Материалдар / Жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін қолдану 4сынып математика
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін қолдану 4сынып математика

Материал туралы қысқаша түсінік
Жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін қолдану
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

      Математика

Бөлім:

Жазбаша көбейту және бөлу

Мұғалімнің аты-жөні

Жусипова М

Күні:

14.03.2023

Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін қолдану

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.1.2.11 мынадай жағдайларда: 28∙3, 269∙2, 84:3, 538:2 екі/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану

Сабақтың мақсаты

мынадай жағдайларда: 28∙3, 269∙2, 84:3, 538:2 екі/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолданады

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


3 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларын жасату арқылы жүреді.

  1. «Таңдау» әдісімен әртүрлі кітап суретін таңдатып, топқа бөлу.

Өткен тақырыпқа шолу:

Үйге берілген оқу тапсырмасын тексеру.

Оқу материалын жариялау: «Ауызша жаттығу» және «Керме жіп» әдісі арқылы жүреді.

-Енді көбейту кестесін есімізге түсіріп, тапсырмларды орындасаңдар, керме жіпте жасырылған сөзді оқи аласыңдар.

4*5 3*7 36:9 6*7

8*4 54:6 5*8

- Керме жіпте қандай сөз шықты? (Ұлы ақын)

-Ұлы ақын дегенде кімді еске түсіреміз?

-Абай туралы не білесіңдер?

- Ендеше бүгінгі сабағымызда Ұлы ақын –Абай туралы мәлімет алып, разрядтан екі рет аттап өту арқылы үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдануды бекітетін боламыз.

Оқу мақсаты жарияланады.

Ширату жаттығуларын жасайды.

Топтарға бірігеді.

Тапсырма тексертеді.




Тапсырма орындайды




Тақырыпты ашады.

«Ауызша мадақтау» әдісі



кітаптар суреті






Жаңа білім

15мин















2 мин



10 мин
























Бекіту

5 мин











(Ұ, Д) 1- тапсырмада тақтамен жұмыс жүзеге асады.

1) Өрнектің мәнін табыңдар. Сонда мына сөздерді айтқанын білетін боласыңдар.

Білім-бұл жойылмайтын байлық.

189*2+145=523-К.Г.Паустовский

Артық білім кітапта,

Ерінбе оқып көруге.

585:9+478=543-Абай Құнанбаев

2) Есептеп дұрыстығын тексеріңдер.

265*3=795 711:9=79 69*7=483

792:4=198 835:5=167 179*5=895

Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады

Кейбір оқушыға:

- Ұқсас тапсырмалар құрастыр.


Сергіту сәтінде «Жаяу» әуенімен билеп сергиді.


(Т) 2- тапсырма «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі.

3) Амалдардың орындалу ретін анықтаңдар. Өрнектерді баған түрінде жазыңдар, есептеңдер.

432*2-346*2= 172

696:6+78*7=662

(125*3-60*3)+205=400

1000-(385*2+29*4)=114

59*4:2+198=316

324:4+628:2=395

4) Тікбұрышты үшбұрыштардың ауданын есептеңдер.

S=2*4:2=4см2

S=2*2:2=2см2

Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады

Кейбір оқушыға:

- Өрнектер бойынша есеп құрастыр.


(Т) 3- тапсырма дәптермен жұмыс.

5) Есептерді шығарыңдар.

А) Шағын автобуста 16 орын бар, бұл жеңіл көліктегі орындарға қарағанда 4 есе артық. Шағын автобус пен жеңіл көлікте барлығы неше орын бар?

Ш: 16+16:4=20

Ж: барлығы 20 орын бар.

Ә) 7 бумада 35 қойындәптер бар. Осындай 9 бумада қанша қойындәптер бар?

Ш: 35:7*9=45

Ж: Осындай 9 бумада 45 қойындәптер бар.

Б) 6 кәмпит үшін 54 теңге төленді. Осындай 9 кәмпитке қанша теңге төленді?

Ш: 54:6*9=81

Ж: Осындай 9 кәмпитке 81 теңге төленді.

В) 9 теңгеден 6 дәптер және 55 теңгеге 1 қойындәптер сатып алынды. Барлық сатып алынған затқа қанша теңге төленді?

Ш: 9*6+55=109

Ж: Барлық сатып алынған затқа 109 теңге төленді.

Г) Вагонда 36 орын бар. Оның тоғыздан бір бөлігі –бос. Вагонда қанша орын бос болды?

Ш: 36:9=4

Ж: Вагонда 4 орын бос болды.

Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады

Кейбір оқушыға:

Тапсырма орындайды
















Билеп сергиді.


Тапсырмаларды орындайды.





















Тапсырма орындайды.


Дескриптор:

- Өрнектің мәнін табады, сөздердің авторын анықтайды -1 балл.




Өрнектердің мәнін есептеп, тексереді-2балл.









Дескриптор:

- Амалдардың орындалу ретін анықтайды-1балл.

Өрнектерді баған түрінде жазыңдар, есептейді-1балл.


Тікбұрышты үшбұрыштардың ауданын есептейді-1балл.











Дескриптор:

- Есептердің шешуін, жауабын табады-4балл.



Оқулық, дәптер



















Оқулық, дәптер























оқулық

Кері байланыс

5 мин

Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді.

Оқушылар жауабын талдап, ҚБ қояды.

Оқу тапсырмасы: 99-бет №6.

Тақырып бойынша түсінгенін айтады.

Тапсырма жазады.

ҚБ қойылады.




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!