Білім беру ұйымының
атауы
|
|
|
Пәні:
|
Жаратылыстану
Алматыкітап
|
|
Бөлім:
|
Табиғат
физикасы
|
|
Педагогтің
аты-жөні:
|
|
|
Күні:
|
|
|
Сынып: 2
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
№31
сабақ. Жазда аяз қайда кетеді?
Бөлім бойынша жиынтық
бағалау
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаты:
|
2.5.4.1 - түрлі денелердің температурасын
өлшеу;
|
|
Сабақтың мақсаты
|
түрлі денелердің температурасын
өлшейді
|
|
Құндылықтар
|
ҰЛТТЫҚ МҮДДЕ: Құқықтық және
экологиялық
мәдениеті жоғары
бағалайды
|
|
Сабақтың барысы
|
|
Сабақтың
кезеңдері
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың
басы
10
мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Психологиялық ахуал
қалыптастыру
Оқушылардың назарын
сабаққа аудару
Үй
тапсырмасы
Ғарышта дене тарала ма? Сен ол
туралы қайдан білесің?
|
Оқушылардың назарын
сабаққа аудару
Үй
тапсырмасын
Оқиды
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Сұраққа жауап
береді-1б
|
|
|
Сабақтың
ортасы
25мин
|
Жаңа
сабақ
ФС
тапсырма
1-тапсырма
Жасырынған
сөздерді оқып шығып, мағынасын түсіндір.
Суық,жылы
«Түртіп
алу» әдісі
Жылу сөзі
Күн,жылы үй,жазғы демалыс дегенді еске түсіреді. Ал суық сөзі нені
еске түсіреді?
Біздің
үлкен ғаламшарымызда жыл бойы тек жылы немесе суық болып тұратын
жерлер бар. Сен олардың қайда орналасқанын білесің
бе?
Жылуды
қайда қолданамыз?
Қай кезде
суық болады?
|
Жасырынған сөздерді
оқиды.
Мәтінмен жұмыс
жасайды
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Жасырынған әріптер арасынан
сөзді табады-1б
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Мәтінді
оқиды-1б
Сұрақтарға жауап
береді-1б
|
|
|
|
ЕБҚ және
ЕҚБ
2-тапсырма
Солтүстік
тұрғындарына жылу туралы, ал оңтүстіктің тұрғындарына суық туралы
әңгімелеп бер. Ақпаратты түрлі әдістермен ұсын.
|
Әңгімелейді
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Жылу мен суық туралы
әңгімелейді -1б
|
|
|
|
3-тапсырма
107-беттегі суретке қара. Сұрақтарға жауап
бер.
-адам
жылуды қандай мақсатта пайдаланады?
-жылыну
үшін,үйді жылыту үшін,шәй қайнату үшін,тамақ пісіру
үшін.
-ол затты
қалай суытады?
Мұздатқыш,тоңазытқышты тоққа тығу арқылы
суытады.
-жазда қай
жерде суықты сезінуге болады?
Жазда
кондиционердің астында.
|
Сұрақтарға жауап
береді
Суретпен жұмыс
жасайды
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Суреттегі заттарды
пайдаланып,
сұрақтарға жауап береді
-1б
|
Оқулық
|
|
|
4-тапсырма
Жылуды
көруге бола ма? Тәжірибе арқылы бақыла. Осы құбылысты түсіндіріп
көр.
Тәжірибе
жүргізу барысында қауіпсіздік техникасын сақта.
Жылу
электр аспаптарын пайдаланған кезде қандай қауіпсіздік ережелерін
орындау қажет?
Сен
білесің бе?
Әртүрлі су
айдынындағы судың температурасы суық немесе жылы болып келеді.
Кейбір балық,аң, өсімдіктер мен ұлулар тек жылы суда тіршілік
етеді.
|
Тәжірибе
жасайды
Қызықты мәліметпен
танысады
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Тәжірибе
жасайды-1б
Қауіпсіздік ережелері туралы
айтады-1б
|
Оқулық
|
|
|
5-тапсырма
Адам
неліктен қыста күңгірт түсті, ал жазда ашық түсті киімдер киеді?
Тәжірибе жүргіз.
Қорытындысын кестеге жаз.
|
Қара
парақ
|
Ақ
парақ
|
20
минуттан кейін
|
|
|
1 сағат
кейін
|
|
|
2 сағаттан
кейін
|
|
|
Қыста
күңгірт түсті киім киеді,себебі жылы болады.
Жазда ақ
түсті киім киеді, себебі салқын болады.
|
Тәжірибе
жасайды
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Тәжірибе жасайды
-1б
Қорытындысын кестеге
жазады-1б
|
Оқулық
|
|
Сабақтың
соңы
10
мин
|
Бекіту
Жылу
дегеніміз не?
Табиғи
және жасанды жылу көздеріне мысалдар келтір.
«Жылу
ыстық заттан суық затқа тарайды» деген тұжырым дұрыс
па?
Үй
тапсырма
Ересектердің көмегімен көзге көрінбейтін сияның
қалай жасалатыны туралы ақпарат тап. Құпия хат
жаз.
Кері
байланыс
|
Сұрақтарға жауап
береді
Үй тапсырмасын
алады
Кері байланыс
жасайды
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Сұрақтарға жауап
береді-1б
«Екі жұлдыз,бір
тілек» әдісі
|
Кері
байла
ныс
тақтасы
|
|