен жай ғана жүремін,
Ал мен болсам, құлап қаламын. (велосипед)
Велосипедшілерге арналған ережелер
- велосипедке мінгенде руль дөңгелегі мен тежегіштерін тексеріңіз;
- 14 жастан бастап жолда тек велосипедпен, ал 16 жастан бастап мопедпен жүруге болады;
- велосипед жолы бар болса, жол бөлігінде жүруге тыйым салынады;
- егер сізге жолды кесіп өту керек болса, бұл жаяу, велосипедті рульден ұстау,
- жаяу жүргіншілер үшін әдеттегі ережелер бойынша;
- велосипедпен келе жатқанда рульді жібермеңіз.
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Сабақты қорытындылау
4-минут
«Викторина»
1. Көшеде өзін-өзі ұстау ережелерімен оқушыға не тыйым салынады?
2. Қандай бағдаршамдарды білесіңдер? Олардың мағынасын түсіндіріңіз.
3. Велосипед жүргізушілерінің негізгі ережелері қандай? (Жүргізуге 14 жастан бастап, ал мотормен – 16 жастан бастап рұқсат етіледі. Жылдамдығы 20 км/сағ аспайды. Тротуарлармен, жаяу жүргіншілер жолдарымен жүруге, рульден ұстамай жүруге тыйым салынады. екі қол, көліктерге жабысу және т.б.)
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділік
пен қатысқан топты басқа топ оқушылары бағалайды.

Сабақтың соңы:
(3 мин)
Рефлексия
Рефлекция әдісін menti.com платформасы арқылы сұраймын. Оқушыларға QR код көрсетіледі. Сол арқылы сабақты бағалайды
Бағалау парағымен оқушылар бағыланады
Берілген qr арқылы бағалау
Жақсы, ұнады, ұнамады, түсіндім, түсінбедім деген сөздерді қолдану арқылы кері байланыс береді
https://www.menti.com/alps9wu2eutj

шағым қалдыра аласыз













