|
Зерттеу сұрағы: Математикалық тілде сөйлеу оқушылардың танымдық қабілетін қаншалықты арттырады? |
Мектеп: №46 орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 22.02.2020ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Сағатбекова Арманай Есимханқызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 3«Ә» |
Қатысқандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы: «Жазбаша түрде қалдықпен бөлу» |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
3.1.2.10 екі таңбалы/ үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
-Үш таңбалы сандарды бір таңбалы сандарға жазбаша көбейтеді, бөледі. -Үштаңбалы сандарды бір таңбалы сандарға жазбаша бөлудің алгоритмін қолданады. Үштаңбалы сандарды бір таңбалы сандарға жазбаша қалдықпен бөледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат Бағалау критерий Алдыңғы оқу |
Негізгі және жаңа сөздер: 1.Бөлінгіш, бөлгіш 3.Қалдық Осы сөздерді есеп шығаруда қолданады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үштаңбалы санды бір таңбалы санға қалай бөлеміз? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сіз неліктен .... екенін айта аласыз ба? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жазбаша қалдықпен бөлуді қалай орындаймыз? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үш таңбалы сандарды бір таңбалы сандарға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үш таңбалы сандарды бір таңбалы сандарға разрядтан аттамай көбейту және бөлу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы (5мин) |
Ұйымдастыру кезеңі: - Оқушылармен сәлемдесу; - Оқушыларды түгендеу; - Ақылды бейджик арқылы топқа бөлу. Ширату жаттығулары
Тапсырма: №1 Топқа бөлу: 1-топ «Пифагор» 2-топ «Архимед » 3-топ «Джон Венн » 4-топ « О.Жәутіков »
Сабақтың тақырыбы: «Жазбаша түрде қалдықпен бөлу» Сабақтың оқу мақсатымен таныстыру: 3.1.2.10 екі таңбалы/ үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану. Үш таңбалы сандарды бір таңбалы сандарға жазбаша көбейтеді, бөледі. -Үштаңбалы сандарды бір таңбалы сандарға жазбаша бөлудің алгоритмін қолданады. Үштаңбалы сандарды бір таңбалы сандарға жазбаша қалдықпен бөледі (Мұғалімнің түсіндірмесі) |
1-таныстыры- лым (слайд)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы
(30 мин)
|
№ 1-әрекет Жеке жұмыс «Зымыран әдісі Алгоритм:
Тапсырма.
Дескриптор 1. Бөліндінің мәнін табады. 2.Қалдықты анықтайды. 3. Қалдықпен бөлуді тексереді. Дескриптор бойынша өзін-өзі бағалау. Кері байланыс: бағдаршам.
Бірақ қалдықты анықтамадым, бөлуді тексере алмадым Бөліндінің мәнін таба алдым, қалдықты анықтадым. Тексере алдым
Бөліндінің мәнін тауып, қалдықты анықтадым. Қалдықпен бөлуді тексердім
Сергіту сәті: есте сақтау қабілетін арттыруға арналған моторикалық жаттығулар.
№ 2-әрекет Жұптық жұмыс «Бинго» әдісі Алгоритм:
Дескриптор 1. Көбейтіндінің мәнін табады 2.Белгісіз көбейткішті анықтайды.
Кері байланыс: бірін-бірі бағалау
Сергіту сәті: Абай.Ғылым таппай мақтанба
№ 3-әрекет Топтық жұмыс « Ойлан, топтас, талқыла» әдісі
І топ « Пифагор» С Тапсырма Пифагор көбейту кестесі.
Алгоритм 1.Көбейту кестесін біледі 2.Белгісіз компоненттерді табады.
Дескриптор 1.Көбейтіндінің мәнін анықтайды
ІІ топ « Архимед» В Тапсырма Фигураның ауданын табу.
Ұ Ені – 3см Ауданы-? Алгоритм 1.Фигураны анықтайды 2.Өлшемдерін анықтайды. 3.Формуласын анықтайды 4.Ауданын есептеп табады
Дескриптор 1.Тіктөртбұрыштың формуласын анықтайды 2. Тіктөртбұрыштың ауданын есептеп табады.
І Тапсырма. Жиындар. 30, 35, 42, 25, 6, 54. А-? В-? А, В-? Алгоритм 1.5-ке бөлінетін сандарды анықтайды. 2.6-ға бөлінетін сандарды анықтайды 3.5-ке де, 6-ға да бөлінетін сандарды анықтайды . Дескриптор 1.Жиын элементтерін біледі. 2.Жиындардың бірігуі мен қиылысуын анықтайды
ІҮ топ «О.А.Жәутіков» Тапсырма. Қалдықпен бөлу В
Алгоритм 1.Бөлу компоненттерін анықтайды 2.Бөліндінің мәнін табады. 3.Қалдықты табады. 4.Есептеуді тексереді.
Дескриптор 1. Бөліндінің мәнін табады 2.Қалдықты анықтайды. 3. Қалдықпен бөлуді тексереді. Қалыптастырушы бағалау критерий бойынша өзін-өзі бағалау. Түрлі-түсті гүлдер арқылы бағалау.
Сабақты бекіту. «Аквариум» әдісі арқылы сұрақ-жауап.
|
2-таныстыры- лым
Таратпа материалдар
3-таныстыры- лым
Кестелер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы (5мин)
|
Рефлексия «Нысана» әдісі
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Үйге тапсырма:
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
А деңгейіндегі оқушы Өз бетімен көбейту мен бөлудің жазбаша өрнек құрастырады. Алгоритмі арқылы тиімді есептеулер жүргізе алады, түсіндіреді |
В деңгейіндегі оқушы Үш таңбалы сандарды бір таңбалы сандарға жазбаша көбейтеді, бөледі. -Үштаңбалы сандарды бір таңбалы сандарға жазбаша қалдықпен бөледі,алгоритмін қолданады. |
С Үштаңбалы сандарды бір таңбалы сандарға жазбаша қалдықпен бөлуді біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс: география, әдебиет және сурет сабағы. Құндылықтардағы байланыс. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Өзге ұлттың балаларына мәтінді оқып, тыңдау арқылы айта білуіне көмектесемін. Дарынды оқушылардың топтық жұмыс жасағанда, бағыт-бағдар беріп тұруына көмек беремін. |
|
Пәнаралық байланыс:әдебиет,география, сурет сабағы. Интербелсенді тақтадан слайдтар көрсету,ән тыңдату. Топтық, жұптық жұмыстары арқылы өзара қарым-қатынастары, бір-біріне сенімдері артады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгерді ме? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен, сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жазбаша түрде қалдықпен бөлу
Жазбаша түрде қалдықпен бөлу
|
Зерттеу сұрағы: Математикалық тілде сөйлеу оқушылардың танымдық қабілетін қаншалықты арттырады? |
Мектеп: №46 орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 22.02.2020ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Сағатбекова Арманай Есимханқызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 3«Ә» |
Қатысқандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы: «Жазбаша түрде қалдықпен бөлу» |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
3.1.2.10 екі таңбалы/ үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
-Үш таңбалы сандарды бір таңбалы сандарға жазбаша көбейтеді, бөледі. -Үштаңбалы сандарды бір таңбалы сандарға жазбаша бөлудің алгоритмін қолданады. Үштаңбалы сандарды бір таңбалы сандарға жазбаша қалдықпен бөледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат Бағалау критерий Алдыңғы оқу |
Негізгі және жаңа сөздер: 1.Бөлінгіш, бөлгіш 3.Қалдық Осы сөздерді есеп шығаруда қолданады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үштаңбалы санды бір таңбалы санға қалай бөлеміз? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сіз неліктен .... екенін айта аласыз ба? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жазбаша қалдықпен бөлуді қалай орындаймыз? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үш таңбалы сандарды бір таңбалы сандарға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үш таңбалы сандарды бір таңбалы сандарға разрядтан аттамай көбейту және бөлу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы (5мин) |
Ұйымдастыру кезеңі: - Оқушылармен сәлемдесу; - Оқушыларды түгендеу; - Ақылды бейджик арқылы топқа бөлу. Ширату жаттығулары
Тапсырма: №1 Топқа бөлу: 1-топ «Пифагор» 2-топ «Архимед » 3-топ «Джон Венн » 4-топ « О.Жәутіков »
Сабақтың тақырыбы: «Жазбаша түрде қалдықпен бөлу» Сабақтың оқу мақсатымен таныстыру: 3.1.2.10 екі таңбалы/ үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану. Үш таңбалы сандарды бір таңбалы сандарға жазбаша көбейтеді, бөледі. -Үштаңбалы сандарды бір таңбалы сандарға жазбаша бөлудің алгоритмін қолданады. Үштаңбалы сандарды бір таңбалы сандарға жазбаша қалдықпен бөледі (Мұғалімнің түсіндірмесі) |
1-таныстыры- лым (слайд)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы
(30 мин)
|
№ 1-әрекет Жеке жұмыс «Зымыран әдісі Алгоритм:
Тапсырма.
Дескриптор 1. Бөліндінің мәнін табады. 2.Қалдықты анықтайды. 3. Қалдықпен бөлуді тексереді. Дескриптор бойынша өзін-өзі бағалау. Кері байланыс: бағдаршам.
Бірақ қалдықты анықтамадым, бөлуді тексере алмадым Бөліндінің мәнін таба алдым, қалдықты анықтадым. Тексере алдым
Бөліндінің мәнін тауып, қалдықты анықтадым. Қалдықпен бөлуді тексердім
Сергіту сәті: есте сақтау қабілетін арттыруға арналған моторикалық жаттығулар.
№ 2-әрекет Жұптық жұмыс «Бинго» әдісі Алгоритм:
Дескриптор 1. Көбейтіндінің мәнін табады 2.Белгісіз көбейткішті анықтайды.
Кері байланыс: бірін-бірі бағалау
Сергіту сәті: Абай.Ғылым таппай мақтанба
№ 3-әрекет Топтық жұмыс « Ойлан, топтас, талқыла» әдісі
І топ « Пифагор» С Тапсырма Пифагор көбейту кестесі.
Алгоритм 1.Көбейту кестесін біледі 2.Белгісіз компоненттерді табады.
Дескриптор 1.Көбейтіндінің мәнін анықтайды
ІІ топ « Архимед» В Тапсырма Фигураның ауданын табу.
Ұ Ені – 3см Ауданы-? Алгоритм 1.Фигураны анықтайды 2.Өлшемдерін анықтайды. 3.Формуласын анықтайды 4.Ауданын есептеп табады
Дескриптор 1.Тіктөртбұрыштың формуласын анықтайды 2. Тіктөртбұрыштың ауданын есептеп табады.
І Тапсырма. Жиындар. 30, 35, 42, 25, 6, 54. А-? В-? А, В-? Алгоритм 1.5-ке бөлінетін сандарды анықтайды. 2.6-ға бөлінетін сандарды анықтайды 3.5-ке де, 6-ға да бөлінетін сандарды анықтайды . Дескриптор 1.Жиын элементтерін біледі. 2.Жиындардың бірігуі мен қиылысуын анықтайды
ІҮ топ «О.А.Жәутіков» Тапсырма. Қалдықпен бөлу В
Алгоритм 1.Бөлу компоненттерін анықтайды 2.Бөліндінің мәнін табады. 3.Қалдықты табады. 4.Есептеуді тексереді.
Дескриптор 1. Бөліндінің мәнін табады 2.Қалдықты анықтайды. 3. Қалдықпен бөлуді тексереді. Қалыптастырушы бағалау критерий бойынша өзін-өзі бағалау. Түрлі-түсті гүлдер арқылы бағалау.
Сабақты бекіту. «Аквариум» әдісі арқылы сұрақ-жауап.
|
2-таныстыры- лым
Таратпа материалдар
3-таныстыры- лым
Кестелер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы (5мин)
|
Рефлексия «Нысана» әдісі
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Үйге тапсырма:
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
А деңгейіндегі оқушы Өз бетімен көбейту мен бөлудің жазбаша өрнек құрастырады. Алгоритмі арқылы тиімді есептеулер жүргізе алады, түсіндіреді |
В деңгейіндегі оқушы Үш таңбалы сандарды бір таңбалы сандарға жазбаша көбейтеді, бөледі. -Үштаңбалы сандарды бір таңбалы сандарға жазбаша қалдықпен бөледі,алгоритмін қолданады. |
С Үштаңбалы сандарды бір таңбалы сандарға жазбаша қалдықпен бөлуді біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс: география, әдебиет және сурет сабағы. Құндылықтардағы байланыс. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Өзге ұлттың балаларына мәтінді оқып, тыңдау арқылы айта білуіне көмектесемін. Дарынды оқушылардың топтық жұмыс жасағанда, бағыт-бағдар беріп тұруына көмек беремін. |
|
Пәнаралық байланыс:әдебиет,география, сурет сабағы. Интербелсенді тақтадан слайдтар көрсету,ән тыңдату. Топтық, жұптық жұмыстары арқылы өзара қарым-қатынастары, бір-біріне сенімдері артады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгерді ме? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен, сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||

шағым қалдыра аласыз

септеуді
тексереді.


ІІ топ «Джон Венн»
А

азбаша бөлуді, жазбаша бөлудің алгоритмін,
қалдықпен бөлуді орындай алдым.Қалдықпен бөлуді тексеруде
қиналдым.












