Математика 48-сабақ
|
Бөлім: |
Жазбаша көбейту және бөлу |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін қолдану |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.1.2.11 мынадай жағдайларда: 28∙3, 269∙2, 84:3, 538:2 екі/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: разрядтан екі рет аттап өту арқылы үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдана алады. Көптеген оқушылар: өрнектердің мәнін баған түрінде есептеп, дұрыстығын тексере алады. Кейбір оқушылар: ұқсас тапсырмалар құрастыра алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдас-тыру, өзін – өзі тексеру 3 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларын жасату арқылы жүреді.
Өткен тақырыпқа шолу: Үйге берілген оқу тапсырмасын тексеру. Оқу материалын жариялау «Ауызша жаттығу» әдісі арқылы жүреді. -Енді көбейту кестесін есімізге түсірейік. 9*9 6*7 5*6 9*4 8*5 8*3 3*6 4*8 8*7 8*6 72:9 64:8 48:8 56:8 49:7 - Бүгінгі сабағымызда да разрядтан екі рет аттап өту арқылы екі/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдануды бекітуге тапсырмалар орындайтын боламыз. Оқу мақсаты жарияланады. |
Ширату жаттығуларын жасайды. Топтарға бірігеді. Тапсырма тексертеді.Сұрақтарға жауап береді. Тақырыпты ашады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі |
әртүрлі фигуралар суреті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім 10 мин 2 мин 15 мин Бекіту 10 мин |
(Ұ, Д) 1- тапсырмада тақтамен жұмыс жүзеге асады. 1)Қандай мамандық иелері материалға жұмсалатын шығынды білуі тиіс екенін атаңдар. Материалға жұмсалатын жалпы шығынды, бір бұйымға кететін шығынды, санын қалай табуға болатынын естеріңе түсіріңдер. Кесте бойынша есеп құрастырыңдар және шығарыңдар. А)Тігінші бір жейдеге 123см мата жұмсайтын болса, 3 жейдеге қанша мата керек? Ш: 123см*3=369см Ж: 3 жейдеге 369см мата керек. Ә) Тігінші 225см матадан 9 дана белдемше тікті. Сонда 1 белдемшеге қанша мата керек? Ш: 225:9=25см Ж: 1 белдемшеге 25см мата керек. Б) Тігінші өнер ұжымына сахналық кәстөм тігуге тапсырыс алды. 1 кәстөмге 3м мата жұмсалатын болса, 384м матадан неше кәстөм шығады? Ш: 384:3=128 Ж: 384м матадан 128 кәстөм шығады. 2) Кестелер бойынша есептер құрастырып, оларды шығар.
Ш:35: (20:4)=7 Ж: Екінші тігінші әр көйлекке 7 метр мата жұмсады. 2) Тігінші бірінші күні әрқайсысына 4метрден жұмсай отырып 6 дана көрпе қабын тікті. Екінші күні дәл сондай матадан әрқайсысына 3 метрден жұмсай отырып, тағы бірнеше көрпе тікті. Тігінші екінші күні неше көрпе тікті? Ш:4*6: 3=8 Ж: Тігінші екінші күні 8 көрпе тікті. Сергіту сәтінде «Жаяу» әуенімен билеп сергиді.
(Т) 2- тапсырма «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі. 3) Есептерді шығар. А) 3 адамға құймақ дайындау үшін 6 алма жұсалды. 8 адамға құймақ дайындау үшін неше алма қажет? Ш:6:3*8=16 Ж: 16 алма қажет. Ә) Тігінші 4 көйлекті сәндеу үшін 24м таспабау жұмсады. 42м таспабаумен неше көйлекті сәндеуге болады? Ш:42:(24:4)=7 Ж: 42м таспабаумен 7 көйлекті сәндеуге болады. Б) Сырлаушы 6 метрлік қоршауды бояу үшін 3 кг бояу жұмсады. 18 кг бояумен неше метр қоршауды бояйды? Ш:18:(6:3)=9 Ж: 18 кг бояумен 9 метр қоршауды бояйды. В) Ағаш ұстасы 5 орындық жасау үшін, әрқайсысына теңдей 40 бұрандалы шеге жұмсады. Егер ол 72 бұрандалы шеге жұмсаған болса, онда қанша орындық жасады? Ш:72:(40:5)=9 Ж:9 орындық жасады. 4) Өрнекті баған түрінде жазыңдар, есептеңдер. Тексеріңдер. А) 254*3=762 556:4=139 148*2=296 777:3=259 127*5=635 486:3=162 119*7=833 894:3=298 Ә) 609-495=114 98+329=427 850-61=789 970-602=868 780-65=715 530-432=98 974-401=573 300-49=251 Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады Кейбір оқушыға: - Ұқсас тапсырмалар құрастыр. (Т) 3- тапсырма дәптермен жұмыс. 5) Өрнектер құрастырып мәнін табыңдар. 7*7-5*3=34 8*7+7*0=56 7*9-9*2=45 6*7-6*4=18 7) Теңдеулер құрастырып, оларды шешіңдер. 120+х=240 260-с=240 х=240-120 с=260-240 х=120 с=20 120+120=240 260-20=240 240=240 240=240 а+16=480 90+с=480 а=480-16 с=480-90 а=464 с=390 464+16=480 90+390=480 480=480 480=480 х-540=60 670-а=60 х=540+60 а=670-60 х=600 а=610 600-540=60 670-610=60 60=60 60=60 у-170=300 у+170=300 у=300 +170 у=300-170 у=470 у=130 470-170=300 130+170=300 300=300 300=300 Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады Кейбір оқушыға:
|
Тапсырма орындайды Билеп сергиді. Тапсырмаларды орындайды. Тапсырмаларды орындайды.
|
Дескриптор: - Кесте бойынша есеп құрастырады және шығарады-2 балл. - Кесте бойынша есеп құрастырады және шығарады-2 балл. Дескриптор: - Есептердің шешуін, жауабын табады -2балл.
Өрнектер баған түрінде жазыңдар, есептейді, тексереді-1балл.
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Ақөтенова АШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін қолдану 48-сабақ
Тақырып бойынша 22 материал табылды
Жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін қолдану 48-сабақМатериал туралы қысқаша түсінік
Математика пәнінен сабақ жоспары 3 сыныпқа арналған
Материалдың қысқаша нұсқасы Математика 48-сабақ
Сабақтың барысы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||














